ارسال پاسخ

 

 

دوشنبه ۲۹ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۱۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 205 Telegram

حجم معاملات هفتگی هنوز هم در سطوح پایین نوسان می‌کند

روزهای سخت بازار پلیمرها

حجم معاملات پلیمرها و ترکیبات شیمیایی در بورس کالا چشمگیر نیست و در سطوح پایینی نوسان می‌کند که به وضوح اثرات ورود بازار به فاز رکود را نشان می‌دهد. در گذشته بارها درخصوص ورود بازار به فاز رکود تورمی هشدار دادیم و این روند در هفته‌های اخیر در نمودارهای موجود خودنمایی محسوسی دارد.
روزهای سخت بازار پلیمرها

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، این وضعیت در شرایطی که ذهنیت اهالی بازار پر از بیم و امید کاهش احتمالی قیمت‌ها است، به معنی به تعویق افتادن تقاضاست که خروجی آن در نهایت در حجم تولید واقعی در صنایع تکمیلی بروز می‌کند. نیاز به تعدیل نرخ و تحریک تقاضا در کنار تسهیل شرایط خرید از مواردی است که می‌تواند به کمک بازار بیاید آن‌هم در وضعیتی که حجم معاملات در هفته‌های اخیر کمتر از ۶۰ هزار تن بوده که نشانه مشهودی از رکود در این بازار است آن‌هم در شرایطی که متوسط معاملات هفتگی در نیمه نخست امسال رقمی نزدیک به ۶۸ هزار بوده یعنی در فاز رکود قرار داریم. حجم معاملات هفتگی از اواسط مهرماه امسال تاکنون کمتر از متوسط حجم معاملات در نیمه نخست امسال بوده و اگر دو هفته دیگر این روند تجربه شود سه ماه کاهش حجم معاملات را شاهد هستیم که به معنی اثبات رکود در این بازار است. این وضعیت اگرچه در بازار محصولات شیمیایی بهتر ارزیابی می‌شود ولی نمی‌توان از نگرانی‌های موجود در این بازار هم چشم‌پوشی کرد که ریسکی تمام‌عیار برای بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالاست و نیاز به حمایت جدی دارد.

 

افت تقاضای مواد اولیه به دنبال کاهش خرید محصولات نهایی

 

احمد بیات، کارشناس بازار محصولات پتروشیمیایی در رابطه با رخدادهای اخیر در بازار آزاد این محصولات به «دنیای‌اقتصاد» گفت: باتوجه به افزایش کنترل‎ها و نظارت‌هایی که اخیرا از سوی نهادهای متولی روی بازار آزاد و انبارها شکل گرفته است، دادوستدهای موجود در بازار آزاد به شدت محدود شده و واسطه‌گرانی که پیش از این اقدام به قیمت‌دهی می‌کردند اکنون از این اقدام منصرف شده و حتی کمتر فردی در بازار به این کار مبادرت می‌ورزد.

 

وی ادامه داد: اما در بستر رسمی معاملات محصولات پتروشیمیایی یعنی در بورس کالا، تغییرات قیمت‌های پایه نقش موثری را بر جریان معاملات منعکس می‌کنند. دو متغیر اصلی و تعیین‌کننده در معادله کشف قیمت‌های پایه، یعنی بهای نیمایی ارز در کنار قیمت‌های جهانی، رخدادهای معاملاتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در حال حاضر قیمت‌های پایه روند افزایشی به خود گرفته‌اند. خبرهای خوش مربوط به موفقیت‌آمیز بودن واکسن کرونا، نیروی محرکه لازم برای رشد بازارهای جهانی نفت خام و به دنبال آن محصولات پتروشیمیایی را فراهم کرد، اگرچه در این خصوص نمی‌توان اظهارنظر قطعی داشت و شواهد متفاوتی مخابره می‌شود. البته نوسان بهای نیمایی دلار حکایت از روند کاهشی آرامی دارد که نمی‌تواند محرک موثری برای حجم تقاضا در نظر گرفته شود، زیرا در حال حاضر با شیب اندکی روند نزولی به خود گرفته است. بنابراین انتظار آنکه بتواند تغییر محسوسی را بر نرخ‌های پایه محصولات پتروشیمیایی بورس کالا برجای‌گذارد، چندان محتمل ارزیابی نمی‌شود.

