ارسال پاسخ

اتصالات وحید

چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۲۳ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 329 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته دوم اسفند 1397

ادامه بحران در بازار پلیمرها /وضعیت 23 گرید جذاب بازار در دومین هفته از اسفند ماه

در این هفته 23 گرید پر رقابت به نمایش در آمده زیرا این 23 گرید بیش از 50 درصد رقابت قیمتی را در این هفته تجربه کرده اند.

وضعیت 23 گرید جذاب بازار در دومین هفته از اسفند ماه ادامه بحران در بازار پلیمرها

 

 

تشدید بحران معاملاتی پلیمرها در دومین هفته اسفند ماه

همانطور که در جدول مشخص است، در این هفته 23 گرید پر رقابت به نمایش در آمده زیرا این 23 گرید بیش از 50 درصد رقابت قیمتی را در این هفته تجربه کرده اند، این در حالی است، که در هفته گذشته رقابت های گریدهای جذاب از 48 درصد شروع می شد و به 64 درصد ختم می شد، در نتیجه رقابت های قیمتی برای بیشتر گریدها نسبت به هفته گذشته باز هم افزایش شدیدی یافته است. در این هفته برای 77 گرید بازار رقابت قیمتی صورت گرفته است، به عبارت دیگر بیشتر گریدهای عرضه شده در بورس با رقابت قیمتی به فروش رسیده اند که یادآور اوضاع ملتهب گذشته بازار است و انتظار می رود برای هفته های معاملاتی بعد از عید نوروز اگر روند های فعلی معاملات ادامه دار باشد محدودیت های بهین یاب بار دیگر باید اعمال شود، تا از التهاب بیشتر معاملات جلوگیری شود. در این هفته رقابت های قیمتی برای 23 گرید برتر برای برخی از گریدها نزدیک به 4 درصد افزایش یافته و برای برخی دیگر نزدیک به 20 درصد افزایش یافته است، که بسیار نامناسب است.

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته باز هم برای گروه PET گرید بطری  بوده است، بدین ترتیب برای گرید 825 و 875 این گروه رقابت قیمتی  84 درصدی انجام شده است. پس از آن برای سایر گریدهای PET بطری عرضه شده رقابت قیمتی بین 75 درصد تا 74 درصد صورت گرفته است.  در گذشته بار ها ذکر شد که در ماه آخر سال و با نزدیک شدن فصل گرما تقاضا برای این گروه کالایی افزایش یافته و رقابت های قیمتی افزایش خواهد یافت.

 

 

PETهای بطری در اوج بحرانی بی سابقه  

 

 

همانطور که در جدول مشخص است، در این هفته شش گرید از این محصول عرضه شده است، که مجموعا تناژی معادل 4.400 تن عرضه بوده است و نسبت به هفته گذشته تنها 44 تن کاهش داشته است. در این هفته جذابیت این کالا نسبت به هفته گذشته بسیار افزایش داشته است، که یکی از اصلی ترین دلایل آن افزایش سهمیه ها و تقاضا در هفته های ابتدایی ماه بوده است و هر ساله هم با رو به اتمام بودن فصل سرما تقاضا برای این گروه کالایی به شدت افزایش می یابد.  

همانطور که مشخص است رقابت های قیمتی برای این گروه بسیار فاحش و نامعقول بوده و برای گرید 825 این گروه رقابت قیمتی بسیار زیاد و 84 درصدی انجام شده است و این در حالی است که در هفته گذشته این گرید با رقابت قیمتی 66 درصد بوده است تا در این هفته 18 درصد افزایش قابت قیمتی را تجربه کرده باشد. برای سایر گریدها هم همانطور که مشخص است رقابت قیمتی بالای 75 درصدی صورت گرفته است.

