ارسال پاسخ

 

 

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۴۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 484 Telegram

یازدهمین میز ساخت داخل: صنعت مستربچ و کامپاند

نهضت ساخت داخل به عنوان مهمترین رویکرد محوری برنامه‌های وزارت صمت، باهدف دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بسترسازی برای تقویت و توسعه درون زائی و برون گرایی با برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال شده است.
یازدهمین میز ساخت داخل: صنعت مستربچ و کامپاند

به گزارش اینپیا، به نقل از انجمن مستربچ و کامپاند ایران، برای دستیابی به این اهداف تاکنون ۱۰ میز تخصصی ساخت داخل، 3 رویداد در صنعت خودرو و موتور سیکلت، 3 رویداد مربوط به صنعت پتروشیمی، 2 رویداد در حوره برق و مخابرات و میز ساخت داخل مس و فولاد برگزار شده است. 

در جلسه ای که در روز سه شنبه 13 خرداد ماه در وزارت صنعت، معدن، تجارت با حضور سید مهدی نیازی، مشاور عالی  و دستیار ویژه معاون امور صنایع وزارت صمت، سیمین کیمیایی، رییس گروه پتروشیمی دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت، امید کوشکی، رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، سعید ترکمان، رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر، سعید زکایی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران و نایب رییس انجمن ملی صنایع پلیمر، امیر علیزاده، دبیر انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران و کارشناسان وزارت صنعت، معدن، تجارت برگزار شد، مصوب شد یازدهمین میز ساخت داخل در صنعت مستربچ و کامپاند ایران برگزار گردد. 

در این خصوص گفت و گوی امید کوشکی، رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران را درباره این میز ساخت داخل می خوانید:

 

-آقای کوشکی برگزاری میز ساخت داخل در صنعت مستربچ و کامپاند را می توان یکی از مهم ترین دست آوردهای انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند برشمرد. مسیر پی گیری تا تصویب این اتفاق مهم را تشریح می فرمایید. 

کوشکی: صنعت مستربچ و کامپاند به عنوان یک صنعت میانی در زنجیره پتروشیمی، تکمیل کننده مواد خام پتروشیمی است. واحدهای تولید مستربچ و کامپاند دارای بیش از 3 میلیون تن ظرفیت هستند. انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، دارای بیش از 20 عضو دانش بنیان می باشد که مدیران این واحدها از فرهیختگان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های معتبر کشور به شمار می روند و واحدهای تحقیق و توسعه بسیار فعال و مدرن آنها توانسته، مواد مهندسی و پیشرفته روز دنیا را در ایران به تولید برساند. امروز صنعت مستربچ و کامپاند ایران، می تواند تمامی محصولات مورد نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی در هر کاربرد، با هر ظرفیت و دارای هر نوع پیچیدگی را تولید کرده و عرضه نماید. با توجه به آمار گمرک ، میزان صادرات انواع مستربچ ، بالغ بر 13 هزار و 848 تن بوده است در حالی که تنها 721 تن واردات مستربچ در این سال انجام شده است. در حوزه کامپاند نیز 68 هزار 343 تن صادرات در مقابل9 هزار تن واردات انجام گرفته است. ارزش 150 میلیون دلاری صادرات مستربچ و کامپاند نشان از توان عظیمی است که این صنعت در این سالها بدان دست یافته است. 

با توجه به واردات 62 میلیون دلاری مستربچ و کامپاند، از سال گذشته با تمام انجمن های مصرف کننده مکاتبه و تماس برقرار کردیم که لیستی از نیاز های مستربچ و کامپاند را در اختیار انجمن بگذارند تا همکاران من در فرصت مناسب تمام نیاز های وارداتی آنها را تهیه نمایند؛ همزمان سال گذشته با وزارت صمت موضوع میز ساخت داخل را پیگیری نمودیم وامیدوار هستیم از طریق برگزاری میز ساخت داخل در سال 99، از خروج 30 میلیون دلار ارز جلوگیری نماییم. با توجه به اینکه بیشترین واردات مستربچ و کامپاند در صنایع خودرو، سیم و کابل، لوله و اتصالات، بسته بندی و نساجی انجام گرفته است، نمایندگان این صنایع در کنار تولیدکنندگان دانش بنیان صنعت مستربچ و کامپاند، دور میز ساخت داخل خواهند نشست و با یک نگاه ملی جهت تعالی تولید داخل کشور، نیازهای خود را از داخل کشور تامین خواهند کرد. با مصوب شدن برگزاری میز ساخت داخل در صنعت مستربچ و کامپاند، با انجام مقدمات این امر، تا شهریور ماه این رویداد برگزار خواهد شد.                   

