ارسال پاسخ

اتصالات وحید

چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۱۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 228 Telegram

سال 1397 و 1396 در بورس کالای ایران چه گذشت؟

گزارش مقایسه‌ای یکساله معاملات محصولات پتروشیمی

ارزیابی سال گذشته در سال جدید می‌تواند کلیدی برای حل و فصل مشکلاتی باشد که در گذشته برای تولیدکنندگان وجود داشته است.
گزارش مقایسه‌ای یکساله معاملات محصولات پتروشیمی

آمار کلی معاملات در دو سال 1397 و 1396

 

 

نمودار مقایسه ای عرضه، تقاضا، حجم معاملات

 

 

همانطور که در نمودار مشخص است، حجم عرضه های ماهانه سال 1397 تنها در چهار ماه مهر، دی، بهمن و اسفند از سال گذشته بیشتر بوده است و در سایر ماه ها حجم عرضه ها کمتر از سال گذشته بوده است. همانطور که در نمودار مشخص است نمودار به سه قسمت تقسیم شده است.

در قسمت اول که فروردین است، در 20 ام ماه به دلیل روند صعودی نرخ دلار دولت نرخ 4200 تومانی را برای دلار تعیین کرده است. بعد از این نرخ گذاری اشتباه بود که شکاف شدید قیمتی شدید بین بازار و بورس ایجاد شد. در نتیجه در بورس کالای ایران تقاضای کاذب زیادی ایجاد شده و دلالان محصولات را با نرخ دلار 4200 تومانی از بورس کالای ایران خریداری کرده و در بازار آزاد با نرخ دلار آزاد به فروش می رسانند و از آنجایی که نرخ دلار در بازار کشور های همسایه بسیار بالاتر از 4200 تومان بود و شکاف قانونی مبنی بر امکان صادرات محصولات پلیمری توسط همه افراد، موجبات صادرات محصولات معامله شده در بورس کالای ایران به کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه و آذربایجان شد. حتی شنیده ها حاکی از صادرات محصول PVC به کشور هندوستان بود که در نوع خود بی سابقه بود. این اوضاع به مدت 5 ماه یعنی از اردیبهشت تا اواخر شهریور به طول انجامید، در نتیجه با توجه به آن اوضاع سهم عمده محصولات عرضه شده توسط دلالان خریداری شده و سهم مصرف کننده واقعی بسیار اندک بود، اختلاف شدید قیمت ها و صادرات کالاها هم موجب شده بود خرید از بازار آزاد هم برای مصرف کنندگان واقعی به آسانی صورت نگیرد. همانطور که در نمودار مشخص است تقاضا در مرداد ماه در اوج خود قرار داشته و برابر با دو میلیون و 500 هزار تن بوده که در مقایسه با عرضه 286 هزار تنی نشان از تقاضای هشت برابری دارد.  با تلاش های نهادهای ناظر ممنوعیت صادرات محصولات عرضه داخل به تمامی گمرک های کشور ابلاغ شد که تا حدی اوضاع را آرام تر کرد.

قسمت سوم نمودار از هفته های آخر شهریور ماه شروع شده و به اسفند ماه ختم می شود، در این برهه همانطور که در نمودار نیز مشخص است تقاضای کاذب از بین رفته است. در این ماه با تلاش های زیادی نهادهایی همچون انجمن ملی دامنه نوسان قیمت ها آزاد شد و در نتیجه تقاضای کاذب کاهش یافته و از طرف دیگر میزان رقابت های قیمتی به سطوح بسیار شدید رسید، تا جایی که در برخی از کالاها رقابت قیمتی به بیش از 200 درصد هم می رسید. در چند هفته تعیین قیمت های پایه به شکلی شد که میانگین قیمت معاملات هفته های قبل مبنای تعیین قیمت پایه هفته های بعدی قرار می گرفت و بعد از گذشت چند هفته باز هم فرمول به شکل میانگین قیمت های جهانی و نرخ دلار در سامانه نیما تغییر پیدا کرد که تا پایان سال جاری پا برجا بوده است.

 

  1. عرضه

 

 

همانطور که در نمودار مشخص است، حجم عرضه های مواد پلیمری در سال 97 برابر با سه میلیون و 607 هزار و 161 تن بوده که در مقایسه با حجم سه میلیون و 797 هزار و 995  تنی سال قبل کاهشی برابر با 190 هزار و 834 تن را نشان می دهد، که قابل توجه است. این در حالی است، که امسال تقاضای کاذب شدیدی وجود داشته و بازار نیاز به عرضه های بیشتری داشته است که متاسفانه باز هم حجم عرضه های کل سال نسبت به سال گذشته کاهش را نشان می دهد.   در سه ماهه پایانی سال به دلایلی همچون تشدید تحریم های آمریکا عرضه های پتروشیمی ها در بازار داخل افزایش یافته و از عرضه های سال گذشته پیشی گرفته است.

