ارسال پاسخ

اتصالات وحید

سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۲:۳۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 228 Telegram

inpia.ir در جلسه مشترک اعضای هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و انجمن پی وی سی بررسی شد

فرصت ها وتهدیدهای طرح افق برای بازیگران

طرح افق چه مزیت هایی برای اقتصاد و صنعت دارد؟ در چه صورت می توان فواید آن را ماکزیمم کرد و از چالش های آن کاست
فرصت ها وتهدیدهای طرح افق برای بازیگران

صد و نود و یکمین جلسه هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران امروز با حضور اعضای هیات مدیره انجمن پی وی سی و دبیر و مدیر روابط عمومی این انجمن از طریق اسکایپ برگزار شد. در این جلسه ضمن بررسی اوضاع بازار پی وی سی که همچنان به رغم ارامش در سایر بازارهای مواد اولیه همچنان با التهاب همراه است موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اینپیا مهدی قدیمی عضو هیات مدیره انجمن ملی ایران و عضو هیات مدیره انجمن پی وی سی با بیان این که انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در موضوعات مختلف نقش چتر حمایتی از انجمن های عضو را بر عهده دارد خواستار حمایت بیشتر انجمن ملی از مواضع انجمن پی وی سی در مورد موضوعات مختلف شد.

وی در ادامه با بیان این که بحث گریدبندی پی وی سی نیازمند حضور تشکل های تخصصی و همچنین کارشناسان مختلف و فعال است تا نظرات به صورت علمی بررسی شود خواست در جلساتی که مربوط به بررسی این قبیل موضوعات است همه فعالان این حوزه حضور داشته باشند. مهندس قدیمی افزود: موضوع سوم مساله طرح افق است که برای فعالان صنعت پی وی سی نگرانی هایی را ایجاد کرده است و این سوال ایجاد شده که چرا باید پی وی سی اولین محصولی باشد که باید در این سامانه ثبت شود.

وی در آخر افزود: انجمن پی وی سی معتقد است اگر قرار است پی وی سی ها در این موضوع پیش قدم باشند باید خواسته های اعضا و فعالان این حوزه نیز مبنای تصمیم قرار بگیرد. خواسته ما هم شفاف است و آن نصب و راه اندازی صندوق ها است تا به این طریق طرح افق بتواند موفق عمل کند در غیر این صورت شفافیت حاصل از این طرح تنها به نفع تولیدکنندگان زیر پله ای است.

در این جلسه دکتر سحرناز دیگر عضو انجمن پی وی سی با بیان این که پی وی سی ماده اولیه ای است که نمی توان به راحتی و سطحی در مورد آن تصمیم گیری کرد و باید به صورت ریشه ای تر به موضوع نگاه کرد.

به گفته او سوالی که اکنون مطرح است این است که چرا بازار پی وی سی اغلب اوقات دارای التهاب است. برای این منظور باید گفت وجود تولیدکننده زیر پله ای اولین آفت این بازار بوده و هست. توصیه ای که می توان کرد آن است که انجمن ملی صنایع پلیمر ایران بخش حقوقی خود را باید فعال کند و به عنوان رگولاتور با اداره استاندارد وارد مذاکره شده و در کنار مهر استاندارد راستی آزمایی واحدهای تولیدی واقعی را بر عهده بگیرد تا به این شکل وضعیت و فعالیت واحدهای زیرپله ای کنترل شود.

به گفته وی موضوع دیگر که باید در این رابطه مورد بررسی قرار گیرد رفتار بالادستی ها است. صنایع بالادستی اگر ف عرضه های خود را رعایت می کردند هیچ کمبودی در بازار ایجاد نمی شود و بازار با التهاب روبرو نمی شد. لذا مذاکره جدی با صنایع بالادستی در این برهه اهمیت دارد.

دکتر سحرناز ادامه داد: عامل سوم وزارت صمت است. ما به طرح افق ایرادی نداریم و معتقدیم این طرح برای شفاف سازی خیلی هم مناسب است اما آیا برای این شفافیت نباید اصناف و فروشنده ها هم رفتار شفافی داشته باشند؟ ما از انجمن ملی صنایع پلیمر درخواست می کنیم که به وزارتخانه فشار وارد کند تا اجرای تصمیمات تکمیلی در این رابطه از جمله راه اندازی صندوق های فروش و مکلف کردن اصناف به شفافیت را در دستور کار خود قرار دهد.