 

- از جمله اهدافی که انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران همواره بدان تاکید داشته است، توانمندسازی اعضا برای افزایش صادرات بوده است. انجمن برای نیل به این مهم چه برنامه هایی دارد؟ 

کوشکی: چنانچه گفته شد، میزان مصرف مستربچ و کامپاند در کشور در حدود 450 هزار تن می باشد. در حالی که ظرفیت ایجاد شده در این صنعت بالغ بر 3 میلیون تن برآورد شده است. استفاده از این ظرفیت خالی تنها از طریق صادرات مستربچ و کامپاند امکانپذیر است. پیش بینی انجمن با توجه به برنامه هایی که تدوین شده است، افزایش 50 میلیون دلاری صادرات در سال جاری ست.

متاسفانه صادرات مستربچ و کامپاند تحت تاثیر دو مصوبه گمرکی قرار گرفته است: 1- مطابق نامه شماره 72379/60 مورخ 19/3/97 وزارت صنعت، معدن، تجارت، صادرات مواد اولیه پتروشیمی صرفا توسط واحد تولیدی آنها امکان پذیر شده است. با این مصوبه، واحدهای تولید مستربچ و کامپاند به دلیل آن که کارشناسان گمرک نمی توانند بین مواد پتروشیمی و مستربچ و کامپاند، به لحاظ ظاهری تمییز قایل شوند، دچار مشکلات بسیار در صادرات محصولات خود هستند. 2- وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در نامه شماره 37605/60 مورخ 3/2/98 صادرات ضایعات، آخال، دم قیچی و خرده ریز از مواد پلاستیکی را از دهم اردیبهشت ماه 1398 ممنوع کرد. از آنجا که به صورت شفاف، مواد بازیافتی که پس از فرآوری به صورت گرانول درآمده اند، در این مصوبه مستثنی نشده است، صادرات تولیدکنندگان فعال مستربچ و کامپاند در این بخش نیز با معضلات جدی مواجه شده است. 

در صورت مرتفع شدن این موانع قانونی و موانعی که در گمرکات کشور با آن مواجه هستیم، امکان جهش تولید و افزایش صادرات در صنعت مستربچ و کامپاند دست یافتنی ست. از جمله برنامه هایی که جهت توانمندسازی صادراتی اعضا تدارک دیده شده است، می توان به پیگیری های گسترده جهت رفع موانع گمرکی، خرید اعتباری، قراردادهای پریمیوم با پتروشیمی ها، پایش بازارهای جدید صادراتی، برندسازی در بازارهای صادراتی، حضور در نمایشگاه های بین المللی، برگزاری کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاندهای بین المللی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.               

 

-طی چند ماه اخیر مصوباتی از سوی مراجع مربوطه اجرایی شده که در فعالیت تولیدی واحدها اشکالات بسیاری به وجود آورده است. انجمن چه پیگیری هایی در این موارد داشته است؟ 

کوشکی: اساسا انجمن برای رفع مشکلات تولید و موانع و معضلات واحدهای عضو تاسیس شده است. در این ماه ها مواردی از قبیل کاهش سهیمه واحدهای تولیدی، گریدبندی مواد در بورس، حذف گرد کردن تقاضاهای زیر 22 تن، مشکلات عرضه پی وی سی، مشکلات متعدد مالیاتی و بیمه و... ناشی از کرونا و موارد دیگری مطرح بوده که انجمن با پیگیری و نامه نگاری با سازمان ها و نهادهای مربوطه رفع این مشکلات را در دستور کار قرار داد. چنانچه انجمن با حضور در کمیته راهبردی مدیریت تقاضای محصولات پتروشیمی با ارائه استدلال های متقن، حذف گریدبندی را برای تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند به واسطه تنوع مشتری و تنوع مواد مورد نیاز این صنعت، ضروری عنوان کرد و موفق شد با موافقت معاون امور صنایع وزارت صمت این حذف گریدبندی برای این صنعت را در کمیته راهبردی مصوب کند. در همان جلسه انجمن پیشنهاد خود را در مورد مرتفع کردن معضل حذف گرد کردن تقاضاهای زیر 22 تن ارائه کرد. در نهایت این موضوع نیز در کمیته تنظیم بازار محصولات پتروشیمی به صورت 70/30 مورد تصویب قرار گرفت. اگر چه مصوبه جدید همه خواسته ما را برآورده نساخته و همچنان پی گیری در این زمینه در دستور کار انجمن قرار دارد. در مورد عرضه پی وی سی و رقابت زیادی که در عرضه این محصول اتفاق افتاده است، انجمن جلساتی با انجمن های مربوطه و تولیدکنندگان بزرگ سیم و کابل، کفش، شلنگ، محصولات پزشکی و... برگزار کرده و این موضوع در دستور کار انجمن قرار دارد. انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران با تلاش تمامی افراد هیات مدیره، اولویت خود را رفع معضلات واحدهای عضو انجمن قرار داده است.           

