ارسال پاسخ

اتصالات وحید

یکشنبه ۹ تير ۱۳۹۸ ۰۸:۴۹ تعداد نظرات: 0 Telegram

inpia.ir

«نیما» مهم‌ترین سد خروج از رکود محصولات پلیمری

خروج از رکود و افزایش حجم تولید در صنایع تکمیلی و افزایش حجم معاملات در بورس کالا از داده‌های بسیار مهمی است که تحقق آن به معنی گذار از یکی از سخت‌ترین دوره‌های اقتصادی در کشور است؛ اگرچه خود قیمت‌گذاری بر پایه دلار نیمایی مهم‌ترین مانع برای خروج از رکود به‌شمار می‌رود که نیاز به اصلاح این سازوکار را باید باز هم مورد بحث قرار داد.
«نیما» مهم‌ترین سد خروج از رکود محصولات پلیمری

 افزایش محدود حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا در هفته گذشته در کنار رشد حجم داد و ستد محصولات شیمیایی و البته رشد شاخص قیمت پلیمرهای دنیای اقتصاد به معنی تکانه‌هایی است که از بهبود نسبی بازار خبر می‌دهد اگرچه رشد قیمت‌ها را می‌توان به دلیل افزایش قیمت دلار نیمایی هم نسبت داد. با توجه به این موارد هنوز نمی‌توان گفت که بازار محصولات پتروشیمی از رکود هفته‌های اخیر خود خارج شده، ولی این پتانسیل را می‌توان مدنظر قرار داد که بازار درحال برداشتن گام‌هایی برای خروج از رکود است شاید بتوان از این پس به گام‌شماری خروج از رکود مشغول شد. خروج از رکود و افزایش حجم تولید در صنایع تکمیلی و افزایش حجم معاملات در بورس کالا از داده‌های بسیار مهمی است که تحقق آن به معنی گذار از یکی از سخت‌ترین دوره‌های اقتصادی در کشور است؛ اگرچه خود قیمت‌گذاری بر پایه دلار نیمایی مهم‌ترین مانع برای خروج از رکود به‌شمار می‌رود که نیاز به اصلاح این سازوکار را باید باز هم مورد بحث قرار داد.

 

