ارسال پاسخ

چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۰۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1014 Telegram

inpia.ir

چهار ماه تلاش نافرجام برای یافتن یک قطعه پلاستیکی خودرو

پس از چهار ماه جست و جو و نیافتن یک قطعه پلاستیکی به نام درپوش باک خودرو، انسان به یاد این جمله چند کلمه ای می افتد که گشتیم نبود، نگرد نیست.
چهار ماه تلاش نافرجام برای یافتن یک قطعه پلاستیکی خودرو

به گزارش اینپیا به نقل از ایرنا، با وجود تبلیغات فراوان برخی شرکت های خودروساز داخلی مبنی بر این که 'قطعه اصل بخرید' و ... ، هستند شمار زیادی از مشتریان این شرکت ها که همه مکان های احتمالی برای پیدا کردن قطعه معیوب خود را در کلانشهر شیراز درنوردیده اند و دست خالی بازگشته اند.


** پلاستیک و پلاستیک

حدود چهارماه انتظار برای درپوش پلاستیکی باک خودرو که ساخت شرکت خودروسازی ایرانی است واصرار دارد صفت بزرگ را همراه خود کند، عجیب ترین سوژه ای بود که در مراجعه به نمایندگی این خودروساز با آن مواجه شدیم. درست خواندید: درپوش باک!

از آنجا که این قطعه، قطعه ای نیست که مشمول تحریم باشد، چرایی تامین نشدن این قطعه ساده از شرکت خودروساز محل پرسش است.

الف. ن. از مشتریان این شرکت خودروساز می گوید: خودرو را خردادماه 93 با تاخیر بیش از 100 روزه شرکت خودروساز تحویل گرفتم و در نخستین بار سوخت گیری متوجه شکستگی درباک شدم و اول تیرماه درخواست خود را برای دریافت این قطعه به یک نمایندگی ارایه کردم که ده روز بعد با من تماس گرفتند و گفتند که بیا قطعه را تحویل بگیر؛ در زمان مراجعه متوجه شدم که قطعه اشتباهی آمده است یعنی در باک مدل قدیمی آمده است.

وی افزود: عازم سفری فوریتی بودم و ناگزیر در باک خود را با نایلون پلاستیک پوشاندم تا شاید در طول مسیر شیراز به تهران، در یکی از قطعه فروشی ها یا نمایندگی ها بتوانم آن را پیدا کنم اما این جست و جوی نافرجام همچنان ادامه دارد.

این شهروند شیرازی گفت: در مراجعه اخیر به نمایندگی با این پاسخ مواجه شدم که 'در باک یورو 4 از گارانتی خارج شده است'.

این مشتری گفت: با توجه به خطرات احتمالی ناشی از تصاعد بنزین و آتش سوزی، مستاصل هستم که چه کاری باید انجام دهم.

وی افزود: در مراجعه به مراکز عمده فروش قطعه در شیراز نیز این قطعه را پیدا نکرده ام و حال آن که به گفته یکی از کارکنان یک نمایندگی ، این قطعه 12 هزار ریال یعنی یک هزار و دویست تومان ارزش دارد و جای پرسش است که چرا این گونه به مشتریان خدمات می دهند؟

انتقادات مالکان خودروها ابعاد مختلفی اعم از کارکرد موتور و سیستم برق رسانی و ... را در بر می گیرد و گاه، نایابی قطعات کوچک خودرو را شامل می شود.

زمانی که در محل نمایندگی بودیم، یک خودرو با کمک جرثقیل در حال ورود به نمایندگی بود. صاحب خودرو می گفت: 700 کیلومتر بیشتر رانندگی نکرده بودم که سیم کشی برق خودرو سوخت و خوشبختانه منجر به اتفاق دیگری نشد. با توجه به این که سیستم دزدگیر نصب نشده، نمایندگی پذیرفته است که تعمیر خودرو را با شرایط گارانتی و بدون هزینه انجام دهد.


** معطلی و تعطیلی

در این میان، قاسم کریمی شهروند شیرازی به نکاتی در ارتباط با خودروی خود اشاره کرد که موضوع در باک، در مقایسه با آن اهمیتی نداشت.

وی با بیان این که خودرو نو تیپ 5 را پنجم فروردین ماه 93 خریداری کردم گفت: هشت روز بعد از خرید خودرو، چراغ سنسور کاپوت روشن شد و نمایندگی به طور موقت آن را رفع کرد و قطعه جدید درخواست داد.

کریمی افزود: یک ماه پس از خرید خودرو، زمانی که باک را پر از بنزین کرده بودم، دیدم که با طی مسافت کوتاهی، نیمی از بنزین مصرف شده است. در مراجعه به نمایندگی به من گفتند که سنسور اکسیژن خودرو سوخته است و در نمایندگی موجودی نداریم. پرسیدم که چه زمانی می آید؟ و پاسخ شنیدم که معلوم نیست و این گونه بود که سه هفته نتوانستم از ماشین استفاده کنم تا قطعه به دست نمایندگی رسید.

