ارسال پاسخ

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۲۰:۵۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1222 Telegram

inpia.ir

برای ملی شدن انجمن ملی پلاستیک هنوز 70 درصد راه را طی نکرده ایم

اختصاصی inpia.ir: به نظر می رسد هنوز 70 درصد از راه باقی مانده است و در حال حاضر تنها 30 درصد از وظایف کلان و ملی که بر عهده این انجمن گذاشته شده، به مرحله اجرا رسیده است.
برای ملی شدن انجمن ملی پلاستیک هنوز 70 درصد راه را طی نکرده ایم

اختصاصی inpia.ir: دفتر مهندس سعید صبوری در طبقه سوم یک مجتمع تجاری در محله سعادت آباد، بعدازظهرها هم پر است. مراجعانی که برای مراجعه می آیند و خبرنگاران سایت انجمن ملی که در بعدازظهر یک روز پرکار تابستانی، با او برای بررسی کارنامه کمیسیون داخلی انجمن قرار گذاشته اند.

صبوری درباره عملکرد یک ساله اخیر کمیسیون داخلی توضیح می دهد و می گوید: نظم و قاعده را به کارها حاکم کردیم تا هر کسی قرار است کارهای انجمن را بعد از ما انجام دهد، قرار و قاعده ای در کارش حاکم باشد.

او درباره نگاهش نسبت به توفیق انجمن پلاستیک و پلیمر ایران در رسالت "ملی بودن" و نگاه کلان درباره مشکلات این صنعت توضیح می دهد: به نظر می رسد هنوز 70 درصد از راه باقی مانده است و در حال حاضر تنها 30 درصد از وظایف کلان و ملی که بر عهده این انجمن گذاشته شده، به مرحله اجرا رسیده است.

در ادامه اظهارات رئیس کمیسیون داخلی انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران را می خوانید:

 

دستاورد کمیسیون داخلی از زمانی که شما در آن عضو هستید و به عنوان رئیس این مجموعه فعالیت می کنید، چه بوده؟

در اصل، کاری که از ابتدای به ساکن در این کمیسیون انجام دادیم، این بوده که سعی کردیم تمام کارها بر اساس نظم و نظام و نظامنامه اداره شود. شما اگر به انجمنهای دیگر و تشکل های مشابه مراجعه کنید می بینید مشکلات عمده ای که آنها دارند به خاطر  این است که نظامنامه و مرامنامه برای خود ننوشته اند و قرار و قاعده ای به مراحل کارشان حاکم نیست. ما آمدیم پایه کار را درست و بر اساس نظام و قانون بچینیم تا فردا اگر کسی بیاید بخواهد انجمن را اداره کند به مشکل برنخورد.

 

یعنی چه کرده اید؟

به طور مشخص چارت، چارچوب، دستور العمل، سازمان دهی و قواعد انجمن را تدوین کردیم. آمدیم و در گامهای ابتدایی حسابهای انجمن را درست کردیم و وضعیت سازمان دهی انجمن را از ابتدا اصلاح کردیم. می دانیم طبق یکی از مواد قانون مالیاتهای مستقیم، به انجمنها هر پولی از طریق هدیه اعضا یا موارد دیگر برسد، معاف از مالیات است ولی این یک شرط دارد و شرطش این است که اظهار نامه به اداره مالیات ارائه کرده باشند. برخی از انجمنها، این را نمی دانند و با عدم ارائه اظهار نامه، نمی توانند از این ابزار قانونی استفاده کنند.

ما با علم به این نکته، به صورت قانونمند و نظام مند سعی کردیم، اظهارنامه به صورت دقیق تنظیم و دفاتر قانونی نوشته شود و به مراجع قانونی ارائه شود. در حال حاضر نیز تمام مواردی از این دست را تحت کنترل داریم. حتی این نیست که هر کسی بخواهد در انجمن به جایی نامه نگاری و مکاتبه کند، بتواند. همه چیز از جمله مکاتبات ضابطه مند شده.

 

برای مشوق هایی که باعث عضویت دیگر تولید کنندگان و انجمنها شده، چه فکری کردید؟

بینید اگر شما انجمن را قانونمند کنید، دیگران هم جذب آن می شوند. ما سعی کردیم در شش ماهه ابتدای امسال، تلاش کنیم و دیگران را برای عضویت در انجمن تشویق کنیم. خوشبختانه هم توانستیم در این بازه زمانی حدود 25 عضو جدید بگیریم.

به همین ترتیب فعالیت می کنیم تا اعضای بیشتری بگیریم. لذا در این راستا با دبیران انجمنهای دیگر جلساتی گذاشتیم تا اتاق فکر انجمنها نزدیک تر شود و مراودات فکری بیشتری بین هم صنفان به وجود بیاید. هر چه  تبادل نظر بیشتر شود و مسایل و مشکلات صنعت به همدیگر منتقل شود، مشکلات به صورت مدبرانه و با استفاده از تفکر جمعی و مشارکتی حل شدنی است. این راهبرد ما در سال اخیر بوده است.

 

برخی ایرادی به اساسنامه درباره الزام به داشتن کارت بازرگانی برای عضویت و ورود به انجمن وارد می کنند؛ نظر شما در این باره چیست؟

اول باید دید چه اعضایی این ایراد را وارد کردند، یک نفر این ایراد را گرفت که عضو نبود و دوست دیگری که عضو بود، هم به این نکته اشاره کرد، ولی پاسخ منطقی برای این بند وجود دارد. واقعیت این است که ما موافقت اصولی تشکیل انجمن خود را از اتاق بازرگانی استان تهران گرفتیم و اگر به این انتقاد عمل کنیم و کارت بازرگانی را حذف کنیم، عملا اینطور می گوییم که در اساسنامه ما اشخاصی مجاز به ورود هستند که اتاق بازرگانی را به رسمیت نمی شناسند و عضو آن نیستید. باید پذیرفت به این ترتیب این ایراد به ما وارد می شود که مجوزی را از وزارتخانه ای گرفتیم و بعد می گوییم اعضای ما، می توانند عضو این وزارتخانه نباشند و عیب ندارد، این شدنی و منطقی نیست. با وجودی که اساسنامه قدیمی را در بسیاری از موارد اصلاح کردیم ولی دیدیم اگر اینجا را دست بگذاریم و تغییر بدهیم، وزارت بازرگانی به ما ایراد می گیرد.

 

پس مشکل انجمنهایی که اعضای آن بعضا دارای کارت بازرگانی نیستند، چطور حل شدنی است؟

دوستان اتاق بازرگانی همراهی کردند و گفتند اگر انجمنی می خواهد عضو شود،و برخی از اعضای هیئت مدیره آن یعنی دست کم دو سه نفر، عضو اتاق بازرگانی باشد ما عضویت آنها را در انجمن ملی می پذیریم. باید قبول کنید اگر کسی می خواهد عضو شود، کارت بازرگانی نداشته باشد و هم حق عضویت را پایین بگیریم، انجمن های دیگر از اعضا خالی می شوند. چون دیگر انگیزه ای برای عضویت در انجمن های دیگر نمی ماند و ما موافق این نیستیم. طبیعی است با سهل گرفتن شرایط، تولید کنندگان می گویند ما می رویم عضو انجمن ملی می شویم که راس همه انجمن هاست و انجمن های دیگر خالی می شود.

ما در اساسنامه گفته ایم که نمی خواهیم با کار انجمن های دیگر موازی کاری کنیم. لذا حداقل شرط ما برای عضویت اعضای جدید این است که فرد باید اتاق بازرگانی را به رسمیت بشناسد و از آن عضویت گرفته باشد و به اتاق حق عضویت بدهد و بعد بیاید اینجا هم عضو شود.

 

نام انجمن پلاستیک و پلیمر ایران، به عنوان یک انجمن ملی ثبت شده است. چقدر به نظر شما عملکرد این انجمن تاکنون ملی بوده است؟

این نکته زمان لازم دارد تا بگوییم چقدر عملکرد این انجمن "ملی" تلقی می شود.

 

در شرایط فعلی چه؟

فکر می کنیم اگر از 100 حساب کنیم 25 تا 30 درصد عملکرد انجمن ملی بوده. ولی خیلی راه مانده تا عملکرد انجمن به معنی واقعی کلمه ملی شود و انجمنهای دیگر تحت پوشش آن قرار گیرند. باید شرایطی فراهم شود تا انجمنهای دیگر نیز در هیات مدیره ما کرسی داشته باشند و حق انتخاب شدن و انتخاب کردن داشته باشند.

این که دو انجمن بیایند و کل کرسی ها را بگیرند، انتخاب به صورت ملی نیست. باید از هر انجمن یک نفر بیاید در هیات مدیره و رای بگیرد و حضور داشته باشد تا عنوان "ملی" به آن اطلاق شود.در شرایط فعلی این مهم هنوز محقق نشده است.

 

نمی شد در اساسنامه قید گذاشت تا از هر انجمن، تعداد مشخصی بیشتر نتوانند نامزد عضویت در هیات مدیره شوند؟

نه، در اساسنامه چنین چیزی نداریم. فرض بر این است که همه می توانند کاندیدا می شوند. سعید صبوری می تواند کاندیدا شود و ده تا حق عضویت بدهد و 4 تا حق رای هم داشته باشد. اگر از یک انجمنی ناگهان 20 نفر یا 50 نفر عضو انجمن ملی شوند و نامزد عضویت در هیات مدیره شوند، آن انجمن می تواند همه کرسی ها را بگیرد. این در نهایت باعث می شود انجمن ما از ملی بودن دربیاید.

 

برای حل این مشکل چه کرده اید؟

به انجمن های مختلف نامه داده ایم که عضو شوند و در هیات مدیره کرسی بگیرند. ما می گوییم انجمن هایی مانند انجمن پی.وی.سی بیاید عضو شود. من به تنهایی 10 حق عضویت می دهم و بعد، انتظار دارم که در انتخابات، حق رای بیشتری داشته باشم. این باعث ضعف انجمن می شود. این حق انجمن هاست که با پرداخت حق عضویت بیشتر بتوانند از آن انجمن، کرسی در هیات مدیره داشته باشند.

واقعیت این است که تشکیل انجمن ملی خرج دارد. این انجمن، ان.جی اویی هست که درآمد ندارد، باید ما اعضا پول بدهیم تا بتواند قوت بگیرد. ما باید بتوانیم عضویت بخریم و وارد آن شویم و از انجمن های مختلف نیز دوستان و هم صنفان بیایند کرسی بگیرند و وقتی سر میز می نشینیم تفکر ملی پلاستیک از صنایع مختلف زیرمجموعه مانند فیلم و تزریق و ماشین سازی و غیره، همه باشند. وقتی قرار است انجمن ما ملی باشد، باید تفکر همه ملی باشد. اینطور باشد می توانیم از اعضای انجمنها هم بخواهیم عضو ما شوند و انجمن را گسترده کنند و توسعه دهند. هر چه انجمن بزرگ شود قدرت عملیاتی اش بیشتر است.

 

مهمترین نقدی که به کار انجمن ملی می دانید، چیست؟

مهمترین نقدی که به خودمان می دانیم را رها کنید، به نظر باید به مهمترین اتفاقی که می شد اتفاق بیفتد، ولی نیفتاده بپردازیم. می شد تمام تصمیمات انجمن را با استفاده از خرد جمعی گرفت ولی به نظر می رسد مهمترین مشکل این است که خرد جمعی 50 درصد جاری بوده و در نیمی از تصمیمات ما این موضوع را ندیده ایم.

 

و مهمترین نقطه قوت را چه می دانید؟

مهمترین فعالیت مثبت این بوده که انجمن ملی، هست، یعنی وجود دارد، وزارتخانه ها و تمام ارگانهای دولتی آن را می شناسند، در برخی جاها از این انجمن دعوت می کنند، نظر می خواهند و حتی کرسی گرفته شده است و توانسته 35 عضو بزرگ مانند انجمنهای مختلف را جذب کند. این انجمن به خوبی در سطح مدیران، مسئولان  و صاحبان صنایع شناخته شده است. این کاری است که در زمان کوتاه توانسته انجام دهد. این کار در زمان کوتاه یکسال و نیمه انجام شده و خیلی خوب بوده است.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 - نمودار و آرشیو
Lf190 - نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 - نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 - نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 - نمودار و آرشیو
1540 - نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