 

این کارشناس بازار اظهار کرد: به رغم نوسان قیمت‌ها، حجم دادوستدهای محصولات پلیمری و شیمیایی در بورس کالا نسبتا کاهشی شده است که بخشی از آن را می‌توان به رشد قیمت‌ها نسبت داد. چرا که نرخ‌ها در حال حاضر در سطوحی بالا قرار دارند که رشد بیشتر آنها اثر تورمی بر قیمت تمام‌شده محصولات خواهد داشت. اغلب دادوستدهای محصولات پتروشیمیایی برای چند هفته اخیر به‌صورت حداقلی و با کاهش حجم معامله شدند. مقایسه شرایط معاملاتی چند ماه اخیر نشان می‌دهد به ویژه در محصولات پلیمری نظیر پلی‌وینیل کلراید(PVC) که معمولا با حجم قابل توجهی مورد معامله قرار می‌گرفت، در چند هفته اخیر اغلب در قیمت پایه و کمتر از ۵۰ درصد میزان عرضه، مورد تقاضا قرار گرفته است.

 

در برخی کالاها همچون پلی‌پروپیلن‌ها هنوز هم دو تا سه هفته اخیر رقابت قیمتی دیده می‌شود که معاملات هفته گذشته آن با سایر کالاها همسو شد. به این معنی که برای روز معاملاتی دوشنبه هفته گذشته پلی‌پروپیلن‌های شیمیایی یا با قیمت‌های پایه یا اینکه با رقابت قیمتی بسیار اندک معامله شدند. گروه پلی‌پروپیلن‌های نساجی هم روند معاملاتی مشابهی را پشت سر گذاشتند. در گروه پلی‌اتیلن‌ها و پلی‌استایرن‌ها اما تقاضای نسبی کمتر از گروه‌های قبلی بود و عموما در قیمت‌های پایه معامله شدند. البته

 

بیات افزود: مساله اساسی این است که گرچه بسیاری از محصولات در قیمت‌های پایه دادوستد شدند اما این قیمت‌ها با افزایش‌های مستمری که داشتند به نرخ‌های بالایی رسیدند که مثلا برای محصولات PVC قیمت‌ها به نزدیک ۳۳ هزار تومان رسیده است چرا که هر هفته افزایش نرخ را تجربه کرد. البته قیمت‌های پایه این محصولات برای هفته جاری تا حدی کاهش یافت که این میزان افت نرخ چندان قابل توجه ارزیابی نمی‌شود. درکنار همه مسائلی که در بازار مواد اولیه محصولات پتروشیمیایی وجود دارد، تقاضا برای محصولات نهایی نیز افت محسوسی پیدا کرده است. به نظر می‌رسد که بازار از سمت خریداران نهایی محصولات با رکود مواجه شده است که می‌تواند سرعت‌گیر جدی برای تقاضای مواد اولیه به شمار رود. برای تحریک تقاضا، رفتارها و سیاست‌های گوناگونی در پیش گرفته شده است و با استفاده از ابزارهای در دسترس همچون سهمیه‌های بهین‌یاب و تغییر بازه‌های سهمیه‌های خرید اقدام به این کار شده است. میزان کارآیی این گونه سیاست‌ها نیازمند بررسی واکنش اهالی بازار در هفته‌های آینده خواهد بود اما تا هنگامی که تقاضا برای محصول نهایی کاهشی باشد و بازار از این مسیر تحریک نشود جرقه‌های افزایشی در بازار مواد اولیه نیز پدیدار نخواهد شد.

