ارسال پاسخ

جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ ۱۷:۵۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1780 Telegram

inpia.ir

طرح حمایتی شرکت بازرگانی پتروشیمی از صنایع تکمیلی

inpia.ir: مصاحبه: شرکت بازرگانی پتروشیمی طرحی را همسو با بسته خروج غیرتورمی از رکود دولت آماده کرده که در صورت موافقت سازمان های ذیربط مواد اولیه و تجهیزات را به صورت اعتباری در اختیار صنایع تکمیلی قرار بدهد.
طرح حمایتی شرکت بازرگانی پتروشیمی از صنایع تکمیلی

inpia.ir: شرکت بازرگانی پتروشیمی طرحی را همسو با بسته خروج غیرتورمی از رکود دولت آماده کرده که در صورت موافقت سازمان های ذیربط مواد اولیه و تجهیزات را به صورت اعتباری در اختیار صنایع تکمیلی قرار بدهد. این خبری است که مدیر روابط عمومی شرکت بازرگانی پتروشیمی به ما می گوید. کاظمی از رویکرد مثبت شرکت بازرگانی پتروشیمی به مصوبه وزارت صنعت گفت و آن را راهی برای حذف واسطه دانست. او از بی اعتمادی بین بخش خصوصی و بخش دولتی گفت و اینکه تلاش دارد در ایران پلاست جلسه ای بین مسئولین شرکت متبوع خود و انجمن های صنعت پلاستیک ترتیب بدهد.

گفتگوی روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک و عباس کاظمی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بازرگانی پتروشیمی پیش روی شماست.

 

همان طور که مستحضرید در تیرماه مصوبه ای را وزارت صنعت گذراند که ماحصل آن آزادسازی قیمت مواد اولیه بود. این روی شرکت بازرگانی پتروشیمی و تعامل آن با تولید چقدر تأثیر گذاشت؟

در مجموعه شرکت بازرگانی پتروشیمی بعد از اینکه این مصوبه را دادند جلسات متعددی با آقای خسروتاج و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و ما به عنوان شرکتی که در این زمنیه ها کارهای زیادی در سالیان قبل و در فراز و نشیب هایی که در این صنعت به وجود آمد، تجاربی را کسب کرده در هر زمانی به عنوان مشاور و راهنما به دوستانی که در سازمان های مختلف دولتی مصوبات را می گذرانند کمک کردیم.

 

رویکرد شرکت بازرگانی پتروشیمی به این مصوبه چه بود؟

استقبال وجود داشت. به هر صورت چیزی که در سال های گذشته ایجاد شد، این بود که یک سری افرادی که پول های کلانی داشتند آمدند و مطابق شرایط حاکم بر بورس هر کس که پول نقد بیشتری دارد می تواند محصولات بیشتری را خریداری کند. یک فضای واسطه پروری به وجود آمد.

ما چون به هر دو طرف نزدیک بودیم، در بخش بازرگانی داخلی شرکت، اطلاعات خوبی را به نفع شرکت های تولیدی صنعت پلاستیک در اختیار مسئولین تصمیم گیرنده کشوری قرار دادیم که بشود با راهکارهای مناسبی این معضل را به نوعی از پیش رو برداشت. شما ببینید در چند سال گذشته نرخ های مواد اولیه به صورت شتابزده افزایش پیدا کرد و فشار این کار بیشتر روی مصرف کنندگان نهایی بود.

در دولت تدبیر و امید، برنامه این است که جلوی تورم گرفته شود و به نوعی نگذارند قیمتی را که به دست مصرف کننده معمول می رسد، افزایش و رشدی داشته باشد اما به هر حال هر برنامه ای در ابتدای آن با مشکلاتی روبروست.

کاری که انجام شد کار خوبی بوده و اگر این کار انجام نمی شد به دلایل زیادی با توجه به نرخ خوراک پتروشیمی که داشت بالا می رفت شاید هیچ وقت نمی شد جلوی رشد قیمت مواد اولیه در بازار را گرفت و همین طور رشد مضاعفی پیدا می کرد. از طرفی کنترل نرخ ارز خیلی کمک کرد و امیداورم برنامه هایی که دولت دنبال می کند در حورز بین المللی هم یک فضای مناسب و متعادلی ایجاد شود که در آن فضا بشود کار کرد، این ها کمک می کند در آینده نزدیک بشود برنامه ریزی بهتری داشت و اگر منابع را به ارزش افزوده تبدیل کنیم خزانه های کشور پر می شود. این برنامه بلند مدت است اما در طولانی مدت اثرات روانی که روی این موضوع می گذارد در پی آن قطعا کاهش نرخ ارز تأثیر خواهد داشت.

