پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۰۱ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

ظرفیت‌های خالی صنعت پلاستیک 500 هزار نیروی کار جدید جذب مي كند

inpia.ir: محتشمی پور: در صورت فعال شدن ظرفیت‌های خالی فعلی در صنعت پلاستیک شاهد جذب 500 هزار نیروی کار جدید خواهیم بود. هم‌اکنون 2 میلیون و 400 هزار بیکار در کشور وجود دارد که این صنایع به تنهایی توانایی جذب نزدیک یک‌ پنجم کل جمعیت جویای کار کشور را دارد.
ظرفیت‌های خالی صنعت پلاستیک 500 هزار نیروی کار جدید جذب مي كند

inpia.ir: به گزارش دنیای اقتصاد،  به صورت کلی می‌توان صنایع تکمیلی محصولات پتروشیمی را بازارهای مصرف اصلی این محصولات دانست. این در حالی است که حجم تولید این قبیل کالاها بسیار بالا است ولی ظرفیت‌های خالی گسترده‌ای در صنایع پلاستیک، نساجی، ظروف یکبار مصرف و سایر صنایع مشابه وجود دارد که نشان از یک ناهماهنگی مهم داشته و نیاز به مدیریت جدید منابع و حتی توجه مدیریتی به سرمایه‌گذاری‌های جدید را نیز می‌طلبد.

خط اتیلن غرب را نیز می‌توان یکی از پتانسیل‌های بزرگ برای افزایش حجم تولید محصولات پتروشیمی در داخل دانست که ظرفیت‌های تولیدی بسیاری را فعال خواهد کرد. در این خصوص گفت‌وگویی با مهندس محتشمی‌پور، مدیرکل دفتر صنایع تکمیلی سازمان ملی پتروشیمی داشتیم تا ویژگی‌های این صنایع بیش از پیش آشکار شود.

او‌درخصوص‌تقسیم‌بندی صنایع ازجمله صنایع تکمیلی و تولیدات پلی وینیل کلراید PVC، پلی پروپیلن‌ها PP، پلی‌اتیلن‌ها PE، پلی‌استایرن‌ها PS و سایر انواع آنها و همچنین ویژگی‌های این صنعت به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» گفت: صنایع تکمیلی اصلی را شاید نتوان به این صورت و بر پایه مواد اولیه مورد نیازشان دسته‌بندی و تفکیک کرد، زیرا جنس مساله و ویژگی‌های اصلی آنها یکی است. البته به‌صورت کلی این صنایع یا حتی تلفیقی از آنان را می‌توان صنعت پلاستیک نامید که ویژگی‌های مشابهی دارند.

حجم سرمایه‌گذاری اولیه و محدود، تکنولوژی ساده و راه‌اندازی آسان را می‌توان از ویژگی‌های این صنایع برشمرد. البته واژه تکنولوژی را نمی‌توان به ایجاد یا حتی واردات یک تکنولوژی جدید یا خاص منحصر کرد، چراکه در شرایط فعلی شاهد خرید ماشین‌آلات ایرانی یا خارجی معمولی هستیم که غالبا از فناوری برتر یا خاصی برخوردار نیستند. البته این شرایط ساده که در گذشته جذابیت بالایی نیز داشته است لزوما به افزایش یا بهبود وضعیت این صنعت در داخل آن هم با وجود تولیدات عظیم و متنوع محصولات پتروشیمی منتهی نشده است.

مدیرکل صنایع تکمیلی محصولات پتروشیمی ضمن ارائه آماری از وجود 8 میلیون تن ظرفیت موجود در این صنایع عنوان کرد: هم‌اکنون نزدیک به 5 میلیون تن ظرفیت خالی در صنعت پلاستیک وجود دارد که رقم قابل توجهی است و برخی مشکلات این صنعت ازجمله نبود مواد اولیه مورد نیاز و متناسب، مشکلات فروش و بازار مصرف، سرمایه در گردش و برخی محدودیت‌های تولید را می‌توان از دلایل بی‌اثر ماندن این حجم ظرفیت خالی در صنایع این کشور دانست.