رشد نیمایی شاخص پلیمرهای دنیای اقتصاد

شاخص قیمت پلیمرهای دنیای اقتصاد در هفته گذشته با ۹/ ۰ درصد رشد هفتگی به ۱۱هزار و ۲ تومان رسید که بالاترین حد در ۳ هفته اخیر است. دلیل اصلی این رشد نرخ را باید در افزایش ۰۵/ ۱ درصدی قیمت دلار متوسط هفتگی نیمایی در نرخ‌های مورد محاسبه در قیمت‌های پایه هفته گذشته دانست یعنی متوسط دلار نیمایی گران‌تر شده و با رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا، نرخ‌های این شاخص هم افزایش یافته است. البته اینکه شاخص رشد کمتری از قیمت دلار داشته را باید جدی گرفت زیرا نشان می‌دهد که هم قیمت‌های جهانی میل به رشد چندانی نداشته و هم حجم رقابت در بازار داخلی محدود بوده است. البته این شاخص نزدیک به ۳ هفته است که در مسیر رشد قرار داشته و هیچ بعید نیست که برای هفته جاری هم افزایشی باشد. البته تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت دلار نیمایی برای متوسط هفتگی در بیش از ۱۱ هزار و ۲۶۷ تومان نرخ‌گذاری شده است و دور از انتظار نیست که این نرخ باز هم افزایش یابد. این نکته یعنی قیمت‌ دلار مورد محاسبه در نرخ‌های هفته جاری یک درصد می‌تواند افزایش داشته باشد.  نگاهی به نوسان قیمت دلار نیمایی در نرخ‌های پایه محصولات پتروشیمی نشان می‌دهد که این نرخ در هفته‌های اخیر در مسیر رشد مستمر قرار داشته است. همین رشد قیمت‌ها را باید دلیل اصلی افزایش شاخص قیمت پلیمرهای دنیای اقتصاد به‌شمار آورد یعنی با اهرم دلار نیمایی است که قیمت‌ها در بورس کالا افزایشی بوده و این رشد نرخ گویا باز هم ادامه خواهد داشت. این افزایش قیمت‌ها را باید جدی گرفت زیرا شواهد لازم و کافی از بهبود بازار در دسترس نیست و این روند صعودی نرخ در شرایطی که قیمت دلار آزاد نه تنها رشد نداشته بلکه کاهش قیمت جدی را تجربه می‌کند تنها فشار بر بازار را تقویت خواهد کرد. این سیگنال به این معنی است که قیمت تمام شده تولیدات به‌صورت واقعی در بازار داخلی درحال افزایش است ولی در کنار آن حتی با فرض صادرات با قیمت دلار آزاد، شاهد کاهش سودآوری صادرات هستیم. از سوی دیگر عدم رشد قیمت دلار آزاد به معنی فقدان جو روانی برای رشد نرخ در بازار داخلی است و ناخودآگاه میل به خرید با قیمت بالاتر تضعیف خواهد شد. البته گران نشدن محصولات نهایی قطعا یک سیگنال مثبت و امیدوارکننده برای همه اقشار در جامعه است ولی در شرایطی که دلار نیمایی هفته‌ای یک درصد افزایش نرخ دارد نمی‌توان این روند کلی را مثبت ارزیابی کرد زیرا هم به محدودیت بیشتر حجم تولید و کاهش سودآوری واحدهای تولیدی منجر شده و هم احتمال افزایش مجدد نرخ بیکاری را تقویت می‌کند. از سوی دیگر رشد یک درصدی دلار نیمایی در هفته‌های اخیر اگر تداوم یابد به معنی افزایش نرخ ۴ درصدی ماهانه خواهد بود و این روند اگر تداوم یابد بر قیمت‌های پایانی برای مصرف‌کننده نهایی مؤثر بوده و چیزی جز یک سیگنال تورمی جدید به‌شمار نمی‌رود. البته در گذشته نیز به این مطلب اشاره کرده بودیم ولی گویی کمتر کسی به آن توجه کرده است. در این شرایط شاید کاهش قیمت‌های پیشنهادی از سوی تولیدکننده در صنایع بالادستی بتواند محرک جدیدی برای بازار باشد ولی باز هم نقش بدنه تصمیم‌سازی دولتی را در بهبود این شرایط کمرنگ جلوه نمی‌دهد.

 

