ارسال پاسخ

دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۳ ۰۱:۲۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1096 Telegram

inpia.ir

سه پیشنهاد انجمن ملی پلاستیک و پلیمر روی میز صنایع پتروشیمی

اختصاصی inpia.ir: پیشنهادهای مشخص اعضای انجمن ملی پلاستیک و پلیمر: در شرایط فعلی، بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات نرخ گذاری و عرضه مواد پتروشیمی، باید قیمتها آزاد شود، ظرفیت تولیدکنندگان واقعی شود و تسهیلات بانکی برای واردات مواد در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.
سه پیشنهاد انجمن ملی پلاستیک و پلیمر روی میز صنایع پتروشیمی

اختصاصی inpia.ir: سه پیشنهاد انجمن ملی پلاستیک و پلیمر روی میز صنایع پتروشیمی: آزاد سازی قیمت محصولات پتروشیمی، حذف واسطه ها و اختصاص تسهیلات بانکی

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، شنبه (8 تیرماه 1393) اعضای هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک و پلیمر با پیشنهادهای مشخصی به جلسه تعیین بررسی تامین مواد اولیه صنایع پلاستیک رفتند. جلسه ای که با دعوت رضا محتشمی پور، رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تشکیل شده بود. گالری تصاویر

پیشنهادهای مشخص اعضای انجمن ملی پلاستیک و پلیمر به این قرار بود: در شرایط فعلی، بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات نرخ گذاری و عرضه مواد پتروشیمی، باید قیمتها آزاد شود، ظرفیت تولیدکنندگان واقعی شود و تسهیلات بانکی برای واردات مواد، در اختیار تولید کنندگان پلاستیک و پلیمر قرار بگیرد.

پیشنهادهایی که البته مخالفانی هم داشت و از جمله، رضازاده، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان پلاستیک، به شدت با آزادسازی قیمت مواد پتروشیمی، مخالف بود.

مشکل را در دو طرف عرضه و تقاضا حل کنید
پس از آغاز جلسه، مهندس پورقاضی، نایب رییس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک و پلیمر درباره مشکلات تامین مواد اولیه این صنعت گفت: در حال حاضر، بورس عمده ترین محلی است که عرضه مواد پتروشیمی اتفاق می افتد و یک طرف پتروشیمی ها هستند که مواد عرضه می کنند و طرف دیگر خریداران هستند. فکر می کنیم در هر دو طرف، مشکل وجود دارد. در بخش تقاضا، برخی واحدها تقاضای خرید می دهند و عملا مصرف کنندگان واقعی مواد در بورس گیرشان نمی آید زیرا میزان پروانه های صادر شده و تقاضا بیش از واقعیت است. گفته می شود 22 میلیون تن پروانه ساخت صادر شده، این واقعی نیست.

او در ادامه گفت: در بخش تقاضا باید سهمیه ها و ظرفیتها واقعی شود. سایت بهین یاب در حال حاضر واقعی نیست. پیشنهاد دادیم سه شاخص برق، تعداد کارگر و مالیات بر ارزش افزوده بر اساس فروش، ملاک تعیین ظرفیت در بخش تقاضا باشد.

به گفته پورقاضی در بخش عرضه نیز قیمتهای جهانی و قیمت ارز مبادله ای ملاک است و 10 درصد هم بورس به آن اضافه می کند. پتروشیمی ها تمایلی به این نوع عرضه ندارند و سعی می کنند از عرضه مواد در بورس خودداری کنند و به صادرات و عرضه آزاد اختصاص دهند. چه انکار کنند و چه تایید، این اتفاقی است که می افتد.

او پیشنهاد کرد: در بخش عرضه نیز تصور می کنیم اگر بخشی از محصولات که صادر می شود، بر اساس قیمتهایی که فکر می کنند در صادرات با ارز 3200 تومانی گیرشان می آید، وارد بازار داخلی کنیم، این به نفع کشور است. تاکنون کسی حریف پتروشیمی ها نشده، ولی عملا عرضه به قیمت مصوب داخلی اتفاق نمی افتد. ظاهرا در چند هفته اخیر، وضعیت بهتر شده در عرضه های بورس، ولی اگر نرخ ارز تغییر کند، همان وضع سابق پیش می آید.


