ارسال پاسخ

شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۳ ۲۱:۲۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1753 Telegram

inpia.ir

تغییرات هیئت مدیره جامعه قالبسازان ساختارشکنانه نبود

inpia.ir: روابط عمومی انجمن ملی برای تبیین برنامه های هیئت مدیره جدید جامعه قالبسازان با رییس هیئت مدیره و مدیرعامل این جامعه به گفت و گو نشست.
تغییرات هیئت مدیره جامعه قالبسازان ساختارشکنانه نبود

inpia.ir: مدتی پیش مجمع قالبسازان برگزار شد و ترکیب هیئت مدیره این تشکل تغییر پیدا کرد. اعضایی جوان که پیش تر به آموزش مشغول بودند حالا با رأی بالا خود را در سمت رئیس هیئت مدیره، نایب رییس و مدیرعامل می بینند. البته این انتخاب، متأثر از منع قانونی برای حضور سه باره اعضای هیئت مدیره بود که این فضا را فراهم ساخت.

این اعتماد نشان از عزم جامعه قالبسازی به تغییراتی سازنده دارد. تغییراتی برای حضور بیشتر در تصمیم سازی های کلان صنعتی، تقویت ارتباط با تشکل های هم صنف و توسعه ارتباطات رسانه ای برای معرفی بیشتر جامعه قالبسازی به مخاطبین. گریدبندی قالبسازان و معرفی سطح بندی انجام  شده به صنعت از دیگر برنامه های هیئت مدیره جدید است.

روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک برای تبیین برنامه های هیئت مدیره جدید با مهندس فقیهی رییس هیئت مدیره و کرباسی زاده مدیرعامل این جامعه، به گفت و گو نشست. آنچه در ادامه می خوانید ماحصل این گفت و گوی کوتاه و صمیمی است.

 

تا چه حد قائل هستید که ترکیب هیئت مدیره جدید نسبت به هیئت مدیره گذشته متفاوت است؟

فقیهی: ما فقط یک کار جدید کردیم که از دوستانی که در قالبسازان بزرگ دولتی هستند دعوت کردیم بیایند که رأی آوردند و به هیئت مدیره راه پیدا کردند. خیلی اتفاق جدیدی نیست همه این افراد قبلا با جامعه همکاری می کردند و روال، روال ساختار شکنی نبوده است.

 

همین نکته ای که گفته بودید دعوت از دولتی اتفاق جدیدی است

این در هیئت مدیره قبلی تصمیم گیری شد قبلا هم این اتفاق افتاده بود اما (شرکت کننده ها) رأی نیاورده بودند.

کرباسی زاده: روال این بوده که تعدادی که کاندید می شوند و یک تعدادی هم ما از آن ها (دولتی ها) دعوت می کردیم، افرادی که خوشنام و خوش سابقه هستد و می توانند زمان بگذارند برای کار، معمولا هیئت مدیره این افراد را دعوت می کند و رأی گیری می شود. دفعات قبل هم این کار انجام شده بود اما رأی نیاورده بود. این بار اما دو نفر از بخش دولتی رأی آوردند.

فقیهی: شاید ظاهر قضیه این باشد که تیم جدید است اما این به دلیل این است که افراد در رسانه ها نبودند این اعضا، همه از همکاران سابق ما هستند و سال ها زحمت کشدند و حضور داشتند. آقای مهندس کرباسی زاده و مهندس غفرانی بیش از 7 سال است که با جامعه قالب سازان همکاری می کنند. آقای مهندس ساروقی و مهندس عباسی هم که قبلا در هیئت مدیره حضور داشتند و آقایان مهندس سلیمانی و ربیعی هم از بخش قالبسازان خودرویی هستند که دعوت شدند و رای آوردند.

کرباسی زاده: موضوعی که اتفاق افتاد به خاطر تغییر اساسنامه ای که داشتیم بود، به دستور وزارت کشور که اعضای هیئت مدیره نمی توانند بیش از دو بار در ترکیب هیئت مدیره باشند همین باعث شد که تغییر به شکلی که دیده شد اتفاق بیفتد و بعضی از اعضا امکان شرکت مجددشان نبود

فقیهی: ضمن اینکه اعضای سابق خودشان اینقدر نگاهشان مثبت بود که تا اینجا آماده بودیم اگر خواستیم کمک بکنیم و در دوره قبل این تصویب شد نگاه خیلی مثبت است و همدلی هست و ساختارشکنی دیده نمی شود اما تأیید می کنم که به هر حال ایده های جدید و انرژی جدیدی وجود دارد و در همین یک ماهی که از انتخابات می گذرد بالغ بر 4 جلسه داشتیم که در ماه آینده هم هر هفته یک جلسه داریم و قطعا بهبود وضعیت جامعه را شاهد خواهیم بود ولی این به معنی قدردانی از اعضای سابق است یعنی می خواهیم راه آنها را با انرژی بیشتری ادامه بدهیم.

