ارسال پاسخ

 

 

یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ۱۶:۱۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 357 Telegram

مفیدی در گفت و گو با اینپیا مطرح کرد؛

دود سودجویی در بازار PVC S60 به چشم بیماران می رود/ PVC S60 محدود تولید می‌شود و اولویت مصرف تولید اتصالات نیست/ تولیدکنندگانی که نیاز مبرم به PVC S60 دارند با ارائه مستندات به تشکل‌های تخصصی مراجعه کنند

مدتی است که در بازار پی وی سی، مسائلی در خصوص تخصیص گرید S60 پیش آمده است و برخی بر این باورند که این گرید نباید تنها به شرکت‌های دارویی و سایر تولیدکنندگان محصولات پزشکی اختصاص داده شود و باید در اختیار دیگر تولیدکنندگان نیز قرار گیرد.
دود سودجویی در بازار PVC S60 به چشم بیماران می رود/  PVC S60 محدود تولید می‌شود و اولویت مصرف تولید اتصالات نیست/ تولیدکنندگانی که نیاز مبرم به PVC S60 دارند با ارائه مستندات به تشکل‌های تخصصی مراجعه کنند

در این راستا اینپیا برای روشن سازی ابعاد مساله به گفت و گو با سید محمود مفیدی، فعال نامدار این صنعت پرداخته است، که گفت و گو با این فعال اقتصادی را در ادامه می خوانید.

 

آیا هجمه هایی که در خصوص گرانول سازان وجود دارد مبنی بر این که این فعالان مواد اولیه خریداری شده خود را در بازار می فروشند، حقیقت دارد؟

 

با توجه به عدم ثبات قیمت ها و همچنین افزایش قیمت پایه محصولات پلیمری در بورس کالا، و همچنین دو نرخی بودن برخی پلاستیسایزرها و این که برخی از فروشندگان پول هایی را برای حساب شخصی خود دریافت می کنند تا کالا را به فروش برسانند که این مساله نشان دهنده نبود نظارت دقیق بر بازار است.


اما در خصوص این که گرانول سازان تا چه حدودی می توانند در نوسانات نرخ پی وی سی تاثیرگذار باشند باید به این نکته اشاره کرد که بیشترین مصرف پی وی سی را تولیدکنندگان لوله و اتصالات به خود اختصاص می دهند و با توجه به وضعیتی که بازار پی وی سی پیدا کرده، باید به این مساله اشاره کرد که اقدامات مطلوبی در راستای رصد و بررسی تولیدکنندگان پی وی سی رخ داده است که تا حدودی بازار آشفته این محصول را آرام کرده است. اما این جریان به تنهایی کفایت نمی کند.


با این وجود در مورد افزایش شدید قیمت ها باید نرخ گذاری روی کالاها را مورد بررسی قرار داد. چرا که با توجه به افزایش نرخ ارز، پتروشیمی ها هر هفته، قیمت های پایه را افزایش می دهند و این مساله چشم انداز صنایع کشور را تا حدودی تیره و تار کرده است.
در نتیجه باید به این مساله اشاره کرد که رصد بازار به خوبی در حال انجام است، اما پتروشیمی ها باید تا حدودی همراهی کنند تا افزایش هر هفته قیمت ها کنترل شود و تولیدات با ثبات قیمتی همراه شوند.

 

اصلاح سهمیه های پی وی سی و گرید بندی پی وی سی آیا اثراتی در بازار داشته است و برای شرکت های گرانول سازی چه تاثیراتی داشته است؟

 

برای شرکت هایی که تک محصولی هستند، بسیار امری مطلوب است چرا که روی گریدهای مورد نیاز واحدها تمرکز می کند؛ چرا که بر اساس نیازهای واقعی واحدها، این گریدبندی رخ داده است. اما واحدهایی که بخواهد تخلف کنند و مواد اولیه خود را در بازار آزاد به فروش برسانند، متضرر می شوند و این مساله تا حدودی ثبات را به بازار برگردانده است.


کاهش سهمیه ای که اتفاق افتاد با توجه به نیازی که امروز بازار ایجاد کرده، موجب شده است که شرکت ها مبتنی بر نیاز خود خرید کنند.


با این وجود معضلاتی نیز در این میان وجود دارد. برای مثال گرانول هایی که در مواد پزشکی استفاده می شوند، بر اساس دستور اداره تجهیزات پزشکی، باید از پودر پی وی سی S60 استفاده کنند و نمی توانند از S57 استفاده کنند و از آنجایی که این گرید تنها به پنج شرکت دارویی تخصیص یافته است، نمی توان آن را از بورس کالا خریداری کرد و برخی از شرکت ها به اجبار آن را از بازار آزاد تهیه می کنند.


با این وجود با توجه به نامه نگاری هایی که صورت گرفته پیش بینی می شود که این مشکل نیز حل شود و دیگر تولیدکنندگان نیز بتوانند از این محصول خرید کنند.


نکته جالب نیز این است که گرید پی وی سی S60 که تنها به این پنج شرکت اختصاص یافته بود، به وفور در بازار آزاد یافت می شد.