 

- تاسیس تعاونی که در انجمن به تصویب رسیده در چه مراحلی قرار دارد؟ با چه هدفی این تعاونی تاسیس می شود؟ 

کوشکی: تعاونی تامین نیاز فرااستانی انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند با هدف تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای عضو انجمن و قدرت چانه زنی با تامین کنندگان داخلی و خارجی، مذاکره با بورس برای عرضه های اختصاصی و موارد دیگر تاسیس خواهد شد. فراخوان برای حضور اعضای انجمن انجام پذیرفته است و جزییات بیشتر از جمله ترکیب هیات مدیره، میزان و ارزش سهام، در مجمع به تصویب خواهد رسید.           

 

- برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری که در اسفندماه به واسطه شیوع کرونا معلق شد، در چه مرحله ای ست؟ تصمیمی برای برگزاری آن وجود دارد یا خیر؟ 

کوشکی: چنانچه مستحضر هستید سال گذشته  3 روز قبل از برگزاری کنفرانس با وجود قرارداد با مجری، جهت حفظ سلامت مدعوین و سخنرانان و تمامی علاقمندان به کنفرانس به واسطه شیوع کرونا، پنجمین دوره به تعویق افتاد. برای ما در هیات مدیره حفظ سلامت همکارانمان از هر چیزی مهمتر است لذا تا زمانی که وزارت بهداشت اجازه برگزاری تجمعات را در شهر تهران اعلام نماید، منتظر می مانیم. امیدوار هستیم در تابستان امسال، پنجمین کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری را با بهترین شرایط و بسیار باشکوه برگزار نماییم.             

 

- صحبت پایانی؟ 

کوشکی: در پایان لازم می دانم از تمامی اعضای هیات مدیره انجمن که با وجود مشغله های بسیارِ تولید، فعالانه و پر انرژی به دنبال رفع محدودیت ها و موانع پیش روی واحدهای مستربچ و کامپاند کشور هستند، صمیمانه تشکر کنم. در کنار این عزیزان، روسای کمیسیون های فنی، بازرگانی، صادرات و آموزش انجمن به عنوان بازوهای مشاورِ هیات مدیره طی ماه هایی که از استقرار هیات مدیره جدید می گذرد، تلاش کرده اند تا بارِ سنگینی را که بر دوش هیات مدیره انجمن قرار دارد، با حمایت و تلاش بی وقفه، تا حد امکان کاهش دهند. از اساتید محترمی که همواره از دانش و محبت آنان در موضوعات متنوع انجمن برخوردار بوده ایم، سپاسگزاری می کنم و امیدوارم با تلاش جمعی تمامی اهالی صنعت مستربچ و کامپاند ایران، بتوانیم گام های محکم در رفع موانع و معضلات امروز صنعت کشور برداریم.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۱۷ تير ۱۳۹۹
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 171,000 ریال -2500 1.44% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 153,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 152,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 155,500 ریال 2000 1.29% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 154,500 ریال 1500 0.97% نمودار و آرشیو
5110 154,000 ریال 500 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
0075 193,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 161,000 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
Lf190 160,000 ریال -1000 0.62% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 165,000 ریال 3000 1.82% نمودار و آرشیو
Hi500 172,000 ریال نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420K 159,000 ریال نمودار و آرشیو
2102 159,500 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld 209 Amir 153,000 ریال -1000 0.65% نمودار و آرشیو
Lld 209 Arak 151,000 ریال -2000 1.31% نمودار و آرشیو
EX3 Amir 161,000 ریال 3000 1.86% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam 162,000 ریال 3000 1.85% نمودار و آرشیو
CRP 100 black Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
C30s 202,000 ریال 7000 3.47% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 204,500 ریال 9500 4.65% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 170,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Arak 169,000 ریال 1000 0.59% نمودار و آرشیو
7240 168,000 ریال 500 0.3% نمودار و آرشیو
1540 150,500 ریال -3500 2.27% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R shazand 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R Maroun 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
510L Jam 201,000 ریال 6000 2.99% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R 207,000 ریال 5000 2.42% نمودار و آرشیو
RP340 197,000 ریال 5000 2.54% نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 195,000 ریال 3000 1.54% نمودار و آرشیو
MR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR 340 197,000 ریال نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 274,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 220,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 160,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
62N07 164,000 ریال 2000 1.22% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 159,000 ریال 1000 0.63% نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
N32 - نمودار و آرشیو➕ تبلیغات در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش:
44787131 - 021

➖➖