پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۲۰:۵۸ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

برای ملی شدن انجمن ملی پلاستیک هنوز 70 درصد راه را طی نکرده ایم

اختصاصی inpia.ir: به نظر می رسد هنوز 70 درصد از راه باقی مانده است و در حال حاضر تنها 30 درصد از وظایف کلان و ملی که بر عهده این انجمن گذاشته شده، به مرحله اجرا رسیده است.
برای ملی شدن انجمن ملی پلاستیک هنوز 70 درصد راه را طی نکرده ایم

اختصاصی inpia.ir: دفتر مهندس سعید صبوری در طبقه سوم یک مجتمع تجاری در محله سعادت آباد، بعدازظهرها هم پر است. مراجعانی که برای مراجعه می آیند و خبرنگاران سایت انجمن ملی که در بعدازظهر یک روز پرکار تابستانی، با او برای بررسی کارنامه کمیسیون داخلی انجمن قرار گذاشته اند.

صبوری درباره عملکرد یک ساله اخیر کمیسیون داخلی توضیح می دهد و می گوید: نظم و قاعده را به کارها حاکم کردیم تا هر کسی قرار است کارهای انجمن را بعد از ما انجام دهد، قرار و قاعده ای در کارش حاکم باشد.

او درباره نگاهش نسبت به توفیق انجمن پلاستیک و پلیمر ایران در رسالت "ملی بودن" و نگاه کلان درباره مشکلات این صنعت توضیح می دهد: به نظر می رسد هنوز 70 درصد از راه باقی مانده است و در حال حاضر تنها 30 درصد از وظایف کلان و ملی که بر عهده این انجمن گذاشته شده، به مرحله اجرا رسیده است.

در ادامه اظهارات رئیس کمیسیون داخلی انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران را می خوانید:

 

دستاورد کمیسیون داخلی از زمانی که شما در آن عضو هستید و به عنوان رئیس این مجموعه فعالیت می کنید، چه بوده؟

در اصل، کاری که از ابتدای به ساکن در این کمیسیون انجام دادیم، این بوده که سعی کردیم تمام کارها بر اساس نظم و نظام و نظامنامه اداره شود. شما اگر به انجمنهای دیگر و تشکل های مشابه مراجعه کنید می بینید مشکلات عمده ای که آنها دارند به خاطر  این است که نظامنامه و مرامنامه برای خود ننوشته اند و قرار و قاعده ای به مراحل کارشان حاکم نیست. ما آمدیم پایه کار را درست و بر اساس نظام و قانون بچینیم تا فردا اگر کسی بیاید بخواهد انجمن را اداره کند به مشکل برنخورد.

 

یعنی چه کرده اید؟

به طور مشخص چارت، چارچوب، دستور العمل، سازمان دهی و قواعد انجمن را تدوین کردیم. آمدیم و در گامهای ابتدایی حسابهای انجمن را درست کردیم و وضعیت سازمان دهی انجمن را از ابتدا اصلاح کردیم. می دانیم طبق یکی از مواد قانون مالیاتهای مستقیم، به انجمنها هر پولی از طریق هدیه اعضا یا موارد دیگر برسد، معاف از مالیات است ولی این یک شرط دارد و شرطش این است که اظهار نامه به اداره مالیات ارائه کرده باشند. برخی از انجمنها، این را نمی دانند و با عدم ارائه اظهار نامه، نمی توانند از این ابزار قانونی استفاده کنند.

ما با علم به این نکته، به صورت قانونمند و نظام مند سعی کردیم، اظهارنامه به صورت دقیق تنظیم و دفاتر قانونی نوشته شود و به مراجع قانونی ارائه شود. در حال حاضر نیز تمام مواردی از این دست را تحت کنترل داریم. حتی این نیست که هر کسی بخواهد در انجمن به جایی نامه نگاری و مکاتبه کند، بتواند. همه چیز از جمله مکاتبات ضابطه مند شده.

 

برای مشوق هایی که باعث عضویت دیگر تولید کنندگان و انجمنها شده، چه فکری کردید؟

بینید اگر شما انجمن را قانونمند کنید، دیگران هم جذب آن می شوند. ما سعی کردیم در شش ماهه ابتدای امسال، تلاش کنیم و دیگران را برای عضویت در انجمن تشویق کنیم. خوشبختانه هم توانستیم در این بازه زمانی حدود 25 عضو جدید بگیریم.

به همین ترتیب فعالیت می کنیم تا اعضای بیشتری بگیریم. لذا در این راستا با دبیران انجمنهای دیگر جلساتی گذاشتیم تا اتاق فکر انجمنها نزدیک تر شود و مراودات فکری بیشتری بین هم صنفان به وجود بیاید. هر چه  تبادل نظر بیشتر شود و مسایل و مشکلات صنعت به همدیگر منتقل شود، مشکلات به صورت مدبرانه و با استفاده از تفکر جمعی و مشارکتی حل شدنی است. این راهبرد ما در سال اخیر بوده است.

 

برخی ایرادی به اساسنامه درباره الزام به داشتن کارت بازرگانی برای عضویت و ورود به انجمن وارد می کنند؛ نظر شما در این باره چیست؟

اول باید دید چه اعضایی این ایراد را وارد کردند، یک نفر این ایراد را گرفت که عضو نبود و دوست دیگری که عضو بود، هم به این نکته اشاره کرد، ولی پاسخ منطقی برای این بند وجود دارد. واقعیت این است که ما موافقت اصولی تشکیل انجمن خود را از اتاق بازرگانی استان تهران گرفتیم و اگر به این انتقاد عمل کنیم و کارت بازرگانی را حذف کنیم، عملا اینطور می گوییم که در اساسنامه ما اشخاصی مجاز به ورود هستند که اتاق بازرگانی را به رسمیت نمی شناسند و عضو آن نیستید. باید پذیرفت به این ترتیب این ایراد به ما وارد می شود که مجوزی را از وزارتخانه ای گرفتیم و بعد می گوییم اعضای ما، می توانند عضو این وزارتخانه نباشند و عیب ندارد، این شدنی و منطقی نیست. با وجودی که اساسنامه قدیمی را در بسیاری از موارد اصلاح کردیم ولی دیدیم اگر اینجا را دست بگذاریم و تغییر بدهیم، وزارت بازرگانی به ما ایراد می گیرد.

 

پس مشکل انجمنهایی که اعضای آن بعضا دارای کارت بازرگانی نیستند، چطور حل شدنی است؟

دوستان اتاق بازرگانی همراهی کردند و گفتند اگر انجمنی می خواهد عضو شود،و برخی از اعضای هیئت مدیره آن یعنی دست کم دو سه نفر، عضو اتاق بازرگانی باشد ما عضویت آنها را در انجمن ملی می پذیریم. باید قبول کنید اگر کسی می خواهد عضو شود، کارت بازرگانی نداشته باشد و هم حق عضویت را پایین بگیریم، انجمن های دیگر از اعضا خالی می شوند. چون دیگر انگیزه ای برای عضویت در انجمن های دیگر نمی ماند و ما موافق این نیستیم. طبیعی است با سهل گرفتن شرایط، تولید کنندگان می گویند ما می رویم عضو انجمن ملی می شویم که راس همه انجمن هاست و انجمن های دیگر خالی می شود.

ما در اساسنامه گفته ایم که نمی خواهیم با کار انجمن های دیگر موازی کاری کنیم. لذا حداقل شرط ما برای عضویت اعضای جدید این است که فرد باید اتاق بازرگانی را به رسمیت بشناسد و از آن عضویت گرفته باشد و به اتاق حق عضویت بدهد و بعد بیاید اینجا هم عضو شود.

 

نام انجمن پلاستیک و پلیمر ایران، به عنوان یک انجمن ملی ثبت شده است. چقدر به نظر شما عملکرد این انجمن تاکنون ملی بوده است؟

این نکته زمان لازم دارد تا بگوییم چقدر عملکرد این انجمن "ملی" تلقی می شود.

 

در شرایط فعلی چه؟

فکر می کنیم اگر از 100 حساب کنیم 25 تا 30 درصد عملکرد انجمن ملی بوده. ولی خیلی راه مانده تا عملکرد انجمن به معنی واقعی کلمه ملی شود و انجمنهای دیگر تحت پوشش آن قرار گیرند. باید شرایطی فراهم شود تا انجمنهای دیگر نیز در هیات مدیره ما کرسی داشته باشند و حق انتخاب شدن و انتخاب کردن داشته باشند.

این که دو انجمن بیایند و کل کرسی ها را بگیرند، انتخاب به صورت ملی نیست. باید از هر انجمن یک نفر بیاید در هیات مدیره و رای بگیرد و حضور داشته باشد تا عنوان "ملی" به آن اطلاق شود.در شرایط فعلی این مهم هنوز محقق نشده است.

 

نمی شد در اساسنامه قید گذاشت تا از هر انجمن، تعداد مشخصی بیشتر نتوانند نامزد عضویت در هیات مدیره شوند؟

نه، در اساسنامه چنین چیزی نداریم. فرض بر این است که همه می توانند کاندیدا می شوند. سعید صبوری می تواند کاندیدا شود و ده تا حق عضویت بدهد و 4 تا حق رای هم داشته باشد. اگر از یک انجمنی ناگهان 20 نفر یا 50 نفر عضو انجمن ملی شوند و نامزد عضویت در هیات مدیره شوند، آن انجمن می تواند همه کرسی ها را بگیرد. این در نهایت باعث می شود انجمن ما از ملی بودن دربیاید.

 

برای حل این مشکل چه کرده اید؟

به انجمن های مختلف نامه داده ایم که عضو شوند و در هیات مدیره کرسی بگیرند. ما می گوییم انجمن هایی مانند انجمن پی.وی.سی بیاید عضو شود. من به تنهایی 10 حق عضویت می دهم و بعد، انتظار دارم که در انتخابات، حق رای بیشتری داشته باشم. این باعث ضعف انجمن می شود. این حق انجمن هاست که با پرداخت حق عضویت بیشتر بتوانند از آن انجمن، کرسی در هیات مدیره داشته باشند.

واقعیت این است که تشکیل انجمن ملی خرج دارد. این انجمن، ان.جی اویی هست که درآمد ندارد، باید ما اعضا پول بدهیم تا بتواند قوت بگیرد. ما باید بتوانیم عضویت بخریم و وارد آن شویم و از انجمن های مختلف نیز دوستان و هم صنفان بیایند کرسی بگیرند و وقتی سر میز می نشینیم تفکر ملی پلاستیک از صنایع مختلف زیرمجموعه مانند فیلم و تزریق و ماشین سازی و غیره، همه باشند. وقتی قرار است انجمن ما ملی باشد، باید تفکر همه ملی باشد. اینطور باشد می توانیم از اعضای انجمنها هم بخواهیم عضو ما شوند و انجمن را گسترده کنند و توسعه دهند. هر چه انجمن بزرگ شود قدرت عملیاتی اش بیشتر است.

 

مهمترین نقدی که به کار انجمن ملی می دانید، چیست؟

مهمترین نقدی که به خودمان می دانیم را رها کنید، به نظر باید به مهمترین اتفاقی که می شد اتفاق بیفتد، ولی نیفتاده بپردازیم. می شد تمام تصمیمات انجمن را با استفاده از خرد جمعی گرفت ولی به نظر می رسد مهمترین مشکل این است که خرد جمعی 50 درصد جاری بوده و در نیمی از تصمیمات ما این موضوع را ندیده ایم.

 

و مهمترین نقطه قوت را چه می دانید؟

مهمترین فعالیت مثبت این بوده که انجمن ملی، هست، یعنی وجود دارد، وزارتخانه ها و تمام ارگانهای دولتی آن را می شناسند، در برخی جاها از این انجمن دعوت می کنند، نظر می خواهند و حتی کرسی گرفته شده است و توانسته 35 عضو بزرگ مانند انجمنهای مختلف را جذب کند. این انجمن به خوبی در سطح مدیران، مسئولان  و صاحبان صنایع شناخته شده است. این کاری است که در زمان کوتاه توانسته انجام دهد. این کار در زمان کوتاه یکسال و نیمه انجام شده و خیلی خوب بوده است.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۶ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 41,900 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 45,200 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 48,500 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 46,000 ریال -800 1.71% نمودار و آرشیو
5110 44,500 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 42,500 ریال 150 0.35% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 41,700 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
0075 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 46,000 ریال 300 0.65% نمودار و آرشیو
Lf190 44,700 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
2420h 45,100 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420d 46,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 44,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 49,000 ریال نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 44,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 46,100 ریال 1100 2.39% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 45,600 ریال 1200 2.63% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 44,000 ریال 1000 2.27% نمودار و آرشیو
EX3 Jam 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 45,300 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Arak 44,700 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G 43,800 ریال نمودار و آرشیو
Z30s 44,100 ریال -1200 2.65% نمودار و آرشیو
C30s 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s 45,500 ریال نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 51,300 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,000 ریال -600 0.99% نمودار و آرشیو
1540 50,900 ریال 200 0.39% نمودار و آرشیو
781 41,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 41,500 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
825 40,800 ریال 100 0.25% نمودار و آرشیو
5030 80,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,200 ریال -700 1.53% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 44,800 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
510L Jam 44,800 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 45,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 66,500 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
10415 65,800 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
R40maron 53,800 ریال 1800 3.35% نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 2500 4.72% نمودار و آرشیو
548R 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
RP340 45,200 ریال 400 0.88% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
440L 46,200 ریال 400 0.87% نمودار و آرشیو
MR230 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 46,300 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 60,500 ریال 1000 1.65% نمودار و آرشیو
332C 46,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 45,700 ریال 700 1.53% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 34,500 ریال 700 2.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 34,100 ریال 300 0.88% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 35,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 55,300 ریال 2300 4.16% نمودار و آرشیو
EPS 400 51,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak 45,200 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 59,300 ریال 300 0.51% نمودار و آرشیو
Lale 1922 45,000 ریال 1700 3.78% نمودار و آرشیو
MR1600 57,700 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
J740 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
R200 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 4,090 ریال -42910 91.3% نمودار و آرشیو
52518 43,100 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
Hi500 40,900 ریال -200 0.49% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو