ارسال پاسخ

یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ ۱۵:۵۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1547 Telegram

inpia.ir

40 تولید کننده UPVC در آستانه ورشکستگی

به گفته مهندس محسن صفائی تولید کنندگان ترکیه با هوشمندی و اتحاد ملی بازارهایی را که ایرانیان ایجاد می کنند را یکی یکی فتح می کنند.
40 تولید کننده UPVC در آستانه ورشکستگی

عضو هیئت مدیره انجمن ملی تولیدکنندگان پلاستیک و پلیمر می گوید:

با کاهش تعرفه واردات پروفیل "یو پی وی سی" میزان تهدید این صنعت به اوج رسید. به گفته مهندس محسن صفائی تولید کنندگان ترکیه با هوشمندی و اتحاد ملی بازارهایی را که ایرانیان ایجاد می کنند را یکی یکی فتح می نمایند. اما سیاستمداران ما با نابخردی و تولیدکنندگان هموطن ما با رقابت ناسالم باعث بروز چنین اوضاعی هستند که آب از دهان هر رقیب خارجی راه می اندازد.

بازرگانان و صنعتگران ترکیه ای چرا به سمت بازار ایران هجوم برده اند؟

بحث رقابت بازرگانان ترکیه ای برای دستیابی به بازار های جدید چیز جدیدی نیست و جزو اهداف دولت فعلی و دولت های قبلی این کشور می باشد که با تصمیمات موفقیت آمیز و حمایت های تولید محور همواره پشتیبان صنعت کشور خود می باشند به صورتی که در سال گذشته این دولت با رایزنی های سیاسی و تجاری خود توانست تفاهم نامه ی بسیار موفقیت آمیزی را با بعضی از کشور های آسیای مرکزی منعقد نماید که در آن تعرفه واردات آن کشور ها از ترکیه نسبت به سایر کشورها از میزان کمتری برخوردار است و این نشانگر قوانین مترقی ، رایزنی های صحیح و دیپلماسی برقرار می باشد که برای این کشور دستاوردهای شگرفی بوجود آورده است.

 

ترکها برای صادرات محصولات خود چه می کنند که ایرانیها نکرده اند؟

موضوع سیاست های کلان و عقیده یک دولت به صادرات است، برای نمونه سالم سازی فضای کسب و کار، استقرار قوانین ثابت، افزایش جوایز صادراتی، پشتیبانی سفارت خانه ها از تولید کننده ها، تشکیل هیئت های بزرگ اقتصادی، هدایت و حمایت آنها توسط این سفارت خانه ها همگی در جهت این موفقیت موثر می باشند که متاسفانه کشور ما از آن بی بهره اند.


الان خطر ترکها، پشت دروازه های بازار ایران رسیده، شما برای غلبه بر مشکل اخیر ناشی از کاهش تعرفه های واردات محصولات چه کرده اید؟

اگر منظورتان از این سوال بنگاه بنده است که عرض میکنم ، هر بنگاه راهکار خودش را دارد و همه در یک موقعیت و توانایی نیستند اما این بحثی که بنده مطرح کردم ، بحث فرا بنگاهی و ملی است . تمام تدابیر برای خروج از بحران بدست تولید کننده تنها میسر نیست و متولی این اصلاح ها وزارت خانه مربوطه است که با این همه کارشناس و آدم با تجربه می بایستی مسیر تعالی صنعت را آماده نماید و در همین راستا نیز از تجربیات بخش خصوصی در تصمیم گیری ها استفاده نماید بطور مثال موضوع هدفمند سازی یارانه ها ، طرح ایجاد مسکن مهر ، آزاد سازی قیمت ها و طرح های کلان اقتصادی از این دست که در عنوان کاملا مترقی بنظر می آید اما در سالهای پیش به دلیل اجرای ناصحیح ، کشور را دچار رکود و تورم کرده که آن عنوان های پر طمطراق را تبدیل به ضد خود نموده است از جمله اینکه در این صنعت از بعد از هدفمندسازی یارانه ها فقط افزایش هزینه ها ، افزایش مواد اولیه و افزایش خدمات دولتی را حاصل نموده . در این وضعیت معلول در ماه گذشته ، مصوبه اخیر دولت مبنی بر خرید از بورس کالا با محاسبه نرخ ارز آزاد آخرین شوک وارده به این صنعت بود که با افزایش مجدد مواد اولیه روبه رو شد . در این اوضاع نا بسامان که تولید کنندگان هنوز سرگرم بروز رسانی وضعیت خود با شرایط موجود بودند موضوع کاهش تعرفه واردات نیز به آن افزوده شد که در حال حاضر این صنعت در گیجی ناشی از ضربات پیاپی وارد آمده در کما به سر می برد .