همانطور که مشاهده شد اوضاع این گروه معاملاتی بسیار ملتهب است و انتظار می رود نهاد های ناظر بار دیگر به معاملات این گروه کالایی ورود کنند زیرا سطح قیمت های فعلی بی سابقه است. اختلاف قیمت بازار و بورس این گروه کالایی هم همچون سایرین بسیار بالا بوده است و در نتیجه انگیزه های سوداگری را افزایش داده است.

مورد دیگری که می تواند از دلایل افزایش جذابیت این گروه کالایی باشد بحث آزادسازی صادرات پریفورم است که در چند ماه پیش مصوب شده و همین امر موجب رونق گرفتن بازار تولید این محصول و در نتیجه افزایش تقاضا برای PET بطری شه است.

 

برخی از راه کار های بهبود اوضاع معاملاتی این گروه کالایی:

  1. افزایش عرضه ها در صورت امکان توسط پتروشیمی تندگویان و حفظ روند منظم و هفتگی فعلی
  2. انجام واردات توسط دولت و عرضه در بازار بورس و یا کمک و تسهیل واردات برای مصرف کنندگان
  3. شناسایی کد های کارخانه های غیر فعال و سفته باز و تعلیق آن ها
  4. ایجاد محدودیت های ثبت سفارش توسط بورس کالای ایران
  5. اعمال سقف رقابت قیمتی برای این گروه کالایی در صورت توان کنترل تقاضا و جلوگیری از ایجاد تقاضای کاذب
  6. کنترل و پیگیری محموله های خریداری شده توسط مشتریان تا مرحله مصرف نهایی ، برای جلوگیری از فروش در بازار سیاه

 

 

 

اوضاع نامناسب گروه پلی پروپیلن های نساجی

 

 

همانطور که در جدول مشخص است، در دومین هفته اسفند حجم عرضه های این گروه اندکی کاهش داشته است و جمع کل عرضه ها برابر با 8.620 تن بوده است و بعد از شارژ شدن سهمیه های ماهانه بهین یاب در هفته های ابتدایی ماه این گروه بار دیگر دچار نوسانات رقابتی  شدید شده و رقابت های قیمتی بسیار نامعقولی تجربه شده است.

بدین ترتیب برای این گروه کالایی رقابت های قیمتی بین 40 درصد تا 60 درصد صورت گرفته است که بسیار زیاد است. در روز سه شنبه 14 اسفند 1397 قیمت برخی از گرید های این گروه بیش از  18000 تومان و یا بیشتر به ازای هر کیلو بوده است. همانطور که در جدول مشخص است برای گرید با بیشترین رقابت قیمتی یعنی ZH550J نویدزرشیمی قیمت تمام شده بدون احتساب هزینه کد معاملاتی برابر با 15.950 تومان است و با در نظر گرفتن قیمت 18000 تومانی در بازار آزاد مشاهده می شود، که باز هم با وجود رقابت قیمتی 60 درصدی باز هم این کالا اختلاف قیمتی بیش از 1500 تومان به ازای هر کیلو دارد. در نتیجه با توجه به آمار ارائه شده قیمت این محصول در بازار آزاد روند معاملاتی آن را در بورس کالای ایران شکل داده است و با وجود این میزان رقابت قیمتی باز هم حاشیه سود ناشی از قیمت های بورس و بازار به اندازه ای است که سوداگران به بازار این کالا ورود می کنند. در چنین شرایطی مصرف کنندگان واقعی هم چاره ای جز رقابت قیمتی بالا ندارند، زیرا در صورتی که در رقابت قیمتی بورس کالا حذف شوند مجبور به تامین مواد اولیه موردنیاز خود با قیمت های بالا و به صورت غیر رسمی خواهند بود.

متاسفانه همانطور که آمار نشان می دهد، بازهم  اوضاع این گروه کالایی بسیار اسفناک بوده و به نظر می رسد از کنترل خارج شده است، در این هفته برای هر گرید از این گروه بیش از 3.623 تومان به ازای هر کیلو رقابت قیمتی صورت گرفته است و این مقدار نوسان قیمتی پذیرفته شدنی نیست. متاسفانه قیمت ها در بازار آزاد تحت تاثیر کمبود موجودی ها و افزایش قیمت دلار به شدت افزایش پیدا کرده و در نتیجه موجب رقابت های قیمتی بسیار بالا در این گروه شده است.