 

افت بی‌سابقه شیمیایی‌ها با غیربهین‌یابی شدن

 

بیات به افت محسوس و بی‌سابقه داده‌های اثرگذار در بازار محصولات شیمیایی در بورس کالا طی هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: بخشی از این کاهش شدید مربوط به تغییرات سیاست‌های بهین‌یاب است. مثلا برخی کالاها از جمله سود کاستیک که در روز چهارشنبه عرضه می‌شدند اکنون به روزهای غیربهین‌یابی منتقل شده و شنبه و یکشنبه عرضه می‌شوند. بنابراین حجم عرضه‌ محصولات شیمیایی با این تغییر، افت را تجربه کرد. اما مساله دیگری که سبب ثبت چنین کاهش بی‌سابقه‌ای در کارنامه معاملات هفتگی محصولات شیمیایی شد جریان کاهشی موجود در بازار است که اثر جدی برجای گذاشت. به‌طور کلی می‌توان بیان کرد کلیت بازار حکایت از تقاضای بی‌رمق برای محصولات پتروشیمیایی دارد.

 

بازار پلیمرها با آرامش همراه بود

 

دکتر مسعود جمالی، کارشناس بازار محصولات پلیمری درخصوص معاملات هفته گذشته و شرایط بازار محصولات پلیمری به «دنیای‌اقتصاد» گفت: برخلاف هفته گذشته که به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی و نبود قیمت‌های جهانی، نرخ پایه اعلام شد، در هفته قبل هم قیمت جهانی و هم قیمت مبنای دلار به‌عنوان دو اهرم موثر در معادله کشف نرخ پایه محصولات پتروشیمی اثرگذار بودند. به‌طوری که این هفته بهای دلار نیمایی با میانگین ماهانه ۲۵ هزار و ۵۶۴ تومان در معادله کشف نرخ پایه به کار برده شد که نسبت به هفته گذشته اختلاف ناچیزی داشت. اما قیمت‌های جهانی به‌عنوان دیگر اهرم موثر، برای یکسری از محصولات روند کاهشی و برای برخی دیگر روندی افزایشی داشت. بیشترین میزان افزایش قیمت پایه در پلی‌اتیلن ترفتالات نساجی تجربه شد که با یک هزار و ۶۸۷ تومان بیشترین میزان افزایش قیمت را تجربه کرده است و پلی‌استایرن انبساطی با ۲ هزار و ۴۸۶ تومان بیشترین کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته را به ثبت رساند.

 

معاملات روزانه پلیمرها زیر ذره‌بین

 

جمالی ادامه داد: مواد اولیه عرضه شده در روز معاملاتی یکشنبه مربوط به عرضه‌های غیر بهین‌یابی بود که با اعداد و ارقام بسیار کمی ثبت شد. به میزان ۴ هزار و ۴۹۵ تن از مواد اولیه در این روز عرضه شد که در برابر آن حدود ۲ هزار و ۷۸۰ تن تقاضا شکل گرفت که منجر به معامله ۲ هزار و ۲۵۶ تن از مواد عرضه شده شد که می‌توان گفت نزدیک به ۵۰ درصد از عرضه‌ها مورد دادوستد قرار گرفت. رقابت قیمتی در این روز نیز صرفا مربوط به یکی از گریدهای پلی استایرن بود که حدود ۱۶ درصد بود و در سایر گریدها رقابت قیمتی خاصی دیده نشد. در مچینگ روز یکشنبه در مجموع یک هزار و ۷۲۵تن کالا مورد معامله قرار گرفت. اما معاملات روز دوشنبه که همیشه با التهاب همراه بود و معمولا عرضه‌های جذاب پلی‌پروپیلن‌ها و پلی‌اتیلن ترفتالات‌ها عرضه می‌شدند، این هفته خوشبختانه شاهد معاملات آرامی در این روز بودیم که در برابر ۲۶ هزار و ۶۶۱ تن عرضه، ۲۱ هزار و ۱۳۹ تن تقاضا شکل گرفت. از این مقدار عرضه، ۱۶ هزار و ۵۳۷ تن که معادل ۶۰درصد حجم عرضه‌هاست، به دادوستد ختم شد. در معاملات مچینگ روز دوشنبه هم تنها ۹۱۲ تن کالا معامله شد. صرفا در چند گرید آن هم در برخی از عرضه‌ها رقابت قیمتی دیده شد. یکی از گریدهای پلی‌پروپیلن نساجی با ۴ درصد و یکی دیگر از گریدهای پلی‌پروپیلن شیمیایی با ۹درصد رقابت قیمتی همراه شدند.