 

در خصوص این پنج شرکت امکان دارد بیشتر توضیح دهید؟

 

قبل از این که وارد مقوله گریدبندی شویم، مساله تخصیص مواد اولیه به این شرکت ها اتفاق افتاده بود و پیش از آن که تشکل های مرتبط با این موضوع اقدام کنند، این شرکت ها اقدامات لازم را انجام داده بودند.


این در حالی است که تولید این شرکت ها ربطی به کرونا ندارد بلکه به عنوان روکش های انواع قرص استفاده می شود و مربوط به داروهایی است که پیش از کرونا نیز تولید می شدند.


انحصاری که به وجود آمده بود نیز بسیار سریع رخ داد و انجمن ملی در آن دخیل نبود بلکه تلاش خود را انجام داده است تا این انحصار برداشته شود. با تلاش های انجمن انحصار موجود برداشته شده است و دیگر شرکت ها نیز می توانند خرید کنند.

 

نظر شما در خصوص تقاضای تولیدکنندگان اتصالات برای خرید گرید پی وی سی S60چیست؟

 

همان طور که می دانیم، این گرید به صورت منظم تولید نمی شود و بر اساس نیاز بازار در بازه هایی از سال این محصول تولید و عرضه می شود.


تولیدکنندگان اتصالات باید به صورت تخصصی از پودر پی وی سی S57 استفاده کنند و پیشتر نیز در این خصوص گفته شده بود که در صورتی که گرید پی وی سی S57 تولید نشود، تولیدکنندگان لوله و اتصالات نیز می توانند از گرید پی وی سی S60استفاده کنند و اولویت برای این تولیدکنندگان S57 است.


بنابراین اگر محدودیتی در تولید و عرضه S57 وجود نداشته باشد، هیچ نیازی به استفاده از گرید S60 وجود ندارد. این در حالی است که بارها شاهد آن بوده ایم که تعاونی تولیدکنندگان لوله و اتصالات، اقدام به واردات S57 کرده است و اگر نیازی به S60 وجود داشت می توانستند آن را وارد کنند.


پی وی سی S60 بسیار محدود در کشور تولید می شود و نیاز قابل توجهی نیز به آن وجود ندارد. با این وجود شرکت هایی که این گرید را مصرف می کنند و حقیقتا به آن نیاز دارند، باید با مراجعه به تشکل های خود و ارائه مستندات، نسبت به تقاضای خرید آن اقدام کنند.


اما به هیچ وجه نباید با دید سودجویی وارد این حوزه شوند، چرا که دود این آتش به چشم خود تولیدکنندگان می رود و به ضرر همه مردم خواهد بود. چرا که این گرید برای امور پزشکی مصرف می شود و التهاب در آن می تواند تبعاتی ناگوار برای کشور داشته باشد.

 

برای مثال تجهیزات دیالیز با این گرید تولید می شود و زمانی که افزایش قیمت ها در این گرید رخ می دهد، بالا رفتن هزینه ها تنها برای بیمارانی که هم وطن ما هستند دردسر ساز خواهد شد.

 

سپردن گریدبندی پی وی سی و اموری از این قبیل به تشکل های ذینفع، چه پیامدهایی دارد؟

 

در تمام دنیا، تشکل ها به عنوان بازوهای کارشناسی و تخصصی مدیران اجرایی کشور هستند. این در حالی است که نباید توقع داشته باشیم که وزارت صنایع در تمام امور ریز تولید تخصص داشته باشد. تشکل های تخصصی می توانند بازوان اجرایی مسئولان باشند و این درست ترین جریانی است که می توان در راستای تخصصی سازی صنایع در پیش گرفت، با این وجود تا کنون این امر در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته بود.


البته اکنون شاهد آن هستیم که تشکل ها در امور اجرایی کشور دست دارند. این موضوع باید استمرار داشته باشد و باید امور هر صنعتی به متخصصین آن سپرده شود.

 

اگر گریدبندی انجام نمی شد و طرح افق نیز وجود نداشت، چگونه می شد تقاضا را کنترل کرد؟ اگر راهی وجود ندارد، چرا سنگ اندازی هایی در مقابل اقداماتی که انجمن ملی و وزارت صمت در راستای کنترل تقاضا انجام داده اند، رخ داده است؟

 

برای مثال تولیدکنندگان لوله باید از گرید پی وی سی S65، اتصالات از S57 و تولیدکنندگان کفش باید از گرید S65 استفاده کنند و به گریدهای دیگر نیاز چندانی ندارند و زمانی که تمایل به خرید دیگر گریدها دارند، باید به شفافیت آنها شک کرد. اما اگر واقعا در راستای تولیدات خود خرید کنیم، باید به طرح هایی مانند گریدبندی و افق احترام بگذاریم و بدانیم که وجود آنها از ضروریات است.


این در حالی است که باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این طرح ها ایراداتی هم دارند و نباید بگوییم که کار صد در صد بدون ایراد است؛ با این وجود کلیات این طرح ها باید انجام شود و در زمینه سایر گریدها نیز باید اجرایی شود. چرا که گریدبندی واحدها را به سمت تخصصی تر شدن پیش می برد.