تفکیک سهمیه های بهین یاب باید هرچه سریع تر و برای سال آتی صورت پذیرد به این شکل که مثلا تولیدکننده گونی بافی فقط بتواند در مورد کالاهای با MFR:3-6 ثبت سفارش کند و نتواند به مقاصد سفته بازی روی کالاهای با MFR:25  که عملا برای کارخانه آن کاربردی ندارد ثبت سفارش کند.

اعمال محدودیت های هفتگی ثبت سفارش توسط بورس کالا هم همچنان می بایست ادامه پیدا کند تا حداقل کالا به شکل عادلانه تری بین تمامی متقاضیان تقسیم شود هر چند که در بهبود رقابت های قیمتی کمک نکند ولی در جهت تقسیم عدلانه تر محموله ها بین متقاضیان کمک می کند.

به نظر می رسد در صورتی که به بهبود اوضاع امیدی نبود در نهایت نهاد های ناظر همچون بورس کالای ایران، سازمان بازرسی کل کشور، تعزیرات حکومتی و ... می بایست در شناسایی کدهای معاملاتی غیر واقعی همکاری های لازم را انجام داده و اقدام به حذف سفته بازارن کنند و تنها مصرف کنندگان واقعی بتوانند کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند.

 

ادامه بحران در گروه  پلی پروپیلن های شیمیایی

 

 

این گروه کالایی نیز مدت هاست که دچار بحران هست، در این هفته بیشترین رقابت برای پلی پروپیلن های شیمیایی ZH515MA و ZB332C نویدزرشیمی بوده که به ترتیب با  رقابت قیمتی 58 درصدی و 58 درصدی  معامله شده اند. گرید MR230C مارون نیز 57 درصد رقابت قیمتی را تجربه کرده است. گریدهای پلی پروپیلن شیمیایی ZR340R نویدزرشیمی،  EP548R پلی پروپیلن جم  و C30G مارون به ترتیب 52 درصد، 48 درصد و 44 درصد رقابت قیمتی را تجربه کردند، میانگین رقابت قیمتی برای این گروه کالایی در این هفته برابر با 44 درصد بوده است و حجم عرضه های آن هم بیش از 1200 تن کاهش را تجربه کرده است. برای سایر گرید های این گروه کالایی نیز رقابت قیمتی بالای 18 درصدی تا 42 درصدی صورت گرفته استدر این هفته  بورس کالای ایران نیز همچون گذشته برای ثبت سفارش محدودیت هایی اعمال کرده است، به نظر می رسد برای این کالا هم قیمت های بازار آزاد تعیین کننده شکل معاملات بورس و رقابت های قیمتی آن باشند و اختلاف قیمت های بسیار زیاد موجب شده است حتی مصرف کنندگان واقعی هم چاره ای جز رقابت قیمتی بالا نداشته باشند.

اختلاف قیمت های بورس و بازار در مورد بسیاری از گریدهای این گروه بیش از 2000 تومان است که خود یکی از عوامل اصلی رقابت های قیمتی بالا برای این گروه کالایی است و مصرف کنندگان واقعی هم برای خرید این کالا به صورت رسمی مجبور به انجام رقابت های قیمتی بالای 30 درصدی برای برخی از گریدها هستند.

