ارسال پاسخ

شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 991 Telegram

inpia.ir

راه رفته دیگران را برویم/ گزارش همایش تجلیل از واحدهای صنعتی کوچک صادراتی کشور

inpia.ir: در همایش تجلیل از واحدهای صنعتی کوچک صادراتی کشور که 7 آبان ماه در نمایشگاه بین المللی برگزار شد، سیناپلاست، به عنوان یک صادرکننده نمونه معرفی شد. آنچه پیش روی دارید گفتگوی روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک با این صادرکننده و گزارش مشروح این رویداد است.
راه رفته دیگران را برویم/ گزارش همایش تجلیل از واحدهای صنعتی کوچک صادراتی کشور

راه رفته دیگران را برویم

محمد ابراهیم غفاری مدیر عامل سینا پلاست، استفاده از تجارب موفق دیگران را راهکار مهمی برای موفقیت در زمینه صادرات دانست و گفت: برای عالم شدن کافی است راه رفته دیگران را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و از این رهگذر نقاط قوت را تقویت و ضعف‌ها را مرتفع ساخت. این راهی است که دیگران رفته و در آن موفقیت کسب کرده‌اند. گالری تصاویر

وی در همین خصوص ادامه داد: برای واحدهای کوچک راهی جز تشکیل کنسرسیوم و کنار هم قرار گرفتن وجود ندارد، چون هزینه‌های بازاریابی، تحقیق و توسعه برای واحدهای کوچک دشوار است.  اگر بتوان با هم کار کردن را یاد بگیریم نتیجه آن مثبت‌تر از آن چیزی است که اکنون هستیم.

این تولید کننده که عمده صادرات خود را به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، ارمنستان، قزاقتسان و آذربایجان دارد در ادامه با اشاره به تحولات اخیر عراق و تاثیر آن بر بازار تصریح کرد: باید از تحولات اخیر عراق به عنوان، عدو سبب خیر شده است یاد کرد؛ چون عراق تا پیش از این تحولات، عمده اقلام خود را از اردن تهیه می‌کرد اما به دلیل ناامنی موجود، توجه این کشور در حال حاضر به ایران جلب شده است. 

مدیر عامل سینا پلاست پارسا که فیلم پلی اتیلن، کیسه‌های زباله، سفره‌های یک بار مصرف، کیسه‌های شاپینگ و... را تولید می‌کند با اشاره به تکراری بودن مشکلات بخش صادرات اظهار امیدواری کرد که دولت تدبیر و امید با اجرایی کردن لایحه حمایت از تولید و خروج از رکود،  بخشی از مشکلات را حل کند.

غفاری در پایان عنوان کرد: انجمن‌ها در زمینه بهبود زمینه صادرات می‌توانند بالاترین کمک را انجام دهند و در این خصوص راهگشا باشند. بدون انجمن و بدون یک محفل که افرادی که داری منافع مشترک هستند در آن گرد هم آیند، راهی وجود ندارد.

سینا پلاست پارسا در شهرک صنعتی اشتهارد فعالیت دارد.

 

صنایع کوچک؛ راه حل اشتغال و خروج از رکود

هنوز این موضوع که می‌توان به وسیله صنایع کوچک مشکل اشتغال و رکود را حل کرد، جا نیفتاده است.

به گزارش روابط عمومي انجمن ملي صنايع پلاستيك ايران، «سیدمحمد علی سید ابریشمی»، معاون وزیر و مدیر عامل صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در همایش تجلیل از واحدهای صنعتی کوچک صادراتی کشور که 7 آبان 1393 در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شد با اشاره به مغفول واقع شدن صنایع کوچک، گفت: هنوز این موضوع که می‌توان اشتغال و رکود را به وسیله صنایع کوچک حل کرد، جا نیفتاده است؛ گر چه به این نتیجه رسیده‌ایم که این مشکلات باید حل شوند. به زعم بنده صنایع کوچک می‌توانند مشکل فعلی را حل و حمایت کنند.

وی افزود: ما برای شناخت صنایع کوچک، پنجاهمین سال آن را برای نخستین بار در تاریخ کشور جشن گرفتیم و اکنون با عزم همکاران و صنعتگران می‌خواهیم راهکاری برای آینده داشته باشیم.

سید ابریشمی با اشاره به برگزاری یک جلسه با رییس جمهور گفت:  امیدواریم در این برنامه و پنل آن به یک جمعبندی از مشکلات و راهکارها دست یابیم تا نتایج آن را به رییس جمهور ارائه دهیم.