 بهبود شکننده حجم معاملات پلیمرها

در هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا با رشد کمتر از ۶ درصد به نزدیکی ۴۸ هزار تن رسید که اگرچه به نسبت هفته قبل از آن شاهد بهبود نسبی بازار هستیم ولی هنوز به معنی خروج از رکود نیست. این حجم معاملاتی بیشترین رقم ثبت شده در ۴ هفته اخیر است و اگر قرار باشد بازار از روال راکد فعلی خارج شود باید منتظر معاملاتی بیش از ۶۰ هزار تن در هفته باشیم آن هم در شرایطی که متوسط حجم معاملات هفتگی سال گذشته نزدیک به ۶۳ هزار تن بوده است. البته در هفته گذشته حجم تقاضا نیز با رشدی نزدیک به ۱۳ درصد روبه‌رو شد و به بیش از ۷۳ هزار تن رسید که باز هم بالاترین رقم در ۴ هفته اخیر است. از سوی دیگر عرضه‌ها نیز بیش از ۵ درصد رشد داشته‌اند و به نزدیکی ۸۸ هزار تن رسیده که بالاترین رقم ثبت شده در سال‌جاری است و بالاتر از متوسط عرضه هفتگی سال قبل (۷۱ هزار و ۸۰۲ تن) است. این روند کلی به معنی فراهم بودن شرایط برای افزایش حجم معاملات است یعنی عرضه نسبتا کافی در بازار وجود داشته و شاهد رشد روزشمار تقاضا هستیم ولی باز هم نمی‌توان گفت که از رکود خارج شده‌ایم.  شاید این هفته را بتوان زمانی سرنوشت‌ساز برای بازار به‌شمار آورد زیرا رشد حجم معاملات مخصوصا اگر برجسته و گسترده باشد به معنی یک گام بزرگ برای خروج از رکود خواهد بود و یک زیرساخت اصلی را برای بهبود بازار فراهم می‌کند. البته هنوز نمی‌توان گفت که رکود به پایان رسیده یا قدم‌های فعلی برای خروج از رکود به قدری قدرتمند است که می‌تواند در ادامه فعالیت خود قدم‌های بزرگ‌تری را به همراه داشته باشد. شاید این هفته را بتوان هفته سرنوشت برای بازار پلیمرها یا سایر بازارهای کالایی به‌شمار آورد زیرا می‌تواند جریان کلی معاملات و نوسان قیمت‌ها را ترسیم کند. شواهد کلی در بازارهای مختلف حکایت از آن دارد که جرقه‌های رونق پراکنده‌ای درحال مشاهده است ولی این شواهد به داده‌های بنیادین بزرگ‌تری نیاز دارد. به‌عنوان مثال جرقه‌های رشد قیمت پراکنده در بازار پلیمرها یا بورس کالا را می‌توان مشاهده کرد‌؛ حجم معاملات رشد ملایمی را تجربه کرده و افزایش فعالیت‌های تجاری و تولیدی را می‌توان به‌صورت زیرپوستی مشاهده کرد. میزان سفته‌بازی و واسطه‌گری‌ها به نسبت کاهش یافته و میزان فعالیت واحدهای تولیدی واقعی هم افزایش داشته است. روند کاهش قیمت‌ها در بازار پلیمرها و حتی بازارهای فلزی به‌شدت کند شده و هیچ بعید نیست که این روند وارد یک فاز صعودی شود حتی در این شرایط ثبات نرخ و عدم افت قیمت‌ها را می‌توان یک داده مثبت ارزیابی کرد.

 

تمامی این موارد درحالی است که بازارهای جهانی هم چیزی از یک رکود کم ندارد به‌خصوص در حوزه محصولات پتروشیمی داده‌های خطرناک و نگران‌کننده‌ای را شاهد هستیم که احتمال افت بیشتر قیمت‌ها را مطرح می‌کند. باید به صراحت عنوان کرد که سرعت‌گیر اصلی در بازارهای جهانی با محوریت محصولات پتروشیمیایی و حتی فلزی‌ها بهای نفت‌خام است و تنش‌های موجود در کنار تلاش تولیدکنندگان برای مدیریت بازار است که این نرخ را در سطوح فعلی حفظ کرده است. شرایط به گونه‌ای است که گویا بازارها به نفت ارزان‌تر نیاز دارند و شاید کشورها برای حمایت از اقتصادهای خود به هر قیمتی به سمت تامین نفت ارزان حرکت کنند. این شرایط به معنی یک افت نرخ جدی در بازار جهانی نفت‌خواهد بود که می‌تواند یک فاز نزولی جدید را در بازارهای جهانی رقم بزند. البته هنوز نمی‌توان در مورد این داده به صراحت سخن گفت ولی ذات افت قیمت‌ها در بازارهای جهانی به معنی سخت‌تر شدن رقابت در بازارهای صادراتی هم به‌شمار می‌رود و برای تولیدکنندگان داخلی هم محصولات نهایی و هم مواد اولیه، پتانسیل افت صادرات را باید لحاظ کرد یا درآمدزایی صادراتی محدود خواهد شد. این داده هم یک سیگنال محدودکننده مهم برای بازارهای داخلی است.