مشکل در تفاوت قیمت است
مهندس صحاف امین دیگر عضو هیئت مدیره نیز به بخش دیگری از مشکلات تامین مواد اشاره کرد و گفت: آخر همه مشکلات به قیمت مواد اولیه می رسد و تفاوت قیمت عرضه در بورس تا ارز آزاد باعث این مشکل شده. همه مشکل در این تفاوت قیمت است. اگر بخواهیم پتروشیمی ها راحت شوند، ارگانهای دولتی نمی خواهند قیمتها را واقعی بببیند، ولی از وقتی مواد در بورس عرضه می شود، هیچ مصرف کننده ای با قیمتی که در بورس عرصه می شود، مواد مورد نیاز خود را به دست نمی آورد. خود را گول نزنیم. هیچ تولید کننده ای مواد اولیه دریافتی خود را با قیمتهای مصوب بورس، دریافت نمی کند. 15 درصد مواد مورد نیازش را از تولید کننده می گیرد و الباقی نیازش را از بازار آزاد تامین می کند. ظرفیتهای اضافی سایت بهین یاب را عده ای از تولید کنندگان می گیرند و به ما می فروشند.

او در ادامه گفت: در انجمن ملی روی این بحث کردیم و دلمان می خواهد به مصرف کننده نهایی اجحاف نشود. تنها راه، آزاد کردن قیمت است. یعنی اینکه تولید کنندگان پتروشیمی را صدا کنیم و قیمتی را تعیین کنیم که برای هر دو طرف صرف کند و استمرار دریافت مواد اولیه داشته باشد.

صحاف امین تاکید کرد: هر قدر مقررات بگذارید و بورس بهین یاب را اصلاح کنید، فایده ای ندارد. این اصلاح دست کم 9 ماه وقت می برد. الان برخی کارخانجات با 600 هزار تن کار می کنند، ولی پروانه شان بالای یک میلیون و 200 هزار تن صادر شده، خیلی از کارخانجات وجود خارجی ندارند ولی از سایت بهین یاب، مواد می خرند و آزاد می فروشند. اصلاح قیمتها یا آزاد سازی قیمتها که پتروشیمیها و خریداران که ما هستیم بتوانیم برنامه ریزی کنیم، مسئله اصلی ماست.


میلیون ها تومان ضرر می دهیم
مهندس نیری، عضو دیگر هیئت مدیره انجمن ملی هم در این نشست گفت: مواد دریافتی ما بسیار کمتر از نیاز و اعلام تقاضای ماست. کارگزار من در بورس اعلام کرد مواد درخواستی تو را تحویل می دهند. ولی ما امکان جذب نداریم. من مقداری مواد پت دارم و پول ندارم. من میلیون ها تومان ضرر می کنم.

پروانه ها واقعی نیست
در ادامه این نشست، رضازاده، رئیس اتحادیه کشوری تولیدکنندگان پلاستیک هم گفت: حدود 3 سال است ما توزیع مواد را در کشور پیگیری می کنیم. مسئله اینجاست که تعداد پروانه های صنعتی صادر شده توسط دفتر صنایع پایین دستی 14 هزار فقره است که شرایط اگر تغییر کند، نمی توانند ادامه فعالیت دهند. بعد از اینکه سایت بهین یاب راه اندازی شد، کلا 3700 واحد ثبت نام کرده اند. از این تعداد، معرفی شدگان به بورس با 7میلیون و 400 هزار تن ظرفیت بوده است. اگر عنوان می کنیم پروانه 21 میلیون تن است، مربوط به زمانی است که بازرگانی و پتروشیمی مواد می داد نه امروز.

او درباره فعالیت دلالها در بازار مواد پتروشیمی گفت: 7میلیون و 500 هزار تن ظرفیت واحدهاست. تعدادی از این واحدها نیز فعالیت ندارند و مواد را می گیرند و در بازار می فروشند. اما اگر بخش بر هفته های سال کنید، هفته ای 120 الی 130 هزار تن مواد باید در بورس کالا عرضه شود، ولی عملا تا امروز فعلا ظرفیت عرضه تا سقف 70 هزار تن در بورس بوده، یعنی 50 درصد نیاز واحدها.