وی همچنین گفت: متاسفانه در سال‌های قبل اقداماتی به نام صنعت زود بازده انجام شد که اکنون بانک‌ها دسترسی به منابع برای واحدها را مشکل کرده‌اند.

کار دشوار صادر کننده ایرانی

«طاهر شه حامد» مدير عامل صندوق ضمانت صادرات ايران دیگر سخنران این برنامه با بیان این که در دنیا صنایع بالای 60 درصد تامین مالی می‌شوند، گفت: این در حالی است که این رقم در ایران با نرخ بالا و به شکل بد داده می‌شود و تولید کننده ما با منابع مالی کمتر از 10 درصد قرار است با رقبای تجاری خود رقابت کند. با توجه به این موضوع صادرکنندگان ایرانی کار دشواری را پیش روی دارند.

وی در بخشی از سخنان خود به تشریح اقداماتی پرداخت که این صندوق برای تامین مالی می‌تواند انجام دهد و گفت: ما در همه مراحل، هم قبل و هم بعد از کار در کنار واحدها هستیم؛ اگر کالایی را می‌خواهید تولید کنید و نیاز به نقدینگی و ثایق لازم دارید،  صندوق ضمانت این خدمات را انجام می‌دهد. حتی بعد از حمل و صادر کردن کالا، برای گرفتن منابع از طرف‌های خارجی، این صندوق خدمات لازم را ارئه خواهد داد.

برای صادرات به بازارهای سخت چشم داریم

حسین نقره کار شیرازی دبیر اتاق بازرگانی در این برنامه با اشاره به دشواری‌های صادرات گفت: در حال حاضر ما دشواری‌های فراوانی داریم، بازارهایی که ورود به آن برای دیگران آسان است برای ما دشوار است؛ با این همه ایران یک بازار منطقه‌ای بزرگ را پیش روی دارد. کشور روسیه به عنوان بزرگترین کشور در جهان دارای 14 همسایه و ما 15 همسایه داریم. همه کشورهای موفق دنیا در گام اول از همسایگان شروع می‌کنند. به غیر از آن ما همچنین به بازارهای سخت دنیا چشم داریم و می‌توانیم موانع را از پیش روی برداریم.

وی گفت: چنان چه با یک هم‌افزایی و سازماندهی خوب در امر صادرات شرکت نشود، سهم این مجموعه بزرگ ناچیز خواهد بود.

نقره کار شیرازی با بیان اینکه ما از مرز 48 میلیارد دلار صادرات نفتی در حال عبور هستیم، گفت: با این وجود هنوز 70 درصد از اقتصاد ما دولتی است که همه مسئولان عزم راسخ به خصوصی سازی و واگذاری دارند.

 

قانونی برای حمایت از واحدهای کوچک وجود ندارد

«علی سلیمانی»، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با بیان این که هیچ قانونی برای حمایت از واحدهای کوچک وجود ندارد، گفت: سازمان صنایع کوچک به اندازه توان این حمایت را انجام داده است. با این وجود هنوز ما در این زمینه دسته‌بندی خاصی برای صنایع کوچک نداریم؛ حتی سازمان آمار کار ویژه‌ای انجام نداده است.

وی افزود: کسی نمی‌تواند سهم این این گروه در اشتغال و در اقتصاد کشور را تعیین کند. ما انتظار داریم که این واحدها به عنوان بحشی اثر گذار و محرک در اقتصاد کشور شناخته شوند و این امر مستلزم همراهی دستگاه‌ها است.

کمبود نقدینگی و سرمایه؛ مشکل اصلی صادرات

عزیزی به عنوان نماینده واحدهای کوچک صنایع کشور دیگر سخنران این برنامه بود. وی یکی از ویژگی‌های صنایع کوچک را توجه به بازارهای جهانی دانست و گفت: تنها 2 هزار واحد کوچک در بخش صادرات فعال هستند که این وضعیت باید بهبود یابد.

وی افزود: صادرات نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت است و در بعد کلان، موتور محرک اقنتصاد کشور است. در بخش صادرات باید نیازهای بازار را برررسی کرد. بیشتر مشکلات این بخش مربوط به کمبود نقدینگی و سرمایه است که برای پرهیز از رقابت میان واحدهای کوچک باید ارتقاء یابد؛ چون گاهی واحدها برای جذب مشتری قیمت‌های خود را کاهش می‌دهند.

این فعال حوزه صنعت همچنین عدم ثبات قوانین در بخش صادرات را از دیگر مشکلات عنوان کرد و به مشکلات دیگر همچون؛ محدود بودن اقلام صادراتی، نوسان قیمت ارز، نابسامانی مشوق‌ها و جوایز صادراتی، تعرفه تجاری بالا، خام فروشی، اسناد اعتباری بانک و... پرداخت.