وی افزود: برآوردها نشان می‌دهد که به ازای تولید هر یک میلیون تن محصولات پتروشیمی در صنایع تکمیلی به 100 هزار نیروی کار جدید نیاز است. به عبارت ساده‌تر در صورت فعال شدن ظرفیت‌های خالی فعلی در صنعت پلاستیک آن هم بدون سرمایه‌گذاری بر سخت‌افزار و تنها با صنایع موجود و نصب شده فعلی شاهد جذب 500 هزار نیروی کار جدید خواهیم بود. هم‌اکنون 2 میلیون و 400 هزار بیکار در کشور وجود دارد که این صنایع به تنهایی توانایی جذب نزدیک به یک‌پنجم کل جمعیت جویای کار کشور را دارد که عدد بسیار بزرگی برای اقتصاد کشور به حساب می‌آید. البته عدم نیاز به حتی یک ریال سرمایه‌گذاری جدید در این بخش، زیر پوشش بودن بخش خصوصی و عدم نیاز به مهارت‌های فردی و دانشگاهی مواردی هستند که اهمیت این حوزه را افزایش می‌دهند.

محتشمی‌پور در پاسخ به پرسشی در خصوص تامین ماده اولیه این قبیل واحدها و همچنین پروژه‌های در دست احداث در صنایع بالادستی محصولات پتروشیمی گفت: هم‌اکنون یکی از مشکلات کشور در خصوص صنایع پایین دستی مواد اولیه است، زیرا تولید داخلی برای انواع گریدهای پرمصرف جوابگوی تقاضای بازار نیست. زیرا حجم بسیار بزرگ تولیدات داخلی محصولات پتروشیمی اغلب در خصوص کالاهایی است که نیاز داخل را تامین نکرده و صادر می‌شود.

مدیرکل صنایع تکمیلی در پاسخ به سوالی در خصوص خط اتیلن غرب و افزایش شدید پتانسیل تولید گفت: خط اتیلن غرب می‌تواند مواد اولیه 65 کارخانه تولیدی جدید را تامین کند ولی اینکه این شرایط جدید بتواند گام بزرگی در جهت حمایت از صنعت پتروشیمی به صورت واقعی بردارد مطلب دیگری است.

هم‌اکنون اغلب تولیدکنندگان بزرگ کشور پلیمرهای ساده‌تر را تولید می‌کنند که از فرآیند تولید ساده‌ای برخوردار هستند. این شرایط برای کل جامعه چندان مطلوب نیست زیرا بهبود تکنولوژی، افزایش ارزش افزوده و حتی تامین بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی کشور نیز ممکن است محقق نشود. بالابودن شدید حجم صادرات متانول، اوره، آمونیاک یا پلی اتیلن‌های سبک مخصوصا سبک فیلم یکی از خروجی‌های این رویکرد است.

وی افزود: البته برخی تولیدکنندگان حتی آن دسته‌ای که مثلا پلی اتیلن‌های پیشرفته تری تولید می‌کنند هم برای صنایع تکمیلی چندان موثر نبوده‌اند که از آن جمله می‌توان از پلیمر کرمانشاه نام برد که پلی‌اتیلن سنگین تولید می‌کند.

وی در ادامه گفت: این شرکت در سال موفق می‌شود تا نزدیک به 8 تا 9 درصد تولیدات خود را در بازارهای داخلی به فروش برساند که نشان‌دهنده عدم توجه بازار به تولیدات این شرکت است. البته صادرات به سرعت جای تقاضای داخلی را گرفته و مشکلی برای تولیدکننده ایجاد نمی‌کند اما باری از دوش صنایع تکمیلی هم برداشته نمی‌شود.

مدیرکل صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ضمن اشاره به این مطلب که خط اتیلن غرب باری از دوش صنایع پایین دستی داخلی بر نمی‌دارد ادامه داد: در گروه تزریقی نزدیک به 61 درصد از کل عرضه به بازار داخلی برگشت می‌خورد که نشان‌دهنده عدم توجه تولیدکنندگان به بازارهای داخلی و صنایع پایین دستی این کشور است. البته او در خصوص تولیدکنندگان برتر این حوزه نیز افزود: پتروشیمی تبریز هم محصولات تزریق تولید می‌کند ولی تمامی تولیدات این شرکت در بازارهای داخلی و به سرعت و با رقابت شدیدی به فروش می‌رسد که برخی از واقعیت‌های این صنعت را نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر صنایع تکمیلی سازمان ملی پتروشیمی توضیح داد: اگر ما صادرات محصولات پتروشیمی تبریز، بندر امام، شازند اراک و آبادان را ممنوع کنیم بازهم حتی یک کیلوگرم از تولیدات این شرکت‌ها روی زمین نخواهد ماند و همگی توسط مصرف‌کنندگان داخلی خریداری خواهد شد.