رضازاده پیشنهاد کرد: در کارگروه تصویب شد که مواد پلیمری در یک روز عرضه شود، یعنی روزهای دوشنبه مواد در بورس عرضه می شود و سه شنبه هم مواد عرضه می شود. مجوزدارها می توانند روز دوشنبه و سه شنبه تقاضا بگذارند. اگر این مدیریت شود، عرضه مواد در یک روز انجام شود، 50 درصد تقاضای این مواد در بورس کالا از بین می رود.

او درباره سخنان نیری و صحاف امین توضیح داد: پیرو مطلب جناب آقای نیری و صحاف امین می گویم موادی که در بورس قرار است عرضه شود، متقاضیان، بر اساس ظرفیت خود درخواست می کنند. حالا قرار است 500 تن ظرفیت را بین 20 هزار تن تقاضا، توزیع کنند. این را بخش بر 10 می کند و به 50 نفر می دهد. این 20 هزار تن را تقسیم بر 50 که کنید، کسانی که تقاضاشان از آن به بالا باشد، بهشان مواد می دهند. یعنی اگر روند افزایش تقاضا ها در بورس مدیریت شود، مطمئنا چنین مسئله ای را نداریم که برخی از مواد را از بورس تامین کنند و الباقی را در بازار آزاد بگیرند. اگر تمام مواد تولیدی در بورس عرضه شود، با کاری که انجام شده، اگر قرار باشد پتروشیمی به صورت دلخواه بفروشند، عده ای از واحدها نمی توانند به کار خود ادامه دهند. از جمله نایلون کشاورزی که به افغانستان صادر می کردیم، به محض اینکه 10 درصد قیمت افزایش می یابد، محصولات چینی جایگزین می شود. به محض افزایش 20 درصدی قیمت، کالاهای چینی جایگزین می شوند.

به آزاد سازی قیمت مواد رای دادیم
میرحیدری از اعضای هیئت مدیره نیز در این نشست گفت: نیاز است بازنگری در پروانه ها داشته باشیم و عده ای که فقط زمین دارند و نه سوله دارند، اینقدر ظرفیت نخرند. مسئله دوم، دلالها هستند که باید از بین بروند. بازنگری سوم نیز باید بر اساس مصرف برق و لیست بیمه کارگران و فاکتورهای فروش باش که قابل کنترل شود و جلوی رانتهای اضافه گرفته شود. در هفته گذشته 160 تومان روی مواد پلی اتیلن اضافه شد، مواد بیشتر دست تولید کننده رسید و به همین دلیل ما در انجمن ملی به آزادسازی قیمتهای مواد رای دادیم. با آزاد سازی مواد، کلی از مشکلات حل می شود.

در ادامه این جلسه باستان فر از اتحادیه سراسری- نماینده مشهد و عضو تعاونی استان تهران نیز گفت: ای کاش در جمع ما نماینده های پتروشیمی هایی که قدرت تصمیم گیری دارند، حضور داشتند. پتروشیمی باید با تولید کننده تعامل کند نه اینکه سودآوری را در نظر بگیرند. باید رانت خواری در بازار آزاد با افزایش عرضه کم شود ولی به نظر می رسد پتروشیمی ها دوست دارند رانتخواری و اختلاف قیمت وجود داشته باشد و همیشه بازار تحت کنترل خودشان باشد.

پتروشیمی ها خصوصی شده اند
صحاف امین درباره توضیحات رضازاده، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان پلاستیک گفت: آقای رضا زاده گفت از لحاظ آمار و ارقام درست است، ولی قسمت پنهان نیز دارد، ما دو طرف داریم، یکی پتروشیمی ها یکی هم مصرف کننده ها. پتروشیمی ها به انحای مختلف، خصوصی شده اند و دنبال منافع بیشتر خود هستند و وقتی می بینند مواد اولیه را می توانند به چین و ترکیه و پاکستان بفروشند و دلار بگیرند و در بازار آزاد بفروشند یا به سیستم بانکی بدهند، طوری کار خود را تنظیم می کنند که حاشیه امن بازار وجود داشته باشد.

این عضو هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک و پلیمر گفت: اگر اینجا حرف نزنیم، جای دیگری نمی توانیم بگوییم. نمی خواهیم تولید مشکل داشته باشد می خواهیم مملکت پیشرفت کند. پتروشیمی که سرمایه گذاری کرده، به زور قیمتی را بخواهیم بر اساس ارز 3200 تومانی بگذارم، هیچ تولید کننده عمده ای در صف نمی ایستد برای 50 هزار تن اعتبار باز می کنند و جنس می آورند.