سهم صنایع کوچک از کل صنایع 92 درصد است

«غلامرضا سلیمانی»، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های ایران، تعداد صنایع کوچک به بهره‌برداری رسیده را 81 هزار عنوان کرد و گفت: با توجه به این آمار سهم صنایع کوچک از کل صنایع 92 درصد است و حدود یک میلیون نفر در این بخش اشتغال دارند که 45 درصد از سهم اشتغال را به خود اختصاص داده‌ است.

وی در ادامه گفت: با توجه به نقش این صنایع، دولت تدبیر و امید باید تلاش کند که آنها رقابت پذیر شوند.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه مدل حمایتی برای سازمان صنایع کشور که بر اساس مطالعات تطبیقی 20 کشور انجام شده بود، پرداخت و توضیح داد: در این خصوص باید به عدم توانایی صادرات مستقیم توسط این واحدها اشاره کرد که با استقرار شرکت‌های مدیریت صادرات و تشکیل کنسرسیوم صادراتی می‌توان این کمبود را جبران کرد. مورد دیگر عدم آشنایی با فرایند صادرات است که برگزاری دوره‌های آموزشی صادرات و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کسب و کار، می‌تواند راهگشا باشد.

وی در پایان به تشریح برنامه‌های در حال انجام این سازمان پرداخت.

صادرات مستلزم ظرفیت‌سازی است

دیگر سخنران مراسم «ولی الله افخمی راد»، معاون وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت بود که عنوان کرد: مسئله صاردات در اسناد بالا دستی کشور مورد تایید قرار گرفته است و باید رویکرد صادراتی را در برنامه داشته باشیم.

وی همچنین تاکید کرد: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده به طور مشخص به بحث صادرات پرداخته شده است. همچنین در لایحه خروج از رکود بندهای بسیاری برای صادرات تدوین شده است.

افخمی زیر بنای صادرات را تولید دانست و گفت: باید در بخش تولید، برنامه‌ریزی مناسبی صورت گیرد. صادرات مستلزم ظرفیت‌سازی است تا بیش از نیاز داخل، کالا تولید شود. باید بخش خصوصی و دولت وظایف خود را در این باره انجام دهند. لازم است دولت بستر لازم را برای ارائه تولید کالای با کیفیت و رقابتی، عملیاتی کند.

وی در ادامه مطالب فوق گفت: این موارد در دو بخش سخت افزاری؛ یعنی همان بستر مناسب و نرم‌افزاری یعنی قوانین و ضوابط باید انجام شود.

این مقام مسئول نیاز سنجی بازارهای خارجی را از جمله اقدامات کمکی جهت برنامه‌ریزی عنوان کرد. وی همچنین قیمت‌گذاری را یکی از آفت‌های اقتصاد کشور خواند و گفت: نباید اجازه داد در اقتصاد کشور، تجارب ناموفق تکرار شوند. باید قیمت‌ها را حتی با وجود افزایش در کوتاه مدت، آزاد گذاشت چون در بلند مدت با سرمایه‌گذاری‌های جدید و در فرایند رقابت، قیمت‌ها کاهش خواهند یافت.

 

در پایان برنامه از 42 واحد صنعتی کوچک  صادراتی که بر اساس ارزش زمانی صادراتی مهر ماه سال گذشته تا مهر ماه امسال انتخاب شده بودند تقدیر شد. در میان این واحدها در حوزه پلاستیک و پلیمر شرکت « سینا پلاست پارسا» حضور داشت.

گالری تصاویر


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 70,500 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 66,000 ریال 500 0.76% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 65,500 ریال 200 0.31% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,000 ریال -500 0.76% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,000 ریال 300 0.46% نمودار و آرشیو
0075 59,000 ریال 500 0.85% نمودار و آرشیو
020 57,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 57,300 ریال 300 0.52% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 55,200 ریال 500 0.91% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,800 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,200 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 57,200 ریال 200 0.35% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,500 ریال 700 1.2% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,800 ریال 500 0.87% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,800 ریال 800 1.2% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 67,300 ریال 1800 2.67% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 81,700 ریال -300 0.37% نمودار و آرشیو
1540 75,700 ریال -300 0.39% نمودار و آرشیو
1551 72,500 ریال -2500 3.33% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 67,300 ریال 1800 2.67% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 84,000 ریال 4500 5.36% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,000 ریال 2000 2.78% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 1000 1.27% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,300 ریال 300 0.68% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 101,800 ریال -700 0.68% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