 

 

 

همانطور که در نمودار مشخص است، در اغلب ماه های سال حجم عرضه های سال جاری در مقایسه با سال گذشته کمتر بوده است. بیشترین عرضه ماهانه در سال 1397 برای بهمن ماه بوده است که برابر با 420 هزار تن است، این میزان عرضه ماهانه در دو سال اخیر بی سابقه بوده است. این در حالی است که اوضاع معاملات برخی از گروه های کالایی همچون پلی پروپیلن ها در طول سال جاری همواره ملتهب بوده است. در اسفند ماه هر دو سال روند عرضه ها نسبت به بهمن ماه به شدت کاهشی بوده است ولی آمار عرضه اسفند 97 بیشتر از اسفند 96 بوده است.

 

 

تقاضا

 

 

همانطور که در نمودار مشخص است، حجم کل تقاضا در کل سال جاری بسیار بیشتر از سال گذشته است، به گونه ای که حجم کل تقاضای امسال 10 میلیون و 250 هزار و 379  تن بوده که در مقایسه با حجم پنج میلیون و 686 هزار و 920 تنی سال گذشته افزایشی بیش از چهار میلیون  و 500 هزار تن را نشان می دهد، که بسیار قابل توجه است. همانطور که پیشتر نیز ذکر شد در ماه های اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و هفته های ابتدایی شهریور ماه بازار با تقاضای کاذب شدیدی مواجه بوده که نشات گرفته از اختلاف بین قیمت های بازار و بورس کالای ایران بوده است. با توجه به اینکه قیمت های پایه بر اساس دلار 4200 تومانی کشف می شد و مواد اولیه خریداری شده در بورس کالای ایران تنها 5 درصد نوسان نرخ داشت، دلالان با ایجاد تقاضاهای نامعقول حجم بسیاری از محصولات عرضه شده را خریداری می کرده و در بازار آزاد با نرخ دلار آزاد به فروش می رساندند و حجم بالایی از این محصولات را هم به مشتریان خراجی با قیمت های بالا می فروختند.

زمانی که بازار با تقاضای کاذب مواجه است و کالاها دارای سقف نوسان نرخ هستند تقاضای کاذب موجب تسهیم به نسبت عرضه ها به کل تقاضا می شود و در این حالت مصرف کنندگان واقعی که از توان مالی کمتری برخوردار بوده و حجم کمتری از سهمیه مواد اولیه را در اختیار دارند موفق به خرید حجم بسیار کمی شده و در مقابل دلالان با تجمیع چند کد معاملاتی و تامین مالی بسیار بالا حجم عمده محصولات را خریداری می کرده اند.

در شش ماهه دوم سال اوضاع تقاضا متفاوت تر بوده زیرا از طرفی سقف نوسان نرخ کالاها باز شده و از طرف دیگر بسیاری از دلالان را در ماه های آبان و آذر دستگیر کرده و در نتیجه تقاضا در بازار بورس کمتر از گذشته شده است. در هفته های ابتدایی پس از آزاد سازی سقف نوسان نرخ محصولات پلیمری در بورس کالای ایران رقابت های قیمتی به شدت بالا و بیش از 70 درصدی و در مورد برخی از گروه های کالای رقابت بیش از 200 درصدی تجربه شد. این عامل موجب کمتر شدن رانت و اختلاف قیمت ها در دو بازار بورس کالای ایران و بازار آزاد شد.

 

 

 

همانطور که در نمودار مشخص است تقاضا در شش ماه ابتدایی سال جاری بسیار بیشتر از سال گذشته بوده است، بعد از 20 فروردین ماه که نرخ ارز 4200 تومانی تصویب شد تقاضا هفته به هفته روندی صعودی پیدا کرد زیرا هر هفته که می گذشت و اختلاف قیمت های بورس و بازار افزایش می یافت کدهای معاملاتی بیشتری به جرگه خریداران از بورس کالا می پیوستند و در نتیجه تقاضا افزایش می یافت در بعضی از استان ها کارکنان وزارت صنعت نیز به جمع واسطه گران اضافه شده و با اختصاص سهمیه به کارخانه های غیر فعال بر التهاب اوضاع به وجود آمده افزودند. در یک برهه زمانی هم دفتر توسعه صنایع تکمیلی با کمک وزارت صنعت سعی بر بهبود تقاضا را داشتند که به شدت ناموفق و ناعادلانه برخورد شد. نحوه سهمیه بندی جدید به این شکل بود که میانگین خرید هفتگی یا ماهانه هر کد معاملاتی در سال 1396 مبنای تعیین سهمیه ها قرار گرفته بود و بیشتر مصرف کنندگان واقعی و خرد یا سهمیه ای نداشتند و یا سهمیه ای بسیار کم را بدست آورده بودند. در مقابل دلالان که در طول سال همواره با کد های معاملاتی خود در حال خرید از بورس کالای ایران بودند سهمیه های بسیار خوبی به دست آورده بودند و این نوع تقسیم به شدت ناعادلانه موجب اعتراض قشر زیادی از مصرف کنندگان واقعی شد. در نتیجه این اعتراضات بود که نه تنها سقف رقابت قیمت ها برداشته شد بلکه تقاضا هم به مانند گذشته بر اساس سهمیه های بهین یاب شد، ولی با توجه به اینکه در زمانی که سقف رقابت های قیمتی نامحدود است همه کدهای معاملاتی با تقاضای واقعی خود در رقابت شرکت می کنند تقاضای کاذب از بین رفت.

