ارسال پاسخ

اتصالات وحید

سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۳:۲۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 214 Telegram

inpia.irدر نشست مشترک با مدیران بورس کالا تشریح شد

فرصت های قرارداد کشف پریمیوم برای بازیگران بازار

در نشست مشترک فعالان و بازیگران بازار پتروشیمی و پلیمر مزایا و ابهامات موجود در قرارداد پریمیوم مورد بررسی قرار گرفت
فرصت های قرارداد کشف پریمیوم برای بازیگران بازار

عصر امروز نشست مشترکی بین هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، نمایندگان برخی شرکت های پتروشیمی، نماینده شرکت بازرگانی پتروشیمی، انجمن های عضو انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و مدیران بورس کالا در محل ساختمان بورس کالای ایران برگزار شد و در این جلسه دکتر جواد فلاح، مدیر مطالعات بورس کالای ایران به تشریح قراردادهای پریمیوم و نحوه عملیاتی شدن این قراردادها در صنعت پلیمر پرداخت.

فلاح با اشاره به تقاضایی که از سمت صنعت برای ایجاد این نوع معاملات همواره وجود داشته گفت: زیرساخت های این نوع معاملات در بورس کالای ایران ایجاد شده و در مورد وکیوم باتوم و قیر این نوع معاملات صورت گرفته و در مورد سایر محصولات نیز امکان انجام آن وجود دارد.

وی با اشاره به این مزیت که در این معامله فروشنده متعهد به فروش محصول در آینده و خریدار نیز متعهد به خرید در همان زمان است گفت: این نوع معامله می تواند برای هر دوره زمانی دور یا نزدیک صورت بگیرد و قیمت نیز در این نوع قرارداد بر اساس پریمیوم تعیین می شود که پریمیوم می تواند بخش کوچکی از قیمت یا بخش بزرگی از آن باشد به عنوان مثال محصولی که ده هزار تومان ارزش دارد می تواند 90 درصد در فرمول و 10 درصد پریمیوم و یا بالعکس تعیین قیمت شود.

به گفته مدیر مطالعات بورس کالای ایران فرمول نیز می تواند طبق نظر عرضه کننده و کشش بازار بر مبنای قیمت ثابت باشد یا متغیر بوده و بر اساس درصدی از قیمت پایه تعیین شود. به عنوان مثال فرمول می تواند بر مبنای قیمت 6 ماه دیگر به اضافه پریمیوم پایه باشد. بنابراین تعیین قیمت نیز بر مبنای هر دو فرمول امکان پذیر است چه در زمان تحویل کالا محصول با رقابت مواجه شود و یا بدون رقابت در بازار به فروش برسد در هر دو حالت قیمت بر اساس فرمول پریمیوم تعیین خواهد شد و این موضوع مزیت دیگر این نوع قرارداد برای خریداران و فروشندگان است.

وی در ادامه با اشاره به این که پریمیوم دامنه گسترده ای را در بر می گیرد افزود: حسن دیگر این نوع قرارداد آن است که اگر قیمت در این معامله مشخص شود ابزار «هج» قیمت است و فروشنده می داند که طی ماه های آینده برای این محصول مشتری وجود دارد و به دنبال تولید آن می رود. خریدار نیز مطمئن است که جنس خود را بر اساس یک فرمول قیمت خریداری کرده و لذا نگران رقابت آینده و یا نبودن محصول خود نیست.

وی در ادامه به زمانی هم اشاره کرد که قیمت محصول به زیر قیمت پایه تعیین شده در ابتدای قرارداد رسیده باشد که در این صورت عرضه کننده آپشن در نظر گرفته و مثلا بصورت اعتباری و یا با تخصیص ال سی فروش در نظر گرفته می شود که این موضوع هم برای خریداری که پریمیوم خریداری کرده یک مزیت دیگر محسوب می شود.

وی در مورد مزیت دیگر این نوع قرارداد اعلام کرد نیازی نیست خریدار هر بار پای مذاکره با عرضه کننده بنشیند و ممکن است فروشنده کل فروش یک سال یک محصول خود را به صورت پریمیوم عرضه کند و این موضوع مسیر آتی خریداران را مشخص خواهد کرد و به عبارتی دست دو طرف برای معامله در این مسیر باز است.