 

ببخشید اما به جواب روشنی نرسیدم، رویکرد شرکت بازرگانی پتروشیمی رویکرد مثبتی بود و استقبال کردید از اینکه واسطه گری از بین می رود و نرخ ارز هم درحال کنترل است اما نکته ای که وجود دارد، واکنش هایی بود که در تولیدکننده ها به وجود آمد، آن هم تأثیر جدی مصوبه روی قیمت ها داشت. می شود گفت مهم ترین اتفاق، تقاضاها بود که واقعی شد. حالا پتروشیمی روی گریدها تأثیر می گذارند، قبلا اگر تسلط روی صادرات داشتند، حالا با گریدها بازی می کنند تا نفوذ خودشان را روی بازار محصولات مواد اولیه داشتند حفظ کنند، نظر شما چیست؟

ما آمدیم یک سری برنامه های ایجاد کردیم و صحبت هایی هم با اتحادیه ها و صنوف پلاستیک کردیم با دوستان دیگر هم صحبت شده، در مقاطع مختلف زمانی که شاید مجتمع ها بعضی هایشان در تولید برخی گریدها مشکل دارند بتوانیم این را در برنامه واردات بگذاریم. ما یک سری امکانات و منابع در خارج از کشور داریم و به راحتی در مدت زمان کوتاهی می توانیم بعضی محصولات مورد نیاز صنعت کشور را وارد کنیم.

 

مستقیم به بورس عرضه می کنید یا به تولیدکننده هم می توانید بفروشید؟

دست ما باز است، وقتی واردات کنیم اگر به ما بگویند که این را در بورس هم ببریم، می توانیم با بورس این هماهنگی را داشته باشیم که بورس این مواد را در اختیار افرادی بگذراند که در ابتدا با ما توافق کرده اند و این محصول را نیاز دارند. من فکر می کنم این طرح جواب بدهد و دلیلش هم این است که به عنوان یک شرکت با تجربه، متخصص این امر هستیم و با قیمت های رقابتی در داخل کشور مواد وارد کنیم و چند بار هم این کار را کرده ایم و محصولاتی را وارد کرده ایم که تأثیر مناسبی را روی تولید نرخ بازار دارد.

قطعا این می تواند یکسری از مشکلات را حل و مسئولین پتروشیمی اتفاق نظر دارند که راهکاری را باید ایجاد کرد. تصور جامعه مخاطب ما این بود، دیدگاه مسئولین روی شرکت های تولیدی مواد اولیه معطوف شده اما در جلساتی که با آقایان خسروتاج و شعری مقدم حضور داشتم بخش عمده ای از نگرانی های آقایان بر این پایه بوده که برای شرکت های تولیدی صنعت پلاستیک چه مشکلاتی پیش خواهد آمد تا بتوانند خیلی از نظرات و دیدگاه هایشان و مصوباتشان را بر این اساس بگذارند که مشکلات صنعت حل بشود.

مسئولین شرکت بازرگانی پتروشیمی هم با 25 سال تجربه ارتباط با تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی به این نتیجه رسیدند که همه به عنوان بازوی اجرایی در زمینه مباحث بازرگانی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی و در حال حاضر هم با شرکت هلدینگ خلیج فارس عمل کنند. شرکت بازرگانی پتروشیمی دارای برند شناخته شده و کارکنان و کارشناسان و مدیران آن سال ها تجربه دارند و در این کار به راحتی می توانند نقش خودشان را به خوبی در این بازار ایفا کنند تا این مشکلات برطرف بشود. به شرطی که همه دست همکاری به هم بدهند هم در بخش دولتی هم در بخش خصوصی، بازیگر و نقش اصلی این قضیه، شرکت بازرگانی پتروشیمی باشد تا مشکلات حل شود.

 

برنامه هایی برای این که همان وضعیتی که قبل از خصوصی سازی شرکت بازرگانی پتروشیمی بود را برای ارتباط با بخش خصوصی دارید؟ خبر خوبی می توانید در این خصوص اعلام کنید؟

بله، البته هنوز این برنامه در حد پیشنهاد به دولت است و خیلی باز نشده، یک بسته خروج غیرتورمی از رکود تهیه شده و در آن مباحثی وجود دارد که یکی از آن ها این است که بیاییم برای تأمین مالی بخش های صنایع تکمیلی مختلف، در بخش خصوصی بودجه ای در اختیار سازمان های ذیربط قرار بدهیم که مشکلاتی که بر سر راه تولیدشان وجود دارد از میان برداشته شود. مجموعه هایی که نیاز مالی دارند برای مواد اولیه شان بیایند و از طریق آن بسته حمایتی، سازمان ها و مراکزی را مشخص بکنند که وارد عمل بشوند برای تأمین مواد اولیه و یا تأمین تجهیزات مورد نیاز مجتمع و بخش خصوصی.

