تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۰۲ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

5 سوال مهم پیش روی ایران پلاست و شرکت کنندگان نمایشگاه های بین المللی

npia.ir: نمایشگاه ها و ایران پلاست در هر دوره تا چه حد به سبد فروش غرفه داران آن اضافه می کنند؟ در کارکرد درست یک نمایشگاه بین المللی چقدر فرصت امکان ملاقات های رودررو با فرصت های جدید به شرکت کنندگان داده می شود؟ و ...
5 سوال مهم پیش روی ایران پلاست و شرکت کنندگان نمایشگاه های بین المللی

inpia.ir: یک نمایشگاه بین المللی چه مؤلفه ها و شاخصه هایی را باید داشته باشد تا غرفه دار و بازدیدکننده در آن شرکت کنند؟ یک نمایشگاه بین المللی تا چه حد باید شناخته شده و برند باشد که شرکت کنندگان، رغبت حضور در آن را پیدا کنند؟ کدام نمایشگاه بین المللی دسترسی غرفه داران و بازدیدکنندگان آن را به بازارهای کشور برگزار کننده یا سایر کشورها فراهم می کند؟ تا چه حد اطلاعات سایر شرکت کنندگان در نمایشگاه های بین المللی روی حضور غرفه داران  بازدیدکنندگان موثر است؟ نمایشگاه ها و ایران پلاست در هر دوره تا چه حد به سبد فروش غرفه داران آن اضافه می کنند؟ در کارکرد درست یک نمایشگاه بین المللی چقدر فرصت امکان ملاقات های رودررو با فرصت های جدید به شرکت کنندگان داده می شود؟ گالري تصاوير

این سؤالات و چند سؤال دیگر، سرفصل مباحثی بود که امروز (سه شنبه 25 شهریور 1393) در نشست آموزشی کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران با موضوع بررسی نقش ایران پلاست در توسعه صادرات صنعت پلاستیک توسط دکتر توفیقی مطرح شد.

توفیقی گفت: با طرح این سوالات سعی داریم با نمایشگاه های موفق بین المللی آشنا شویم و بدانیم بر اساس مولفه های یک نمایشگاه بین المللی موفق، راهبرد آینده ایران پلاست با چه مختصاتی باید حرکت کند تا رضایت بیشتر فعالان صنعت را در حوزه صادرات فراهم کند و مسیر راه آینده را روشن کند.

وی افزود: باید به عنوان یک فعال صنعت بدانیم وقتی می خواهیم در یک نمایشگاه خارجی شرکت کنیم کدام مولفه ها تعیین کننده هستند و برای ارزیابی یک نمایشگاه و تناسب آن با اهدافی که مدنظر ما هست، در آن حضور پیدا کنیم.

 

سوال اول: در ارزیابی موفقیت یک نمایشگاه بین المللی، باید بدانیم این نمایشگاه در صنعت در حوزه بین المللی چقدر شناخته شده است و چه طیفی از صنعتگران در دنیا آن نمایشگاه را جدی می گیرند؟ نمایشگاه ها در دنیا به برند تبدیل شده اند مانند نمایشگاه سبیت آلمان در حوزه آی تی. مشابه همین نمایشگاه در دوبی برگزار می شود اما با قدمت کمتر ولی با همان موفقیت و برند.

همه ما مانع بین المللی شدن نمایشگاه های هستیم

پورقاضی به عنوان اولین مشارکت کننده در بحث در پاسخ به این سوال که کدام سرآمدان این صنعت در ایران پلاست امسال شرکت می کنند؟ گفت: واقعیت این است که ایران پلاست در نمایشگاه های بین المللی در رده های بالا قرار ندارد، برندهای مشهور مواد اولیه و ماشین سازی در ایران پلاست شرکت نمی کنند و چند سالی است که دیگر نمی آیند، البته مسائل سیاسی ما (ایران) باعث شده خارجی ها نیایند اما ایران پلاست هم تلاشی برای جذب آنها نمی کند. باید تلاش می کرد که واقعا بین المللی باشد اما تنها اصرار دارند که فضای نمایشگاهی را با قیمت بالایی به فروش برسانند (220 یورو). ما (انجمن ملی پلاستیک) پیشنهاد کردیم تهاتر شود و بعضی غرفه ها را با قیمت های ارزان تر در اختیار غرفه گذارهای بین المللی قرار دهند که گفتند سازمان توسعه تجارت و شرکت تعاونی کارکنان وابسته به این سازمان، این قیمت را قبول نمی کنند و همین امروز هم ایران پلاست با بنگاه های بزرگ در زمینه ماشین ساززی و مواد در ارتباط نیست و نتیجتا وقتی بنگاه های بزرگ نمی آیند، بازدید کننده ها هم نمی آیند.

به گفته پورقاضی هدف ما (شرکت کنندگان) از نمایشگاه می تواند مبادلات داخلی باشد اما هدف مهم مبادلات خارجی باید باشد. این ها اشکالات اساسی است که ایران پلاست داشت و قبول نکردند که با مکانیزم هایی غرفه گذار خارجی را دعوت کنند.

پورقاضی با انتقاد از دیدگاه شرکت کنندگان ایرانی نمایشگاه های بین المللی گفت: از طرفی دیدگاه ما ایرانی ها از غرفه دار خارجی این است که منظور از خارجی، فقط چینی ها هستند و حضور آن ها هم یعنی خارج شدن بازارها از دست ما ایرانی ها. یعنی اینکه تصور این است اگر در را باز کنیم چینی ها می آیند و ما متضرر می شویم. در حالی که اگر بخواهیم در سطح بین المللی حرف بزنیم راهش این نیست. بستن درها کمکی به پیشرفت ما نمی کند و به محض اینکه بخواهیم در بازارهای دیگر حضور پیدا کنیم می بینم چینی ها چقدر قوی هستند و چقدر از ما جلوتر هستند. از جهات مختلف چه ایران پلاست، چه سازمان توسعه تجارت و چه ما صنعتگرها مانع بین المللی شدن آن هستیم.

توفیقی با طرح سوال دیگری گفت: ایران پلاست نهم چقدر توانسته مسیر تبدیل شدن یک برند را دنبال کرده و آیا به این نقطه رسیده و یا کجای کار است؟

به برندسازی فکر نکرده ایم

هوشنگ پارسا عضو کمیسیون صادرات انجمن ملی و مدیرعامل پلاستیک در پاسخ به این سوال گفت: ما شرکت های ایرانی در زمینه برندسازی کاری نکرده ایم و آرامش سیاسی موجود می تواند فرصت این مهم باشد اما واقعیت این است که صنایع پتروشیمی ایران پلاست را برگزار می کنند که مواد اولیه خودشان را بفروشند و بیشتر برنامه ریزی ها برای پتروشیمی هاست تا صنایع تکمیلی.

به گفته پارسا چون جهانی فکر نمی کنیم از اینکه یک رقیب بیاید می ترسیم.

 

ایران پلاست نمایشگاه پتروشیمی هاست تا صنایع تکمیلی

صبوری، عضو هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک نیز گفت: به دلیل اینکه ارگان های دولتی متولی برگزاری نمایشگاه هایی همچون ایران پلاست می شوند در خصوص برندینگ دوراندیشی نمی کنند، برای برندینگ باید هزینه کرد و این نمایشگاه (ایران پلاست) بیشتر نمایشگاه پرتوشیمی هاست تا صنایع تکمیلی.

به گفته صبوری تا وقتی برنامه ریزی و افراد متخصص نباشند هرگز به این برندینگ نخواهیم رسید به این دلیل که برای برندینگ باید یک هزنیه خوب انجام دهیم. چند میلیارد درآمد از این نمایشگاه حاصل می شود اما به جیب پتروشیمی می رود تا صنعت!

صبوری با تأکید بر برگزاری نمایشگاه های توسط بخش خصوصی گفت: اگر نمایشگاه را به دست بخش خصوصی بدهند و ما با هم باشیم و همه تشکل ها حضور داشته باشند، برای این ایجاد برندنیگ توسط شرکت های تخصصی که کارشان برندسازی است روی آن کار خواهیم کرد.

 

از حیث مشارکت کننده بین المللی و ویزیتوری بین المللی تا چه حد ایران پلاست می تواند موفق باشد؟

توفیقی دومین سوال را با این مقدمه مطرح کرد: بیشتر اوقاتی که شما تصمیمی می گیرید در نمایشگاه های بین المللی شرکت کنید دو عنصر مطرح است: عنصر اول غرفه گذار یا مشارکت کننده و عنصر دوم بازدید کننده یا ویزیتور.