این نوع قرارداد همچنین باعث می شود 1800 میلیارد تومانی که در سال گذشته بابت رقابت توسط خریداران پرداخت شد کاهش یابد تا دیگر فعالان ان صنعت بابت رقابت پول اضافه نپردازند. لذا باید از ابزارهای توسعه بازار کمک گرفت و با استفاده از آپشن هایی که ایجاد می شوند لااقل 30 درصد از نیاز سالانه تولیدکنندگان صنایع پایین دستی را از این طریق خریداری شود که نتیجه این امر نیز کاهش این میزان از رقابت خواهد بود.

 

مراحل انجام معامله پریمیوم

مدیر مطالعات بورس کالای ایران در ادامه با اشاره به این که این مدل امکان قراردادهای بلندمدت را در بورس کالا ایجاد می کند و بسیار برای دو طرف مقرون به صرفه است در توضیح مکانیزم معامله گفت: مدل این نوع معامله نیز مانند معاملات فیزیکی است. عرضه کننده مشخصات قرارداد را تعیین و به کارگزار و سپس بورس منتقل می شود. اتاق پایاپای تضامین را بررسی می کند.

وی در تشریح تضامین نیز گفت: اتاق پایاپای تضامینی را برای کشف پریمیوم در نظر می گیرد تا اگر قرارداد از سمت طرفین نکول شد 5 درصد ارزش قرارداد و دو سر کارمزد بر اساس قیمت سررسید باید شخص نکول کننده پرداخت کند. بر این اساس 5 درصد مبلغ قرارداد بر اساس قیمت حال به علاوه یک درصد کارمزد دو طرف به اضافه یک الی 10 درصد مضاعف حق تضمین به تشخیص اتاق پایاپای دریافت می شود که این نیز به دوره سررسید بستگی دارد.

به گفته وی پس از تعیین تضامین اطلاعیه عرضه در سایت بورس کالا منتشر و شرایط اعلام می شود. عرضه کننده باید مواردی همچون تاریخ عرضه، قیمت پایه، مهلت تسویه کشف پریمیوم (3 الی 10 روز عرضه کننده مخیر به تعیین است)، قیمت مرجع، فرمول (بر اساس قیمت های سی اف آر چین و ارز نیمایی)، میزان پیش پرداخت، قیمت علی الحساب و نوع  معامله نهایی (معامله سلف یا نسیه یا نقد)، نوع تسویه (نقدی یا اعتباری) را مشخص کند.  

مرحله بعد مرحله ثبت سفارش توسط خریدار است. قبل از کشف پریمیوم خریدار باید 6 درصد را بپردازد. اگر در کشف پریمیوم برنده شود و معامله کند باید 4 درصد اضافه تر نیز پرداخت کند و اگر عرضه کننده مشخص کند درصد بالاتری برای تضمین دریافت می کند (مثلا 50 درصد) باید آن را بپردازد که در این صورت 6 درصدی که ابتدا واریز کرده آزاد می شود. بعد از تودیع این تضامین مکانیزم حراج اتفاق می افتد. در این مرحله عرضه کننده می تواند پایه پریمیوم را کاهش یا افزایش دهد.

پس از انجام معامله و تسویه، تا یک روز قبل از تاریخ معامله نهایی باید از فرمول قیمت نهایی استخراج شود. فرمول مذکور دو متغیر دارد یکی ارز نیما و دیگری سی اف آر چین. سی اف ار چین (بر اساس میانگین یک هفته) در نرخ ارز میانگین هفتگی نیما ضرب می شود و با رقم پریمیوم جمع می شود و عدد حاصل وارد مرحله تعدیل توسط عرضه کننده می شود. عرضه کننده بر اساس این عدد موظف است تضمین را تعدیل کند. پس از این مراحل معامله نهایی صورت می گیرد و بر اساس نوع قرارداد معامله به یک معامله عادی تبدیل می شود.

 

جلسه پرسش و پاسخ

پس از توضیحات دکتر فلاح حاضران پرسش ها و ابهاماتی که در مسیر قرارداد پریمیوم وجود دارد را طی یک جلسه پرسش و پاسخ مطرح کردند که دکتر فلاح به آنها پاسخ گفت.