 

یعنی در پیشنهاد شما به دولت آمده که به جای تأمین مالی بنگاه های صنایع تکمیلی، مواد اولیه و تجهیزات در اختیار آنها قرار بدهید؟

بله، چون الان مشکل بخش پلاستیک ما، تأمین منابع مالی برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز است، اگر این مواد در اختیار تولید کننده قرار بگیرد، موانعی که بر سر راه خرید و تأمین مواد اولیه برای واحدهای کوچک و واحدهایی که الان با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند، برداشته می شود.

متأسفانه دیدگاه سال های گذشته، دیدگاه اشتباهی بود. آمدند پرداخت های نقدی به عنوان یارانه در اختیار کل مردم قرار دادند. همان زمان افراد نخبه اقتصاد کشور که نظراتی به مراکز تصمیم گیری می دادند گفتند که این یارانه ها به دست مردم می دهید را به سمت تولید سوق بدهید. وقتی این یارانه ها دست مردم می رود علاوه بر افزایش درصد تورم کشور، مشکلاتی را هم برای واحدهای صنعتی ایجاد می کند که آن هم ما به چشم خودمان دیدیم چه اتفاقاتی در چند سال گذشته افتاد و همه صنایع بزرگی که به شخصه آن ها را می شناختم و تولید و صادرات خوبی داشتند، آرام آرام از چرخه تولید کنار رفتند. دولت منابعی را تأمین کرده که بشود این رونق اقتصادی را به چرخه تولید و صنعت کشور برگرداند.

 

خبر خوشحال کننده ای است و امیدواریم این اتفاق بیافتد. در آینده نزدیک چه برنامه ای برای ارتباط با بخش خصوصی دارید؟

به هر حال مدیریت مجموعه ما تغییر کرد. آقای دکتر شریفی مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی پتروشیمی تعامل خوبی را با مراکز و مجامع و سازمان های مختلف برقرار کرده اند. دیدگاه ایشان ارتباط با همه سازمان هایی است که که با آنها مرتبط هستیم. حتی واحدی را دیروز که جلسه مدیران داشتیم به عنوان واحد CRM، یعنی واحد ارتباط با مخاطبین و مشتریان راه اندازی کردیم و فرد مسئول آن هم انتخاب شد. مشتریان ما هم بخش واحدهای تولیدی مواد اولیه پتروشیمی هستند و هم شرکت های تولیدی صنایع پلاستیک، این واحد راه اندازی شد تا این ارتباط برقرار شود.

برنامه هایی داریم برای برگزاری جلساتی با انجمن ها و صنوف و اتحادیه که با صنعت پتروشیمی در بخش پلیمر و شیمیایی و در ماه های آینده این جلسات برگزار می شود. سعی مان این است در این مدت که همه از تغییرات چند سال گذشته به نحوی شوک زده شدند، در ارتباط با نحوه تأمین مواد اولیه و نحوه ارتباط با مشتریان و همه آنقدر گرفتار شدند که نمی توانند برنامه ریزی کنند که دور هم جمع بشوند و بتوانند از خرد جمعی و همفکری داشته باشند که از این مشکلاتی که به وجود آمد به شکل مناسبی عبور کنند.

به نظر من آن دوران گذشته، حالا یک دوران متلاطم را پشت سر گذاشته ایم و به دوران با ثبات مناسبی رسیدیم که می تواند در این بخش با آرامشی که به وجود آمده این ارتباطات را هر چه قدر بیشتر ارتقا بدهیم به نفع دو طرف است، شرکت ما وابسته به این است که با مخاطبین خود این ارتباطات را ارتقا بدهد و اگر مشتریان نباشند فعالیت های شرکت های پتروشیمی مسکوت می ماند. اگر بتوانیم نقش خود را به خوبی ایفا کنیم می توانیم به عنوان رابط شرکت های تولیدی مواد اولیه و شرکت های مصرف رونقی خوب و سیستم بسیار با کیفیت و پیشرفته را به جامعه صنعت کشورمان ارائه بدهیم.