محتشمی‌پور در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود مزیت نسبی ذخایر نفت و گاز در داخل کشور گفت: هم‌اکنون 65 درصد از تولیدات محصولات پتروشیمی به تولیدات محصولاتی با کمترین ارزش افزوده باز می‌گردد که نشان می‌دهد شرکت‌های تولیدی بیشتر به سمت استفاده از خوراک ارزان‌قیمت حرکت کرده‌اند تا تولید کالاهایی با ارزش افزوده بیشتر. او در ادامه ضمن استناد و تکرار صحبت‌های وزیر نفت در حاشیه ایران پلاست نهم افزود: بهتر است تولیدکنندگان به جای توجه به خوراک ارزان با تولید کالاهایی با کیفیت و ارزش افزوده بیشتر درآمد خود را افزایش دهند. به‌عنوان مثال هم‌اکنون در کشورهای پیشرفته فقط از اتیلن نزدیک به 2هزار نوع کالای متفاوت تولید می‌شود ولی ما تنها به کالاهایی با ارزش‌افزوده پایین بسنده کرده‌ایم.

او افزود: در کشورهای پیشرفته با افزایش قیمت خوراک پالس‌هایی برای افزایش فناوری به بازار تزریق می‌شود که در کنار آن عوارض آلودگی و سایر مالیات‌ها نیز تولیدکنندگان باید خود را برای افزایش سطح تکنولوژی‌ها و بهبود بهره‌وری آماده کنند. هم‌اکنون سود اصلی تکنولوژی در فرآیند توسعه است که می‌تواند به افزایش چندین برابر سودآوری بینجامد.

محتشمی پور درخصوص دیگر مزایای خط اتیلن غرب از سایر کاربردهای اتیلن سخن گفت و تولید برخی مواد الکلی، مصارف کشاورزی، تولید برخی محصولات شیمیایی و خاص را از دیگر مزایای انتقال اتیلن توسط این خط لوله عنوان کرد. او ادامه داد: این ویژگی‌ها و دیگر کاربردهای اتیلن در تولید انواع مختلف و متنوع پلیمرها شرایطی را باعث شده است که تولید و حمل و نقل اتیلن توسط کپسول در بازار رونق پیدا کند که نشان‌دهنده ارزش بسیار بالای این کالا است.

او درخصوص تغییر ماهیت بازار گفت: در سال‌های گذشته شرکت بازل آلمان به سابیک عربستان فروخته شد که انتقال تکنولوژی بزرگی را موجب شد. این معامله از آن جهت بسیار پراهمیت است که شرکت سابیک از شرکت‌ها و صاحبان تکنولوژی برتر در جهان بود که نشان‌دهنده عدم تمایل صاحبان تکنولوژی برتر در جهان حتی به کارخانه‌های فعلی است، زیرا بهبود فرآیندهای تولید به‌قدری سریع انجام می‌شود که بازل به‌عنوان یکی از رهبران تولید اولفین‌ها در جهان نیز دیگر برای آلمان جذاب نبود و تولید پلیمرهای پیشرفته‌تر را در دستور کار قرار داده‌اند.

مدیرکل دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی پتروشیمی افزود: هم‌اکنون کالاهایی بسیار ارزان‌قیمت با ساده‌ترین فرآیندهای تولید از مبدا ایران صادر می‌شود که تکیه بیش از حد بر خوراک ارزان یکی از مهم‌ترین دلایل این شرایط است. هم‌اکنون و به‌دلیل ارزان‌فروشی ایران بسیاری از تولیدکنندگان مواد اولیه از جمله متانول دیگر تمایلی به تولید ندارند و حرکت به سمت تولید کالاهایی گران‌تر را در دستور کار قرار داده‌اند که تبدیل متانول به پلی پروپیلن‌ها یکی از این فرآیندها به حساب می‌آید. او افزود: در شرایط فعلی خوراک گران می‌تواند هزینه توسعه فناوری‌ها را پرداخت کند.

