ارسال پاسخ

دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۷:۲۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1908 Telegram

inpia.ir

ریشه اصلی مشکلات صنعت پروفیل UPVC کشور

هرچند کاهش غیرموجه و غیرقانونی عوارض گمرکی واردات پروفیل UPVC به ۱۵ درصد در ماه های اخیر، مشکلات این صنعت کشور را تشدیده کرده اما شیوه نادرست توسعه صنعت پروفیل UPVC و زنجیره های تکمیل کننده آن در سالیان گذشته عامل اصلی مشکلات است.
ریشه اصلی مشکلات صنعت پروفیل UPVC کشور

 * کاهش عجیب تعرفه های وارداتی پروفیل UPVC

به گزارش اینپیا به نقل از تسنیم، در پی سفر نخست وزیر ترکیه به ایران در بهمن ماه 92 و متعاقب آن سفر دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به ترکیه در خرداد ماه سال 93، موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور به امضا رسید. این موافقت نامه که بیش از 12 سال در دستور کار مذاکرات ایران و ترکیه قرار داشت شامل تخفیف هایی در عوارض گمرکی برای صادرات کالا بین دو کشور است. ترکیه با ارائه فهرستی به طرف ایرانی شامل  125 قلم کالای صارداتی خود به ایران با ارزش حدود دو هزار دلار در هر تن و ایران نیز با ارائه فهرستی به طرف ترک شامل140 قلم کالای صادراتی خود به ترکیه با ارزش حدود یک هزار دلار در هر تن خواستار اعمال تخفیف عوارض گمرکی برای واردات این کالاها به هر کشور شدند.

در این یادداشت با وجود قابل بررسی بودن تخفیف واردات تعداد زیادی از کالاهای ترکیه ای و چگونگی نسبت آن به تولیدات داخلی، تنها به بررسی تخفیف در نظر گرفته شده برای واردات پروفیل UPVC می پردازیم.

تعرفه واردات پروفیل UPVC  طبق مصوبه کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت ایران در سال 90  و برای حمایت از تولید داخلی این محصول از 10 درصد به 32 درصد افزایش یافته بود. ترکیه در فهرست ارائه شده برای اخذ تخفیف عوارض گمرکی خواستار اعمال 30 درصد تخفیف در عوارض گمرکی برای صادرات پروفیل UPVC به ایران شده است. در حالی که این موافقت نامه بین ایران و ترکیه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، هیئت دولت در تاریخ 21 تیر امسال با هدف تأمین نیاز داخل عوارض گمرکی واردات پروفیل UPVC را از 32 درصد به 15 درصد کاهش داد و این کاهش تعرفه برای واردات این محصول علاوه بر ترکیه شامل همه کشورهایی است مانند آلمان و چین که ایران از آنها واردات پروفیل UPVC دارد. جالب اینجاست که تعیین تعرفه کالاهای وارداتی باید در کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت و با مشارکت مسئولان ذی ربط دولتی و نمایندگان بخش خصوصی انجام گیرد (1) ولی در این مورد از نقش کمیسیون ماده 1 چشم پوشی شد.

در پی این کاهش تعرفه و همچنین وضعیت نامطلوب صنعت پروفیل سازی کشور، در هفته های اخیر، هشدارها و مصاحبه هایی از طرف تولید کنندگان پروفیل UPVC  کشور صورت گرفته است که به شدت نگران این کاهش تعرفه و تبعات آن برای آینده واحدهای تولیدی خود بودند. از طرف دیگر، تولید کنندگان درب و پنجره UPVC کشور از این تصمیم حمایت کردند و خواستار اعمال شرایطی برای برطرف کردن مشکلات واردات پروفیل UPVC بودند. با توجه به رفتار متناقضی که این دو صنف تولیدی که در واقع زنجیره تکمیل کننده هم هستند در برابر این تصمیم داشته اند لازم است که به بررسی وضعیت این صنایع و شفاف شدن فضای حاکم و اتفاقات رخ داده بپردازیم و راهکارهایی را ارائه دهیم که به رشد هر چه بهتر این صنعت در کشور کمک کند.


