ارسال پاسخ

پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ ۲۰:۰۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1425 Telegram

inpia.ir

پارادایم جدید در تدوین استراتژی (3)

باید به این نکته کلیدی توجه کرد که چالش‌های کسب و کار با منطق گذشته خود قابل حل نیست و نیاز به منطق جدیدی دارد تا پاسخ مناسبی به مشکلات مبتنی بر شرایط جدید داشته باشد.
پارادایم جدید در تدوین استراتژی (3)

پارادایم جدید در تدوین استراتژی

مزیت رقابتی ناپایدار و گذرا
پرویز نصرتی کردکندی *

ردپای تغییر بنیادین
در سیر تطور مفهوم استراتژی، ده ها روش برای چگونگی تدوین استراژی برای کمک به رهبران سازمان ها طراحی و ارائه شده است. در تمام این سال های طولانی، تغییرات، بیشتر بر چگونگی تدوین بوده و مفاهیم اصلی به خصوص مولود مورد انتظار (مزیت رقابتی پایدار) نه تنها زیر سوال نبوده، بلکه دستیابی به آن اولویت اول و اصلی همه این دوران در تدوین استراتژی بوده است.

همان طور که در قسمت های قبلی (قسمت اول، قسمت دوم) این نوشتار با دلایل و مثال های عیینی دلایل ظهور پارادایم  جدید در اتخاذ استراتژی توضیح داده شد باید به این نکته کلیدی توجه کرد که چالش‌های کسب و کار با منطق گذشته خود قابل حل نیست و نیاز به منطق جدیدی دارد تا پاسخ مناسبی به مشکلات مبتنی بر شرایط جدید داشته باشد. تدوین استراتژی  در تمامی این سالها از خطی دانستن روندها و ادامه دار بودن آینده به شکل امروز شروع شد و به استفاده از منطق احتمالات و  نهایتا طراحی سناریوهای مختلف برای آینده های احتمالی تکامل پیدا کرد، ولی در پارادایم جدید رد پای منطق جدیدی به نام فازی بسیار مشهود است.

تفاوت ميان نظريه احتمالات و منطق فازي‌
يكي از مباحث مهم در منطق فازي، تميز دادن آن از نظريه احتمالات در علم رياضيات است. غالباً نظريه فازي با نظريه احتمالات اشتباه گرفته مي‌شود. در حالي كه اين دو مفهوم كاملاً با يكديگر متفاوت‌اند. اين موضوع به قدري مهم است كه حتي برخي از دانشمندان بزرگ علم رياضيات در دنيا ـ به ‌ويژه كشورهاي غربي ـ در مورد آن با يكديگر بحث دارند و جالب آن كه هنوز هم معدود رياضيداناني وجود دارند كه با منطق فازي مخالف‌اند و آن را يك سوءتعبير از نظريه احتمالات تفسير مي‌كنند.

منطق فازي توسط پروفسور لطفعلی عسگرزاده اردبیلی (لطفی زاده) در سال 1965 براي اولين بار در مقاله‌اي به همين نام، ارائه شد و كاربردهاي زیادی داشته اشت و انقلابی را در عرصه های مختلف علوم کرده است و در حيطه مديريت نيز جاي خاصي را به خود اختصاص داده است. اين منطق  ابتدا توسط ژاپنی‌ها مورد استقبال فراوان قرار گرفت و در هوش مصنوعی انقلابی ایجاد کرد، به طوری که بخش بزرگی از دانشمندان غربی مخالف منطق فوق را نهایتا وادار به قبول آن کرد. منطق فوق به تازگی کاربرد وسیعی در علوم اجتماعی داشته است، نویدی که شخص پروفسور در دانشگاه هوکایدو ژاپن به اینجانب در سال 1997 با صراحت گفته بود. او گفت تمام علوم یکی پس از دیگری به دلیل پیچیدگی امور مجبور به استفاده از منطق فازی خواهند شد البته علم مدیریت قبلا در مواردی مانند کنترل کیفیت از این منطق استفاده کرده بود ولی رویکرد استراتژی به این منطق بسیار جدید است.

