ارسال پاسخ

شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳ ۱۲:۳۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1289 Telegram

inpia.ir

مشکلات اداری مانع راه اندازی شهرک صنعتی پلیمری ارومیه شده است

تولید کننده بزرگترین مخازن پلی اتیلن جهان گفت: پروسه طولانی اداری و ایجاد مشکلات و موانع مختلف انگیزه راه اندازی شهرک صنعتی پلیمری ارومیه را از بین برده است در حالیکه کشورمان به توسعه علمی و صنعتی به شدن نیازمند است.
مشکلات اداری مانع راه اندازی شهرک صنعتی پلیمری ارومیه شده است

به گزارش اینپیا به نقل از تسنیم ، میر قاسم میرزاده متولد سال 1334 در روستای شهیدپرور و انقلابی "پر" در فاصله 20 کیلومتری شهرستان ارومیه است. وی مدرک دکترای اقتصاد و بازرگانی از خارج از کشور را دارد.

میرزاده به عنوان یکی از خودساخته ترین فعالان اقتصادی آذربایجان غربی، در دو دهه اخیر نام خود و محصولات واحد تولیدی اش را در بین برترین چهره ها و واحدهای تراز اول صنعتی کشور تثبیت کرده و همزمان توفیقات او در زمینه ساخت مخازن پلی اتیلن از او یک چهره صنعتی جهانی ساخته است.

او در سال 66 واحد تولیدی صنعتی "ایران پاش" را به تعبیر خود در آلونکی به ابعاد 2 در 2 متر راه اندازی کرد اما امروز این واحد تولیدی به عنوان بزرگترین کارخانه تولید کننده مخازن پلی اتیلن در جهان در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.
 

 با توجه به اینکه محصولات شما صادر می شود چه میزان ارزآوری برای کشور دارد و علت اینکه شما دست به تولید محصولی انحصاری زده اید چیست؟

ما به 33 کشور صادرات داریم یکی از قوانین دست و پا گیر که هنوز هم وجود دارد قوانین صادرات است و به سبب این مشکلات تولید کننده واقعی نمی تواند آنگونه که باید صادرات داشته باشد.

ما از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی انتظار اصلاح این قوانین را داریم.

ما به نفس عمل بسیار اهمیت می دهیم تا به موارد دیگر، چنانچه قوانین صادرات اصلاح شود ارز آوری نیز افزایش می یابد و در شرایط حاضر هر کالایی که از کشور به دیگر کشورها همچون ترکیه، فرانسه، تاجیکستان و بیشتر کشورهای دیگر صادر می شود افتخار ایران است نه افتخار شخص میرزاده، چرا که در بحث صادرات نام شخص عنوان نمی شود بلکه برند و نام کالای ایرانی عنوان می شود.

من در کنفرانس مونترال کانادا که یک تابلو فرش نیز با خود برده بودم این سوال را مطرح کردم که تولید مخزنی به طول بیش از 60 متر به وسیله دستگاهی به وزن 70 تن، موتور محرک آن چه قدر برق مصرف می کند؟

اعلام کردم تابلو فرش را برای کسی که پاسخ درست به سوالم بدهد را هدیه می کنم اما هیچ کس نتوانست درست جواب دهد.

جواب آن این بود که این موتور برای آن حجم از کار فقط به اندازه مصرف برق دو دستگاه یخچال معمولی خانگی برق مصرف می کند.


تا کنون مشوق های صادراتی شامل شما شده و از آن استفاده ای برده اید؟

 به یاد ندارم.


ظاهرا شما پیشنهادی به استاندار آذربایجان غربی مبنی بر راه اندازی شهرک صنعتی پلیمری داشته اید؟ راه اندازی آن با چگونه و با چه اهدافی انجام می شود؟

 صادرات در کشور ما بر حسب تناژی است ولی در واردات به صورت مثقالی و گرمی وارد می کنیم  ما مجوز شهرک صنعتی را از 6 سال قبل دریافت کرده ایم و زمین آن به مساحت 105 هکتار نیز به صورت موقتی برایمان واگذار شده است و استاندار وقت و مدیران کل همگی با امضای همه اسناد موافقت خود را برای آغاز کار اعلام کردند.

هدف ما از این کار این بود که جذب سرمایه گذاری از اعضای انجمن که اکثریت خارجی هستند داشته باشیم چرا که مواد اولیه به وفور در ایران یافت می شود و آنها با مشکل مواد اولیه همراه هستند و ما نیز آنان را تشویق به سرمایه گذاری در ایران کرده بودیم.