حکایت پرغصه این مشتری خودروساز داخلی به اینجا ختم نمی شود. او افزود: عیب در سیستم قفل مرکزی دیگر مشکلی بود که برای من به وجود آمد به گونه ای که برخی اوقات درهای خودرو، قفل نمی شد و برخی اوقات نیز باز نمی شد.

کریمی اظهار کرد: در مراجعه به نمایندگی و طرح مشکل در ارتباط با کلاچ ماشین، گفتند که روغن واسکازین را که عوض کنید مشکل حل می شود. از آنجا که روغن واسکازین در تعهدات گارانتی نیامده است، با هزینه شخصی آن را عوض کردم اما مشکل رفع نشد و نمایندگی به من پاسخ داد که باید مسافت زیادی رانندگی کنید تا مشکل حل شود که این گونه نشد.

وی ادامه داد: روشن شدن چراغ ایربگ ماشین را نیز کارشناس نمایندگی به خاطر نصب باند صوتی دانست و حال آن که دو ماه پس از گذاشتن باند، این چراغ روشن شده بود و پاسخ نمایندگی مرا قانع نکرد.

این مشتری گفت: از آن زمان تا به امروز مشکلات دیگری در زمینه تسمه موتور، روغن ریزی واشر سرسیلندر، مشکل انژکتور و کامپیوتر خودرو، مشکل در غربیلک فرمان و خراب شدن چراغ راهنما و ... برای خودروی مدل 93 اینجانب به وجود آمد که شماری از این مشکلات هنوز حل نشده است و ماشین ده روز است که با وضعیت معیوب در پارکینگ منزل خوابیده است.


** آمادگی برای اهدای خودرو به مدیرعامل

وی افزود:مراتب شکایت خود را در ارتباط با کیفیت خودروی تولیدی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده ام و همزمان با این که رسیدگی به شکایت خود را خواهان هستم، سه گزینه را از ایران خودرو درخواست دارم که یا ماشین معیوب را از من تحویل بگیرند و ماشین خوب غیر از این مدل به من بدهند و یا این که تمام قطعات مشکل دار را با قطعات اصلی فرانسوی تعویض کنند و یا اگر این دو گزینه برایشان مقدور نیست، حاضر هستم بلیت هواپیما برای مدیرعامل شرکت خودروسازی تهیه کنم تا این ماشین را که تمام دارایی من است و 400 میلیون ریال برای خرید آن هزینه کرده ام، در مراسمی در شیراز به نام ایشان کنم.


** قصه پرغصه ادامه دارد

حکایت پرغصه مشتریان این شرکت خودروساز داخلی به اینجا ختم نمی شود وهمه آنها ارتقای کیفیت محصول داخلی را خواستار هستند.

محمدی شهروند شیرازی می گوید: در زمانی که شرایط غیررقابتی و انحصاری به نفع تولید خودرو در داخل کشور وجود دارد انتظار است که تولیدکنندگان خودرو خود را به ارایه محصول با کیفیت به مردم مقید بدانند و از طرف دیگر، با ارایه خدمات پس از فروش مناسب، عامل سوق دادن مردم به سمت و سوی گزینه خودرو خارجی نشوند.

وی افزود: در حالی که کارکنان نمایندگی های شرکت های خودروساز داخلی باید به اصل احترام مشتری و تامین خواسته های وی باور داشته باشند، متاسفانه در شهر شیراز این وضعیت به شکل مطلوبی نیست و گاه مشاهده می شود که مردم برای رسیدگی به مشکل خودرویشان از کارکنان حاضر در برخی نمایندگی ها، خواهش و تمنا می کنند.

یک شهروند شیرازی نیز خاطره جالبی از بردن خودرو داخلی خود به نمایندگی دارد. وی می گوید: ساعت هفت و نیم صبح خودرو خود را به نمایندگی تحویل دادم و ساعت 17 زمانی که برای خروج خودرو مراجعه کردم، دیدم از هشت کار جزیی که خواسته ام هیچ کاری انجام نشده است و تازه به من گفتند که برای چسباندن قطعه ای جدا شده از کنسول کنار صندلی راننده چسب موسوم به یک، دو، سه را از بیرون بخرید و بیاورید.

یک مالک خودرو داخلی در حالی که لبخند بر لب دارد با خودرو از نمایندگی خارج می شود. از او می پرسم که راز این لبخند چیست و پاسخ می شنوم: بعد از چهار نوبت مراجعه حضوری و پیگیری تلفنی، سرانجام نمایندگی پذیرفت که چراغ مه گرفته خودرو من را بر اساس گارانتی تعویض کند و حال آن که این اقدام می توانست در همان روز اول مراجعه صورت گیرد و نیازی به این همه پاس کاری نبود؛ چرا که شرایط تعویض طبق گارانتی مشخص بود.


** بازاریابی برای امن سازی خودرو داخلی

در یک نمایندگی پرآوازه یک شرکت خودروساز داخلی این تابلو در قسمت تعمیرگاه در جایی که همه ببینند نصب شده است با این مضمون که 'آیا می دانید که درهای خودروی شما با وجود مجهز بودن به پیشرفته ترین سیستم ضدسرقت و دزدگیر باز می شود؟'

در ادامه این تبلیغ آمده بود که با نصب قطعه هایی در در خودرو، خودرو خود را ایمن کنید.