در نتیجه در شش ماهه دوم سال جاری حتی از سال گذشته هم کمتر شده و تنها در اسفند ماه سال جاری تقاضا بیش از سال گذشته بود.

متاسفانه دستگیری دلالان تنها دو ماه در کاهش تقاضا و بهبود اوضاع بازار موثر بود و در چهار ماه اخیر اختلاف قیمت های بورس و بازار آزاد در سطوح بالای 1500 تومانی برای تمامی گروه های کالایی حفظ شد و بسیاری از دلالان هم به شکل نامحسوس تر از گذشته فعالیت و بازارسازی خود را از سر گرفتند.

با دستگیری دلالان تقاضا در دو ماه پس از این اقدام به حدی کاهش یافت و موجودی انبار پتروشیمی ها به دلایل دیگری همچون تحریم ها به حدی افزایش یافته بود که بورس کالای ایران برای تقویت تقاضاها مجبور شد محدودیت ثبت سفارش ماهانه بهین یاب را برای بسیاری از گروه ها به سقف سهمیه سه ماهه، سالانه و در برخی از گروه ها نامحدود و بدون توجه به سهمیه بهین یاب کند. این اقدام بورس کالای ایران موجب تقویت تقاضا و به خصوص برای گروه های با حجم عرضه بالا مثل PVC شد و این افزایش تقاضا به حدی بود که بار دیگر ثبت سفارش این گروه کالایی منوط به سهمیه ماهانه بهین یاب شد.

  1. حجم معامله

 

 

 

حجم کل معاملات در سال جاری برابر با سه میلیون و 44 هزار و 800  تن بوده است، که در مقایسه با حجم دو میلیون و 646 هزار و 543 تنی سال گذشته 398 هزار تن افزایش را نشان می دهد. این در حالی است که حجم بسیار بالایی از معاملات شش ماه ابتدایی سال جاری به کشورهای دیگر صادر شده و در بازار داخل به مصرف نرسیده است بدین ترتیب نمی توان این میزان افزایش حجم معاملات را به بهبود اوضاع کسب و کار و تولید صنایع تکمیلی نسبت داد. اوضاع معاملاتی دلار در سال جاری به شدت ملتهب بوده و در بسیاری از برهه ها نوسانات این ارز موجب صادرات مواد اولیه خام از کشور به کشور های دیگر می شد و از طرف دیگر در چند ماه دولت صادرات ریالی را به کشورهای عراق و افغانستان مجاز کرده بود و در نتیجه محصولات ساخته شده در صنایع تکمیلی برای کشورهای افغانستان و عراق با توجه به نرخ ارز در این کشور ها بسیار ارزان تر از مواد اولیه خام صادراتی تمام می شد و در نتیجه مشتریان این کشور ها ترجیح می دادند مواد ساخته شده صنایع تکمیلی را به جای مواد اولیه خام خریداری کنند زیرا این محصولات صرفه اقتصادی بیشتری از تولید برای آن ها داشت. در نتیجه این اقدام مصرف مواد اولیه در بازار داخل نیز بهبود خوبی یافته بود. در سال جاری اتفاقات دیگری در حوزه ارز رخ داد و موجب اختلال در صادرات صنایع تکمیلی شد ، یکی از این اقدامات لزوم عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما و به نرخی کمتر از بازار آزاد بود در نتیجه بسیاری از صادرکنندگان بخش صنایع تکمیلی صادرات خود را متوقف کردند تا جایی که بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد که صادرات با حجم کمتر از یک میلیون یورو می توانند در بازار آزاد ارز خود را به فروش برسانند و از فروش ارز خود در سامانه نیما معاف هستند همین اقدام باعث شد بار دیگر بسیاری از تولیدکنندگان صنایع تکمیلی صادرات خود را از سر بگیرند و مصرف مواد اولیه پتروشیمی هم افزایش یابد. می توان حجم معاملات در شش ماهه دوم سال جاری را بیشتر از شش ماهه اول آیینه مصرف صنایع تکمیلی دانست زیرا در شش ماهه دوم سال حجم قاچاق مواد اولیه به کشورهای همسایه به شدت کاهش یافته و بیشتر محصولات خریداری شده در بازار بورس در داخل کشور به مصرف می رسد. هر چند برخی از کالاهای خاص همچون پلی اتیل سنگین فیلم 5110 آریاساسول، PVC ها و سنگین دورانی 3840 همچنان به کشور عراق قاچاق می شد.  