 

 یک سیگنال مثبت

بازار محصولات شیمیایی بورس کالا وارد یک فاز مثبت شده است که با توجه به ویژگی‌های فنی این گروه کالایی می‌توان این داده را یک سیگنال مثبت از بهبود وضعیت تولید در صنایع تکمیلی قلمداد کرد. در این گروه کالایی واسطه‌گری و سفته‌بازی نقش‌آفرینی چندانی ندارد و می‌توان گفت که داده‌های افزایشی از حجم معاملات به معنی افزایش واقعی حجم تولید است. در هفته گذشته حجم معامله ترکیبات شیمیایی به بیش از ۲۵ هزار و ۷۰۰ تن رسیده است که بالاترین رقم ثبت شده از هفته منتهی به ۲ خردادماه است یعنی حجم معاملات در هفته قبل به بالاترین رقم در ۵ هفته اخیر دست یافته است. این درحالی بود که میزان تقاضا هم در بالاترین رقم در ۵ هفته اخیر قرار داشته و اگر باز هم شاهد رشد تقاضا باشیم می‌توان گفت که بازار از منظر فاز تقاضا از رکود خارج شده است. در هفته گذشته بیش از ۶۲ درصد از عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفته است که باز هم در بالاترین رقم در ۵ هفته گذشته است. این داده‌ها به این معنی است که اگر باز هم شاهد رشد حجم معاملات یا افزایش تقاضا در این گروه کالایی باشیم می‌توان احتمال خروج از رکود را برجسته‌تر از قبل ارزیابی کرد. البته بازار شیمیایی‌ها برای خروج واقعی از رکود به حجم معاملاتی بالاتر از ۳۰ هزار تن در هفته نیاز دارند که این داده در صورت تحقق اثرگذاری مستقیم بر بازار پلیمرها خواهد داشت./دنیای اقتصاد

 

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۴ تير ۱۳۹۸
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 118,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 118,000 ریال 1000 0.85% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 117,000 ریال 500 0.43% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 119,500 ریال 1500 1.26% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 119,000 ریال 1000 0.84% نمودار و آرشیو
5110 119,000 ریال 500 0.42% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 116,000 ریال 200 0.17% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 125,500 ریال 500 0.4% نمودار و آرشیو
020 118,500 ریال 3000 2.53% نمودار و آرشیو
Lf190 118,000 ریال 2500 2.12% نمودار و آرشیو
22B02 113,500 ریال 2000 1.76% نمودار و آرشیو
52518 114,000 ریال -1000 0.87% نمودار و آرشیو
Hi500 116,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 118,000 ریال 3500 2.97% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 117,500 ریال 3500 2.98% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 115,500 ریال 500 0.43% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 113,000 ریال 500 0.44% نمودار و آرشیو
PE80 Amir 130,000 ریال -1500 1.14% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 131,000 ریال 2500 1.91% نمودار و آرشیو
CRP100 jam 130,000 ریال 1500 1.15% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 138,000 ریال -500 0.36% نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 140,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
C30s 144,500 ریال -500 0.34% نمودار و آرشیو
C30G 140,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 139,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 113,800 ریال 800 0.7% نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 154,500 ریال 1000 0.65% نمودار و آرشیو
1540 132,000 ریال 500 0.38% نمودار و آرشیو
1551 131,500 ریال 500 0.38% نمودار و آرشیو
781 pet 162,000 ریال -2000 1.22% نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 139,000 ریال -500 0.36% نمودار و آرشیو
552R shazand 139,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Maroun 139,000 ریال -500 0.36% نمودار و آرشیو
510L Jam 144,000 ریال -1000 0.69% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R 161,000 ریال 1000 0.62% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 220,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 213,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو
62N07 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 - نمودار و آرشیو
22B01 111,500 ریال 1000 0.9% نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