وی در نهایت موضوع گریدبندی مواد اولیه را مورد انتقاد قرار داد و گفت صنایع بالادست با واحدهای تحقیق و توسعه ای که در اختیار دارند بهتر از ما از نیاز صنایع پایین دستی آگاه است اما نسبت به این موضوع متعهد نیست.

در ادامه مهندس متوسلیان، رییس انجمن پی وی سی با اشاره به این که تا مشکلات حوزه صندوق های فروش برطرف نشوند نمی توان با اطمینان از ایجاد شفافیت در سامانه افق سخن گفت اعلام کرد ماه هاست در حوزه پی وی سی دچار بحران و التهاب هستیم که نشان می دهد سیستم رگولاتوری به خوبی به وظایف خود عمل نمی کند. باید به این نکته اشاره کنیم که بیشتر فروش محصولات پی وی سی توسط فروشندگان بدون دریافت فاکتور صورت می گیرد که نشان می دهد بحثی که به ارگان های دولتی ارتباط دارد با توجه به طرح افق ثبت خواهد شد اما بازار در اختیار کیست؟

آیا می توانیم برای بازار هم کاری بکنیم؟ وی در ادامه از انجمن ملی صنایع پلیمر درخواست کرد تا از پی وی سی ها در این موضوعات حمایت کند. وی با بیان این نکته که ما تجربه بهین یاب را د سال های گذشته در اختیار داریم که نتیجه ای هم به همراه نداشت و اکنون خواستار آن هستیم تصمیمی هم اگر قرار است گرفته شود از خرد جمعی صنعت کمک گرفته شود.

دکتر مسعود جمالی عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران نیز در این نشست با اشاره به 3 موضوع به بررسی نتایج طرح افق برای اقتصاد کشور و صنعت پرداخت. وی با اشاره به این که اولا بحث کنترل تراکنش های مالی با توجه به بخشنامه های مالیاتی و عطف به ماسبق شدن دستورالعمل ها در این حوزه ها همیشه مشکلاتی را برای فعالان صنایع ایجاد کرده و ادامه خواهد داشت گفت: طرح افق گوشزدی به ما است تا با دقت و وسواس بیشتری حرکت کنیم و باید به این نکته دقت کنیم که درست است که بازار از ما فاکتور قبول نمی کند اما سازمان امور مالیاتی تولیدکننده را مورد بازخواست قرار می دهد و شفافیت در این حوزه ها برای فعالان صنعت بسیار مفید است.

وی در مورد موضوع دوم ادامه داد طرح افق می گوید باید فروش به صورت شفاف اعلام شود. این طرح تفاوتی با اطلاعاتی که ما به اداره مالیات می دهیم ندارد و اطلاعات مازادی بر آن ندارد. یعنی همان اطلاعات که در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد در اختیار سامانه افق قرار می گیرد. بنابراین اتفاق جدیدی نیفتاده و باید به این موضوع هم توجه کنیم که گریزی از این تصمیم وجود ندارد. وی در بخش سوم سخنان خود به مزیت دیگر این طرح اشاره کرد و افزود این طرح و ثبت فاکتورها در سامانه باعث می شود خود تولیدکننده فعالیت خود را ابراز کند و چندی بعد یک کارشناس ناآگاه نسبت به تحلیل فعالیت های تولیدکننده اقدام نمی کند. بنابراین با همه ایراداتی که به این طرح وارد می شود باید بدانیم این طرح فواید دیگری هم دارد و از آن گذشته گریزی از آن هم نیست و ناچاریم اگر حتی در سامانه ثبت نکنیم این اطلاعات را در سامانه های دیگر ثبت کنیم.

مهندس خرازی دیگر عضو هیات مدیره انجمن پی وی سی با بیان این که از ابتدای تولید پی وی سی در ایران این محصول همیشه با مشکل روبرو بوده است گفت: طرح افق حتما هم منافع ملی را در بر دارد و هم منافع صنفی را اما ایراد ما به نحوه اجرای آن است نه خود طرح. اگر قرار است طبق ماده 169 هر سه ماه یک بار نسبت به ثبت همه اطلاعات خود اقدام کنیم و در پایان سال هم اظهارنامه مالیاتی ثبت کنیم چه نیازی به این طرح برای شفافیت است؟ وی در ادامه افزود همواره در همه دوره ها پی وی سی با شروع فصل پاییز وارد مچینگ می شد اما امسال با طرح موضوع افق وارد رقابت شد بنابراین باید بدانیم که نحوه اجرای این تصمیم اهمیت زیادی دارد در غیر این صورت نتایج عکس اصل می شود.

