تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۱۴ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

صنایع تكميلي ارزش افزوده و اشتغال ایجاد می کنند نه پتروشیمی ها

مدیرعامل پلاستیک کار معتقد است همان قدر که در آزادسازی قیمت مواد اولیه به صنایع بالادست توجه شد، صنایع تكميلي مورد بی مهری قرار گرفتند
صنایع تكميلي ارزش افزوده و اشتغال ایجاد می کنند نه پتروشیمی ها

مهندس پارسا، مدیرعامل پلاستیک کار دو بار جایزه صادر کننده نمونه ملی را کسب کرده، واحد تحت مدیریتش 82 نفر نیرو دارد و محصولات شرکتش در بازار کشورهای همسایه خریداران خوبی دارد. مدیرعامل پلاستیک کار معتقد است همان قدر که در آزادسازی قیمت مواد اولیه به صنایع بالادست توجه شد، صنایع تكميلي مورد بی مهری قرار گرفتند، در حالی که اشتغال و ارزش افزوده توسط صنایع تكميلي ایجاد می شود نه پتروشیمی ها. او معتقد است تمرین توجه به منافع صنعت به جای منافع اعضا، از سوی انجمن ملی تجربه مفیدی است و می گوید: برای تغییر نگرش در کارهای انجمنی، باید کار فرهنگی انجام شود.

مهندس پارسا، بسته خروج غیرتورمی دولت از رکود را مقدمه ای بر شروع روزهای سخت صنعت می داند. برای گفتگو با وی، صبح آخرین روز یک هفته کاری در طبقه سوم ساختمانی در خیابان ونک میهمان شرکت پلاستیک کار بودیم. گفتگوی روابط عمومی انجمن ملی و این صادرکننده موفق صنعت پلاستیک را بخوانید.

 

آزادسازی قیمت ها تا چه حد روی صادرات پلاستیک کار تأثیر گذاشته است؟

کشور باید حتما در تولیداتی که در آن ها مزیت نسبی دارد صادرات انجام دهد، اما صادرات در رشته کار ما با مشکلاتی مواجه است. از یک سو سیستم توزیع و تغییرات قیمت مواد اولیه در 45 روز اخیر، و از سوی دیگر اگر قرار باشد با ارز آزاد خرید کنیم در حالی که هزینه ها نیز  نسبت به سال پیش  25 درصد افزایش داشته، کار بسیار سخت شده و قیمت تمام شده افزایش می باشد. ماشین آلات در ایران به روز نیستند و باز خودِ این قیمت تمام شده را بالاتر می برد.از طرفی صادرات به کشور عراق به دلیل بحران فعلی این کشور، دچار مشکل شده است و در یکی دو ماه اخیر صادرات خیلی کم شده است به نحوی که صادرات این شرکت حدود 70 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

نکته ای در خصوص مواد اولیه اشاره کردید، عرضه جدید در بورس را چطور ارزیابی می کنید؟

مزیت سیستم جدید عرضه در بورس، این است که در صورت تداوم، واسطه یا دلال را حذف خواهد کرد. ولی هیچ کمکی به صنایع تكميلي نشده، یعنی پولی که پیش از این واسطه ها می بردند، حالا صنایع مادر می برند. یعنی برای صنایع تكميلي هیچ کمکی نشده چه بسا که گاهاً ما نسبت به گذشته با قیمت گران تر مواد اولیه روبرو هستیم اما سیستم توزیع را قبول دارم که تولیدکننده هر قدر که نیاز به مواد اولیه داشته باشد می تواند آن را بدون دردسر تأمین کند که این خیلی خوب است.

 

قبلا شما اگر از واسطه خرید می کردید در دریافت فاکتورهای رسمی مشکل داشتید در این بخش نظر شما چیست؟

اینکه توزیع مواد اولیه به این شکل جدید صورت می گیرد خیلی از مشکلات حل شده اما منافعی برای صنایع تكميلي نداشته است. الان ما مواد را گران تر از زمانی که مواد را از واسطه تهیه می کردیم خرید می کنیم.

 

قبلا هم که مواد اولیه مورد نیازتان را از بورس تهیه می کردید، همه مواد مورد نیازتان را نمی توانستید با ارز مبادله ای از بورس تهیه کنید و بخش عمده ای از مواد مورد نیاز واحدها از بازار آزاد تهیه می شد، برای این شکاف قیمتی که تولیدکننده مواد خود را از بورس و از بازار آزاد تهیه می کرد، نهایتا تولیدکننده قیمت تمام شده خود را بر اساس مواد تهیه شده از بازار آزاد تعیین می کرد.

همان درصدی که آن زمان از بازار آزاد تهیه می کردیم از قیمت فعلی بورس، پایین تر بود. مواد اولیه ای که از بازار آزاد به طور مثال 4900 تومان تهیه می شد حالا  از بورس خیلی شفاف 5400 (تومان) خرید می کنیم که تا به کارخانه برسد 5500 تمام می شود قیمت مواد اولیه طی دو ماه گذشته برای تولید کننده صنایع تكميلي، افزایش پیدا کرده است ولی از سوی دیگر، منافعی که در گذشته به سمت چرخه تولید هدایت نمی شد حالا به جیب پتروشیمی ها می ریزد.