سوال اولی که در این جلسه مطرح شد درباره پیچیدگی این نوع قرارداد و عدم آگاهی پتروشیمی ها با این مدل بود. مدیر مطالعات بورس کالا در این باره گفت: این روش اگرچه پیچیده به نظر می رسد اما نباید فراموش کنیم که آیتم های متغیر آن برای هر بار عرضه نیست و ممکن است برای دو یا چند کالا متغیر باشد اما اگر خریدار و عرضه کننده روی یک موضوع توافق کنند قرار نیست هر بار این قاعده کلی تغییر کند یا در هر سال آیتم ها متغیر باشند و لذا یک بار توافق با عرضه کننده می تواند استمرار داشته باشد مگر آن که طبق توافق دو طرف این آیتم ها تغییر کند.

به گفته وی این پیچیدگی بیشتر در مورد عرضه کننده است و خریدار با یک نوع اطلاعیه عرضه روبرو خواهد شد که در نهایت یا آن را خواهد پذیرفت و یا خیر که این باعث می شود عرضه کننده ناچار به تغییر و ایجاد جذابیت در قرارداد شود و بنابراین بار پیچیدگی بر دوش خریدار قرار ندارد.

ابهام دیگری که در ارتباط با این قرارداد مطرح شد فرصت کم خریدار برای بررسی این نوع قرارداد در زمان عرضه بود. به عبارتی خریدار در کمتر از چند دقیقه فرصت دارد در این مورد تصمیم گیری کند. فلاح در پاسخ به این سوال گفت:  عرضه کننده می تواند یک ماه قبل از زمان عرضه نیز اطلاعیه عرضه را صادر و همه ابهامات خریدار را برطرف کند. لذا اگر عرضه کننده به دنبال مشتری برای عرضه خود است طبعا فرصت کافی را در اختیار خریدار قرار خواهد داد و زمان کافی برای تصمیم گیری در اختیار خریدار قرار می دهد.

وی در پاسخ به سوال دیگر در این باره که چند درصد از عرضه را فروشنده می تواند در قالب قرارداد پریمیوم عرضه کند گفت: عرضه کننده محدودیتی در عرضه میزان مشخصی از محصول خود در قالب قرارداد پریمیوم ندارد و می تواند حتی کل عرضه خود را در این قالب به فروش برساند؛ مگر آن که نهاد ناظر در معاملات دخالت کند و مشخص کند چه میزان معامله بر این مبنا صورت بگیرد.

مدیر مطالعات بورس کالا در پاسخ به این سوال که در بورس کالای ایران اغلب قواعد به نفع عرضه کننده است و اکنون نیز تعیین شرایط با فروشنده است، گفت: در بورس کالای ایران مدل معامله مزایده است و در این مدل اغلب عرضه کننده تعیین کننده است. البته اکنون در حال بررسی مدل مناقصه هم هستیم که در آن زمان خریدار تعیین کننده شرایط خواهد بود اما در این حالت نیز اصل بر گفتگو بین طرفین معامله و تعیین خط مشی بر مبنای گفتگو است.

وی در مورد این که پریمیوم شامل چه نوع کالاهایی خواهد بود نیز گفت: همه کالاهایی که در بورس کالا معامله می شوند می توانند در قالب قرارداد پریمیوم معامله شوند؛ مگر این که عرضه کننده نخواهد یا نهاد ناظر محدودیت ایجاد کند که در این صورت برخی کالاها عرضه نخواهند شد.

سوال دیگری که در این جلسه مطرح شد آن بود که هر خریدار دارای مقدار مشخصی سهمیه خرید است صرفنظر از این که عرضه کننده چه میزان از عرضه خود را می تواند در قالب کشف پریمیوم عرضه کند، خریدار چه میزان از خرید خود را می تواند در این قالب برنامه ریزی کند؟ فلاح در پاسخ به این سوال گفت: وی در مورد سهمیه بندی خریدار نیز گفت باید مجموع خرید سالانه شما از سهمیه بهین یاب بالاتر نباشد لذا طبعا تولیدکننده صنایع پایین دست در این باره نیز با ابهامی روبرو نیست.

