ارسال پاسخ

شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ ۱۴:۴۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 499 Telegram

inpia.ir

صادرات در صنعت پلاستیک محصول یک اتفاق است نه یک برنامه ریزی

ما الان تک و توکی صادرکننده های موفقی داریم مثل سنی پلاستیک، پلاستیک کار، پیکره، سبلان پلاستیک و... ما می توانیم در سطحی بسیار وسیع تر محصولات صادراتی تولید و صادر کنیم، ولی در حال حاضر برنامه ریزی و دانش اقتصادی برای قیمت گذاری درست ، بازاریابی و .. نداریم .
صادرات در صنعت پلاستیک محصول یک اتفاق است نه یک برنامه ریزی

احمد علی ساعت نیا یک منتقد دایمی که فعالیت رسانه ای خود را در صنعت پلاستیک ایران ادامه داده، سالهاست که دراین عرصه فعالیت کرده و راه اندازی نشریه تخصصی صنایع پلاستیک از سال 1364، تنها یکی از اقدامات او در طول چند دهه تلاش و حضور مستمر در جمع فعالان صنعت پلاستیک است.

به گزارش اینپیا به نقل از ایران پلاست، ساعت نیا ناشر رسمی کتاب نمایشگاه ایران پلاست 2014 است و به همین سبب با او در باره ویژگی های این دوره و نیز احوال این روزهای صنعت گفت و گو کردیم.

کتاب نمایشگاه یکی از مهمترین بخش های نمایشگاه است و همیشه توجه زیادی هم به آن می شود، یک ماه تا برگزاری نمایشگاه،کتاب در چه مرحله ای قرار دارد؟

به طور معمول کتاب های نمایشگاهی از دو بخش دایرکتوری و‌آگهی هاتشکیل می شوند. بخش اطلاعات شرکت ها به دلیل ثبت کاملا الکترونیکی آنها در سال جاری، هنوز توسط ستاد برگزاری در حال پالایش و پردازش است و مذاکره شرکت کنندگان برای تعیین سطح حضور آنها در کتاب هم کماکان ادامه دارد و بنابراین هنوز ما اطلاعاتی برای جمع بندی و مقایسه نداریم.

در رابطه با آگهی ها هم، به دو دلیل، هنوز خیلی قابل مقایسه با تولید سال های قبل نیست: اولا) امسال تعداد ویژه نامه ها و کتاب هایی که قرار است به عنوان کتاب نمایشگاه چاپ شوند، زیاد تر شده، که مهم هم نیست و خدا را شکر، ثانیا) برخی ها بی اخلاقی کرده و در تماس با غرفه گزارها خودشان را نماینده صنایع پلاستیک معرفی می کنند، اما بعدا آگهی های این غرفه گزارها از جاهای دیگر سر در می آورد. این موضوع تاسف آور است ولی کاریش نمیشود کرد. بنابراین در مورد آگهی ها هم هنوز مقایسه ای ندارم.
 

کتاب این دوره چه ویژگی هایی دارد ؟

تصمیم داریم برخلاف روشی که دارد در کمال تاسف در نمایشگاههای ایرانی باب می شود و می رود که یک فرهنگ غلط دیگر هم به فرهنگ نمایشگاهی ما از این طریق اضافه شود، یعنی چاپ کتاب های نمایشگاهی در قطع آ4 و بسیار ضخیم و سنگین که اصلا به درد بازدید کننده نمی خورد، کتاب نمایشگاه سالجاری را در دو جلد فارسی و لاتین و سبک (از نظر وزنی و در قطع قابل استفاده برای بازدید کنندگان چاپ کنیم، که البته هردو کتاب هم به هم وابسته هستند. ترتیبی هم برای سی دی مربوط به آن داده ایم که قرار است بسیار شیک و زیبا و قابل استفاده تر باشد.

علاوه بر آن، در این دوره برای طبقه بندی اطلاعات شرکت ها از کدینگ یکپارچه‌ یورومپ (Euromap) که در استاندارد متداول نمایشگاه K و سایر کشورهای اروپاییست ، استفاده شده است. این استاندارد دسترسی به اطلاعات را راحت تر و سریع تر کرده و سبب اجتناب از درج اطلاعات اشتباه می شود.


این کدها در جست و جوی محصولات هم به شرکت کنندگان کمک می کند ؟

شرکت کنندگان می توانند تا 20 نوع محصول را در قالب این کدها معرفی کنند.یکی دیگر ازمزایای استفاده از این کدها آشنا شدن تولیدکنندگان کشور با استانداردهای بین المللی است و در فرصت های مشابه توان حضور شرکت های ایرانی را افزایش می دهد .
 