او پیشنهاد کرد مشکل تسهیلات بانکی حل شود: باید با سیستم بانکی صحبت شود و گشایش اعتبارات ارزی برای شرکتهایی که فعالند درست شود. الان می گویند 60 درصد پول اعتبار را باید در بانک بلوکه کنی. غیر از اینکه تمام پول طرف را می دهی. کشوری که تمام مسئولانش از ریاست جمهور یا وزرا می گویند باید دغدغه اشتغال و تولید را حل کرد، وقتی اعتبارات بانکی را اینطور انجام می دهید که باید کل پول و دلار را بدهید، برای برخی از کشورها نیز ارز رقابتی نیست، برای یورو نمی توانید آزاد وارد کنید. مقداری برای چین و کره قابل باز کردن است. آنها نیز فهمیده اند ما مجبور به خرید هستیم، مثثلا پلی پروپیلن 1500 دلار بود، الان 1800 دلار می فروشند چون می دانند که چاره ای نداریم.

صحاف امین توضیح داد: باید مشکل گشایش اعتبارات اسنادی را حل کنیم. شرکتهایی که حساب خوبی دارند، پول اعتبار را بگیرند و کار کنند وقتی سورسهای مملکت باز شود، پتروشیمی هایی که انحصار کرده اند و رقابت ندارند، هر بازی ای هست در می آورند. از آن طرف هم قیمت بورس به نفعشان نیست و دو کار می کنند، یا احتیاج بازار را تولید نمی کنند و یا در صورت تولید، بچه گانه عرضه می کنند. باید کاری کنیم مواد به سادگی از خارج وارد شود. دوم هم قیمتهایی که روی مواد اولیه می گذاریم معادل قیمت ارز آزاد باشد. اگر قیمتی که می گذاریم برای 2 ماه بالا باشد، نوشته می دهم، بعد از 3 ماه همه پتروشیمیها، التماس می کنند مواد ما را بخر.

محتشمی پور: دوبرابر تقاضای کشور، پروانه ساخت صادر شده
محتشمی پور، رئیس دفتر صنایع پایین دستی درباره نظرات اعضای هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک گفت: ما دو تفکر در مجموعه مصرف کنندگان پلیمری داریم. یکی می گوید نرخ را کمتر از نرخ عادله بگذاریم یک سری تبعات ایجاد می کند. اولا تقاضا برای ظرفیت سازی و مجوزسازی زیاد می شود. وزارت صنایع خیلی جلسه گذاشته و بررسی ها و دستورالعمل ها داده تا اعداد واقعی شوند. الان 3 هزار مجموعه در بهین یاب ثبت شده که شده 7 و نیم میلیون تن. در حالی که سال گذشته حداکثر پیش بینی ما 3 میلیون و 700 هزار تن بود.

او در تایید سخنان مطرح شده در این نشست گفت: دو برابر تقاضای کشور در وزارت صنایع، پروانه وجود دارد. عنصر اصلی این ظرفیت سازی، وجود مداخلات قیمتی است. در جلسات مختلف دیده ایم دوستان می گویند چطور مجوز بگیریم. هیچ روزی با هیچ مکانیزیمی از جمله برق و مالیات و کارکنان، نمی شود اعداد را واقعی کرد در حالی که قیمتها واقعی نیست. بارها با شرکتهایی برخورد کرده ام که می گویند آمار خود را سه برابر کرده ایم. به وزارت صنایع گفتیم شرکتیهایی که در طول سال 92 ظرفیتش 2 و 3 برابر شده، بررسی کن. متاسفانه تمایلی برای این کار نیست و نتیجه اش 7 و نیم میلیون تن ظرفیت فعلی است.