مهندس سعید زکایی عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران نیز در این جلسه با اشاره به این که در شرایط فعلی دولت دولت ناچار اس درآمدهای مالیاتی خود را شفاف کرده و افزایش دهد بنابراین اگر مالیات ها شفاف شد نیازی به طرح افق نیست اما به هر حال باید بدانیم اکنون این طرح مطرح شده و الزامی است. به گفته وی ما معتقدیم لازم است ظرفیت های بهین یابی شفاف شوند و انجمن ملی نیز به دنبال آن است که جلوی رانت را در این حوزه ها بگیرد اما دولت اطلاعات مربوط به این رانت ها را همیشه پنهان می کند و این باعث می شود به طور مشخص ندانیم چه مصرف کنندگانی از چه موادی استفاده کرده اند.

زکایی افزود به هر حال اکنون شنیده ها حکایت از آن دارن که قرار است صندوق های فروش هم فعال شوند که اگر این تصمیم اجرایی شود به هر حال پای تولیدکننده نماها هم بریده می شود تا نتوانند به سمت بنگاه های زیرپله ای حرکت کنند.

مهندس علیرضت ترک عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران نیز در این رابطه با اشاره به این که طرح افق هم منافع ملی را تایید می کند اما باید به یک استراتژی واحد دست یابیم که همه تشکل ها روی آن اتفاق نظر داشته باشند. به گفته او شواهد زیادی وجود دارد که موفقیت طرح افق را تایید می کنند اما باید روشی برای کنترل و نظارت ایجاد کرد . ما تولیدکننده شفاف هستیم و باید در مقایسه با تولیدکننده نماها رفتار شفافی داشته باشیم. باید بپذیریم که 11 هزار تن پی وی سی عرضه شده را تولیدکننده می خرد یا تولیدکننده نماها .

ترک در ادامه افزود شوادی وجود دارد که تا آخر امسال شفافیت در دولت عملیاتی می شود؛ بارنامه ها برای مالیات ارسال می شوند، تراکنش ها شفاف می شوند، صدور چک حامل ممنوع می شود و ... بنابراین اگر شیوه های اجرا شفاف شوند فرصت مناسبی برای تولیدکننده های واقعی پیش می اید و باید گفت این روش هزینه های تولیدکننده نماها را افزایش می دهد نه تولیدکننده واقعی.

 در این جلسه دکتر سعید ترکمان رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با اشاره به این که باید بین منافع ملی و منافع صنفی توازن برقرار باشد گفت موضوع طرح افق حتی اگر در دوره ای کوتاه مدت منافع صنفی را دچار اشکالاتی کند اما در بلندمدت هم منافع ملی را تامین می کند و هم برای صنعت مفید خواهد بود بنابراین انجمن ملی خواستار آن است که با حمایت انجمن ها و تشکل های تخصصی در مسیر منافع جمعی حرکت کند و این مسئولیتی مهم بر دوش همه فعالان و تشکل های تخصصی است.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۱۷ تير ۱۳۹۹
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 171,000 ریال -2500 1.44% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 153,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 152,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 155,500 ریال 2000 1.29% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 154,500 ریال 1500 0.97% نمودار و آرشیو
5110 154,000 ریال 500 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
0075 193,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 161,000 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
Lf190 160,000 ریال -1000 0.62% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 165,000 ریال 3000 1.82% نمودار و آرشیو
Hi500 172,000 ریال نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420K 159,000 ریال نمودار و آرشیو
2102 159,500 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld 209 Amir 153,000 ریال -1000 0.65% نمودار و آرشیو
Lld 209 Arak 151,000 ریال -2000 1.31% نمودار و آرشیو
EX3 Amir 161,000 ریال 3000 1.86% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam 162,000 ریال 3000 1.85% نمودار و آرشیو
CRP 100 black Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
C30s 202,000 ریال 7000 3.47% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 204,500 ریال 9500 4.65% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 170,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Arak 169,000 ریال 1000 0.59% نمودار و آرشیو
7240 168,000 ریال 500 0.3% نمودار و آرشیو
1540 150,500 ریال -3500 2.27% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R shazand 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R Maroun 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
510L Jam 201,000 ریال 6000 2.99% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R 207,000 ریال 5000 2.42% نمودار و آرشیو
RP340 197,000 ریال 5000 2.54% نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 195,000 ریال 3000 1.54% نمودار و آرشیو
MR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR 340 197,000 ریال نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 274,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 220,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 160,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
62N07 164,000 ریال 2000 1.22% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 159,000 ریال 1000 0.63% نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
N32 - نمودار و آرشیو➕ تبلیغات در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش:
44787131 - 021

➖➖