از صنعت چه خبر ؟ به نظر شما در فاصله میان دو نمایشگاه چه اتفاق خوبی برای صنعتگران ایرانی روی داده است ؟

از منظر کلان اگر به صنعت نگاه کنید تحول چشمگیری روی نداده ، ولی بالاخره همیشه و همه جا علاقمندانی هستند که برای پیشرفت دل می سوزانند . به نظر من در بعضی حوزه ها مثل تجهیزات آزمایشگاهی خیلی پیشرفت های خوبی داشته ایم ، در ماشین سازی هنوز امثال آقای شاکری دارند جلو می روند و زحمت می کشند و واقعا ماشین داخلی تولید می کنند.

در بخش مواد افزودنی پیشرفت های زیادی در حد بی نیازی به واردات داشته ایم. اما تحولاتی چشمگیر نداشته ایم. مثلا یکی از جدی ترین کمبودهای ما در صنعت پلاستیک کشورمان، رفتن به سمت تولیدات میکرو اینجکشن و میکرو اکستروژن است. من نمیدانم چرا هیچکس هیچ رقبتی برای رفتن به این سمت و سو ندارد؟ مثلا چرا ما نباید قطعات ریز سمعک، ساعت، تلفن همراه، بردهای الکترونیک از پلاستیک، لوله های ظریف سوخت موتورهای خودرو و نظایر آنها را تولید کنیم؟
 

به نظر می رسد که اتحادیه ها و تشکل های صنفی به مراتب تخصصی تر و متنوع تر می شوند ، آیا در کارکرد آنها هم تفاوتی حاصل شده ؟

من گمان می کنم که در این حوزه هم پاشنه همچنان بر همان در می چرخد و کارکرد واقعی تشکل ها محقق نشده و فقط تعداد کمی آنها رشد کرده. البته، برخی از تشکل های تازه تاسیس مثل انجمن تولید کنندگان ظروف یکبار مصرف ، و مستربچ ، دارند خوب کار می کنند و برای همگرا شدن اعضای خود بیشتر تلاش می کنند.
 

به نظر شما چرا ما هنوز نتوانسته ایم صادرات را در صنعت پلاستیک به یک جریان تبدیل کنیم ؟

برای اینکه صادرات در این صنعت محصول برنامه ریزی نیست و حاصل یک اتفاق است.

 

کدام اتفاق ؟

بازاریابی سنتی دوستان در سفر هایی که به خارج از کشور دارند. مثلا اگر دقت کنید، بیشتر دوستانی که مذهبی تر هستند، به دلیل سفرهای بیشتر به عتبات عالیات، به این کشورها صادرات دارند.

برخی از دوستان که اهل سایر مقاصد توریستی و تفریحی هستند، معمولا به آن مقاصد صادرات دارند. من یک زمانی همین موضوع را سوژه یک مطالعه کردم، تمام هم شد و می خواستم آن را منتشر کنم، اما پشیمان شدم، زیرا دیدم بازهم ممکن است در موردش کج فهمی بشود. به هر حال، بازار صادرات محصولات پلاستیک ایران به کشورهایی گرم است که بیشتر محل رفت و آمد دوستان ما در صنعت است.

اینها از نظر بنده یعنی یک اتفاق نه یک استراتژی و برنامه ریزی. صادرات جهانی هزینه هایی کلان دارد که یک شرکت خصوصی هرچقدر هم قدرتمند باشد به تنهایی از عهده اش بر نمی آید و همین موضوع یکی از نقدهای همیشگی من به عزیزانمان در مدیریت تشکل هاست. چرا ما نباید به کشورهای آفریقایی محصول صادر کنیم؟ یا چرا نمی توانیم محصولاتی را که به عراق صادر می کنیم به دیگرکشورهای همسایه مثلا افغانستان صادر کنیم؟ از نظر من به این دلیل که افغانستان نه امامزاده ومراکز زیارتی عادتی برای ایرانیان دارد، نه مراکز تفریحی درست و حسابی. اما دریغ که همین الان، پاکستان و هندوستان و چین و حتا ترکیه با این همه مسافت دارند به افغانستان انواع اجناس پلاستیک را صادر می کنند. به همین دلیل می گویم که صادرات فعلی ما حاصل اتفاقات است و نه یک برنامه ریزی منسجم.
 

به نظر شما چه باید کرد ؟

باید نهادهای تخصصی بازرگانی درست کرد . شرکت های سهامی تخصصی که محصولات تولیدکنندگان را در سطح جهانی بازاریابی کنند . شما ببینید ما می توانستیم در قالب سازی با پرتغالی ها رقابت کنیم، اما عملا این صنعت از بین رفت. می توانستیم در صنعت ماشین سازی صادرات داشته باشیم، اما این صنعت هم از بین رفت.

حتا در قطعه سازی هم توان رقابت با خیلی از کشورها و امکان صادرات را داشتیم، اما اشتیاهاتی جبران ناپذیر بخش های گوناگون صنعت را از بین برد. قالب سازهای ما گفتند، چرا ما قالب درست کنیم، بدهیم یک عده دیگر قطعه بزنند. پس آنها شدند قطعه ساز. برخی از قطعه سازها هم شدند قالب ساز. حتا کلید نابودی صنایع ماشین سازی داخلی توسط قطعه سازهایی زده شد، که شدند واردکننده ماشین آلات، و برخی از آنها هم توان زیاد و صدایی بلند داشتند و به ناچار بهترین ماشین سازهای ما را تبدیل کردند به وارد کننده. بعد هم خود ماشین سازها (البته نه تمامی آنها) شدند قطعه ساز.

آخر در کدام کشور دنیا صنعتگرانش چنین بلایی بر سر خود و صنعت شان می آورند؟ به عنوان یک نمونه، خودروسازهایی مثل بنز و بی ام دبلیو، بسیاری از قطعاتشان را به آفریقای جنوبی و حتا پاکستان سفارش می دهند ولی به قطعه ساز ایرانی نه .
 

به نظر شما چرا نمی دهند ؟

چون امکانات ما خوب معرفی نشده است . از یک طرف هم ما خودمان بازار قطعه سازی بی نظیرمان را نابود کردیم . قطعه سازان شدند قالب ساز ، قالب سازان و ماشین سازان هم شدند قطعه ساز و وارد کننده، هیچ کس کار خودش را انجام نداد ، و این صنعت در ایران تضعیف شد.
 

ما توان تولید رقابتی داریم ؟

بله . بینید همانطور که ما الان تک و توکی صادرکننده های موفقی داریم مثل سنی پلاستیک، پلاستیک کار، پیکره، سبلان پلاستیک و... ما می توانیم در سطحی بسیار وسیع تر محصولات صادراتی تولید و صادر کنیم، ولی در حال حاضر برنامه ریزی و دانش اقتصادی برای قیمت گذاری درست ، بازاریابی و .. نداریم . مثلا اکثر قطعه سازهای ما به حاشیه اندک سود رضایت نمی دهند. قیمت زمین و سوله و تجهیزات را می خواهیم همراه با تورم 30 درصدی در قیمت گذاری محصول محاسبه کنیم خب این امر در دوره های کوتاه زمانی جواب نمی دهد و نمی توانیم قیمت رقابتی بدهیم.


این چرخه کجا باید شکسته شود، آیا درست شدنی نیست ؟

به نظر من هرگز برای هیچ کاری دیر نیست. حتما شدنی است. اما فرهنگ سازی می خواهد و برنامه ریزی. ببینید ما در ایران همین الان 23 تشکل در این صنعت داریم، که بعضا با هم درگیرند و رقابت می کنند. پاکستان، فقط یک تشکل دارد. ما این همه امکانات داریم، به علاوه سابقه طولانی در قالب سازی و قطعه سازی و ماشین سازی و نزدیک سه دهه تولید مواد اولیه، و پاکستان هیچیک از اینها را ندارد، اما می بینیم که همان کشور مناقصه شرکتی مثل آدیداس با سخت گیری های فیفا را حتا در برابر رقیبی مثل چین برنده شده و توپ های همین جام جهانی اخیر راتولید می کند، و ما فقط ادعا داریم و یکسره دنبال این هستیم که رانت مواد چه می شود؟ در کجای دنیا یک همچین مذاکراتی بین قطعه سازها و پتروشیمی ها می شود و چنین توقعاتی مطرح می شود؟

ما باید برای بالا بردن سرانه مصرف که تولید را شکوفا می کند، تلاش کنیم. این می تواند خود به خود خیلی از این مشکلات را حل کند. بخشی مهم از کارهای زیرساختی و از جمله فرهنگ سازی هم کار دولت هاست، و باید سیاست هایی را برای تغییر فضا و جهانی کردن صنعت پلاستیک و حتا افزایش سرانه مصرف محصولات پلاستیکی به کار بندد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,500 ریال 2000 2.76% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 67,500 ریال 1500 2.22% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 67,500 ریال 2000 2.96% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 500 0.76% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 500 0.76% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 1000 1.67% نمودار و آرشیو
020 58,800 ریال 1500 2.55% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال 1200 2.05% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,400 ریال 1200 2.13% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,000 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
2420h 58,300 ریال 1100 1.89% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,300 ریال 1100 1.89% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 59,100 ریال 600 1.02% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,600 ریال 800 1.37% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 68,000 ریال 1200 1.76% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,100 ریال 800 1.17% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,100 ریال 400 0.49% نمودار و آرشیو
1540 75,500 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,500 ریال -1000 1.38% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,100 ریال 800 1.17% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 81,000 ریال -3000 3.57% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,500 ریال 500 0.69% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,500 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال 500 1.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 101,000 ریال -800 0.79% نمودار و آرشیو
ABS150 99,000 ریال -1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