محتشمی پور در ادامه توضیح داد: روی دوم این ماجرا نیز سرباز زدن شرکتهای پتروشیمی از عرضه است. ابزاری هم وجود ندارد که آنها را ملزم کرد. من صاحب اختیار هستم در بحث پتروشیمی ها. ما رصد می کنیم و به پتروشیمی ها نامه می زنیم و نامه ها را به شما نمی گوییم تا پیراهن عثمان نشود. ولی مکررا به شرکتها ابلاغ می کنیم. نتیجه ش را هفته پیش دیدیم که قیمت از 2550 تومان که قیمت ارز مبادله ای بود، به 2650 تومان رسید. 4 درصد افزایش. اما عرضه هفته گذشته 79 هزار تن پلیمری بودو هفته قبلش 70 هزار تن بود و هفته قبل ترش 65 هزار تن بوده است.

انحصار اجازه نمی دهد قیمتها آزاد شود
رئیس دفتر صنایع پایین دستی در ادامه سخنانش گفت: البته قیافه معترض گرفتن کار ساده ای است و می توانم بنالم، ولی من این آمارها را رصد می کنم. بعدازظهر دوشنبه رصد می کنیم عرضه ها چقدر کاهش یافته و با شرکتها چک می کنیم چرا این عدد پایین آمد. با سختی سعی کردیم این اعداد واقعی شود. اصرار داریم این اعداد واقعی شود ولی پتروشیمی ها از عرضه فرار می کنند.

او به طور مشخص با پیشنهاد آزادسازی قیمتها که توسط انجمن ملی پلاستیک و پلیمر مطرح شده بود، مخالفت کرد و در بیان دلایل این مخالفت گفت: فکر می کنیم رهاسازی قیمت ها کار درستی نیست. گزارش امروز ما می گوید از ابتدای سال تاکنون برای 62 موارد گروه کاری مانند پلی اتیلن تزریقی فقط یک عرضه کننده وجود داشته. در 19 درصد موارد، 2 عرضه کننده و در 10 درصد نیز 3 عرضه کننده. در 91 درصد موارد، در یک گروه کالایی صرفا یک یا دو  یا سه عرضه کننده باشد. با پتروشیمی نمی توان این رفتار را کرد که ترکشان کنید اگر به قیمت نفروشند. در بیش از 90 درصد موارد عرضه کننده دوم اصلا وجود ندارد. کنترل باید وجود داشته باشد، ولی روی قیمت نمی شود کنترل کرد.

محتشمی پور درباره تقاضای دلالها در بازار هم گفت: بخش دوم تقاضاهایی است که تولیدکنندگان دارند. اعتقاد داریم باید قیمتها پایین نگهداشته شود. تا زمانی که این اتفاق می افتد، خیلی وضعیت بهتر نمی شود.

او آماری را درباره تولید محصولات پلیمری اعلام کرد: سال گذشته 601 هزار تن پلیمر در سه ماهه ابتدای سال در بورس کالا فروش رفته. بخشهای غیرقانونی و عرضه 5 درصدی قانونی به تعاونی ها را کار نداریم. امسال این عدد شده 641 هزار تن. در بخش شیمیایی 310 هزار تن تولید تبدیل شده به 377 هزار تن. عرضه یک میلیون و 100 هزار تن بوده ولی امسال شده 780 هزار تن. در بخش شیمیایی 550 هزار تن پارسال شده 641 هزار تن عرضه داشتیم.

محتشمی پور هم تایید کرد که اعداد مندرج در بورس بهین یاب، واقعی نیست: عمیقا باور دارم اعداد بهین یاب، غیرقابل اتکا هستند. 7 و نیم میلیون تن مجوز برای 3 هزار پروانه صادر شده. وقتی بهین یاب جمع زده شده 7 و نیم میلیون تن، دیگر حرفی نیست. کل تولید پلیمرمان شده 4 میلیون و 900 هزار تن. تمام صادرات را متوقف کنیم، هفته ای 97 هزار تن عرضه در بازار بیشتر نخواهیم داشت.

او در ادامه باز هم آمار تولید محصولات و میزان تقاضای ثبت شده برای آنها را ارائه کرد: در پ پ فیلم تقاضا 270 درصد عرضه است. در پلی استایرن معمولی تقاضا 1000 برابر عرضه است. در پلی استایرین مقاوم 14500 برابر عرضه است. واقعیت این است که در این کالاها، توان تولید یک کیلوگرم بیشتر را نداریم. در پروپلپیلن برای ما 370 هزار تن تولید داریم و نزدیک به 10 درصد مجوز صادراتی داده شده ولی معنی اش این است که وقتی کالایی 14 برابر عرضه تقاضا دارد، معنی ش این نیست که 10 تن بیشتر بدهیم به بازار تغییر می کند. مثلا در کربن سدیم سنگین 20 برابر عرضه، تقاضا داشتیم. ما توان افزایش تولیدمان در سه گروه از جمله پلی اتیلن سبک است، در این سه گروه، تخلف شده یا موجودی انبارشان بالا بوده که گفتیم عرضه را بیشتر کن. ال ال دی اگر همه تولید را به بازار بیاوریم نمی توانیم همه نیاز بازار داخلی را تامین کنیم. در بخشهایی تقاضا نیست.