منطق فازي، جهان را آن‌طور كه هست به تصوير مي‌كشد. دنيايي كه ما در آن زندگي مي‌كنيم، دنيايی پر از ابهام  و عدم قطعيت است. فازی در فرهنگ لغت آكسفورد، به معناي «مبهم، گنگ، نادقيق، گيج، مغشوش، درهم و نامشخص» آمده است. معاني ديگري مثل كركي، درهم و برهم، پرزدار، تيره و نامعلوم نيز از جمله معاني ديگر واژه فازي است.
 

در مجموع، واژه فازي به «مفاهيم فاقد مرز دقيق» اشاره دارد. لطفي‌زاده در پاسخ به اين سوال كه چرا كلمه فازي را براي اين نظريه انتخاب كرده است، گفت: «من كلمه فازي را انتخاب كردم چون احساس مي‌كردم كه اين كلمه با بيشترين دقت آنچه را در اين نظريه آمده است را توصيف مي‌كند.

منطق فازي معتقد است كه ابهام در ماهيت هر پدیده ای  وجود دارد. برخلاف ديگران كه معتقدند كه بايد تقريب‌ها را دقيق‌تر كرد تا بهره‌وري افزايش يابد، لطفي‌زاده معتقد است كه بايد به دنبال ساختن مدل‌هايي بود كه ابهام را به عنوان بخشي از خود سيستم بتواند مدل كند.


وقتی استراتژی شما با منطق قدیمی و غیر کارکردی مواجه باشد

شرکتهایی مانند سونی، ریسرچ این موشن (RIM)، بلاک باستر، سیرکوئیت سیتی همراه با خیل زیادی از شرکت‌های دیگر  در اقصی نقاط دنیا، یا جزء فهرست کنار کشیده ها از کسب و کار هستند یا دیگر در یک صنعت فعالیت نمی کنند. افول آنها یک پیامد قابل پیش بینی از رویکردهایی است که حول مفهوم مزیت رقابتی پایدار بنا شده است. ساختارهای کاملا تثبیت شده و سیستم هایی که برای حداکثر استفاده از ارزش مزیت رقابتی در نظر گرفته شده اند و در زمانی شاید می‌توانست کارگشا باشد و شرایط برای استفاده مهیا بود اما در شرایط فعلی باید با درک موج‌های جدید، با شناسایی و فرصت یابی مزیت‌های  کوتاه مدت و گذرا و با تأکید بر ریسک های جاه طلبانه رقابت در محیط کاملا بی ثبات و غیرقطعی، عملکردی متفاوت نسبت به رقبا داشته باشیم.

نگارنده سال‌های زیادی در تیم‌های تدوین استراتژی در شرکت‌های مختلف داخلی انجام وظیفه کرده ام و در تمامی آنها دو فرض بنیادین برای انجام این مهم مطرح بود و تاکید به عمل و استفاده از آنها زیاد بود. اولی این بود که صنعتی که در آن فعالیت داشتیم بیشترین اهمیت را دارد. ما یاد گرفته بودیم که شرکت‌ها در یک صنعت تشکیل شده‌اند و نیروها و توانمندی‌های مختلفی دارند، وقت و تلاش زیادی صرف می‌کردیم تا این توانمندی‌ها را به صورت عمیق شناسایی کنیم، بعد با تجزیه و تحلیلswot   و روش‌های دیگر، نقشه راه مشخصی برای خود ترسیم کنیم و مدت قابل توجهی بتوانیم با استفاده از راهنمای فوق به فعالیت خود در شرایط خوب‌تر از گذشته به کسب و کار خود ادامه دهیم. در این گونه از تدوین  استراتژی روش تحلیلی اساس کار ما بود و چون صنایع رقیب نسبتا با ثبات فرض می‌شدند، ما می‌توانستیم از سرمایه‌گذاری روی قابلیت های خروجی از تحلیل بر اساس روند صنایع استفاده کنیم و استراتژی خود را بر اساس همان داده‌ها طراحی کنیم و حتی برنامه پنج ساله برای سازمان خود در نظر بگیریم. فرض اصلی ما این بود که دنیای پنج سال بعد با امروز تفاوت چندانی نخواهد داشت و آینده تا حدی قابل درک و پیش بینی است. در این نوع از تدوین استراتژی مدیریت تغییر شدیدا  مغفول می ماند.