 

وی اظهارکرد: اما برای روز سه‌شنبه و رخدادهای تالار اصلی به گونه‌ای بود که ۴۷ هزار و ۵۵۷ تن مواد اولیه عرضه شد. حجم تقاضا نیز به میزان ۳۴ هزار و ۷۳۷ تن به ثبت رسید. در نهایت ۲۷ هزار و ۹۲۲ تن معادل ۵۸درصد از میزان عرضه‌ها مورد دادوستد قرار گرفت. در این روز آمار مچینگ حدود یک هزار و ۹۵۶ تن بود. برخلاف معاملات روزدوشنبه، برخی از گریدها با رقابت‌های بسیاری همراه شدند. به‌طوری که بالاترین میزان رقابت مربوط به ABS بود که رقابت ۸۷ درصدی را تجربه کرد. PET بطری حدود ۱۷ درصد و پلی‌استایرن در برخی از گریدها به میزان ۳۴ درصد رقابت قیمتی را تجربه کرد. بازار پلی‌اتیلن‌ها نیز در اکثر گریدها بدون رقابت مورد معامله قرار گرفتند. این کارشناس بازار به سیاست تغییر سقف بهین‌یاب برخی از گریدهای محصولات پتروشیمیایی طی هفته گذشته اشاره کرد و ادامه داد: در کل می‌توان گفت بازار به علت نامشخص بودن عامل‌های تاثیرگذار در قیمت‌گذاری دچار سردرگمی شد. از این‌رو برخی از خریداران تمایل زیادی به خرید کالا نداشته و منتظر هستند تا به پوشش نوسان‌های اخیر قیمت‌ها بپردازند.

 

مسعود جمالی در پایان گفت: هفته گذشته شاهد بودیم که به خصوص در بازار ترکیه به دلیل اینکه انبارهای مواد اولیه نسبتا مملو از محصول است و انتظارات کاهشی در بین اهالی بازار وجود دارد، خریداران ترکیه‌ای خواهان خرید مواد اولیه با نرخی پایین‌تر از قیمت‌های جهانی و قیمت ICIS هستند. این مطلب سیگنالی به تولید‌کنندگان داخلی مخابره می‌کند، بر این اساس که با پایین آمدن نرخ صادراتی محصولات شرکت‌های پتروشیمی امکان کاهش قیمت در بازار داخلی نیز به‌وجود می‌آید.

 

هفته‌ای برای رشد محدود معاملات شیمیایی‌ها

 

حجم دادوستد محصولات پلیمری و شیمیایی در معاملات هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل تغییر اندکی را تجربه کرد. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت که مواد اولیه پلیمری رشد ۴۲/ ۰ درصدی و محصولات شیمیایی با افزایش ۷۸/ ۱ درصدی نسبت به دادوستدهای هفته ماقبل، معاملات هفته گذشته را به اتمام رساندند.

 