وی ادامه داد: برای غرفه گذار، مشارکت در نمایشگاه برای ورود به بازارهای بیرونی انجام می شود، البته در کنار آن دستاوردهای دیگری هم خواهد داشت اما مشارکت کنندگان برای دسترسی به بازاری که در آن محل نمایشگاه برگزار شده تلاش می کنند. البته چه بسا غرفه داری در نمایشگاه ترکیه شرکت می کند اما برای رسیده به بازار آلمان تلاش می کند.

مشاور کمیسیون صادرات انجمن ملی با این مقدمه سوال کرد: با تأکید بر ویزیتور خارجی، ایران پلاست نهم چه مسیری را برای دعوت از بازدیدکنندگاه اصلی و عمده داشته و آیا برنامه منسجمی پیش بینی شده یا نه و اگر پیش بینی نشده چرا و راه های برون رفت از آن کدام است؟

صبوری در پاسخ به این سوال گفت: من فکر نمی کنم تبلیغات زیادی روی ایران پلاست در دنیا انجام شده باشد، در حالی که باید یک واحدی برای این کار در نظر گرفته می شد البته از انجمن ملی خواسته شد که نسبت به معرفی میهمانان خارجی اقدام کند که تا آنجا که اطلاع داریم از فهرست 150 نفره معرفی شده تنها برای یک نفر ویزا صادر شده است.

 

صادقی نکو بازرس انجمن همگن پلاستیک تهران اظهار داشت: ایراداتی که گفته شد برای همه نمایشگاه های کشور است. یک ایراد کلی که در ایران پلاست وجود دارد این است که 60 تا 65 درصد تولیدکننده محصولات نهایی هستند نه ماشین آلات و نه مستربچ و.... لذا نمایشگاه برای این قبیل شرکت کنندگان بازخوردی ندارد.

به گفته این عضو انجمن همگن پلاستیک تهران، برای کسی که سطل آب تولید می کند قطعا حضور در نمایشگاه عایدی نخواهد داشت اما اکثر این قبیل شرکت ها در نمایشگاه حضور پیدا می کنند بدون اینکه توقعات و انتظارات آنها از نمایشگاه برآورده شود.

صادقی نکو افزود: در نمایشگاه های خارجی محصول نهایی دیده نمی شود. کسی سطل زباله در آن نمی فروشد و مهمترین نکته این است که باید این مسئله اصلاح شود.

 

نگران میهمانان خارجی هستیم

پارسا، مدیرعامل پلاستیک کار گفت: در ایران پلاست قبلی هزینه میهمانان خارجی را خودمان دادیم اما این بار گفته شده که پرداخت می شود با این وجود کمی نگران سرویس ها هستیم.

 

ایران پلاست در هر دوره چقدر به سبد مشتریان غرفه دارانش اضافه کرده است؟

توفیقی سوال دیگر بحث را با میزان اطلاع شرکت کنندگان ایران پلاست از شرکت های مدعو در نمایشگاه پرسید و گفت: آیا می دانید چه شرکت های صاحب نامی در نمایشگاه می آیند؟ و ایران پلاست به سبد مشتریان هر دوره این نمایشگاه چه میزان اضافه می کند؟

سید جواد میرحیدری، رییس هیئت مدیره انجمن همگن پلاستیک تهران در پاسخ به این سوال گفت: واقعیت این است که بعضی از غرفه داران میهمانان خود را دعوت نمی کنند چرا که می ترسند رقبایشان آنها را ببینند.

صادقی نکو، اظهار داشت: همه تلاش ایران پلاست برای پتروشیمی هاست و اینها برای مشتری خارجی تلاش می کنند.

پورقاضی اما از دکتر توفیقی خواست با توجه به زمان کوتاه باقی مانده تا ایران پلاست، مواردی را بیان کند که بتوان از آن در نمایشگاه استفاده کرد.

توفیقی در پاسخ اظهار داشت: این بحث ها متوجه مرجع خاصی نیست، آنچه می دانیم را در حال سازماندهی کردن هستیم که اگر خواستیم در نمایشگاهی در ترکیه شرکت کنیم با این پارامترها تصمیم بگیریم.

وی خطاب به شرکت کنندگان در نشست آموزشی کمیسیون صادرات انجمن ملی گفت: شما به دفعات در نمایشگاه های خارجی شرکت کرده اید، از شش ماه قبل جایابی به اطلاع شرکت کنندگان می رسد، به بعضی از نمایشگاه های که بروید، ترکیب شرکت کنندگان را به شما می گوید. حتی به شما پیشنهاد داده می شود که از بین کسانی که می آیند برای شما بازدیدکننده در ساعت و روز هماهنگ می شود و به ازای هر فردی که برای ملاقات هماهنگ می شود از غرفه گذار شارژ دریافت می شود و همه چیز توسط نمایشگاه طوری ترتیب داده می شود که غرفه گذار با مشتری خود به قرارداد برسد.