 

تیم جدید تیمی است که وقت زیادتری می گذارد و این وقت زیاد و این پتانسیل بالا چه برنامه ای را در دستور کار خود دارد؟

فقیهی: اگر اجازه بدهید یک ماه دیگر این را مبسوط صحبت می کنیم. اما به صورت کلی این برنامه ها را می توانیم در اختیارتان بگذاریم. جامعه 4 بخش است:1- دبیرخانه 2- واحد آموزش شامل آموزش عملی کاربردی و3- تخصصی  4- نشریه و سایت. این 4 بخش را داریم که در هر 4 بخش برنامه های بسیار خوبی در حال تدوین است که ان شاء الله بهبود کمی و کیفی داشته باشیم و ضمن این که افزایش فضا، خدمات به اعضا، ارتباط با ارگان ها دیگر و این ها در حال تدوین است و یک ماه دیگر می توانیم این جزئیات را بدهیم.

کرباسی زاده: به صورت کلی، فعال کردن بخش رسانه ای جامعه یکی از برنامه هاست. این خیلی اهمیت دارد که جامعه به صورت مثبت در رسانه حضور پیدا کند و بیشتر از چیزی که الان دیده می شود جامعه (قالبسازان) را معرفی کنیم. این یک بخش کار است. برنامه کلان دوم این است که دلمان می خواهد خدمات بهتری به اعضای جامعه قالبسازها ارائه دهیم به صورت عام. این خدمات بهتر می تواند شامل خدمات صنفی باشد و می تواند شامل خدمات آموزشی باشد و رفاهی و حوزه ها مختلف. حتی خدمات بازرگانی باشد که هر بخش را بررسی می کنیم که چطور خدمات بهتر به اعضا بدهیم. بخش بعدی رفع معضلات مالی جامعه استکه در گزارش مجمع هم بود یک مقداری ما مشکلات مالی پیدا کرده ایم که این کار در کوتاه مدت رفع کنیم. بخش بعدی هم ارتباط مؤثر با انجمن ها و تشکل های صنفی مشابه خودمان است که این را به صورت جدی دنبال می کنیم.

 

این فضا و حس مثبتی که در مجمع دیده می شد مؤید این بود که تیم قبلی فضا را با رضایت خاطر برای تیم جدید باز کرد هم به خاطر موضوعات اساسنامه یا به صورت داوطلبانه. این همدلی و هماهنگی در تیم دیده می شد اما به نظر من مثل اینکه خیلی این هماهنگی درون گروهی است و نمود خارجی ندارد و کسی بیرون از اینجا این برداشت را ندارد. در حالی که یکی از کارهای فعالیت ها تقویت رسانه ای و تقویت ارتباط با تشکل های هم صنف خودتان است که بتوانید فرصت هایی را ایجاد کنید.

کرباسی زاده: روابط بین جامعه قالبسازان مثل انجمن های دیگر مثل پلاستیک، اتحادیه فلزتراش، مهندسان مکانیک ایران، انجمن ساخت و تولید، انجمن مهندسی تأمین و نگهداری و  ... در صدد هستیم با همه این گروه ها ارتباط مان را تقویت کنیم.

فقیهی: قالبسازی یک حرفه ای است که واقعا افراد را درون گرا می کند و اعضای ما و مؤسسین جامعه، همه قالبساز هستند. نوع صنف این طور است. دوم اینکه جامعه قالبسازان اعضایش هم قالبساز است و خیلی ثروتمند نیستند.