با توجه به اینکه نمایشگاه ایران پلاست را در پیش داریم، حتما این کار را خواهیم کرد با آقای زنوزی هم صحبت کردم که بتوانیم فارغ از مباحثی که در خارج از کشور برنامه ریزی می کنیم از موقعیت پیش آمده استفاده کرده و با مشتریان و متقاضیان شرکت های خارجی جلساتی را بگذاریم، سعی می کنم و این هدف و برنامه را دارم که یک ارتباط خوب و یک جلسه خوب رودررو با مشتریان و شرکت های تولیدی حاضر در نمایشگاه ایران پلاست برقرار کنیم که بشود از آن یک مطلب خوب و مناسبی را به جای گذاشت.

 

خلأ بین انجمن های صنفی صنعت پلاستیک و صنایع مادر را در چه می دانید؟

طی این چند سال که من در شرکت بازرگانی پتروشیمی هستم در زمان های مختلف، جلسات زیادی با تشکل ها داشتیم و صحبت های زیادی شده اما انسجامی که بین این انجمن ها با شرکت ها و سازمان هایی که به عنوان شرکت های حاکمیتی شناخته می شود هیچ وقت وجود نداشته است، علت آن را بیشتر در موضع انجمن ها و صنوف و اتحادیه هاست چرا که دیدگاه های آن ها به هم نزدیک نیست. اگر بشود دیدگاه ها را به هم نزدیک کرد و با نگاه ملی به آن نگاه کرد می تواند خیلی مباحث را حل کند. به نظر من در این طور مسائل باید منافع شخصی را کنار گذاشت و منافع ملی را در نظر گرفت تا بشود دیدگاه های همسو با منافع ملی را به هم نزدیک کرد.

رمز موفقیت انجمن ها و اینکه ارتباط بین مجموعه ها بتواند بیشتر باشد این است که اطلاع رسانی و ارتباط بین انجمن ها، اتحادیه و صنوف در ابتدا بین خودشان صورت بگیرد و بعد در سازمان های ذیربط مثل شرکت ملی صنایع پتروشمی و شرکت هلدینگ خلیج فارس و شرکت بازرگانی پتروشیمی، بتوانند این هماهنگی را آنجا هم منتقل کنند.

در کار گروهی هر مجموعه و هر فردی دیدگاه خودش را در مورد کار خود به کار می گیرد و این که بتوانیم فعالیت را تحت عنوان انجمن یا اتحادیه عمل کنیم باید این دیدگاه ها را به هم نزدیک کنیم و این نظرات را بتوانیم به مباحث کاری خودمان و به حوزه کاری خودمان نزدیک کنیم. اگر این کار را نکنیم و نگاه مان فقط این باشد که به مباحث و مسائل شخصی بپردازیم هیچ وقت نمی توانیم در این گروه موفق باشیم. همان طور که تیم ورزشی اگر با هم هماهنگ باشند و بتوانند به صورت هماهنگ کارهایشان را پیش ببرند قاعدتا این تیم ورزشی می تواند موفق و پیروز میدان باشد اما گر هر کسی بخواهد برنامه های خودش را پیاده کند و فارغ از اینکه تکنیک و تاکتیک فردی را هم دارا باشند قاعدتا نمی توانند تیم موفقی باشند.

 

خود شما به عنوان روابط عمومی شرکت بازرگانی پتروشیمی چقدر تلاش کرده اید و اصلا آیا هیچ نیازی وجود دارد که این خلأ ارتباطی برطرف شود؟

طی سالیان گذشته ارتباط ما با صنایع تکمیلی و انجمن ها و اتحادیه و صنایع وابسته به پلاستیک خیلی بیشتر بود و علت آن هم این بود که سیستمی را که تعریف کرده بودند این بود که مجموعه ها می آمدند با شرکت بازرگانی پتروشیمی مستقیم ارتباط می گرفتند و محصول و مواد اولیه را تهیه می کردند.

حالا این سیستم تغییر پیدا کرده، البته هر چند از طریق بورس این کار انجام می شود اما در نهایت حواله هایی که زده می شود برای این صنایع و شرکت هایی که خرید می کنند از طریق شرکت بازرگانی پتروشیمی انجام می شود.

در این مدت ما خیلی تلاش کردیم و در جلسات مختلف سعی کرده ایم که بتوانیم در پارامترهای مختلف زمانی این ارتباط را نزدیک تر کنیم، ابزاری در اختیار مجموعه ما به عنوان شرکت بازرگانی پتروشیمی هست که امکاناتی را در داخل و خارج از کشور دارد. در داخل کشور، مواردی اعم از سیستمی که کارشناسان ما دارند، انباری که در تهران یا در استان های دیگر داریم برای توزیع محصولات و در خارج از کشور دفاتری داریم در نقاط مختلف دنیا در زمان های مختلف برای بازار با صنایع تکمیلی خیلی تلاش کردیم که در مواقعی که مواد اولیه مورد نیاز خاصی و محصول خاصی مورد نیاز باشد برای صنایع تکمیلی آن ها را تهیه کنیم و وارد کنیم ولی به نظر می رسد که هنوز اعتماد بین بخش خصوصی و بخش دولتی هنوز نتوانسته برقرار نشده حالا علت آن در زمان مختلف تغییراتی که در دیدگاه های مدیران ارشد صورت گرفته است.

در شرکت بازرگانی پتروشیمی حدود 18 سالی که من در اینجا مسئولیت گرفتم تلاش زیادی کردم در زمان های مختلف از دورانی که اینجا دولتی بود و امکاناتی در اختیار بود توانستیم از طریق مصوبات هیئت مدیره امکاناتی را در اختیار صنایع تکمیلی قرار بدهیم و خصوصا صنایع پلاستیک که به هر نوعی هم تعدادشان بیشتر بود و هم ارتباط ما بیشتر بود. یک سری آموزش های لازم را در کارخانه ها و مجتمع های مختلف صنایع ایجاد کردیم. امکاناتی را به صورت رایگان گذاشتیم که همکاران بخش خدمات مهندسی ما بروند و اطلاعات راجع به چگونگی به کارگیری مواد اولیه در پروسه تولیداتشان آموزش بدهند. مشکلاتی روی تولید مواد، نوع گریدها، به کارگیری گریدهای مواد و مشکلاتی که در سر راه مواد اولیه بوده را در ارتباط مسقتیمی که داشتیم برطرف کنیم. در نشست هایی که در خارج یا داخل کشور و نشست هایی که در مجموعه شرکت بازرگانی می گذاشتیم سعی می کردیم این ارتباطات را به سطح بالا برسانیم اما به هر حال برنامه ها و قوانین کمی تغییر پیدا کرد و از زمانی که بحث بورس به میان آمد، این ارتباط تقریبا قطع شده و به دلایلی (دوستان) نتوانستند این ارتباط را در سطح بالا نگه دارند.

در این سال هایی که اصل 44 قانون اساسی اتفاق افتاد و با شتاب زیادی این کار را انجام گرفت، این مباحث دیده نشد و اگر قبل از اینکه موضوع اجرای اصل 44 قانون اساسی اتفاق می افتاد همه لایه های زیرین وابسته به این مبحث را می دیدند ما دچار این مشکلات نمی شدیم. شرکت ملی صنایع پتروشیمی و در رأس آن وزارت نفت شرکت هایی را واگذار کرد. این شرکت ها به صورت زنجیره به شرکت هایی متصل هستند که از نظر مواد اولیه یا کالاها یا خدمات فنی، که آن بخش ها واگذار شدند. امکاناتی در اختیار این مجموعه ها بود که می توانستند این امکانات را با واحدهای کوچک تر که بخش های خصوصی صنعت پلاستیک هستند را می توانستند هماهنگ و با برنامه این امکانات را قرار می دادند. این ها به نظر من دیده نشد و خیلی سریع انجام شد و واگذاری ها خیلی شتابزده بود. در دولت جدید به این نتیجه رسیدند و اذعان می کنند واگذاری ها، واگذاری های کارشناسی شده و مناسبی نبود و این مشکلاتی که اشاره کردم پیش آمده است.

واقعیت ما داریم به این مرحله نزدیک می شویم که با توجه به اینکه شرکت بازرگانی پتروشیمی درصد زیادی از سهامش خصوصی شده با این حال بتوانیم همان نقش قبلی را برای صنایع تکمیلی بازی کنیم و بتوانیم با کمک و همکاری و همفکری مشکلاتی که در صنعت به وجود آمده را از میان برداریم و بتوانیم، راه را باز کنیم برای تولید بهتر صنعت پلاستیک و تولید با کیفیت تر این صنعت با ارزش کشورمان.

 

از وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید تشکر می کنیم.

 

پایان

 

تهیه و تنظیم: روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 68,800 ریال 1300 1.89% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 68,000 ریال 500 0.74% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 58,600 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
Lf190 58,300 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 55,500 ریال -900 1.6% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,300 ریال -700 1.32% نمودار و آرشیو
2420h 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,600 ریال -500 0.85% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,000 ریال -600 1.02% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,600 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 4400 5.09% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 1000 1.31% نمودار و آرشیو
1551 72,600 ریال 1100 1.52% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال -3000 3.7% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,200 ریال -800 1.7% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,400 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال 1500 1.46% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