محتشمی پور اعتراض کرد که چرا حاضران نشست می گویند پتروشیمی ها عرضه مواد را متوقف کرده اند: گرید خط لوله همه تزریقی اند، ایلام، کرمانشاه، لرستان، همه تزریقی است. دو سه برابر نیاز داخل تزریقی تولید می کنیم، کلی گویی نکنیم که پتروشیمی ها عرضه نمی کنند. بازنگری مجوزهای صادراتی کلا متوقف شده و احتمال دارد اساسا با فشار وزارت صنایع، کلا این مجوزها حذف شود. فکر می کنیم اگر نتوانیم قیمتها را کنترل کنیم، دیگر بازار قابل کنترل نیست. چرا باید تولیدکنندگان و بزرگان صنعت مانند شما، غافلگیر شوید؟ فرمایش آقای نیری را هفته پیش هم به ما گفته بودند که اینقدر مواد در بازار ریخته ایم که هی زنگ می زنند تولید را متوقف کن. شما باید توان رصدتان بیشتر شود و عرضه ها در بازار کنترل کنید و به دوستان بگویید.

پتروشیمی تبریز خلاف قانون عمل می کند
نیری، عضو هیئت مدیره انجمن پلاستیک و پلیمر در ادامه این نشست از عملکرد خلاف قانون پتروشیمی تبریز سخن گفت: از لحاظ عرضه مواد و تقاضا ناهمگونی داریم. مثلا پتروشیمی تبریز در طرح توسعه 80 هزار تن اضافه کرده و کل ظرفیت آن 160 هزار تن شده. در هفته شده که فقط هزار تن عرضه می کند. یعنی در سال 50 هزار تن عرضه می کند و 100 هزار تن را صادر می کند. شخصا دو سه هفته است از محصولات این مجتمع چیزی گیرم نمی آید. من 100 تن تقاضا می کنم ولی نیاز واقعی ام فقط 20 تن است. همکاران هم اینطور تقاضا می کنند، چون درخواستها واقعی نیست و کمتر از تقاضای ما، مواد می دهند. اینکه 100 هزار تن صادر می شود، من مطلع هستم و از خود پتروشیمی و دلال ها خبر دارم. پتروشیمی تبریز گفته من 10 تن پلی استایرن را می فروشم. می گویم من نمی خواهم. این نیاز بازار نیست. نیاز بازار 2 هزار تن است. می گویند این را بخر ولی 1000 تومان گرانتر. این همان تولیدی است که الان در بورس می آید.

لوله از چین می آید و کاسه و سبد هم از همانجا
رضازاده، رئیس اتحادیه کشوری تولیدکنندگان پلاستیک نیز در ادامه گفت: آمار ما از گمرک ایران و سایت ان.پی.سی و سرجمع آمار تهیه می کنیم. در حالی که نیاز ما 4 میلیون و 100 هزار تن بوده. همه نیاز در سال 88 سه میلیون و 375 هزار تن بوده یعنی 1700 هزار تن تولید شده، مابقی کالاهای ساخته شده وارد شده. در سال 92 فرضا بر اساس 4 میلیون و 900 هزار تن، ما 3 میلیون و 600 هزار تن کالا در کشور تولید کرده ایم. یعنی بازار وجود دارد. شرایط اقتصادی کشور به شکلی است که همه واحدهای تولیدی تعطیل است. شرایط اقتصادی امروز اجازه نمی دهد در هیچ صنعتی نمی توان فعالیت کرد. در این شرایط به گونه ای عمل کنیم که تصمیمات ما به رونق کاری منجر شود. اگر لوله را نمی توان از چین وارد کرد، ما فقط لوله ساز نداریم، کسانی هستند که کاسه و سبد تولید می کنند که راحت حمل و نقل می شود. تصور می کنم نیازمندیم.


محتشمی پور توضیح داد: به سمت پیشنهادهای راهکارهای اجرایی برویم که شرایط بازار تغییر کند. در ضمن اعتقاد ندارم تولید پلیمر در شرایط فعلی برای پتروشیمی ها صرفه اقتصادی ندارد.

او از حضار خواهش کرد قیمت گاز 10 سنتی را در بین بحث پلیمر مطرح نکنند و درباره دلیل این خواهش خود گفت: چون پلیمر با این قیمتها تولید نمی شود. شرکتهایی هستند که با گاز اتان تولید می کنند. با شما هم عقیده ام که پتروشیمی ها با حاشیه سود خوب تولید می کنند. موارد زیادی داریم که شرکتها می گویند فلان کالا را از فلان پتروشیمی بخریم و دستور داده بود این را به صورت نقد بدهید حتی واریز به حساب هم نکنید و طرف کاملا خلاف قانون کرده بود.

هیچ واحدی، نیازش را به طور کامل از بورس مواد نمی گیرد
مهندس پورقاضی عضو هیئت مدیره انجمن پلاستیک در ادامه این جلسه گفت: به نظر می رسد موضوع تکرار می شود. آقای رضازاده درست گفت که پتروشیمی ها مواد کلان می برند و موادی که 500 ریال تمام می شود را در بورس 2 هزار ریال می فروشد و در صادرات 3 هزار ریال. ما مدام اصرار می کنیم 2 هزار ریال بفروش و آنها هم هی از زیرش در می روند. تا کی؟

او توضیح داد: این راه حل خوبی است که درخواست بدهیم عوارض روی صادرات گذاشته شود. اما در شرایط فعلی مدیریت کنیم یعنی چی؟ بخشی از سخنان رضازاده با واقعیت مطابقت ندارد. تقریبا هیچ واحدی را نمی شناسم که تمام مواد اولیه را به نرخ بورس تهیه کند. همه آزاد می خرند. حدود 20 درصد مواد اولیه از طریق بورس تامین می شود. هر چند در یکی دو هفته اخیر اوضاع بهتر شده. 80 درصد را آزاد می خرند و محصول را نیز به قیمت آزاد می فروشند.

مهم است در بیان آمار دروغ نگوییم
به گفته او سئوال این است که وقتی ابزار نداریم عرضه پتروشیمی را کنترل کنیم، چه مکانیزمی باید داشته باشیم تا مواد به دست واحدهای تولیدی به صورت تثبیت شده برسد. تولیدکنندگان نمی توانند قرارداد ببندند. ما می گوییم الان تامین را فراهم کنید تا بعد برویم روی قیمت. شما (رضازاده) می گویید قیمت باید درست شود، ما می گوییم عرضه مهمتر از قیمت است. اگر عرضه درست شود به نفع صنعت است. همه قبول داریم ظرفیتهای بورس واقعی نیست و دروغ است.

پورقاضی در ادامه گفت: در بهین یاب، عده ای ذی نفع هستند. دیروز در وزارت صنایع به من گفتند اتحادیه حاضر نیست آمار تولیدی خود را شفاف کند. واقعیت این است که 7 میلیون و 500 هزار تن که می گوییم باید واقعی شود. ما می گوییم این 7میلیون و 500 هزار تن دروغ است. معتقدم 7 میلیون و 500 هزار تن دروغ است و بسیار بسیار مهم است این عدد درست شود. توضیح ساده ش این است که در بورس، مواد نیست ولی در بازار آزاد هست. رفقای خودمان پروانه را واگذار کرده اند و بعد از بورس می خرند و در بازار می فروشنند. ما می گوییم کمبود عرضه نداریم. مسئله دوم نیز قیمت است، از اول گفتیم در طرف تقاضا و عرضه باید اصلاح شود. یعنی نرخ دوم وجود داشته باشد. نرخ بورس را شما تعیین می کنید نرخ آزاد عرضه را ارز تعیین می کند. پیشنهاد می کنیم نرخ دوم به صورت معقول شرکتهای پتروشیمی به جای صادرات، به همان قیمتی که منفعت دارد برایشان یعنی 3200 تومان، جدا بدهند. در واقع دنبال طرح دو نرخی هستیم تا تامین امکان پذیر باشد.