 

برگردیم به بازار ایران، چه تبعاتی تصمیمات اخیر گمرکی از جمله کاهش تعرفه واردات محصولات ترکیه برای تولیدکنندگان ایرانی دارد؟

بحث تنها بر سر این تصمیمات نیست. سیاستها به طور کلی، جای سئوال دارد. دو سال پیش که هیچ کدام از پتروشیمی ها اجازه نداشتند مواد اولیه پلیمری را از کشور صادر کند، مواد پتروشیمی تولید ایران به راحتی در خارج از کشور به دست ترکها می رسید.چون آنها همیشه وابسته به ما بودند و همیشه پتروشیمی های ما این مواد را تأمین کرده اند. ولی تولیدکنندگان ما همان روزی که صادرات ممنوع بود، حاضر بودند این مواد را به همان قیمت ارزی از پتروشیمی ها بخرند ولی آنها حاضر نبودند و تولید کنندگان داخلی کماکان در صف انتظار میمانند . اصولا این انگیزه صادراتی در محصولات خام همیشه مورد علاقه دوستداران بوده که بنظر می رسد همواره می بایستی صنایع تکمیلی را نیز مد نظر داشت  .

حال بنظر می رسد با شرایط فعلی ورود بیش از پیش محصولات ترکیه ای به کشور بخش اعظمی از این صنعت جوان داخلی که جای رشد و توسعه را دارد با توقف رو به رو گردد .

 

پس مشکلات عمده صنعت شما با این تغییر تعرفه ای آغاز نشده؟

خیر ؛ ما به عنوان یک تولید کننده ایرانی از آغاز سال با افزایش های متعددی روبرو بودیم که این امر با  محاسبه مواد پلیمری با نرخ آزاد شدت گرفت شد و باعث افزایش قیمت ها شد، هنوز از شوک آن خارج نشدیم که با موضوع کاهش تعرفه واردات همین کالای تولیدی خودمان مواجه شدیم. مگر این بدنه نحیف صنعت که به قول آقای نعمت زاده، وزیر محترم صنعت که می گوید بیش از 50 درصد کارخانجات ما تعطیل اند، چقدر تحمل ضربه دارد که اینقدر به صورت ناکارشناسانه با آن برخورد می شود؟

 

در این میان ترکیه چطور توانست کار تولیدکنندگان ایرانی را مشکل تر کند؟

در فضای پر از ایراد موجود  ترکیه ای ها با روش خاص خود و زرنگی هایی که داشتند بنظر می رسد در سفر اخیر آقای رئیس جمهور به آنکارا، این امتیاز یعنی کاهش تعرفه واردات به بازار ایران را گرفتند که به زودی با سیل ورود کالاهایی از این دست به کشور مواجه خواهیم شد .

از تبعات این تصمیم، این است که نزدیک به 40 کارخانه تولید پروفیل UPVCکه بالغ بر 150 هزار تن ظرفیت سرمایه گذاری شده است، به پله های سقوط نزدیکتر خواهد شد ، این تبعاتی است که تصمیمات ناکارشناسی دولت باعث آن شده است.

 

برگردیم به بحث کاهش تعرفه های وارداتی محصولات از ترکیه، پیشنهاد شما برای سیاستگذاران صنعتی جهت حمایت از تولیدکنندگان ایرانی چیست؟

در درجه اول، رد این تعرفه های جدید و بازگشت به وضعیت قبلی  را پیشنهاد می کنم. در مرحله دوم، اصولا باید جلوی واردات کالای خارجی مشابه با کالاهای استانداردی که در کشور که در حال تولید هستند، گرفته شود. سوم اینکه درست است کشور به سوی آزادسازی اقتصاد می رود، ولی ارکان لازم باید برای این آزادسازی اقتصادی اندیشیده شود. آزاد سازی بدون اصلاح موضوعات بانکی، روابط سیاسی خارجی، و بهبود کامل فضای کسب و کار امکان پذیر نیست .

بحث دیگر این است که نمایشی در یک سال اخیر اجرا شده که ظاهرا بخش خصوصی در تصمیمات دخالت داده می شود و تعداد این شوراها زیاد هر روز بیشتر میشود، اما در این 12 ماه گذشته ، دولت نتوانسته یک لایحه مناسب برای حمایت از صنعت کشور را به مرحله اجرا بگذارد. مگر عمر دولت بیش از 4 سال است که یک چهارم آن هدر شد؟ احساس می کنم بخش خصوصی هنوز هم بازی داده نشده و شاید به صورت نمایشی در برخی از شوراها حضور دارند. همان طور که در بحث آزادسازی قیمت مواد پتروشیمی ها، از کسی نظر نخواستند. همچنین درباره کاهش تعرفه های وارداتی نظر نخواستند و چه اشکالی دارد کارشناسانی در هر رشته از بخش خصوصی در کمیسیون ماده یک حضور داشته باشد؟

 

عدم اتحاد در تولید کنندگان ایرانی چقدر تاثیر دارد؟

این بحث نه تنها درباره این صنف و رشته باشد، بلکه در تمام صنوف دیگر نیز قابل تسری است. ما از اتحاد و انسجام برخورد نیستیم. بنده نیز از این موضوع رنج می برم و همچنان بر این عقیده پافشاری می کنم که در واقع این ما هستیم که با این پراکندگی مان، این فضاها را به وجود می آوریم. اگر کمی سیاست تعقلی داشتیم که به منافع همدیگر احترام بگذاریم، این اتفاقات نمی افتاد.

 

جنگ تبلیغاتی تولیدکنندگان عمق رکود در صنعت را نشان می دهد

از روی جنگ تبلیغاتی که در تلویزیون در این صنعت  راه افتاده، عمق رکود این صنعت را ببینید. کارخانه ای که حقوق کارگر ندارد بدهد، تبلیغات گران قیمت تلویزیونی را دنبال می کند، این عمق فاجعه  است که می بینیم در یک ربع برنامه تبلیغاتی تلویزیونی از 10 کارخانه مشابه به یک محصول  برنامه تبلیغاتی پخش می شود. و این مشام رقیب خارجی را نیز تحریک نموده و به دنبال سهم خود در بازار است و راه موفقیت در این است که تولید کنندگان داخلی خود رهبری بازار را بدست گیرند و هر کس با اندازه شئون ، کیفیت و برند خود، سهم خود را  تعریف نماید نه در وضعیتی که با ترفند های مختلف کم فروشی و کم کردن کیفیت و دامپینگ، به جنگ یکدیگر رفته تا به چنین وضعیتی برسند که حضور یک رقیب خارجی که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان است ، از این فضای آشفته استفاده نموده و دردی به دردهای قبلی صنعت بیفزاید.

 

پایان/ س.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 117,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,200 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 73,400 ریال نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 100,000 ریال نمودار و آرشیو
0075 65,800 ریال نمودار و آرشیو
020 67,000 ریال نمودار و آرشیو
Lf190 66,500 ریال نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 64,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 63,600 ریال نمودار و آرشیو
2420h 63,400 ریال نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,700 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD 61,500 ریال نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,800 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 86,500 ریال نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 85,400 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 98,500 ریال نمودار و آرشیو
1540 78,500 ریال نمودار و آرشیو
1551 77,400 ریال نمودار و آرشیو
781 105,500 ریال نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 85,300 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 76,300 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 78,000 ریال نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال نمودار و آرشیو
RP340 78,000 ریال نمودار و آرشیو
440G 78,500 ریال نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 77,000 ریال نمودار و آرشیو
MR230 79,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 79,000 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 48,500 ریال -1000 2.02% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 47,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,000 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,500 ریال -700 1.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 45,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 54,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,800 ریال 800 1.46% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 104,300 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 61,000 ریال نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