اعتقاد من این است که پتروشیمی ها هم شرکت های تولیدی هستند و حتما هم باید رشد کنند و جزو صنایع مادر هستند. اما برنامه این نباشد که فقط صنایع مادر رشد کنند، این صنایع تكميلي هستند که ارزش افزوده ایجاد می کنند، اشتغال اصلی توسط صنایع تكميلي ایجاد می شود. اگر قرار باشد که صنایع مادر صرفا رشد کنند آن هم برای خام فروشی، شرکت های تكميلي، بیکار می شوند و با بیکار شدن این واحدها نمی توانند جذب نیرو داشته باشند و چه بسا از نیروهای خود هم نمی توانند صیانت کنند و نهایتا بیکاری ایجاد می شود. اگر نگاه دولت این باشد که صنایع تكميلي را هم همراه با صنایع مادر رشد کند  و برنامه مشخص و مدون برای این کار وجود داشته باشد بسیار خوب است.

 

برای اینکه آزادسازی قیمت ها به نحو بهتری انجام می گرفت و از صنایع تكميلي هم حمایت صورت می گرفت، پيشنهاد شما چه بود؟

صنایع بالادستی با چه قیمتی خوراک خود را از دولت تأمین می کند؟ برخی صنایع بالا دستی را می بینیم که بالای 300 درصد سود برده اند. در این برنامه جدید (برنامه خروج غیرتورمی از رکود) هم نگاه دولت خام فروشی است. اگر نگاه دولت این باشد که خام فروشی رشد پیدا کند، خوب شرکت های مادر می توانند مواد خود را صادر کنند و شرکت های تكميلي هم کارشان به تعطیلی می انجامد.

 

البته این پیش شرط در مصوبه وزارت صنعت آمده که پتروشیمی ها اول باید نیاز بازار داخل را تأمین کنند و بعد دست به صادرات بزنند.

این قوانین را نمی شود پذیرفت، چرا که همیشه دیدیم صنایع بالادستی در توزیع مواد اولیه می آمدند مثلاً از یک گرید 700 تن به بازار عرضه می کردند و بعد از اینکه قیمت در بازار بالا رفت، به ناگهان 11 هزار تن در بازار عرضه می کردند، یعنی این تولید را قبلا هم داشتند.  عرضه ها شفاف نبود. باید دید چطور در یک هفته عرضه از 700 تن به 11 هزار تن می رسد. یا در پی وی سی هم به همین شکل، این همه عرضه عالی است. اما باز شاهدیم که عرضه ها را کم کردند و قیمت ها مجدداً در حال افزایش است، باز هم دلال ها در حال رشد هستند و غیرمستقیم پتروشیمی ها در حال کمک کردن به دلال ها هستند. ببینید، نگاه بر خام فروشی است و دولت هم علنا اعلام کرده که خام فروشی را تقویت می کند در همین برنامه جدیدش (خروج غيرتورمي از ركود).

 

شما عضو انجمن ملی هستید، آیا انجمن ملی با اهداف پیش بینی شده برای تشکیل آن آیا در راستای این اهداف حرکت می کند و این حرکت را چطور ارزیابی می کنید؟

کار انجمن خوب است اما بگذارید نکته ای را بگویم: نباید توقع داشته باشیم که انجمنی که تازه پا گرفته، (حدود یک سال و نیم) بتواند همه مسائل را حل کند، مسائل هم در کشور ما پیچیده است. هنوز هنگام تصمیم گیری و تصویب قانون از سطوح پایین کار کارشناسی انجام نمی شود، ما در حال تلاش هستیم که انجمن در تصمیم سازی ها شریک شود. اگر این اتفاق بیفتد و انجمن ها بتوانند در تصمیم سازی ها اثربخش باشند، انجمن ما هم از گروه متخصصی برخوردار است و مطمئنم که اثربخشی اش خوب خواهد بود. الان هم در مقابل نگاه دولتمردان ما، انجمن ملی خوب عمل کرده است.

 

انجمن چند کمیسیون دارد که شما هم بیشتر با کمیسیون صادرات در ارتباط هستید، نظر شما در مورد عملکرد این کمیسیون ها چیست؟

بله، من عضو کمیسیون صادرات هستم و دختر من هم در یکی از کمیسیون ها انجمن (روابط عمومی) عضویت دارد. در قسمت فنی هنوز خیلی قوی نشده ایم و بیشتر باید کار بشود، کمیسیون صادرات هم در حال تلاش است و بقیه کمیسیون ها هم تا جایی که اطلاع دارم خوب کار می کنند و با امکانات موجود، حداکثر بهره برداری را انجام می دهند.

 

واقعیت این است که سابق بر این، بعضی از اعضا انجمن ها برای منافع شخصی کار می کردند، به طور مثال من عضو انجمن می شدم که به واحد خودم کمک کنم. اعضای انجمن ملی در حال تلاش برای تغییر این نگاه هستند، یعنی تصور ما این باشد که باران اقتصادی بر همه ببارد و ما هم از آن نصیب ببریم. این که تصور این باشد که باران فقط برای ما ببارد درست نیست. انجمن باید تلاش کند تا به همکاران ثابت کند که تلاش هایش برای صنعت است و برای صنعت پلاستیک قدم بر می داردکه البته در حال حاضر این چنین است. اگر نگاه انجمن ها، ملی و فراگیر باشد، آرام آرام انجمن ها اثربخش خواهند شد. اگر در انجمن ها، فردی در حال حمایت از منافع خود است باید جلوی این قضایا گرفته شود و تصور نکنیم از تلاش ما برای بنگاه خودمان، کسی سر در نمی آورد.

 

انجمن ها باید چه کاری انجام بدهند که اعضای آنها احساس کنند که این انجمن به فكر آنهاست؟

انجمن ملی پلاستیک نگاهش ملی است برای همین تعداد اعضايش زیر 100 نفر است، همه صنوف به این شکل درآمده اند که استدلال اعضای آنها از عضویت در انجمن ها، بهره مندی از یک سری مزایاست. اساس کار انجمن ها این نیست که یک فرصت و رانت برای اعضای خود به وجود بیاورند. این نگاه باید عوض شود و برای این تغییر نگرش نیاز به کار فرهنگی بیشتری است. کشور ما یک کشور یارانه ای بوده و رفته رفته (مثل مصوبه اخیر وزارت صنعت) در حال خروج از این امتیازهاست، همین موضوع، نگاه صنف را به انجمن ها بد می کند و صنف تصور می کند این انجمن است که تلاش می کند که قیمت مواد اولیه آزاد بشود.

 

در مورد پلاستیک کار برای ما بگویید:

شرکت پلاستیک کار در سال 1367 تأسیس شده است، در دو گروه تولیدی کار می کنیم، یکی گروه پی وی سی و دیگری گروه پلی اتیلن. در گروه پی وی سی ما انواع کامپاندها و گرانول های پی وی سی را تولید می کنیم و در ایستگاه بعدی انواع شیلنگ های پی وی سی را تولید می کنیم. در قسمت پلی اتیلن انواع فیلم های کم عرض و عریض ساده و تقویت شده مورد مصارف گوناگون از قبیل کشاورزی، ساختمانی و عمرانی، فیلم های شیرینک همراه با چاپ، انواع کیسه های تبلیغاتی، صنعتی و کیسه نایلکس، کیسه فریزر و کیسه زباله و ... را تولید می نماییم.

 

چند درصد از بازار را پلاستیک کار را به خود اختصاص داده است؟

در داخل کشور کمتر از یک درصد اما در خارج از کشور سهم خوبی داریم.

 

بازارهای صادراتی شما شامل چه کشورهایی می شوند؟

اگر از قدیم بگوییم ما حتی به آلمان و ایتالیا هم صادرات داشتیم ولی حالا دیگر امکانات آن را نداریم. در حال حاضر به کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، کویت، امارات، سوریه، آذربایجان و سایر کشورهای C.I.S صادر می کنیم. به کشور کوبا و آلبانی صادرات داشته ایم ولی به صورت موقتی بوده است.

 

و تعداد کارکنان شما؟

22 نفر دفتر مرکزی و 60 نفر هم در کارخانه مشغول به کار هستند.

 

و نکته ناگفته؟

بسته ای که دولت برای خروج غیرتورمی از رکود در نظر گرفته، کار را برای تولیدکنندگان خیلی سخت می کند، ممکن است در کوتاه مدت برای جامعه مفید باشد، ولی کار تولید را بسیار سخت می کند. چون بیشتر نگاه به خام فروشی است و پشتوانه کار بیشتر خام فروشی است  فکر می کنم کار ما را سخت تر بکند و روزهای سخت تری پیش رو خواهیم داشت. اما به هر حال امیدوارم این سیاست در درازمدت برنامه ای برای صنایع تكميلي پتروشیمی داشته باشد که به نفع مردم باشد. با هر سیاستی که دولت وضع می کند، یک عده ریزش می کنند و عده ای هم قوی تر می شوند این برنامه دولت آقای روحانی کار کارشناسی شده ایست اما بیشتر، نگاه به خام فروشی است. مشکلی که وجود دارد این است که شما برای به دست آوردن یک بازار، کلی هزینه می کنید بعد با تغییر سیاست ها همه هزینه های شما از بین می رود. یادمان باشد ما رقیب زیاد داریم به طور مثال قیمت مواد اولیه قطر برای مشتری های صادراتی ما ارزان تر است! اگر قرار باشد مشتری صادراتی ما در مقابل قیمت 100 تومانی قطر بخواهد 110 تومان از ما خرید کند، قطعاً ما حذف می شویم.

تولید مستمر و صادراتی می تواند نوید بخش اقتصاد شکوفا و رونق کسب و کار و کمک به امنیت و عدالت در جامعه باشد و همچنین ایجاد اشتغال که از مهمترین دغدغه خانواده ها و دولت محترم می باشد. بدون شک تنها راه رشد اقتصادی، رونق تولید است.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