* صنعت بحران زده پروفیل UPVC کشور

در حال حاضر، 39 کارخانه تولید پروفیل UPVC در کشور به ظرفیت تولید 140 هزار تن در سال احداث شده است و این در حالی است که کل ظرفیت مصرفی داخل کشور 60 هزار تن در سال است. هم اکنون تمام تولید کنندگان پروفیل UPVC 40 هزار تن در سال تولید دارند و فقط 4 یا 5 واحد تولیدی از این 39 واحد فعال هستند. حال سؤالی که مطرح   می شود این است که چرا تمام واحدهای تولیدی این صنعت فعال نیستند و با ظرفیت کلی کار نمی‌کنند؟

با یک نگاه کلان به این صنعت می‌توان دریافت که مهم ترین عامل به رکود رفتن صنعت پروفیل UPVC کشور، احداث واحدهایی است که بیش از ظرفیت مصرفی داخل کشور ایجاد شده اند. بسیاری از این واحدها به مرور زمان و طی ده سال سابقه صنعت UPVC در کشور پس از مدت کوتاهی از زمان راه اندازی به علت عدم توانایی در اداره واحد تعطیل شده اند که ایجاد این تعداد واحد صنعتی با توجه به ظزفیت مصرفی کشور سبب ایجاد بحران برای واحدهایی شده است که بدون برنامه ریزی و کار تخصصی پا به این صنعت نهاده اند. طبق بررسی های انجام شده، مشکلات اصلی این صنعت عبارتست از:

1. نبود ظرفیت مصرفی در بازار داخل برای کل ظرفیت تولیدی واحدهای صنعتی UPVC

2. عدم توانایی در صادرات به علت حضور قدرتمند شرکت هایی ترکیه ای در بازار کشور های همسایه

3. بدهی های کلان واحدهای تولیدی به نظام بانکی کشور

4. خرید مواد اولیه پتروشیمی به قیمت ارز آزاد از طریق بورس کالا

5. واردات کالاهای رقیب خارجی از کشورهایی چون ترکیه، آلمان و چین

6. هزینه تبلیغات سنگین

7. نداشتن سرمایه کافی در گردش برای فروش اعتباری محصولات

8. کیفیت پایین محصولات عرضه شده به بازار داخل از سوی تعداد زیادی از کارخانه های تولید پروفیل UPVC (البته به غیر از 3 یا 4 واحد تولیدی که محصول با کیفیت به مصرف کنندگان تحویل می دهند).

اکثر مشکلات مذکور مربوط به هزینه های مالی و ناتوانی شرکت های تولیدی در پرداخت هزینه ها و یا رقابت با واحدهای تولیدی بزرگتر است که دلیل آن کثرت واحدهای تولیدی و ناتوانی آنها در جذب مشتری و رقابت با واحد های بزرگتر است.   البته شرکت های معدودی که از وضعیت تولیدی مناسبی برخوردارند، از نظر مالی و بازار داخلی با مشکلات خاصی مواجه نیستند و هر چند که از صادرات بالایی نیز برخوردار نیستند اما به دلیل اینکه محصولات با کیفیت را به مصرف کننده تحویل می دهند و از برنامه ریزی مناسبی برخوردارند، جایگاه خود را در بازار داخلی این صنعت پیدا کرده‌اند. این در حالی است که واحدهای کوچکتری که برای مقاصدی جز کار تخصصی تولید پروفیل UPVC و فقط برای کسب سودهای آنچنانی در کوتاه مدت ایجاد شده اند، به تعطیلی کشیده شده اند و یا با وجود مشکلات فراوانی که در بالا به آنها اشاره شد، به تولید خود ادامه می‌دهند.


* تولید کنندگان درب و پنجره UPVC در کشور چه وضعیتی دارند؟

به گفته دبیر انجمن درب و پنجره سازان پروفیل UPVC در حال حاضر 3000 تولید کننده این نوع درب و پنجره در کشور وجود دارد که دارای سه سطح تولیدی هستند. سطح اول که حدود 30 واحد از این 3000 واحد را شامل می‌شود، محصول مناسب یعنی میزان تولید بالا همراه با کیفیت بالا تولید می‌کنند و سطح دوم میزان تولید پایین همراه با کیفیت پایین دارند و سطح سوم حدود 10 درصد هم میزان تولید بالا با کیفیت پایین دارند.