 

 

 

 

همانطور که در نمودار مشخص است ، حجم کل معاملات هفت ماهه ابتدایی سال جاری همواره بیشتر از سال گذشته بوده است، در ماه های آبان، آذر و دی ماه سال جاری و با دستگیری دلالان بازار حجم معاملات به شدت کاهش یافته و بسیار کمتر از سال گذشته شده است. در این برهه بود که برخی از پتروشیمی ها فروش اعتباری را انجام داده و برخی دیگر مثل پتروشیمی اروند تخفیفاتی را برای تناژ های بالای 500 تن در نظر گرفتند. در دو ماه پایانی سال و با اوج گرفتن اختلاف بین قیمت های بورس و بازار آزاد بار دیگر حجم معاملات افزایش یافته است. البته حجم معاملات در دو ماه آخر سال  تحت تاثیر عوامل دیگری همچون عدم اطمینان نسبت به آینده بود. بدین معنا که در مورد گروه های مختلفی که بدون محدودیت سهمیه بهین یاب قابل خرید بودند و یا حتی برخی از گروه های کالایی قابلیت ثبت سفارش تا سقف سهمیه سالانه بهین یاب را داشتند و اغلب فعالان بازار می دانستند که ممکن است با پایان سال قوانین تغییر کرده و در سال 1398 سهمیه ها بیهن یاب تغییر کنند در نتیجه ترجیح می دادند حجم بیشتری را خریداری کنند. اتفاقا این نگرانی درست بوده و در سال آتی سهمیه های گروه های کالایی مذکور به سقف سهمیه سه ماهه بهین یاب آن ها کاهش یافت.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 114,500 ریال -500 0.43% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 114,800 ریال -200 0.17% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 113,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 113,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 114,000 ریال -500 0.44% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 113,500 ریال -500 0.44% نمودار و آرشیو
5110 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 114,000 ریال -500 0.44% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 113,000 ریال -500 0.44% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 113,000 ریال -1000 0.88% نمودار و آرشیو
0075 119,000 ریال -1000 0.83% نمودار و آرشیو
020 119,000 ریال -500 0.42% نمودار و آرشیو
Lf190 119,000 ریال -500 0.42% نمودار و آرشیو
22B02 112,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 103,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Hi500 114,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 118,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 117,000 ریال -1000 0.85% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 112,500 ریال -500 0.44% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 112,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Amir 126,000 ریال -500 0.4% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 126,500 ریال -2000 1.56% نمودار و آرشیو
CRP100 jam 129,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 146,000 ریال 1000 0.68% نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 133,000 ریال -500 0.37% نمودار و آرشیو
C30s 133,000 ریال -200 0.15% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 132,500 ریال -500 0.38% نمودار و آرشیو
X30G 131,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 104,000 ریال -2000 1.89% نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 209,000 ریال 14000 6.7% نمودار و آرشیو
1540 131,000 ریال -6000 4.38% نمودار و آرشیو
1551 130,000 ریال -4500 3.35% نمودار و آرشیو
781 pet 140,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 pet 139,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 pet 142,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
825 pet 139,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 132,000 ریال نمودار و آرشیو
552R shazand 132,000 ریال -700 0.53% نمودار و آرشیو
552R Maroun 132,000 ریال -700 0.53% نمودار و آرشیو
510L Jam 132,300 ریال -200 0.15% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R 161,000 ریال -1500 0.92% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 212,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 202,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C 185,000 ریال -500 0.27% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 100,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 100,500 ریال -300 0.3% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 100,500 ریال -300 0.3% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 99,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 99,000 ریال -300 0.3% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 99,000 ریال -300 0.3% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 197,000 ریال 1500 0.76% نمودار و آرشیو
ABS150 171,500 ریال -500 0.29% نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 182,500 ریال -2500 1.35% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 185,000 ریال -9000 4.64% نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو
62N07 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 118,000 ریال نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
N32 - نمودار و آرشیو➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