مواد پتروشیمی ما در شورآباد و کهریزک انبار شده
مهندس صحاف امین، نیز در ادامه جلسه گفت: راهکار چیست؟ بهین یاب را دنبال کنیم یا سود را برای پتروشیمی ها تضمین کنیم؟ امروز در بازار شورآباد، 800 هزار تن مواد ریخته، اینها نه تولید کننده اند نه پتروشیمی، اینها دلال هستند که می خرند و به من و شما می فروشند. من می گویم قیمت بالاتر برود ولی به عبدل آباد و کهریزک نرود. نرخ پتروشیمی ها را کنترل کنید، آنها زیر بار نمی روند. چرا نرویم از پتروشیمی با قیمت عادلانه مستقیما از پتروشیمی بگیریم؟ اسمش را هر چیزی دوست دارید بگذارید.

او از عدم پیش بینی بازار سخن گفت و توضیح داد: ما نمی توانیم با شرایط فعلی قرارداد ببندیم. هیچ کشوری برای صادرات عوارض نمی بندد. بخواهید زور بگذارید سرشان، همه کشورها برای صادر کننده جایزه می دهند. شما می خواهید عوارض بگذارید؟

تخلفات پتروشیمی ها را پیگیری می کنیم
محتشمی پور، رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی در ادامه این نشست گفت: نکته ای در سخنان آقای پورقاضی بود که عرض می کنم. ما چند جلسه با پتروشیمی جم داشتیم. برخی شرکتها کمبود تولید دارند. ما روی جم بررسی کردیم و دیدیم پتروشیمی جم قراربود 56 هزار تن کالا را در بورس عرضه کند و 50 هزار تن هم مجوز صادراتی داشت. جم 26 هزار تن عرضه کرد. در حالی که یک شرکتی کمبود مصنوعی ایجاد کرده و جنسی را که باید می داده، نداده، می گوییم شرکتها را به مرگ گرفتی و ندادی. دیدیم سخت می شود کارشان و نمی توانیم این تخلف را بپذیریم. مکاتبه شد و گزارش به چند جا رفت که اینجا تخلف صورت گرفته. ما عرضه قطره چکانی نمی توانیم. باید اینها عرضه شود. ما پیگیری کردیم و ساختار طراحی شده که فردا بتوانیم از مسیر حقوقی ش برویم که کالای صادراتی را در داخل عرضه کنیم. باید تکلیف را روشن کنیم.

او پیشنهاد خود را برای حل مشکل عرضه مواد اینطور عنوان کرد: فکر می کنیم پکیج ما این است: یک) در صورتی که کالایی کنترل عرضه پیدا کند، دو) باید سقف رقابت در بورس را برداریم نه قیمت را. وقتی سقف رقابت را برمی داریم، اجازه نمی دهیم قیمت تغییر کند. وقتی این کار را امتحان کردیم. PVC را رصد کردیم و در چند هفته پیش عرضه کم شده بود. ولی در 2 هفته گذشته که همزمان با این کار، عرضه را از ابتدای برج 3، 6900 تن بوده وبعد شده 5400 تن. دو هفته پیش شده 9600 تن و هفته پیش 16 هزار تن شده.

محتشمی پور گفت: در این شرایط معنی نداشت سقف بگذاریم. سقف رقابت را برداریم و مشروط کنیم به کف عرضه. یعنی بگوییم اگر در یک هفته بالاتر از 10 هزار تن عرضه شد، بدون رقابت عرضه شود. اگر از کف عرضه کمتر شد، باز هم رقابت شکل می گیرد.

او توضیح داد: این هم که گفته می شود برای صادرات عرضه نمی گذارند، قبول نداریم. در چین که از صادرات حمایت می کند، نگاه می کنند صادرات مواد بالادستی را عوارض می گذارند. از جمله صادرات فولاد در چین 23 درصد عوارض دارد که قبل از آن 40 درصد بود و بعد شد 4 درصد.
به گفته او عوارض صادراتی روی کالاهای بالادستی جا افتاده است. در صادرات مواد بالادستی عرضه با عوارض همراه است و بعد هم در مواد پایین دستی، جایزه تشویقی صادرات می دهیم.

گالری تصاویر


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