به گزارش «نیپنا» هفته گذشته به میزان ۸۰ هزار و ۸۰۷ تن از انواع محصولات پلیمری در بورس کالا عرضه شد که با افت ۹۰/ ۲ درصدی همراه بود. بررسی حجم عرضه‌های پلیمرها نشان می‌دهد که میزان عرضه از پنج هفته گذشته روند کاهشی به خود گرفته است و هر هفته افت ناچیزی را تجربه کرده تا جایی که از کانال بالای ۸۸ هزار تنی که در هفته منتهی به ۲۸ آذر به ثبت رسید، به کانال ۸۰ هزار تنی در هفته گذشته رسید. گرچه این روند کاهشی چند هفته است که تداوم یافته اما هنوز هم در سطوح قابل قبولی نوسان می‌کند. با این وجود اما سطوح تقاضا چندان قابل قبول نبوده و هر هفته به میزان محسوسی افت حجم را ثبت می‌کند. در هفته گذشته نیز این افت تقاضا تداوم یافت و با کاهشی ۵۷/ ۹ درصدی به ۶۵ هزار و ۳۶۹ تن رسید. این میزان از تقاضا برای مواد اولیه پلیمری کمترین مقدار طی ۸ هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود. در نهایت ۵۳ هزار و ۴۲۸ تن از پلیمرهای عرضه شده مورد معامله قرار گرفت که به میزان ۶۶ درصد از حجم عرضه‌ها به حساب می‌آید. این میزان از حجم معاملات برای بازار پلیمرهای بورس کالا تفاوت چشمگیر ۲۱ درصدی با متوسط حجم معاملات نیمه ابتدایی سال جاری دارد و برای ۴ هفته متوالی است که سطوح بالای ۵۰ هزار تنی را حفظ کرده است.

 

اما به‌ نظر می‌رسد که داده‌های معاملاتی برای محصولات شیمیایی طی هفته گذشته از شرایط بهتری برخوردار شده است. به‌طوری که ۳۲ هزار و ۳۴۵ تن از انواع این محصولات در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت که فاصله اندکی با متوسط حجم معاملات نیمه ابتدایی سال جاری دارد و بیشترین مقدار طی ۳ هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود. همچنین هفته گذشته تالار فیزیکی بورس کالا میهمان ۴۴ هزار و ۹۸۶ تن از انواع محصولات شیمیایی بود که در برابر این میزان عرضه، تقاضایی به اندازه ۳۵ هزار و ۴۸۴ تن شکل گرفت. برآیند عرضه و تقاضا سبب شد که در نهایت نزدیک به ۷۲ درصد از میزان عرضه‌ها مورد دادوستد قرار بگیرد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۱۷ تير ۱۳۹۹
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 171,000 ریال -2500 1.44% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 153,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 152,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 155,500 ریال 2000 1.29% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 154,500 ریال 1500 0.97% نمودار و آرشیو
5110 154,000 ریال 500 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 155,500 ریال 2500 1.61% نمودار و آرشیو
0075 193,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 161,000 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
Lf190 160,000 ریال -1000 0.62% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 165,000 ریال 3000 1.82% نمودار و آرشیو
Hi500 172,000 ریال نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420K 159,000 ریال نمودار و آرشیو
2102 159,500 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld 209 Amir 153,000 ریال -1000 0.65% نمودار و آرشیو
Lld 209 Arak 151,000 ریال -2000 1.31% نمودار و آرشیو
EX3 Amir 161,000 ریال 3000 1.86% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam 162,000 ریال 3000 1.85% نمودار و آرشیو
CRP 100 black Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
C30s 202,000 ریال 7000 3.47% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 204,500 ریال 9500 4.65% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 170,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Arak 169,000 ریال 1000 0.59% نمودار و آرشیو
7240 168,000 ریال 500 0.3% نمودار و آرشیو
1540 150,500 ریال -3500 2.27% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R shazand 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
552R Maroun 205,000 ریال 10000 4.88% نمودار و آرشیو
510L Jam 201,000 ریال 6000 2.99% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R 207,000 ریال 5000 2.42% نمودار و آرشیو
RP340 197,000 ریال 5000 2.54% نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 195,000 ریال 3000 1.54% نمودار و آرشیو
MR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR230 204,000 ریال -13000 5.99% نمودار و آرشیو
ZR 340 197,000 ریال نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 216,000 ریال -1000 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 274,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 220,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 160,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
62N07 164,000 ریال 2000 1.22% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 159,000 ریال 1000 0.63% نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
N32 - نمودار و آرشیو➕ تبلیغات در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش:
44787131 - 021

➖➖