شرکت های سطح اول با توجه به اینکه محصول با کیفیت مناسب تولید می‌کنند تمایل به استفاده از پروفیل هایی دارند که از کیفیت بالایی برخوردار باشد و از طرفی قیمت تمام شده پروفیل دریافتی هم طوری باشد که آنها بتوانند با تولید درب و پنجره توانایی رقابت در بازار داخلی و بین المللی را داشته باشند. به همین دلیل، آنها بیشتر از پروفیل های با کیفیت بالای وارداتی که عمدتاً آلمانی هستند، استفاده می‌کنند چون پروفیل های تولیدی توسط کارخانه های داخلی در مقایسه با پروفیل وارداتی آلمان دارای قیمت بالاتری می باشد. شرکت های سطح دوم این صنف نیز به طور عمده یا از پروفیل های با کیفیت متوسط داخلی استفاده می‌کنند و یا در مواقعی که پروفیل مشابه خارجی قیمت پایین تری داشته باشد ترجیح می‌دهند از مواد وارداتی استفاده کنند. دلیل دیگر استفاده آنها از پروفیل های وارداتی، کیفیت بسیار پایین بعضی از واحدهای تولید پروفیل داخلی است که البته در حال حاضر این واحدهای تولیدی پروفیل بی کیفیت به دلیل مشکلات مالی دچار تعطیلی و عدم فعالیت صنعتی هستند.

البته در طی سال های گذشته، واحدهای زیادی از بین 3000 واحد تولیدی درب وپنجره UPVC به علت تولید محصولات نامرغوب و ناتوانی در اداره و رقابت با سایر تولیدکنندگان از جرگه تولیدکنندگان این نوع درب و پنجره در کشور خارج شده اند.

از بین شرکت های سطح اول تعدادی از این شرکت ها محصولات خود را به کشورهای افغانستان و حاشیه خلیج فارس صادر می‌کنند که در حال حاضر به علت ایجاد مشکلات تولیدی به خصوص در دیافت پروفیل با قیمت مناسب به طور ثابت در طی یک بازه زمانی طولانی و همچنین روی آوردن مشتریان خارجی به محصولات ترکیه ای به دلیل داشتن کیفیت ثابت و شرایط متنوع فروش، از حجم محصولات صادراتی کاسته شده است.


*جمع بندی

با توجه به آنچه گفته شد و با کنار هم قرار دادن اجزا مختلف صنعت تولید پروفیلUPVC  و درب و پنجره UPVC از همان نقطه شروع این صنعت یعنی دریافت مواد اولیه از شرکت های پتروشیمی و تحویل محصول نهایی یعنی درب و پنجره به مصرف کننده، می توان مشاهده کرد که واحدهای تولیدی در تولید مواد اولیه پتروشیمی، رقابت با رقبای بین المللی و داخلی، فروش به روش های متنوع و عرضه محصولات با کیفیت و با میزان ثابت و مشخص با مشکلات عمده ای رو به رو هستند که وجود این مشکلات سبب ناتوانی مدیران واحدهای تولیدی برای افزایش بهره وری شده است.

این عوامل سبب می شود که تولید کننده ایرانی برای جبران کمبودهای مالی و حفظ حضور خود در بازار از کیفیت محصول ارائه شده خود به مصرف کننده بکاهد و یا اینکه میزان تولید خود را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد و یا در نهایت واحد تولیدی خود را تعطیل کند و از دور رقابت خارج شود. از طرف دیگر، وجود این مشکلات سبب کاهش تقاضای داخلی و خارجی برای محصولات تولیدی می‌شود.  همانطور که این اتفاق در حال حاضر رخ داده است و کاهش فروش این واحدها رو به افزایش است. از طرف دیگر، به دلیل کیفیت ثابت و مناسب محصولات درجه یک وارداتی، مصرف کنندگان روی به استفاده از این محصولات به جای محصولات داخلی می آورند.

همانطور که اشاره شد، شیوه نادرست توسعه صنعت پروفیل UPVC  و زنجیره های تکمیل کننده آن در سالیان گذشته توسط نهادهای سیاستگذار و تصمیم ساز دولتی و اعطای مجوزهای ایجاد واحدهای تولیدی فراتر از نیاز واقعی کشور، عامل اصلی مشکلات به وجود آمده برای این صنعت در کشور است. در حالی که کشور ترکیه به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده پروفیل UPVC در دنیا با ظرفیت تولیدی 450 هزار تن در سال به تولید خود ادامه می‌دهد واحدهای تولیدی کشورمان هیچگاه تولید خود را به ظرفیت اسمی خود یعنی 140 هزار تن نرسانده اند و همینطور توانایی لازم برای رقابت در سطح بین المللی را با رقبای ترکیه ای و آلمانی خود نداشته اند. حال با چنین وضعیتی باید این سؤال را از مسؤلان ذی ربط دولتی که سبب توسعه بدون تدبیر این صنعت شده اند پرسید که با کدام برنامه ریزی و دوراندیشی اجازه ایجاد این تعداد واحد تولید پروفیل UPVC را صادر کردند؟


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 - نمودار و آرشیو
Lf190 - نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 - نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 - نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 - نمودار و آرشیو
1540 - نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