 

سایر گریدهای جذاب دومین هفته از اسفند ماه

در این هفته متاسفانه رقابت های قیمتی بالای 20 درصدی در بسیاری از کالاها مشاهده شد و بدین ترتیب گروه های کالایی همچون پلی استایرن های انبساطی تبریز و انتخاب با رقابت های قیمتی بالای 20 درصدی، پلی اتیلن سنگین تزریقی 5030 تبریز با 43 درصد رقابت، پلی اتیلن های سنگین اکستروژن ولوله با رقابت قیمتی بالای 22 درصدی، پلی اتیلن های سبک خطی امیرکبیر، پلی اتیلن های سبک فیلم بندرامام و آریاساسول و PET های نساجی رقابت های قیمتی بالای 20 درصدی را تجربه کردند تا از دیگر گریدهای جذاب و دچار بحران در اولین هفته اسفند ماه باشند.

 

پیش بینی می شود این حجم های معاملات و جذابیت ها به دلایل قرار داشتن در هفته آخر ماه، نگرانی بسیاری از کدهای معاملاتی از تغییرات سهمیه ها در سال بعد و قصد استفاده حداکثری از فرصت به وجود آمده در بسیاری از گروه های کالایی برای خریداری تناژ دلخواه بدون توجه به سهمیه بهین یاب و بهره مندی از حاشیه سود بین بازار آزاد و بورس موجب این همه حجم بالای معاملات و رقابت ها شده است و انتظار می رود رفته  رفته  رشد قیمت ها در بازار آزاد به دلایلی چون عدم کشش کافی بازار برای مصرف برخی از گروه های کالایی متوقف شده و رکودی در مورد آن ها رخ دهد. البته برای تحقق این پیش بینی نرخ دلار باید در محدوده های فعلی ثابت بماند در واقع پیش بینی با فرض ثبات نرخ دلار در سطوح فعلی انجام می شود و اگر نرخ دلار باز هم افزایش شدید داشته باشد با انگیزه های قاچاق محموله های زیادی به کشور های همسایه قاچاق شده و در نتیجه اوضاع متفاوت خواهد شد.

در هفته گذشته توصیه شد که  اگر این میزان رقابت های قیمتی در هفته های آتی ادامه پیدا کند سقف ثبت سفارش در مورد بسیاری از گروه های کالایی به میزان سهمیه ماهانه بهین یاب محدود شود زیرا این همه رقابت قیمتی برای مصرف کنندگان این حوزه کالایی مناسب نیست. مشاهده شد که بوس کالای ایران در مورد گروه کالایی PVC این اقدام مناسب را انجام داد و در مورد برخی دیگر از گروه ها ممکن است در آینده این اتفاق رخ دهد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 112,500 ریال 500 0.44% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 113,000 ریال -500 0.44% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 115,000 ریال -1000 0.86% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 113,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 112,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 112,200 ریال -300 0.27% نمودار و آرشیو
0075 124,500 ریال 1700 1.37% نمودار و آرشیو
020 112,700 ریال -800 0.7% نمودار و آرشیو
Lf190 112,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 111,000 ریال 1000 0.9% نمودار و آرشیو
52518 110,000 ریال -500 0.45% نمودار و آرشیو
Hi500 115,000 ریال -1000 0.86% نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 114,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 125,500 ریال 500 0.4% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam 126,500 ریال نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 141,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 146,000 ریال -500 0.34% نمودار و آرشیو
C30s 155,000 ریال 1000 0.65% نمودار و آرشیو
C30G 147,500 ریال 500 0.34% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 145,500 ریال -500 0.34% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 113,500 ریال نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 143,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 125,500 ریال -500 0.4% نمودار و آرشیو
1551 125,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 pet 172,500 ریال نمودار و آرشیو
785 pet 170,000 ریال نمودار و آرشیو
821 pet 175,500 ریال نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 145,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R shazand 145,500 ریال -500 0.34% نمودار و آرشیو
552R Maroun 145,500 ریال -500 0.34% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 162,000 ریال -1000 0.61% نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 97,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 97,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 97,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 95,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 95,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 95,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 188,500 ریال -1000 0.53% نمودار و آرشیو
ABS150 178,500 ریال -500 0.28% نمودار و آرشیو
ABS 10415 217,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 275,000 ریال نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو
62N07 107,000 ریال -1000 0.93% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 - نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