 

آیا نمایشگاه ها فرصت های جدید به غرفه داران خود می دهند؟

سرفصل سوم:

در کارکرد درست نمایشگاه بین المللی چقدر فرصت امکان ملاقات های رودررو با فرصت های جدید به شما می دهد؟ از طریق این match making چقدر به نتیجه می رسیم؟ آیا نمایشگاهی که تصمیم می گیرد در آن شرکت کنید برنامه ای برای ملاقات های رودررو به شما می دهد؟ در سالن مشخص؟

پارسا در پاسخ گفت: نمایشگاه ها در ایران این مشکل را دارند.

متوسلیان، رییس هیئت مدیره انجمن ملی در پاسخ به همین سوال گفت: انجمن ملی امسال فضا را تلطیف کرده تا برای اظهار نظر بخش خصوصی فضایی را ایجاد کند. این که یک گروهی برای ما تصمصم می گیرند عجیب است. اول باید نقشه راه مشخص شود. که در سال های آینده حضورمان از درصد فعلی بیشتر شود.

هر نمایشگاه بین المللی بدون سمینار آموزشی فاقد یک رکن اصلی است

سرفصل آخر؛ سمینارها و کارگاه های آموزشی

توفیقی سوال پایانی خود را چنین مطرح کرد که در ایران پلاست امسال یا نمایشگاه های خارجی در چه سالنی در حوزه فضای نظری و آکادمیک مطرح می شود؟ آخرین تکنولوژی ها در آنجا معرفی می شود؟ اگر نمایشگاهی فاقد این سمینارها باشد، یکی از ارکان آن متوقف است.

به گفته مشاور کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک، برنامه سمینارهای آموزشی را در هتل های جنبی نمایشگاه در دسترس قرار می دهند آیا این اتفاق در ایران پلاست هم روی می دهد؟

ترکمان، رییس کمسیون صادرات انجمن ملی در پاسخ به این سوال گفت: انجمن همگن پلاستیک سمنان قرار بود دو سمینار را برگزار کند، پیگیری کردیم برای هر سمینار 2.5 تا 3 میلیون وجه درخواست شده است.

پورقاضی اظهار داشت: در ایران پلاست قبل ما یک سیمنار گذاشتیم در مورد کامپاندیک، یک شرکت ایتالیایی هم آمد که یک ارائه داشت در آنجا و برای آن کارگاه 750 هزار تومان پرداخت کردیم. هدف ما این بود که کسانی که درگیر فرآیند کار هستند خواص و محاسن کامپاند ها را آشنا شوند، اما عملا موفق نبود.

پورقاضی از دو کارگاه رفع اشکال در قالب نشست های مشورتی خبر داد و گفتم: در ایران پلاست مشابه نشستی که حدود 10 روز پیش داشتیم و استقبال خوبی از آن به عمل امد دو برنامه خواهیم داشت.

توفیقی در پایان مباحث مربوط به این سوال گفت: مجریان ما یکی از نگرانی هایشان این است که حداکثر فضای نمایشگاهی را بفروشند در حالی که وظیفه دارند فضایی را برای معرفی فعالیت ها و کارگاه های آموزشی در هر سالن پیش بینی کنند.

به گفته توفیقی شأن نزول نمایشگاه ها این است که به افرادی که گرد هم جمع می شوند آخرین تکنولوژی و دانش را ارائه کند، چرا که بیشتر فضای غرفه ها فضای کارهای عملی است و در آن ها چیزی زیادی به بازدیدکننده ها اضافه نمی شود.

مشاور کمیسیون صادرات انجمن ملی به غرفه داران ایران پلاست پیشنهاد کرد: یکی از کارهایی که می تواند به بهبود نمایشگاه کمک کند این است که در غرفه داران در محل غرفه خود یک کار مشخصی را در قالب معرفی آخرین محصول یا ماشین آلاتی که تولید کرده اند را به دیگران معرفی کنید.

گفتنی است بیش از 25 نفر از تولیدکنندگان صنعت پلاستیک در این نشست آموزشی حضور پیدا کرده بودند.

گالري تصاوير

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