یک مشتری این شرکت خودروساز می گوید: مشخص نیست کاری که در این تبلیغ آمده است و می گویند با 500 هزار ریال می شود آن را رفع کرد را چرا شرکت خودروساز چاره اندیشی نمی کند و با گرفتن ده ها میلیون ریال پول از مردم، خودرویی به آنها تحویل می دهد که به سادگی درهای آن باز می شود.

وی اظهارکرد:درزمان مراجعه به نمایندگی، فردی به من مراجعه کرد و با نشان دادن بریده روزنامه محلی با موضوع هشدارهای امنیتی در ارتباط با ضعف امنیت خودروهای تولید داخلی، با ترفندی ساده و در همان یک ثانیه در خودرو را باز کرد.

این شهروند شیرازی گفت: چگونه است که شرکت خودروساز این ضعف امنیتی را برطرف نمی کند و حال آن که این ضعف امنیتی با نصب قطعه هایی ساده در دو در جلو خودرو و کاپوت رفع می شود.

سرهنگ علی غیاثوند معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا روزهای اخیر شرکت های خودروساز را به تقویت امنیت خودروهای تولیدی فراخوانده و هشدار داده است: آنچه که تمایل سارقان را به سرقت وسایل نقلیه و همچنین قطعات و لوازم آن ترغیب می کند ضعف سیستم ایمنی خودروها و وسایل نقلیه است.


** مردم شکایت کنند

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس می گوید: چنانچه مردم شکایتی در ارتباط با انجام تعهدات خودروسازان دارند در مراجعه حضوری به این سازمان واقع در شیراز، چهارراه ادبیات، خیابان چهل مقام ارایه کنند تا به این شکایات به سرعت رسیدگی شود.

محمد ابراهیم صداقت به خبرنگار ایرنا گفت: چنانچه شکایت از خودروسازان در زمینه تاخیر در تحویل خودرو و یا کیفیت خودرو باشد، این شکایت به تهران ارسال می شود و در سازمان حمایت از مصرف کنندگان رسیدگی می شود.

وی افزود: اگر شکایات در ارتباط با تعمیرات خودرو در نمایندگی های شرکت های خودروساز در استان باشد، این شکایت ها در شیراز رسیدگی می شود.

رسانه ها نوشته بودند:رییس یک شرکت خودروسازی آسیای جنوب شرقی که از پولدارترین مردان جهان و رییس یکی ازغول های خودروسازی دنیاست،در یک کنفرانس خبری در برابر دوربین رسانه ها تعظیم کرد و از مشتریان به خاطر نقص فنی خودروهای شرکتش که درپدال گاز رخ داده بود، پوزش خواست و در برابر مادر یکی از قربانیان، از شدت شرمساری اشک ریخت.

مشتری خودروهای داخلی با شنیدن این خبر می گوید: انگیزه رییس شرکت خودروسازی آسیای جنوب شرقی می تواند موارد مختلفی از جمله از دست ندادن بازار در برابر رقیبان، انساندوستانه و مسائل شخصی باشد ولی کار او که تعظیم کرد، قابل توجه است.

این مشتری ادامه داد: در آسیای جنوب شرقی، تولید کننده خودرو در برابر مشتری تعظیم می کند اما در آسیای جنوب غربی، مشتری در برابر خودروساز.

به نظر می رسد بیشتر شرکت های خودروسازی ایران به هیچ صورتی و با هیچ انگیزه ای درصورت بروز نقص فنی در تولیداتشان حاضر به پذیرش اشتباه نیستند و در چنین حالتی، انتظار مشتری برای تعظیم مسوولان این شرکت ها، رویایی بیش نیست.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۵ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 53,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 52,900 ریال -300 0.56% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 53,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 52,900 ریال نمودار و آرشیو
5110 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 52,200 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 51,900 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,500 ریال 500 0.97% نمودار و آرشیو
0075 57,600 ریال 400 0.69% نمودار و آرشیو
020 59,100 ریال 1900 3.21% نمودار و آرشیو
Lf190 57,500 ریال 1000 1.74% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 47,000 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 2200 3.74% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 53,400 ریال 200 0.37% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 52,000 ریال 400 0.77% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD 49,000 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,000 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,000 ریال -400 0.65% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 60,700 ریال -300 0.49% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,000 ریال نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,300 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,300 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,500 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Mar 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
C30s 56,300 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 48,200 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,500 ریال 100 0.14% نمودار و آرشیو
1540 66,400 ریال 2000 3.01% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 55,500 ریال 200 0.36% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 59,000 ریال -500 0.84% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 55,500 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
552R Maroun 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,300 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,400 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,500 ریال -300 0.39% نمودار و آرشیو
548R 57,100 ریال -500 0.87% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G 54,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 57,000 ریال -300 0.52% نمودار و آرشیو
MR230 58,500 ریال 300 0.51% نمودار و آرشیو
ZR230 58,500 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 94,850 ریال 650 0.69% نمودار و آرشیو
ABS150 100,500 ریال 200 0.2% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