او افزود: در بازارهای جهانی همه می‌دانند که به‌دلیل خوراک ارزان‌قیمت‌های تمام‌شده ایران بسیار پایین است که این مطلب ازسویی باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان در مصر، مکزیک و کشورهای حوزه آسیای جنوب شرقی تولید متانول خام را یا متوقف کنند یا حجم تولید خود را کاهش دهند که این مطلب به‌طور قطع نشان‌دهنده توجه به تولید محصولاتی با کیفیت و تکنولوژی برتر خواهد بود. با توجه به جایگاه ایران در تولید و عرضه متانول، اگر قیمت تمام شده این کالا در ایران افزایش یابد، قطعا قیمت متانول در بازارهای جهانی هم رشد خواهد یافت.

مدیرکل صنایع تکمیلی شرکت ملی پتروشیمی ضمن انتقاد از شرایط تولید و صادرات عنوان کرد: هم‌اکنون متانول، اوره و آمونیاک صادر می‌کنیم، اما به‌دلیل عدم وجود برخی صنایع پایین دستی و شیمیایی بزرگ، محصولات تولیدی از این کالاها را از خارج وارد می‌کنیم که بخشی از واردات مواد پلیمری مخصوصا پلی پروپیلن‌ها و برخی مواد شیمیایی الکلی در این چارچوب قرار دارد.

او ضمن انتقاد از بخشی از تولیدکنندگان افزود: شرکت‌های اصلی و بزرگ از مزیت خوراک ارزان استفاده می‌کنند و اولویت آنها تولیدات ساده است که باعث شده تا طرح‌های توسعه تنها به افزایش حجم تولید منجر شود و متاسفانه برای این قبیل تولیدکنندگان ادامه زنجیره تولید مزیتی ندارد. 

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۳ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 40,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 43,300 ریال 400 0.92% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,500 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 47,700 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 45,200 ریال 1100 2.43% نمودار و آرشیو
5110 43,000 ریال 700 1.63% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 42,400 ریال 700 1.65% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 41,600 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 40,650 ریال 250 0.62% نمودار و آرشیو
0075 47,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 45,000 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
Lf190 44,700 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
2420h 44,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d 46,000 ریال نمودار و آرشیو
2102 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 40,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 44,200 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 42,200 ریال 200 0.47% نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir - نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf 43,800 ریال -50 0.11% نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf 43,400 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 42,300 ریال نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
C30s 43,000 ریال 300 0.7% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,500 ریال -300 0.63% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 59,200 ریال 2600 4.39% نمودار و آرشیو
1540 49,500 ریال 1000 2.02% نمودار و آرشیو
781 41,000 ریال -500 1.2% نمودار و آرشیو
785 40,000 ریال -1000 2.44% نمودار و آرشیو
821 41,000 ریال -500 1.2% نمودار و آرشیو
825 40,900 ریال -400 0.97% نمودار و آرشیو
5030 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 42,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,000 ریال 200 0.44% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 42,800 ریال 400 0.93% نمودار و آرشیو
510L Jam 42,800 ریال 400 0.93% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 44,500 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 65,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10415 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron 53,500 ریال 4500 8.41% نمودار و آرشیو
R60 49,900 ریال 400 0.8% نمودار و آرشیو
548R 43,500 ریال -14500 25% نمودار و آرشیو
RP340 44,200 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440L 45,500 ریال -700 1.52% نمودار و آرشیو
MR230 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 58,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332C 46,000 ریال 200 0.43% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5218 41,600 ریال نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 32,600 ریال 200 0.61% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 32,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 33,200 ریال -200 0.6% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 41,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 53,700 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EPS 400 53,000 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
510L Arak 42,600 ریال 400 0.94% نمودار و آرشیو
5620 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 58,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 42,500 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 57,500 ریال 8500 14.78% نمودار و آرشیو
J740 58,000 ریال -500 0.85% نمودار و آرشیو
R200 56,000 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
2004Tc 44,400 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 42,300 ریال 1500 3.55% نمودار و آرشیو
Hi500 40,200 ریال 1200 2.99% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak 49,000 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو