ارسال پاسخ

سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۴۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1086 Telegram

inpia.ir

سیل در راه است، مراقب نباشیم نابود می شویم

اختصاصی inpia.ir: ، مدیرعامل همارشتن ؛ با هشدارهای شدید از تولیدکنندگان و فعالان عرصه صنعت خواست برای شرایط فعلی چاره اندیشی کنند، چون به زودی تغییراتی در نحوه واردات و عملکرد بازار و تداوم بی اعتنایی دولت به صنعتگران پیش می آید.
سیل در راه است، مراقب نباشیم نابود می شویم

اختصاصی inpia.ir: سخنرانی عصر دوشنبه مهندس محسن صفایی پس از روز دوم برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، خیلی ها را به فکر فرو برد.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران، مدیرعامل همارشتن که به سالن همایش سازمان توسعه تجارت آمده بود؛ با هشدارهای شدید از تولیدکنندگان و فعالان عرصه صنعت خواست برای شرایط فعلی چاره اندیشی کنند، چون به زودی با تغییراتی که در نحوه واردات و عملکرد بازار و تداوم بی اعتنایی دولت به صنعتگران پیش می آید، شرایط بیش از گذشته سخت تر شده و به تعبیر او "سیل همه را می برد."

 

ایران کشوری "توسعه یافته" شناخته شد

صفایی در ابتدای سخنانش، پس از آنکه با دعوت مهندس معتضدی مدیرعامل انجمن در و پنجره سازان ایران روی صحنه آمد، به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای آنتونوف 140 در فرودگاه مهرآباد تسلیت گفت و از کشته شدن یکی از همکاران صنعتی در این پرواز خبر داد: "با خبر شدم یکی از دوستان صنعتی ما آقای مهندس محمد کاشانی در این پرواز بوده و از دنیا رفته است. او یک مهندس مکانیک بود که در سرتاسر کشور فعالیت می کرد و تعمیرات کشتی و نیروگاه ها را انجام می داد. امیدواریم روزی مشکلات ناشی از تحریم های بین المللی کشور پایان پیدا کند."

سپس صفایی به عنوان یکی از اعضای انجمن در و پنجره سازان خود را معرفی کرد و گفت: من اولین پروفیل سازی بودم که افتخار پیدا کردم عضو انجمن محترم درب و پنجره سازان شدم. امیدوار بودم دیگران از من تبعیت می کردند، ولی به جز یکی دو شرکت همفکر، کسی این کار را نکرد. با این حال دوست دارم سخنان امشب را با تنها موضوع شیرینی که آماده بحث دارم شروع کنم، زیرا همه بحثهای من تلخ خواهد بود."

او سپس با اشاره به اینکه در جلسه کمیسیون اتاق صنایع اتاق بازرگانی، ریس این کمیسیون خبر شادی بخشی اعلام کرده، گفت: "یکی از موسسات آماری وابسته به سازمان تجارت جهانی در هفته گفته اعلام کرده کشور ما از وضعیت "رو به توسعه" به "توسعه یافته" ارتقا یافته، البته این یک برچسب است و ما به آن افتخار می کنیم. ایران در جداول مقایسه ای جهانی عموما در ردیف های آخر قرار دارد ولی شاخصهایی که توسعه یافتگی جوامع را مشخص می کند، درباره مسایلی مانند تولید علم، تولید متخصص و کارشناس، ارتقای سطح تکنولوژی در صنعت، خودکفایی نسبی صنعتی و علمی، دستیابی به علوم و فنون جدید امروز جهانی، مبارزه دائمی با بیماریهای واگیردار و ریشه کن کردن بسیاری از آنها و نظایر این فاکتورها، سخن می گوید. لذا با بررسی این فاکتورها، این اتفاق خوشایند برای ما افتاده و باید بقیه این عوامل را هم کمک کنیم تا رتبه بندی کشور ما در آنها نیز ارتقا پیدا کند."

 

صنعت، 35 سال است فراموش شده

عضو هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه رتبه ایران در این فاکتورها شاخص است، گفت: ولی یکی از بدترین فاکتورهایی که ما نتوانستیم قریب به 35 سال حل کنیم، بحث بهبود فضای کسب و کار است. یعنی مسایلی که بسیار وسیع است از بانک و دارایی گرفته تا قوانین کار و صادرات و واردات را شامل می شود و ما هنوز در همه اینها مسئله داریم.

او گفت: "شخصا به عنوان یک تولید کننده اگر بخواهم دنبال اصلاح این مسایل باشم، 70 درصد از وقتم را باید برای این کار بگذارم در حالی که اشخاصی مانند مهندس پورفلاح رئیس کمیسیون صنایع ایران صد درصد وقت خود را برای این کار گذاشته اند و فاقد هر گونه درآمد و رانت از این طریق هستند. لذا ما گاهی در انجمن پروفیل جلسات را از ساعت 6 صبح تا 9 برگزار می کنیم. در برخی انجمن های دیگر تا ساعت 2 صبح گرفتاریم، صرفا به خاطر اینکه بتوانیم سوار سرنوشت خود شویم و معماری کار خودمان را بر عهده بگیریم که اگر جز این باشد، دیگران ما را مدیریت می کنند. واقعیت این است با وجود همه این تلاش ها، هنوز نتوانسته ایم بعد از 35 سال یک لایحه حمایت از صنعت تدوین کنیم. از زمان دولت آقای رفسنجانی، هر دولتی آمد، روی این لایحه کار کرد و بعد لایحه را به بایگانی راکد فرستاد تا خاک بخورد.

مدیرعامل همارشتن در ادامه توضیح داد: "حتی از ماه چهارم استقرار دولت آقای روحانی، بحث آماده سازی لایحه حمایت از صنعت شروع شد و 8 ماه کار کردند و بعد آن را به اتاق ایران ارائه کردند که من هم عضو بودم. 4 ماه به همراه متخصصان بخش خصوصی روی آن کار شد تا بهینه سازی کنیم و با تعدیل فراوان و تدوین پیشنهادهای جدید به وزارتخانه دادیم، ولی اما باز به بایگانی رفت. یعنی اصلا به مجلس ارائه نشد. دیشب آقای نعمت زاده در تلویزیون گفت میخواهیم در هفته های آینده این را به مجلس ارائه کنیم، یعنی فعلا ارائه نشده، یعنی در یک چهارم دوران این دولت، این کار انجام نشده.!!"

او درباره مشغولیت های این روزهای دولت گفت: "طرح جامع اقتصادی آقای روحانی الان روی کار آمده. این طرح هم چند ماه کار دارد تا به جاهای مختلف برود و کارشناسی شود. اصولا به این طرح هم امیدوار نیستیم در دوره اول آقای روحانی نتیجه بدهد. ما تلاش می کنیم هر کمکی بتوانیم می کنیم ولی اگر این طرح هر چه سریعتر به نتیجه برسد یک استراتژی اقتصادی کلان برای کشور است و امیدوارم در دوره آقای روحانی تصویب شود تا برای نسل های بعدی کار ساده تر شود."

 

ترفند ترکیه و آمریکا برای مقابله با رکود

عضو انجمن در و پنجره سازان در ادامه سخنان خود، از فقدان اراده جامع و کامل دولت سخن گفت که به تعبیر او نتوانسته با مشکلاتی که صنعت را رنج می دهد، مقابله کند. صفایی با اشاره به بحران جهانی اقتصاد گفت: "ما به فاصله 3 سال از شروع بحران اقتصاد جهانی، دچار بحران شدیم و می توانستیم قبل از رسیدن به نقطه اوج این بحران، از الگوهای اصلاح شده و استفاده شده دیگر کشورها برای کنترل بحران، استفاده کنیم."

او با اشاره به تجربه کشور ترکیه، برای مهار 3 ساله رکود بحرانی در اقتصاد این کشور گفت: این کشور با تنفس دادن به صنعتگران برای پرداخت بدهی های معوق بانکی خود، کمک کرد تا صنایع بتوانند با آسایش به تولید خودشان برسند و بعد از 5 سال شروع به گرفتن بدهی ها از آنها کرد. آن هم با یک نسخه برای همه این مشکل را حل نکردند. بلکه مورد به مورد، بررسی کردند و بعد از 5 سال وصول کردند. هر بنگاه با توجه به توان و پیشرفتی که داشت، شروع به دادن بدهی هایش کرد.

مدیرعامل همارشتن در بخش دیگری از سخنانش، از تجربه ایالات متحده برای مقابله با بحران رکود اقتصادی سخن گفت: "همین آمریکای جهانخوار برای این مشکل چه کرد؟ تمام خودروسازهای بزرگ این کشور در حال نابودی بودند ولی آنها الگوی بهتری را نسبت به ترکیه داشتند، یعنی هم بدهی های صنایع را تنفس داد و هم به آنها سرمایه تزریق کرد."

وی سپس به ارائه مدل ایرانی برای حل بحران اقتصادی پرداخت و گفت: "ولی در ایران، بعد از آنکه کارد از استخوان صنعت گذشت، اعمال ماده 28 شد. یعنی اولین مدل اقتصادی حمایت از صنعت این بود که با پرداخت 10 درصد از معوقات بنگاه های صنعتی و شش ماه استمهال بدهی ها، بدهکاریها را 5 ساله تقسیط کردند و ما را گرفتار کردند که بدهی ها به سیستم بانکی را 5 ساله بدهیم. در اواخر سال 91، اعمال ماده 29 شد که تقسیط بدهی 5 ساله تبدیل به تقسیط 10 ساله شد و قرارداد وام با بهره های تک رقمی تبدیل به قراردادهای جدید با بهره های 21 تا 28 درصد شد، یعنی برای ده سال آینده زندگی تولیدکننده ها به استثمار بانکها رفت."

مهندس صفایی با مقایسه مدلهای ارائه شده در دو کشور ایالات متحده آمریکا و ایران برای حل یک مشکل مشابه گفت: "پیش هم گذاشتن دو مدل حمایت از صنعت در آمریکای جهان خوار و کشور ما اصلا قابل قیاس و درک است؟ اصولا سئوال اینجاست که از این 48 هزار میلیارد تومان بدهی بانکها که در سال 88 مطرح می شد و در سال 91 به 80 هزار میلیارد تومان رسید و در سال 93 گفتند صد هزار میلیارد تومان شده، چه بخشی مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؟ یعنی این پول ها کجاست؟ من به بخشی که خورده و برده شده، دخالتی نمی کنم. واقعیت این است که به جز صنایع خودروسازی و صنایع دست بالا مانند پتروشیمی و نفت و فولاد، سهم صنایع کوچک و متوسط از این تسهیلات بسیار ناچیز بوده است. این در حالی است که مقایسه اقتصاد بنگاه متوسط با صنایع بالادستی کاملا متفاوت است."

 

انحصار دولت، مانعی برای رونق صنعت

او به موانع دولتی و انحصار دولتی در برخی از فعالیتهای اقتصادی اشاره کرد و این را عاملی برای تشدید بحران رکود در صنعت عنوان کرد: "آیا برای سرمایه گذار بخش خصوصی ایجاد سازمانی مشابه تامین اجتماعی، پرسودتر نیست؟ چند سرمایه گذار انگیزه دارند بروند یک سازمان تامین اجتماعی بزنند؟ چرا اجازه نمی دهند سازمان تامین اجتماعی از انحصار دربیاید و از این وضعیتی که صنعت را درگیر کرده و نقش هر سه قوه را خودش انجام می دهد، یعنی هم قانون وضع می کند هم قوانین را اجرا می کند و هم برخورد می کند خارج شود؟ چرا این سازمان نباید از انحصار دربیاید؟ چرا نمی گذارند تامین اجتماعی بخش خصوصی تاسیس شود و با بخش دولتی رقابت کنند؟"

صفایی گریزی هم به اجرای قانون هدفمندی یارانه زد و گفت: زمان اجرای این قانون مترقی و بسیار خوب، عده ای از استادان گفتند این قانون خیلی خوب است ولی صبر کنید تا زیرساختها فراهم شود. اکنون چرا بعد از سه سال از اجرای قانون هدفمتدی یارانه ها، سهم صنعت از درآمدهای این قانون پرداخت نشده؟ قرار بود از این صرفه جویی ها 30 درصد درآمد به بخش صنعت برسد. چه کسی این پول را گرفته؟ هر کس تاکنون ریالی گرفته دستش را بالا کند! از این صرفه جویی، سودهایی که حاصل شد چه شد نه سهم صنعت پراخته شد و نه پرداخت یارانه اقشار آسیب پذیر با نظم پیش رفت؟

 

طرحهای آرمانی در عمل، خرابکاری می شود

او با اشاره به اینکه طرح های آرمانی اقتصادی در عمل تبدیل به خرابکاری برای دولت می شود، گفت: "آیا ایده اول مسکن مهر چیزی جز طرحی رویایی و آرمانی برای خانه دار شدن جوانان بود؟ یک طرح رویایی بود که مسکن ارزان ساخته شود و در اختیار جوانان قرار گیرد. به چه سرنوشتی دچار شد؟ بسیاری از ما در این طرح شرکت کردیم، خیلی از این خانه ها نیمه تمام رها شدند. برخی تحویل داده نشده، در حال فروریزی و فرسودگی است. چرا طرح هایی به این شتاب که واقع گرایانه و مترقیانه عنوان می شود در اجرا منفی جواب می دهد؟ آیا باید تمام این خسارتها توسط بخش صنعت که جلوی چشم است و دفاتر حساب و کتاب دارد پرداخت شود؟ اصلا این صنعت نحیفی که آقای نعمت زاده اعلام کرده نیمی از کارخانه هایش تعطیل شده، توان فشار بیش از این را دارد؟ برای باقیمانده باشرف صنعت که می توانسته همه چیز را رها کند و برود، آیا فشاری بیش از این قابل قبول است؟

 

تبانی پتروشیمی ها و انتقاد از عرضه مواد به نرخ آزاد

صفایی با انتقاد صریح از سیاستگذاران دولتی در حوزه صنعت گفت: در صنعت خودمان، یک اتفاقی افتاده که برخی خوشحال و برخی ناراحت شده اند.تصمیم گیران طوری تصمیم می گیرند که استخوان لای زخم برای روز مبادا بگذارند. با افزایش نرخ مواد اولیه پتروشیمی ها و مصوبه ای که به تصویب بانک مرکزی و سه وزارتخانه رسید و اجرا شد قرار شد خرید مواد اولیه پتروشیمی از بورس کالا با محاسبه نرخ ارز آزاد انجام شود، ولی عملا یک فاجعه برای صنعت پیش آمده."

او با اشاره به قیمت سال گذشته برخی مواد در بازار و افزایش فراوان نرخ این مواد در بورس فعلی گفت: همین الان پیامکی به من از کارگزاری بورس رسید که موادی که سال گذشته به کیلویی 2500 تومان عرضه می شد الان به قیمت 4 هزار تومان عرضه می شود. اصلا من تولید کننده چرا باید مواد داخلی خود را به نرخ دلار بخرم؟ این غیرقانونی است. اصلا نرخ ارز آزاد منشاءش چیست؟ بانک مرکزی اعلام می کند یا با تبانی پتروشیمی ها، این نرخ بالا و پایین می شود؟"
مدیرعامل همارشتن در ادامه توضیح داد: "مقاله ای نوشتم و گفتم مدیریت گرید ها باید مد نظر قرارداد. یعنی اگر چهار تا پتروشیمی برای کم و زیاد کردن عرضه با همدیگر تبانی کنند، این کار شدنی نیست. این کار یک ماه به صورت واقعی انجام شد. یعنی از چند روز پیش تقاضا بالا گرفت. چرا اینطور شد؟ مگر رکود اقتصادی تمام شده؟ نه، همان عوامل و دلالهای پتروشیمی برای گرم کردن بازار دارند مواد را می خرند و اینجاست که مجددا از چاله ای به یک چاه دیگر افتاده ایم."