 اعضای تیم قبلی (هر چند من عبارت قبلی را قبول ندارم چرا که همه این بزرگواران حضور دارند و ما از آنها استفاده می کنیم. این دوستان بیست و هفت، هشت سال جامعه را سرپا نگه داشته اند با چالش های زیادی روبرور شده اند و در دوره هایی تحت فشار بوده اند) یکی از گلوگاههای صنعت قالب سازی را کمبود دانش و تخصص قالب سازها تشخیص داده بودند. به همین علت هم آموزش رشد کرده و مفید هم بوده است. مثل دانشگاه آزاد که نیاز تامین قشر تحصیلکرده در جامعه را به شکل خوبی برطرف کرد.

در جامعه قالبسازاان هم همین طور است در یک دوره ای نیاز اصلی قالب سازها را آموزش تشخیص داده اند و حالا به نقطه بلوغی رسیده است. این آموزش به بلوغی رسیده و خدمات آن را می توان اثراتش را دید. حالا دلمان می خواهد ارتباطات خودمان را بیشتر کنیم و در دوره ای که درون گرا بودیم بیشتر مثل قالبساز رفتار رشده و زیر فشارهای انجام شده به نظرم خیلی خوب عمل شده و در این برهه بهتر است ارتباطات را بیشتر کنیم و فضاهای جدیدی را کشف کنیم که به نفع جامعه قالب سازان باشد.

 

کرباسی زاده: یکی از برنامه های ما که بخشی از برنامه ها باشد این است که بتوانیم با سیاست گذارهای بخش صنعت کشور ارتباط مؤثری داشته باشیم الان احساس می کنیم که تصمیمات گرفته شده در بخش صنعت، بخش قالبسازی را به عنوان یکی از بخش های مادر محسوب بکنیم مهندس  ساخت و تولید هستیم باید به هر حال جا دارد که فضای کافی و فضای بیشتری را برای نظرات این بخش در سیاست های کلان کشور دیده بشود. تلاش می کنتیم که اگر به آنجا برسد با برقراری ارتباط مؤثر بخش های حاکمیتی بتوانیم این ارتباطات را کانالیزه کنیم و خواسته هاب بخش قالبسازی را در فیلد صنعتی به سیاستگذارها برسانیم که یکی از بخش هایی است که در برنامه های ماست.

 

همه تشکل ها این گلایه دارند که به هیچ عنوان در تصمصیمات کلان کشور به بازی گرفته نمی شوند.

فقیهی: البته خود ما هم تا بحال وارد این بازی نشده ایم. ما شاید در تصمیم گیری دخالت نکنیم اما در زمینه اطلاع رسانی حالا شاید بتوانیم یک تیمی مثبت باشد و از این اطلاعات استفاده مثبت بکند اما وظیفه ما این است که بگوییم.

کرباسی زاده: سعی ما این است صدای قالبساز باشیم برای سیاستگذار. ما تا به امروز خودمان هم خیلی فعال نبودیم. موقعی است که انجمنی فعالیتی می کند و خودمان را زیاد وارد این بازی نکرده ایم.

فقیهی: این ارتباط بوده اما محدود بوده. وزارت صنایع با دوستانی که اینجا داشتیم برای واردات قالب ارتباط گرفته برای کارشناسی قالب که این وارد بشود یا نه و اتفاقا جایی هم که وارد شدیم خیلی خوب وارد شدیم. ضمن اینکه خیلی خوشحالیم که شما اینجا هستید، انجمن صنایع ملی پلاستیک و پلاستیک کارهای مشابه، ارتباط تنگاتگی با قالبسازی دارند این هم چیزی است که سال گذشته شروع کردیم که این ارتباط تقویت بشود حالا دکتر قصری و مهندس صادقی دوستی مختصری داشتیم و ارتباط برقرار کردیم و این خیلی مفید است و به هر حال اصل قضیه در تولید قطعات پلاستیک یک بخش عمده ش قالب است و عرض من این است که نه تنها در ارتباطات دولتی این نبود، بلکه حتی این ارتباطات در بین انجمن ها هم نبودهاست.

کرباسی زاده: یک برنامه کلان دیگری که داریم گریدبندی قالبسازهای کشور است. این کار قبلا به صورت محدود انجام شده. اما دنبال این هستیم که بحث گریدبندی قالب سازهای کشور را مطرح کنیم تا بتوانیم قالبسازهای را تشویق کنیم داشته های معنوی وفنی مهندسی خودشان در این حوزه افزایش بدهند که نیازمند برنامه ریزی کلان و بلند مدت است و این برنامه میان مدت ماست ولی یکی از برنامه های

 

می توانید این گرید بندی را به صنایع هم کار خودتان اعلام کنید:

کرباسی زاده: برنامه همین است، بازوهای اجرایی این کار را باید ببینیم و در آیین نامه اجرایی تصویب کنیم اما یکی از اهداف ما جدا این است و معتقدیم صنعت قالبسازی به خاطر کاربرد وسیع آن در صنعت واز سوی دیگر تهاجم جدی که از نظر واردات در این بخش داریم باعث شده یک جاهایی مشتری های قالبسازها به جای این که اعتماد به قالبسازی داخلی، حرکت به سمت واردات می کنند. اگر بتوانیم قالبسازهای خودمان را گریدبندی کنیم واین گریدبندی معتبر باشد و کارا باشد و اثربخش باشد در این بخش فکر می کنم می تواند به گسترش اعتماد صنعت قالبسازی در کشور منجر بشود و هم به بخش کاهش هزینه های بخش صنعت.

 

نمایی از وضعیت موجود که وضعیت قالبسازی در کشور چطور هست؟

فقیهی: در بحث قالبسازی واقعیت این است که این صنعت هم تافته جدا بافته ای از  کل صنعت نیست. اگر من همین سوال را بپرسم که وضعیت صنعت پلاستیک چگونه است، جواب شما هم همانی است که ما به وضعیت قالبسازی می دهیم. واقعیت این است که صنعت ما در 8 سال گذشته به شدت عقب افتاد. اگر خودروسازی تعطیل شده اگر صنایع دیگر هر کدامشان به مشکل خوردند پس قالبساز ما هم که به این ها خدمات می رساند او هم به مشکل برخورده است. در دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد قالبسازی ما تقریبا به روز بود. چرا؟ چون خودروسازی ما به روز بود. ما خودروی روز اروپا را تولید می کردیم و بنابراین قالبسازهای ما باید ابزارآلات لازم آن را تولید می کردند. نرم افزارها، ماشین آلات به روز باید تهیه می شد.ارتباط تکنولوژی با کشورهای توسعه یافته داشتیم و خاطرم هست که اوایل دهه هشتاد، ما اصلا تصور نمی کردیم که ترکیه حتی در سطح ما باشد نه اینکه روزی از ما پیشی بگیرد یعنی اینقدر سطح ما بالا بود.

در هشت سال گذشته، همان طور که همه صنایع مشکل داشتند قالبسازی هم مشکل دار شد. در تجهیزات و ابزار به روز نیستیم. در متریالی که مصرف می کینم به روز نیستیم. در دنیا گرافیت به جای مس، آلومینویم به جای فولاد، قالب های سرامیک استفاده می شود، ماشین پنج محور سی ان سی دیگر کاملا عادی شده ما سه محور پایه استیل هم نداریم سه محور معمولی داریم. بنابراین این که در مورد قالبسازی صحبت می کنیم فرقی با صنایع دیگر ندارد، همان طور که صنایع دیگر عقب افتاد و فاصله افتاد بین دنیای ما و توسعه یافته قالبسازی هم همین اتفاق افتاده.

با انرژی مجدد و همراه با شیب اقتصاد کشور لازم است این شکاف را پر کنیم. قالبسازهای ما هم در کشور ددو گروه هستند. یک گروه قالبسازهای اشل های خیلی بزرگ مثل آیکید و .. که عمدتا طرف قرارداد صنعت خودرو هم هستند این ها در واقع می شه گفت در اوایل دهه هشتاد اواخر هفتاد همه به جدیدترین تجهیزات مجهز شدند اما به دلیل عدم استفاده بهینه از این تجهیزات بخ صوص در سال های اخیر امروز قیمت تمام شده این ها، رقابتی نیست با کشورهای دیگر.

یک بخش دومی هست که صنعت قالبسازی ما بخش قالبسازهای کوچک زیرپله ای هستند که در واقع تجهیزات بسیار ضعیفی دارند و پرسنل کم دانشی دارند و در واقع از این کم دانشی و بی ابزاری لطمه می بییننند. بار اصلی صنعت هم به دوش آنهاست به دلیل اینکه قالبسازیها بزرگ انعطاف زیادی ندارند در نتیجه این قالبسازهای کوچک که امکان این انعطاف و ایجاد تنووع محصولی دارند این ها تکنولوزی شان به روز نیست واز دانش کافی برخورداد نیستند هنوز این طور است که در قیمت تمم شده قالب، هزینه مواد هنوز هم بالاتر از تکنولوژی است.

