صفحه اختصاصی کمیسیون فنی

اخبار کمیسیون

  • جلسه هم‌اندیشی سخنرانان همایش خروج صنعت پلاستیک از بحران جلسه هم‌اندیشی سخنرانان همایش خروج صنعت پلاستیک از بحران به گزارش اینپیا، عصر امروز، جلسه هماهنگی همایش «خروج صنعت پلاستیک از بحران با کمک نوآوری» برگزار شد.
  • نوآوری تخصصی! نوآوری تخصصی! نوآوری بسیار فراتر از نوآوری در یک حوزه تخصصی خاص است. جداسازی نوآوری تخصصی از غیر تخصصی و محدود ماندن در چارچوب یک تخصص فنی خاص، از ظرفیت نوآوری بسیاری از شرکت‌های ایرانی کاسته است.
  • فقط تازگی جهانی! فقط تازگی جهانی! شاید شنیده باشید که: «نوآوری یعنی کاری به کلی جدید. کاری بی‌سابقه. کاری که تاکنون در هیچ کشور و شرکت دیگری انجام نشده باشد. اگر غیر از این باشد که کپی‌کاری است و نمی‌توان آن را نوآوری به حساب آورد!»
  • نوآوری همیشه با پژوهش و توسعه شروع نمی‌شود! نوآوری همیشه با پژوهش و توسعه شروع نمی‌شود! بسیاری گمان می‌کنند که اگر شرکتی بنا است نوآوری کند و محصولات و خدماتی جدید را با موفقیت به بازار عرضه کند، حتما باید کار را از پژوهش و توسعه فنی شروع کند.
  • فرآیند نوآوری نیازمند انعطاف‌پذیری است فرآیند نوآوری نیازمند انعطاف‌پذیری است بقای بلندمدت شرکت‌ها در گرو نوآوری است؛ اما نوآوری با آینده پیوند خورده و هر آنچه با آینده در آمیزد لاجرم با عدم اطمینان و ابهام همراه است.
  • سرمایه‌گذاری ماندگار در برکشیدن شرکای نوآوری سرمایه‌گذاری ماندگار در برکشیدن شرکای نوآوری بسیاری از شرکت‌های تولیدی ایرانی در کنار خرید خط تولید خود از شرکت‌های صاحب فناوری خارجی، بخشی از مواد اولیه یا قطعات مورد نیاز خط تولید را هم از همان شرکت خارجی یا شرکت‌های همکار آنها تامین می‌کنند.
  • برون‌سپاری هوشمندانه تولید، در خدمت نوآوری برون‌سپاری هوشمندانه تولید، در خدمت نوآوری برخی شرکت‌ها در پروراندن ایده‌ محصولات جدید و حتی ساخت نمونه اولیه آن محصولات موفقند؛ اما همان‌جا و قبل از رسیدن محصولات به بازار، کارشان گره می‌خورد.
  • نوآوری فقط محصول جدید نیست نوآوری فقط محصول جدید نیست می‌توان با نوآوری در مدل کسب‌وکار، رشد قابل‌توجهی را حتی در صنایع بالغ تجربه کرد. بنابراین گاهی لازم است با طرح پرسش‌هایی اساسی، فرضیات سنتی کسب‌وکار را به چالش کشید و نوآوری را تنها به نوآوری در محصول و فرآیند خلاصه نکرد.
  • نوآوری فقط انقلابی! نوآوری فقط انقلابی! در روایات است که روزی قرار بود ابوسعید ابوالخیر، از عارفان بزرگ اواخر قرن چهارم، در طوس سخنرانی کند. جمع زیادی برای شنیدن سخنان وی گردهم آمده بودند چنان‌که جایی برای دیگران نمانده بود. یکی از شاگردان برخاست و گفت: «خدایش بیامرزاد که هرکسی از آنجا که هست یک گام فراتر آید.» ابوسعید گفت: «هرچه ما خواستیم گفت و همه پیغامبران بگفته‌اند، او بگفت.» کلمه‌ای نگفت و از تخت فرود آمد و مجلس را پایان داد.
  • گزارش اجمالی انجمن پلاستیک اروپا در خصوص پلاستیک‌ها و بازیافت آن در سال 2017 گزارش اجمالی انجمن پلاستیک اروپا در خصوص پلاستیک‌ها و بازیافت آن در سال 2017 پلاستیک ها یک خانواده از صدها مواد با طیف گسترده ای از خواص برای پاسخگویی به نیازهای انسان به کارآمد ترین روش بوده و امروزه به عنوان موادپایه استراتژیک در حوزه بسته بندی، ساختمان، حمل و نقل، پزشکی و ... که نوآوری را امکان پذیر کرده اندو راه حل های کارآمد تسعه و تضمین پایدار را ارائه می کنند، یاد می‌شود.