این پروسه به طول انجامید، برای من جای این سوال دارد که با دریافت موافقت همه مسئولان و حتی در اختیار داشتن زمین دو دختر خانم کارشناس از محیط زیست تهران به بازدید محل آمده و اجرای این طرح بزرگ صنعتی را مغایر با وضعیت زیست محیطی دریاچه ارومیه تشخیص داده و بدون هیچ توضیح قانع کننده ای رفتند.

این در حالی است که از محدوده میله گذاری 60 متر نیز فاصله داشتیم و حدود رعایت شده بود و رد شدن آن هم برای استاندار و هم برای مسئولان دستگاه های مرتبط جای سوال داشت.

مدیر کل محیط زیست نیز از تصمیم این دو کارشناس شگفت زده شد و مدعی بود که این طرح ربطی به دریاچه ارومیه ندارد.

ما همه تلاشمان را در آن زمان برای ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران انجام داده بودیم ولی با گذشت این همه وقت دیگر نه انگیزه ای در آنها وجود دارد و نه در من.


از جمله از راه کارهای 24 گانه احیای دریاچه ارومیه تغییر رژیم اشتغال از کشاورزی به صنعتی است فکر نمی کنید الان فرصت خوبی است که با حمایت مسئولان دوباره راه اندازی این شهرک را از سر بگیرید؟

به نظر اگر حرفی نزنم بهتر است چرا که تا کنون همه چیز راکد و ساکت مانده است و همه چیز را مسئولان می بینند و می شنوند.


آیا طرح راه اندازی شهرک صنعتی پلیمر جزء صنایع آب بر محسوب می شود که مجوز راه اندازی از سوی کارشناسان مورد اشاره تهران دریافت نکرد؟

خیر.


 آیا پساب آن به دریاچه ریخته می شد؟

 خیر.

همه دستگاه های مرتبط با بررسی این موارد، موافقت خود را اعلام کرده بودند و از این ناحیه هیچ مشکلی برای دریاچه به وجود نمی آمد.

 
به لحاظ مکانی فاصله زمین اختصاص یافته برای شهرک صنعتی پلیمر به دریاچه نزدیک تر بود یا شهرک صنعتی فاز 3 ارومیه؟

شهرک صنعتی فاز سه به دریاچه نزدیکتر است.

ببینید، اینکه کشاورزی تعطیل و صنعت را جایگزین آن کنیم ضربه بزرگی به منطقه است چرا که با استفاده از روش های مکانیزه آبیاری و کشاورزی می توان صنعت کشاورزی را حفظ کرد.

من نیز به استاندار آذربایجان غربی اعلام کردم که حاضرم با تعهد محضری در مدت یک سال کل باغات ارومیه را تبدیل به آبیاری قطره ای کنیم که در اینصورت حداقل 70 درصد از چاه های موجود راکد می ماند.

انتقال آب از ارس و زاب و  پروژه هایی از این دست نیازمند به زمان زیاد و هزینه بالاتر هستند و تا زمانی که نتیجه آن پروژه ها به بار نشیند می توان از چنین راهکارهای زود بازده نیز استفاده کرد.


تغییر رژیم اشتغال از کشاورزی به صنعت نیازمند مطالعه است که آیا نیاز به صنعت در جامعه وجود دارد یا خیر؟

زمین های کشاورزی سالیان سال طول کشیده تا به این مرحله رسیده و این زمین ها و کشاورزی انجام شده در آن سرمایه این منطقه و ملت شمرده می شوند و نباید به مردم در این باره خیانت کرد.

من فکر نمی کنم استاندار اجازه تعطیلی کشاورزی را دهد بلکه راهکارهای بهتری برای کشاورزی ارائه می کند.

مقامات ذیصلاح باید بودجه در اختیار افراد فنی و متخصصین بگذارند تا روش آبیاری مکانیزه راه اندازی شود.


آیا طرح پیشنهادی شما برای مکانیزه کرده باغات استان طرحی از پیش مطالعه شده بود و برآوردی برای بار مالی آن داشتید؟

در صورت نیاز همه آنها را جزء به جزء مطالعه و بر روی کاغذ می آوریم این موضوع کاملا مسئله ای روتین است چیز نامعلومی در رابطه با آبیاری قطره ای وجود ندارد و همه چیز مشخص و شفاف است.


 شما آمادگی خود را در استخراج گاز از منطقه عسلویه نیز اعلام کرده بودید؟

 مصرف اولیه ما در کارخانه، مواد پلی اتیلن است آقای نعمت زاده از روزی که به مقام وزیری رسیده اند عشق به افزایش قیمت ها دارند ولی راه های خوبی وجود دارد وقتی قیمت پلی اتیلن بالا برود تولید کننده نیز قیمت کالاهایش را افزایش می دهد و در اینجا تنها کسی که ضرر می کند خریدار و مردم هستند.

آقای نعمت زاده خوب می داند وقتی قیمت بالا برود پول زیادی به خزانه وارد می شود ولی راه این نیست و دود آن به چشم اقشار مختلف جامعه می رود.