قالب های خردف گره اصلی آن زمان است، قیمت نیست. زمان را هم تکنولوژی نشان می دهد وقتی تکنولوژی را بالا می بریم، زمان پایین می آید. 95 دلار پول متریال و نیروی انسانی و 5 درصد آن تکنولوژی است. اما در دنیا سطح تکنولوژؤی را بالاتر می برند که آن طرف کاهش پیدا کنند ابزارها و تجهیزات جدیدتر استفاده می کنند و ابزارهای برشی به روزتر استفاده می کنند ما در این حوزه با هم باید حرکت کنیم و این قالبسازهای کوچک کرا مجهز کنیم به دانش، و از سوی دیگر هم قالبسازهای بزرگ را مجهز کنیم به انعطاف پذیری. در این صورت هست که می توانیم حرکت کنیم و البته با کشورهای پیشرفته برای انتقال دانش فنی، تجهیزات و ماشین آلات اگر نه ...

 

در ارتباط گرفتن با کشورهای پیشرفته آیا دوره هایی را دارید که از اعضای جامعه برای آموزش ارسال کنید؟

در دستور کار شرکت در نمایشگاه های خارجی از قدیم در دستور کار ما بوده، یعنی سال گذشته هم دو نمایشگاه بوده. اما آموزش نبوده اما معمولن نمایشگاه در هنگام حضور، یک تیم فنی، بازدیدکننده های جامعه را راهنمایی می کنند. این که اشاره کردید موضوع خوبی هست که در دستور کار قرار بدیم.

 

سایت جامعه بسیار روی آموزش خیلی متمرکز شده و در بحث اطلاع رسانی خیلی ضعیف است.

کرباسی زاده: اگر سایت جامعه را از هفته گذشته تا هفته فعلی مورد بررسی قرار بگیردف بخش اخبار صنعت در سایت خیلی تقویت شده و بخش مقالات به شدت تقویت شده و ما در یک هفته اخیر بیش از 20 تا 25 ساعت وقت برای تقویت بخش اطلاع رسانی سایت گذاشته ام. این فعالیت مستمر هست و اطمینان داتشه باشید در کمتر از کی هفته آینده سایت ما به جایی می سد که از آموزش صرف خارج م یشود به به بخش اطلاع رسانی اهمیت می دهیم. در یک هفته ای که می آیدف در همین هفته ای آینده، جلسه فوق العاده ای برای سایت و نشریه گذاشته ایم.

واقعا نشریه مان را قصد داریم به دو ماهنامه برسنانیم مجوز ما هم دو ماهنامه است اما تلاش داریم به همین دوره زمانی آن را برسانیم، تیراژ نشریه را افزایش بدهیم و نشریه مان را از حالت منفعل به حالت فعال برسانیم و به جای اینکه ما به دنبال مشترک باشیم، اعضا علاقه مند شوند که این نشریه را به صورت اشتراک سالانه مشترک شوند. این نکاتی که در برنامه های ما وقتی تحقق پیدا کنند، بیان بهتری پیدا می کند. ولی این کار قطعا صورت خواهد گرفت و همه این کارها را انجام خواهیم داد.

 

جامعه قالبسازها روی بحث آموزش خیلی تمرکز کرده است، چرا؟

فقیهی: من دانشگاه آزاد را مثال زدم، چون به نظرم در زمان خودش مسئله اموزش خوب تشخیص داده شد. مهم این است که گلوگاه تشخیص داده شود و راه احل پیشنهاد شود. اما بعد از حل شدن، نباید روی این مسئله متوقف شویم. الان خوشبختانه در 20 سال آموزش خیلی خوبی به دانشجوها داده شده. قالبسازاها مستمر در حال آموزش گیری هستند و در برنامه های ما این هست که جنبه های دیگر جامعه را گسترش دهیم. اما باز هم یادآوری می کنم که در موقع خودش خوب تشخیص داده شد. چون کار بسیار فنی بوده و نیاز به دانشجو داشت. هر کار دیگری که بکنیم، گسترش آموزش را خواهیم داشت، به دلیل اینکه صنف ما یک صنف کاملا فنی است که نیاز به آموزش مستمر دارد.

 

مصاحبه و تنظیم: روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