از این رو در جریان گریدبندی شاهد آن بودیم که برخی از شرکت ها با وجود آن که استفاده ای نداشتند خرید مواد اولیه را انجام می دادند و همین موضوع باعث شده بود که بحران در بازار پی وی سی تشدید شود.


در نتیجه یکی از مهم ترین نتایجی که گریدبندی در بر داشت، شناسایی این واحدها بود؛ چرا که بر اساس آن سهمیه به سمت واحدهای تخصصی سوق پیدا کرد.

 

چشم انداز شما برای نیمه دوم سال در بازار پلیمرها چیست؟

 

ما در کشوری زندگی می کنیم که متغیرهای بسیار زیادی را برای بررسی های اقتصادی داریم و عملا اقتصاد به صورت کلی به مسائل سیاسی گره خورده است. امکان دارد اتفاقات بسیاری رخ دهد و وضعیت اقتصادی کشور را تغییر دهد که همه این موضوعات می توانند بر اقتصاد کشور تاثیرگذار باشند.


با این وجود همچنان نمی توان نسبت به روند پیش رو خوشبین بود و اکنون شاهد آن هستیم که نرخ های ارز نجومی محقق شده اند و به نظر می رسد که نباید در انتظار آن باشیم که اتفاق خاصی رخ دهد، مگر این که تحولاتی سیاسی در کشورهای بزرگ جهان رخ دهد و تا حدودی شرایط را تغییر دهد.

 

در پایان بر این موضوع تاکید کنم که همه ما در زمینه تولید فعالیم و برای کشور خود تلاش می کنیم. از این رو هر کسی باید از جانب خودش برای بهبود شرایط اقدام کند و راه مناسبی را برای خود انتخاب کند. چرا که اگر دست از زیاده خواهی برنداریم، نباید هیچ انتظاری برای بهبود اوضاع داشته باشیم.


از این رو در شرایطی که از نظر منابع کمبودی نداریم، باید با کمک یکدیگر مسائل را برطرف کنیم و اجازه ندهیم که بی ثباتی اقتصادی به نسل های بعد منتقل شود.


این در حالی است که اکنون شاهد آن هستیم که رفتار مناسبی برای برخورد با تولیدکنندگان وجود ندارد. این مساله انگیزه را از تولیدکنندگان گرفته است و چنین موضوعاتی باید اصلاح شوند.

 

پی وی سی S60 بسیار محدود در کشور تولید می شود و نیاز قابل توجهی نیز به آن وجود ندارد. با وجود این، شرکت هایی که این گرید را مصرف می کنند و حقیقتا به آن نیاز دارند، باید با مراجعه به تشکل های خود و ارائه مستندات، نسبت به تقاضای خرید آن اقدام کنند اما به هیچ وجه نباید با دید سودجویی وارد این حوزه شوند، چرا که دود این آتش به چشم خود تولیدکنندگان می رود و به ضرر همه مردم خواهد بود. چرا که این گرید برای امور پزشکی مصرف می شود و التهاب در آن می تواند تبعاتی ناگوار برای کشور داشته باشد.


برای مثال تجهیزات دیالیز با این گرید تولید می شود و زمانی که افزایش قیمت ها در این گرید رخ می دهد، بالا رفتن هزینه ها تنها برای بیمارانی که هم وطن ما هستند دردسر ساز خواهد شد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۱۷ تير ۱۳۹۹
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 171,000 ریال -2500 1.44% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 153,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 152,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 155,500 ریال 2000 1.29% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 154,500 ریال 1500 0.97% نمودار و آرشیو
5110 154,000 ریال 500 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
0075 193,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 161,000 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
Lf190 160,000 ریال -1000 0.62% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 165,000 ریال 3000 1.82% نمودار و آرشیو
Hi500 172,000 ریال نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420K 159,000 ریال نمودار و آرشیو
2102 159,500 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld 209 Amir 153,000 ریال -1000 0.65% نمودار و آرشیو
Lld 209 Arak 151,000 ریال -2000 1.31% نمودار و آرشیو
EX3 Amir 161,000 ریال 3000 1.86% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam 162,000 ریال 3000 1.85% نمودار و آرشیو
CRP 100 black Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
C30s 202,000 ریال 7000 3.47% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 204,500 ریال 9500 4.65% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 170,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Arak 169,000 ریال 1000 0.59% نمودار و آرشیو
7240 168,000 ریال 500 0.3% نمودار و آرشیو
1540 150,500 ریال -3500 2.27% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R shazand 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R Maroun 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
510L Jam 201,000 ریال 6000 2.99% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R 207,000 ریال 5000 2.42% نمودار و آرشیو
RP340 197,000 ریال 5000 2.54% نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 195,000 ریال 3000 1.54% نمودار و آرشیو
MR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR 340 197,000 ریال نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 274,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 220,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 160,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
62N07 164,000 ریال 2000 1.22% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 159,000 ریال 1000 0.63% نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
N32 - نمودار و آرشیو➕ تبلیغات در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش:
44787131 - 021

➖➖