فرض دوم این بود که مزیت های کسب شده باید پایدار و با ثبات باشند تا سازمان بتواند بدون تحمل ریسک، سرمایه‌گذاری بر روی آنها را انجام دهد این طبیعی است که رهبری شرکت‌ها زمانی که فکر می‌کنند یک موقعیت مستحکم به واسطه داشتن مزیت رقابتی پایدار، در صنعت کسب کرده‌اند، می‌توانند بدون نگرانی، منابع انسانی، دارایی‌ها و سیستم‌های خود را حول همین مزیت‌ها بهینه‌سازی کنند. در زمانی که شما مزیت رقابتی پایدار دارید، این برداشت هست که در اداره کسب و کار موفق خواهید شد و باید با اثربخشی بیشتری کار کرده تا قیمت تمام شده را کاهش داده و مزیت را  همچنان حفظ کنید.

مزیت رقابتی پایدار کجا وجود دارد

 نمونه هایی از مزیت‌ها وجود دارند که می‌توانند حتی امروزه نیز پایدار تلقی شوند. مانند سرمایه‌گذاری روی رابطه‌ای قوی با مشتری، ساخت ماشین‌ها یا تکنولوژی‌های کاملا پیچیده مانند هواپیما، بهره‌برداری از معدن‌های کمیاب و مورد نیاز،  کسب و کارهایی در زمینه خوراک و رستوران، همگی موقعیت‌هایی هستند که برخی شرکت‌ها توانسته‌اند مدت زمان زیادی از مزیت رقابتی پایدار در آن استفاده کنند. اما این گونه شرکت‌ها بخش بسیار بسیار کوچکی از کسب و کارها هستند که قابل مقایسه با  بخش‌های غیربرخوردار از کسب و کارها نیست که عملا امکان استفاده از مزیت رقابتی پایدار را ندارند و مزیت‌ها سریعا کپی و تقلید می شوند، فناوری‌ها سریعا تغییر می‌کنند، یا مشتری‌ها به دنبال نوآوری‌های جدید هستند و همه چیز دستخوش تغییر است.

شرکت خود را ارزیابی کنید

آیا شرکت شما گرفتار یک مزیت رقابتی است؟ و بای آن‌ را سریعا ترک کرده و مزیت جدیدی را کشف و مال خود کند؟

حتی شرکت‌های خوب و سود آور هم که هنوز به مرحله بحران نرسیده اند می‌توانند درگیر بی‌سرانجام مزیت‌های قدیمی خود باشند و در حین این تمرکز و در زمانی نه چندان دور همه چیز تغییر و غیر قابل کنترل و سازمان غافلگیر شود. جدول زیر توسط دکتر مک میلان اولین نقد کننده تدوین سنتی استراتژی ارائه شده و به شما کمک می‌کند تا بتوانید حوزه های کلیدی سازمان خود را که در معرض نادیده گرفتن فرصت‌های پیرامونی است را شناسایی کنید. در این ارزیابی صرفا روش عملکرد کنونی سازمان‌تان را مورد عنایت قرار دهید، در ارزیابی خود در بازه 1 تا 7 نمره بدهید، امتیازهایی که در سمت راست قرار می‌گیرند و به خصوص آن‌هایی که نمره 1 و 2 گرفته‌اند باید نگاه دقیق‌تر و توجه جدیدتری به آنها داشته باشید. پاشنه آشیل تکیه بر مزیت های از دست رفته و یا در حال افول آنها هستند.

برای دریافت فایل با کیفیت جدول، روی عکس زیر کلیک کنید.


اگر نمره شما در مجموع کمتر از 50 بود باید تغییرات را از همین امروز شروع کنید هر چه نمره شما کمتر باشد شرایط سخت تری  دارید.

باز دراین باره خواهم نوشت ...

به امید فردای بهتر
*p.nosrati@yahoo.com

 

با تشکر از مهندی علی رضا ترک


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