هم اینک نرخ تورم، بیش از حد بالاست، وقتی قیمت مواد اولیه بالا می رود به تبع آن نیز قیمت تمام مایحتاج زندگی افزایش می یابد و این سبب تورم می شود مثلاً با بالا رفتن قیمت پلی اتیلن قیمت شیر پاستوریزه نیز افزایش می یابد چرا که ظروف مصرفی آن از پلی اتیلن است.

ذخایر گاز ایران در دنیا اولین است امروز امریکا لوله کشی کرده و از گاز ایران استفاده می کند کشورهای عربی که از داعش حمایت می کنند گاز ایران را فروخته و با آن اسلحه و سلاح جنگی خرید می کنند و دشمنان ایران و اسلام را تجهیز می کنند.

با برنامه ریزی می شود از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت کرد تا با قراردادی چند ساله به صورت مشارکتی بر روی گاز عسلویه کار کرد و یقین بدانید مشتاقان برای سرمایه گذاری در این شرایط بسیر زیاد است حتی اگر 10 درصد از درآمدها را به ایران بدهند باز هم به نفع ماست چون رقم بسیار هنگفتی است.

راهی که آقای نعمت زاده با افزایش قیمتها در پیش گرفته راه مناسبی نیست، بسیاری از اقشار جامعه واقعاً زیر فشار هزینه های زندگی کمر خم می کنند.

این که پرسنل من با مشکل مواجه است این مشکل تنها بر دوش او نیست من را نیز دچار مشکل می کند اینکه مدرسه ای گیر چند سطل رنگ برای رنگ آمیزی کلاس است و برای تهیه آن به بنده نامه نگاری می کند دادن این رنگ برای من افتخار نیست، ننگ است.

به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای چند نفر ایجاد اشتغال کرده اید؟

مستقیم 100 نفر و غیر مستقیم 500 خانوار از مجموعه "ایران پاش" گذران زندگی می کنند.


چقدر با بسته شدن پیچ آخر سرمایه گذری در صنعت در منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو موافق هستید؟

 بنده از همه سرمایه گذارانی که اشتیاق به سرمایه گذاری در ایران و در آذربایجان غربی داشته باشند حمایت می کنم ولی باید زیرساخت های لازم مهیا باشد که تازه اولین آن راه است.

جاده ترانزیتی و بین المللی واقع در منطقه آزاد ماکو از چندین سال قبل بدون اصلاح و بازسازی باقی مانده در صورتی که بیشتر جاده های کم اهمیت تر از این جاده به اتوبان و بزرگراه تبدیل شده است.


 آیا واحد صنعتی ایران پاش به مواد اولیه ای که از خارج وارد شود نیاز دارد و آیا تحریم های اخیر در رابطه با واردات این مواد مشکلی زا بوده است یا خیر؟

 بله ما چون عضو انجمن جهانی هستیم و از آنجایی که مثلاً فروشنده خارجی برخی از مایحتاج شرکت ما از همکلاس های بنده و هم دوره ام بود می دانست که ما آن را برای ایران می آوریم و بعد از خریداری ابتدا وارد ترکیه و بعد وارد ایران کردیم.

چون موضوع اقتصادی بود و به سیاست ارتباطی نداشت چندان مشکل ایجاد نکردند البته مواد تولیدی ما دوباره به مصارف خود آنها در می آمد و این جنبه دیگر موضوع است.


 نکته پایانی؟

ایران کشوری بزرگ و قدرتمند است و خداوند ذخایر و نعمت های ارزشمندی را در اختیارمان قرار داده است اگر ما از فرصت های طلایی استفاده نکنیم رقبا و دشمنان فرصت را از ما گرفته و به نفع خود از آنها استفاده خواهند کرد.

مردم از مسئولان انتظار دارند که اجازه ندهند به راحتی سرمایه های کشور از مملکت خارج شود و اگر جلوی این مشکلات گرفته نشود نه در برابر خون شهدا حرفی برای گفتن خواهیم داشت و نه در برابر آرمان های امام خمینی (ره).


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 65,500 ریال 1200 1.83% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,300 ریال 1100 1.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 1300 1.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 64,700 ریال 700 1.08% نمودار و آرشیو
0075 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
Lf190 57,000 ریال 800 1.4% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,700 ریال نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,700 ریال نمودار و آرشیو
2420h 57,000 ریال 1300 2.28% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,000 ریال 1000 1.75% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,800 ریال 900 1.56% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 65,500 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 82,000 ریال نمودار و آرشیو
1540 76,000 ریال نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 65,500 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 79,500 ریال نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,000 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 45,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 43,800 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,400 ریال -400 0.89% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