صفایی در ادامه با روند قیمت گذاری مواد پتروشیمی در بورس گفت: "علاوه بر اینکه این مصوبه نزدیک به 30 درصد باعث افزایش مواد پتروشیمی شد، همین دلال بازیها، سیستم واقعی عرضه و تقاضا را هم به هم زده اند. این مسئله برای صنعت پتروفیل نگران کننده است ولی دوستان پنجره ساز هم خیلی خوشحال نباشند چون مشکلات آنها شکل دیگری دارد."

 

سیل ترکها می آید

او با اشاره به اینکه شرکت های پنجره سازی ترکیه ای از کاهش 15 درصدی تعرفه صادرات به ایران استفاده می کنند و شروع کرده اند به به ایران صادرات کنند، گفت: با این شرایط دیگر چه چیزی برای تولید می ماند؟ یک مشت از این سو خوردیم و 30 درصد نرخ مواد اولیه مان بالا رفت و بلافاصله مشت دیگری از آن سو خوردیم و 15درصد تعرفه واردات محصولات از ترکیه کم شد. آن اشخاص هوشمندی که آماده بودند، برای واردات از ترکیه رفتند و امروز از هر دو طرف تهدید شدیم. اگر ما خودمان را یک خانواده نبینیم همه به زودی تحت تاثیر مهمانهای جدید قرار می گیریم و شک ندارم افراد بسیار باهوشی از آن سو آماده اند پنجره متری 45 دلاری وارد کنند که هیچ کسی از ما، دیگر نمی توانند با این نرخ رقابت کند. پس انتظار می رود ما با یک همتی مسایل را حل کنیم.

صفایی نگرانی خود را از وضعیت فعلی و آینده اینطور ابراز کرد: "خیلی نگرانم اگر انجمن پروفیل سازان در صدد هستند این تعرفه وارداتی را برگردانند، مطمئنم انجمن پنجره سازان هم این کار را می کنند. با همه مسایل شخصی که بین این دوستان این دو صنعت باشد، استدعا داریم نشست فوق العاده برای این مشکل بگذاریم وگرنه همه از بین می رویم. لذا با توجه به موقعتی که پیش آمده باید منتظر رقبای گردن کلفت باشیم و منتظر باشیم سیل ما را ببرد. هر کسی بنا به بنیه ای که دارد در این دوران رکود، باید نقشه بکشد ولی در جمع همه باید موفق باشیم و با اتحاد رشته های مختلف تعریف کنیم.  الان بازرگانان بزرگی هستند که خود را آماده می کنند و سرمایه گذاران از راه می رسند که بازار را از دست تولید کنندگان ایرانی بگیرند و به دست ترکها بدهند."

او سپس این شعار را برای حضار قرائت کرد:

در دام حادثات ز کسی یاوری مجوی/ بگشای گره به همت مشکل گشای خویش

سعی طبیب موجب درمان درد نیست/ از خود طلب دوای دل مبتلای خویش

بر عزم خویش تکیه کن ار سالک رهی/ واماند آن کسی که تکیه کند بر عصای خویش

 

عشق ما را پیش می برد

او در ادامه با ذکر مشکلات دیگری از صنعت گفت: :با این حال چیزی که برای ما مانده یک عشق است، عشق به تولید و بالاتر از آن، عشق به وطن که ما را سرپا نگه داشته تا بتوانیم چراغی را روشن کنیم تا سفره کارگرانمان را ببینیم. اغلب دوستان صنعتگر تنها هدفشان این است که کانون خانواده هایی که سالها با ما هستند از هم نپاشد. برای همین برای حفظ اشتغال خانواده بنگاه خودمان، باید سعی کنیم مشکلات را حل کنیم و از شما نیز خواهش می کنم راه حل پیدا کنیم."

صفایی در ادامه گفت: "دوستان عزیز! تمام این تلاشها گذارست و از ما یک اسم می ماند. می دانم در 10 سال فعالیت این صنعت جوان، چه دوستانی به صورت هیجانی سرمایه گذاری و فعالیت کردند اما به دلیل استفاده از ترفندهای ناصحیح، افراد شیطانی در درون افراد صحیح این صنعت رخنه کردند، سبک سازی و کم فروشی کردند و امروز به ما ثابت شده از این نواحی بیش از تحریم خارجی ضربه خوردیم. اگر این دوستان کلاس کار خود را حفظ می کردند، این فاجعه به وجود نمی آمد که یک محصول را به نیم قیمت در بازار عرضه کنند و کسی نخرد. آن دسته همه از بین رفتند. آنها کجا هستند؟ کسانی که به مردم خیانت کردند، اصلا دیگر وجود ندارند. ما از 2800 کارخاته پنجره ساز در سال 90، امروز تنها نزدیک به 1000 کارخانه را فعال می بینیم. این فاجعه است. چیزی که به سبک ائمه جمعه می گویم این است که هم شما را هم خودمان را به تقوای الهی و اخلاق حرفه ای دعوت کنم.

اگر مراعات این موضوع را نکنیم و به این نقطه فکری نرسیم که هیچ راهی به جز اصلاح ساختار بنگاه ها نباشد، باقی نمانده و در باز شدن بازارها ممکن است به نابودی کامل برسم."

 

نگران باشید

او در ادامه ابراز امیدواری کرد همیشه افراد وطن دوست برای این کشور باقی مانده اند که حاضر نیستند خاک وطن را مفت بفروشند. او گفت: ما تا آخرین لحظه ایستاده ایم تا وقتی هم که هستیم با این سر پرشور به درستی عقیده داریم شرکتهایی که خوب کار کردند هنوز با ظرفیت کامل و قیمتهای بالا می فروشند. همین الان دوستی هست که پنجره تولیدی اش را متر مربعی به متر طول 70 هزار تومان می فروشد و ظرفیت کارخانه ش روی تولید روزانه 200 یونیت بسته است. پس چرا دیگری نمی تواند روزی 20 تا پنجره بسازد؟ این اراده اصیل و تفکر سالمی است که در هر بنگاهی است."

صفایی در پایان سخنانش توصیه کرد: "دوستان! نگران باشید و آماده شوید برای رقابت با رقبای جدیدی که برای رفتن به سوی wto آماده می شوند. ما نباید قافیه را ببازیم و باید همیشه بتوانیم بازیگر نقش اول باقی بمانیم. از حرفهای تلخم در مصاحبه ها و مقالات عذر می خواهم ولی وقتم را گذاشته ام به جوانان هشدار بدهم که بدانند در صورت غفلت سرنوشتان به کجا ختم می شود."


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,500 ریال 2000 2.76% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 67,500 ریال 1500 2.22% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 67,500 ریال 2000 2.96% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 500 0.76% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 500 0.76% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 1000 1.67% نمودار و آرشیو
020 58,800 ریال 1500 2.55% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال 1200 2.05% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,400 ریال 1200 2.13% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,000 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
2420h 58,300 ریال 1100 1.89% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,300 ریال 1100 1.89% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 59,100 ریال 600 1.02% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,600 ریال 800 1.37% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 68,000 ریال 1200 1.76% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,100 ریال 800 1.17% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,100 ریال 400 0.49% نمودار و آرشیو
1540 75,500 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,500 ریال -1000 1.38% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,100 ریال 800 1.17% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 81,000 ریال -3000 3.57% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,500 ریال 500 0.69% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,500 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال 500 1.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 101,000 ریال -800 0.79% نمودار و آرشیو
ABS150 99,000 ریال -1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