ارسال پاسخ

جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1752 Telegram

inpia.ir

بررسی نقاط قوت و ضعف آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی

پس از گذشت نزدیک به 3 هفته از دستور دولت مبنی بر آزادسازی قیمت‌ها و همچنین اجبار شرکت‌های تولیدکننده محصولات پتروشیمی به عرضه 100 درصدی تولیدات خود در بورس کالا و فروکش کردن هیجانات روانی آن، می‌توان نقاط مثبت و منفی این اقدام را بیشتر و بهتر بررسی کرد.
بررسی نقاط قوت و ضعف آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی

آزادسازی قیمت‌ها سرنوشت محتوم بازار

محمدحسین بابالو: آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی در کنار اجبار واحدهای تولیدی به عرضه تمامی محصولات خود در بورس کالا رخدادی بود که تاثیر مهمی بر بورس کالا، بورس اوراق بهادار و بازارهای داخلی این محصولات داشت.

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، با توجه به پذیرش اصول حاکم بر اقتصاد آزاد و رقابتی شدن بازار، نیاز به افزایش حجم عرضه‌ها در بورس کالا، شفافیت بیشتر بازار و مخصوصا حمایت از صنایع پتروشیمی و توجیه‌پذیری بیشتر سرمایه‌گذاری بر این صنعت در کنار جایگاه آن در بورس اوراق بهادار می‌توان گفت که در‌صورت اجرای درست این مصوبه، مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن خواهد بود. در شرایط فعلی و با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه با محوریت محصولات پلیمری، فروش اعتباری و حمایت از صنایع کوچک‌تر پایین‌دستی می‌تواند نقطه قوت مهمی برای تقویت رشد اقتصادی و نهایتا کاهش تورم باشد. 

هم‌اکنون و پس از گذشت نزدیک به 3 هفته از دستور دولت مبنی بر آزادسازی قیمت‌ها و همچنین اجبار شرکت‌های تولیدکننده محصولات پتروشیمی به عرضه 100 درصدی تولیدات خود در بورس کالا و فروکش کردن هیجانات روانی آن، می‌توان نقاط مثبت و منفی این اقدام را بیشتر و بهتر بررسی کرد. این اقدام موافقان و مخالفان قدرتمندی دارد، ولی به‌صورت نسبی تاکنون حجم حمایت‌ها از این اقدام از انتقادات آن بیشتر بوده است. افزایش حجم عرضه‌ها، منطقی‌تر شدن بازار، حذف واسطه‌گری و آزادی عمل بیشتر برای مصرف‌کننده واقعی در بورس کالا در کنار افزایش قیمت‌ها و افزایش هزینه تولید برای صنایع پایین دستی از واقعیت‌های این اقدام است. این دستورالعمل در ابتدا تنش بزرگی را به بازار وارد کرد، ولی هم‌اکنون شاهد بازگشت خریداران به بورس، افزایش حجم تقاضا، ایجاد رقابت و بهبود بازار هستیم. 

آزادسازی قیمت‌ها و فاصله گرفتن از هر‌گونه انحصار در اقتصاد سرنوشت محتوم تمامی بازارها در شرایط فعلی جهان و اقتصاد آزاد است. 

متاسفانه تجربه نشان داده که انحصار در ایران در کنار عدم پاسخگویی کافی و لازم، شائبه برخی رخدادهای نامطلوب را تقویت کرده است. هم‌اکنون قیمت ارز در بازار آزاد کاهش یافته و از سویی قیمت ارز مبادلاتی در حال افزایش بوده و این شرایط باعث کاهش فاصله قیمتی ارز آزاد و مبادلاتی می‌شود. 
باتوجه به فرمول‌های خاص قیمت‌گذاری بر پایه ارز آزاد و مبادلاتی می‌توان گفت که فاصله قیمتی بین عرضه‌های رسمی و غیررسمی در حال کاهش است. کاهش فاصله بین قیمت‌های بورس و بازار به معنی کاهش درآمد واسطه‌گری بین این دو بازار بوده که نقطه قوتی برای کل بازار به حساب می‌‌آید. 
نگاهی به سال‌های گذشته نشان‌دهنده وضعیت نامطلوب معاملات محصولات پتروشیمی است. 

نظام ناکارآمد عرضه‌های حواله‌ای حتی به خرید و فروش یا اجاره مجوزهای خرید انجامیده بود که شرایطی بسیار سخت را پیش روی فعالان بازار قرار می‌داد. پس از آن با اقدام شایسته دولت مبنی‌بر سهولت فعالیت‌ها و ایجاد سامانه بهین‌یاب بخش بزرگی از مشکلات فعالان این عرصه مرتفع شد، ولی با انتقادات بسیاری رو‌به‌رو بوده و هست. این شرایط که در کنار اجازه فروش محصولات در بازار با افزایش شدید حجم تقاضا در بورس و افزایش قیمت‌ها در بازار توأم شد، باز هم نتوانست شرایط را به ثبات برساند. آخرین اقدام دولت در این چارچوب را می‌توان آزادسازی قیمت‌ها دانست. 

در بازار داخلی با سپری شدن ماه مبارک رمضان و پایان تعطیلات عید سعید فطر چهره بازار داخلی نیز با افزایش فعالیت‌ها بیش از پیش مشخص شده است. 

پس از کاهش نسبی فعالیت‌ها در هفته‌های قبل هم‌اکنون با افزایش نسبی تقاضا در بازار داخلی مواجه هستیم. البته افزایش قیمت‌ها و مجددا کاهش نسبی آنها شائبه کاهش بیشتر قیمت‌ها را تقویت کرده که ترس را از خرید افزایش می‌دهد. این مطلب باعث شده که جذابیت خرید برای افزایش حجم موجودی انبارها کاهش یابد. البته با توجه به افزایش فعالیت واحدهای تولیدی پایین دستی می‌توان شرایط فعلی را به نسبت هفته‌های قبل بهتر ارزیابی کرد، ولی هنوز بازار تحرک مطلوب گذشته را ندارد. 

در بورس کالا نیز افزایش محسوس حجم عرضه‌ها در گذشته و مجددا کاهش نسبی آن، کاهش شدید تقاضا مخصوصا حذف تقاضای سفته‌بازی و واسطه گری، افزایش قیمت‌ها و سپس کاهش نسبی آن در ضعف تقاضا، عقب نشینی بسیاری از خریداران در بورس و در نهایت کاهش جذابیت خرید واقعیت‌های این روزهای بورس کالای ایران است. به عبارت دیگر التهاب روزهای قبل مخصوصا برای انواع جذاب پلیمرها کاهش یافته که نشان دهنده حذف واسطه گری و حضور خریداران واقعی در بورس کالا است که نقطه قوت مهمی محسوب می‌شود. 
آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا از طرفداران و منتقدین قدرتمندی برخوردار است. برخی از طرفداران این اقدام به نظر می‌رسد در ذکر محاسن آن زیاده‌روی می‌کنند و افزایش قیمت‌ها و افزایش هزینه تولید در صنایع پایین دستی را به سادگی فراموش کرده‌اند. از طرفی منتقدان این اقدام نیز با یادآوری تجربه‌های تلخ طرح تعدیل اقتصادی در سال‌های قبل، این طرح را کاملا رد می‌کنند. 

این موارد در حالی است که این اقدام یا طرح‌های مشابه به ندرت می‌توانند به تمامی بخش‌ها نظر یکسانی داشته باشند و قطعا اوج توجه آنها به یک حرفه یا صنعت خاص منعطف خواهد شد که برای کل اقتصاد فایده بیشتری داشته باشد. نیاز به تحلیل و تفسیر این اقدام به‌صورت کارشناسی و بدون جهت‌گیری‌های خاص به شدت حس می‌شود. 

در ابتدا و در پاسخ منتقدان باید گفت که کشور در شرایط فعلی در جایگاه مطلوبی قرار داشته و با کاهش تورم و افزایش نسبی رشد اقتصادی به نسبت سال‌های قبل رو‌به‌رو هستیم و مقایسه این دوره زمانی با سال‌های پیشین قطعا قیاس مع الفارق است. جایگاه صنعت نفت و گاز به‌عنوان مهم‌ترین‌ صنعت کشور بسیار پراهمیت بوده و این در حالی است که پتروشیمی‌ها تنها 5 درصد کل هیدروکربور کشور را که از منابع نفتی و گازی استحصال می‌شود مصرف می‌کنند. 

به گزارش «شانا»، پیوندی معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی با این ٥ درصد مصرف، ٤٠ تا ٤٥ میلیون تن محصول تولید می‌کند و بخش صادراتی آن بیش از ٤٠ درصد صادرات غیر نفتی کشور را در بر می‌گیرد و این یعنی بالاترین ارزش افزوده و در مقابل ٩٥ درصد دیگر هیدروکربور کشور یا به طور خام از کشور صادر یا وارد فرآیند سوخت می‌شود و در بهترین حالت این گاز در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ٥٠ درصد بازده دارد.

با توجه به سودآوری محسوس این صنعت و وجود رقبای قدرتمند منطقه‌ای و جهانی همچنین وجود مواد اولیه فراوان مخصوصا گاز طبیعی و نفت خام و سرمایه‌گذاری‌های گسترده دولت برای افزایش حجم استخراج و عرضه گاز طبیعی می‌توان به دورنمای این صنعت بیش از پیش امیدوار بود. با توجه به برخی محدودیت‌ها درخصوص صادرات هیدروکربورها و وجود پتانسیل و دانش فنی مطلوب در داخل همچنین افزایش جذابیت این صنعت در کنار آزادسازی قیمت محصول نهایی، حمایت بیشتر از این صنعت و توجیه پذیری سرمایه‌گذاری بیشتر بر آن به صورت یک سیاست کلی برای 
تصمیم سازان اقتصادی کشور درآمده است. 


 نكات مثبت این اقدام:
این اقدام یا برنامه‌های مشابه قطعا نكات مثبت گسترده‌ای خواهد داشت. تقویت شرکت‌های پتروشیمی و افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری بر این صنعت، افزایش عرضه‌ها و سهولت دستیابی مصرف‌کنندگان نهایی به کالای مورد نظر در بورس و بهبود ساز و کارهای رقابتی را می‌توان مهم‌ترین‌ نقطه قوت این اقدام برشمرد. پس از این مصوبه شاهد افزایش محسوس حجم عرضه‌ها در بورس کالا مخصوصا برای انواع جذاب پلیمرها از جمله پلی اتیلن‌ها، پلی‌پروپیلن‌ها و پلی‌استایرن‌ها بودیم. 
بخشی از نكات مثبت این اقدام عبارتند از:

- افزایش محسوس حجم عرضه‌ها در بورس کالا
- تقویت جایگاه شرکت‌های پتروشیمی در بورس اوراق بهادار
- شفافیت بیشتر بازار و وضوح بیشتر صورت‌های مالی بسیاری از شرکت ها
- افزایش جذابیت فروش در بورس کالا
- انتظار افزایش بیشتر حجم عرضه‌ها به تبع افزایش سودآوری بسیاری از تولیدکنندگان
- حذف نسبی تقاضای سفته‌بازی
- کاهش محسوس تقاضای واسطه گری به منظور فروش در بازار غیررسمی
- سهولت بیشتر فرآیند خرید و دستیابی بهتر مصرف‌کنندگان واقعی در بورس کالا
- رقابتی شدن بیشتر بازار با محوریت بورس کالا
- انتظار افزایش عرضه‌ها در بازار غیررسمی
 به خصوص کالاهایی با جذابیت کمتر
- تقویت عرضه‌ها در بازار غیررسمی پس از عرضه و عدم معامله در بورس کالا
- شفاف‌تر شدن حجم و تنوع محصولات صادراتی 
- انحصار زدایی از صادرات مواد پتروشیمی از برخی شرکت‌ها و افراد خاص.


 نقاط ضعف این اقدام
قطعا افزایش قیمت‌ها در بورس کالا را می‌توان مهم‌ترین‌ نقطه ضعف این اقدام دانست. بنا بر برخی اظهار نظرهای رسمی هم‌اکنون نزدیک به 5 میلیون تن ظرفیت خالی در صنعت پلاستیک وجود دارد. 

صنایع نساجی در وضعیت مطلوبی قرار ندارند و صنایع مرتبط با بسته بندی مواد غذایی نیز در شرایط مشابهی به سر می‌برند. با توجه به سادگی فرآیند تولید در صنایع ذکر شده مخصوصا پلاستیک و بسته‌بندی، بیش از 70 درصد غالب سرمایه در گردش این واحدها به قیمت مواد اولیه بر می‌گردد. این صنایع که اغلب شرایط مالی مطلوبی ندارند قطعا با افزایش قیمت مواد اولیه متضرر شده و در شرایط فعلی و کاهش تورم توان انتقال این رشد قیمت تمام شده به محصولات خود را نخواهند داشت. از طرفی افزایش هزینه بسته بندی در مواد غذایی به افزایش قیمت مواد غذایی به‌عنوان یک کالای استراتژیک سرایت کرده که نکته مطلوبی برای مردم و دولت نخواهد بود. 

تمامی این موارد در حالی رخ می‌دهد که فاصله قیمتی بین ارز آزاد و مبادلاتی در زمان اجرای این طرح نزدیک به 20 درصد بوده که هم‌اکنون حدود 15 درصد کاهش یافته است. با توجه به این موارد انتظار افزایش قیمت‌ها نزدیک به 20 درصد در بورس کالا وجود داشت، ولی شاهد افزایش 10 درصدی قیمت‌ها بودیم. از طرفی هم‌اکنون باز هم قیمت‌ها در بورس کالای ایران در مسیر کاهشی قرار دارد که نقطه قوتی برای مصرف‌کننده نهایی محسوب می‌شود. 

برآیند تمامی موارد ذکر شده در کنار افزایش حجم عرضه‌ها وسهولت دستیابی به مواد اولیه نقطه قوت مهمی محسوب می‌شود که افزایش قیمت تمام شده کالاها را در کنار افزایش حجم تولید و بهبود رشد اقتصادی توجیه می‌کند. البته در این بین نیاز به حمایت دولت از صنایع با محوریت صنایع کوچک‌تر و پایین‌دستی به طور قوی حس می‌شود که با توجه به وجود ظرفیت تولید در این واحدها، می‌تواند به افزایش سریع‌تر رشد اقتصادی کمک شایان توجهی کند. 
به‌صورت طبقه‌بندی شده مهم‌ترین‌ معایب این اقدام عبارتند از:

- افزایش قیمت‌ها در بورس کالا
- افزایش نسبی هزینه تولید برای واحدهای پایین‌دستی
- افزایش قیمت مواد اولیه برای مصرف‌کنندگان محصولات میانی از جمله وکیوم باتوم و نفتا 
- توجیه و پذیرفتن ارز آزاد به‌عنوان فاکتوری برای قیمت‌گذاری کالاها
با توجه به تمامی این موارد شاید بتوان نقاط مثبت این اقدام را در برابر نقاط ضعف آن قوی‌تر ارزیابی کرد، زیرا نهایتا مواد اولیه با قیمت‌های نه چندان بالایی به دست مصرف‌کنندگان نهایی و البته با محوریت بورس کالا خواهد رسید. افزایش حمایت از صنعت پتروشیمی و توجیه سرمایه‌گذاری‌های بیشتر بر این صنعت برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی، حمایت از بورس اوراق بهادار، افزایش عرضه‌ها در بورس کالا و تقویت این نهاد به‌عنوان قطب بازارهای کالایی در داخل را می‌توان مهم‌ترین‌ نقاط قوت این اقدام دانست. حمایت بیشتر از واحدهای پایین‌دستی از جمله حمایت‌های مالی، تحویل مواد اولیه مورد نیاز به صورت اعتباری و مدت‌دار، تغییر جهت‌گیری تولید محصولات به سمت کالاهای جذاب‌تر و سهولت فرآیند صادرات می‌تواند نقاط ضعف این اقدام را از بین برده و به تقویت رشد اقتصادی منجر شود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 65,500 ریال 1200 1.83% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,300 ریال 1100 1.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 1300 1.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 64,700 ریال 700 1.08% نمودار و آرشیو
0075 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
Lf190 57,000 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,700 ریال نمودار و آرشیو
2420h 57,000 ریال 1300 2.28% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,000 ریال 1000 1.75% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,800 ریال 900 1.56% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 65,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,000 ریال نمودار و آرشیو
1540 76,000 ریال نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 65,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,500 ریال نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,000 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 45,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 43,800 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,400 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