 

پیشنهادهای تکمیلی

در این جلسه حاضران در جلسه در بخش دیگر به ارایه پیشنهادهایی برای تکمیل طرح پرداختند. یکی از این پیشنهادات در نظر گرفتن مکانیزم هایی است تا مشکلات احتمالی در این مسیر کنترل شوند؛ به عنوان مثال درصد یا میزان مشخصی از تولید هر مجتمع پترشیمی به این نوع قرارداد اختصاص یابد که این درصد را می توان بر اساس متغیرهای مختلفی همچون بهین یابی یا غیربهین یابی بودن، رقابت و ... تعیین کرد.

در مورد این که فرمول پیچیده است نیز پیشنهادی که مطرح شد آن بود که با توجه بهباز بودن دست دو طرف در این فرمول می توان فرمول را ساده کرد و عرضه کنندگان موظف شوند بخشی از تولید خود را در قالب این قرارداد عرضه کنند و اگر این تعهد وجود نداشته باشد فروشنده با این قرارداد بازی می کند و هر بار که به نفع پتروشیمی ها است قرارداد بسته می شود و هر بار هم که به زیان آنها است عرضه صورت نمی گیرد و این به نفع تولیدکننده پایین دست نیست.

فلاح در این جلسه پیشنهاد کرد این توافق بین عرضه کننده، خریدار و نهاد ناظر برقرار شود. نهاد ناظر در حال حاضر بسیار استقبال کرده است و خواستار این نوع معاملات هستند و این موضوع نشان می دهد این معاملات منطق دارد و می توان بخشی از معاملات را در این بستر ایجاد کرد. مهمترین مزیت این نوع قرارداد خیال راحت خریدار است که بدون پرداخت پول و تنها با پرداخت یک تضمین از دریافت محصول مورد نیاز خود اطمینان خواهید داشت.

در این جلسه همچنین پتروشیمی خوزستاناعلام کرد آمادگی آن را دارد تا با توافق با خریداران در مورد دو محصول این شرکت یعنی پلی کربنات و اپوکسی رزین قراردادهای پریمیوم عملیاتی شود و مقرر شد در این رابطه جلسات مرتبط با توافق در مورد نحوه اجرای قرارداد، قیمت پایه و پریمیوم و ... برگزار شده و تصمیمات لازم در این ارتباط گرفته شود.

 

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۱۷ تير ۱۳۹۹
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 171,000 ریال -2500 1.44% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 153,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 152,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 155,500 ریال 2000 1.29% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 154,500 ریال 1500 0.97% نمودار و آرشیو
5110 154,000 ریال 500 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
0075 193,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 161,000 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
Lf190 160,000 ریال -1000 0.62% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 165,000 ریال 3000 1.82% نمودار و آرشیو
Hi500 172,000 ریال نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420K 159,000 ریال نمودار و آرشیو
2102 159,500 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld 209 Amir 153,000 ریال -1000 0.65% نمودار و آرشیو
Lld 209 Arak 151,000 ریال -2000 1.31% نمودار و آرشیو
EX3 Amir 161,000 ریال 3000 1.86% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam 162,000 ریال 3000 1.85% نمودار و آرشیو
CRP 100 black Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
C30s 202,000 ریال 7000 3.47% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 204,500 ریال 9500 4.65% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 170,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Arak 169,000 ریال 1000 0.59% نمودار و آرشیو
7240 168,000 ریال 500 0.3% نمودار و آرشیو
1540 150,500 ریال -3500 2.27% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R shazand 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R Maroun 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
510L Jam 201,000 ریال 6000 2.99% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R 207,000 ریال 5000 2.42% نمودار و آرشیو
RP340 197,000 ریال 5000 2.54% نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 195,000 ریال 3000 1.54% نمودار و آرشیو
MR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR 340 197,000 ریال نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 274,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 220,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 160,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
62N07 164,000 ریال 2000 1.22% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 159,000 ریال 1000 0.63% نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
N32 - نمودار و آرشیو➕ تبلیغات در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش:
44787131 - 021

➖➖