ارسال پاسخ

شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۰۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1235 Telegram

inpia.ir

با واردات مواد اولیه پتروشیمی، فضای رقابتی ایجاد شود

inpia.ir: دکتر قصری، سرپرست کمیسیون روابط عمومی در برنامه عیار رادیو گفتگو: سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پتروشیمی، بازار مصرف را به طور شایسته مورد توجه و مدیریت منطقی قرار نداده‌اند؛ بلکه بیشتراز زوایه نگاه اقتصادی به موضوع نگاه شده است.
با واردات مواد اولیه پتروشیمی، فضای رقابتی ایجاد شود

inpia.ir: باید برای واردات محصولات پتروشیمی خارجی یک فضای آزاد در بازار و بورس ایجاد شود؛ یعنی یک فضای رقابتی هم به لحاظ قیمتی و هم کیفیتی در بازار کشور به وجود آید.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، آرین قصری عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران و رییس کمیسیون روابط عمومی، در برنامه «عیار» رادیو گفت‌و‌گو که به بررسی صنعت پلاستیک در کشور اختصاص داشت، با بیان مطلب فوق افزود: باید برای واردات محصولات پتروشیمی خارجی یک فضای آزاد در بازار ایجاد کنیم. می‌توان یک فضای رقابتی را حتی در بورس که اکنون مرکز توزیع محصولات پتروشیمی کشور است، ایجاد شود. یعنی یک فضای رقابتی هم به لحاظ قیمتی و هم کیفیتی در بازار کشور به وجود آید. بنده معتقد هستم واردات مواد اولیه پتروشیمی مانند محصولات پتروشیمی، به لحاظ اقتصادی منعی ندارد؛ ولی باید در نظر داشت که تولید محصول نهایی برای کشور ما ارزشمندتر خواهد بود.

وی در ابتدای این گفت‌وگو که با حضور مهمانان دیگر بود  به ارائه توضیحی درباره صنعت پلاستیک در کشور پرداخت و گفت: این صنعت دارای مزیت نسبی در کشور به لحاظ منابع نفتی موجود و سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در بخش پتروشیمی به ویژه در سالیان اخیر، است. 

وی ادامه داد: اگر زنجیره ارزش را در یک صنعت مورد بررسی قرار دهیم مشاهده می‌شود که صنعت پلاستیک تمامی زنجیره ارزش را در کشور می‌تواند تشکیل دهد.  منابع نفتی که به عنوان حلقه اول این صنعت محسوب می‌شود و همچنین صنعت پتروشیمی که از سال 1348  سرمایه گذاری در آن شروع شد،  جزو مزیت‌ها و توانمندی‌های این صنعت هستند.

قصری با اشاره به سرمایه گذاری زیاد و پراکنده ای که در صنایع تکمیلی در کشور صورت گرفته است، بیان کرد: ما در بخش صنایع تکمیلی دارای پتانسیل ها و توانمندی‌های بالایی هستیم و این صنعت تا کنون توانسته علاقه‌مندان زیادی را در قالب سرمایه گذار یا شاغل در کشور به خود جذب کند و این موارد نیز شاخص‌های مهم این صنعت محسوب می‌شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران در ادامه به مولفه‌های تاثیرگذار در بخش کیفیت پرداخت و گفت: همان گونه که ما در زنجیره ارزش، نفت و پتروشیمی را داریم، صنایع تکمیلی را نیز در انتهای این زنجیره داریم که می‌تواند ارزش افزوده قابل توجهی در این صنعت و در منافع ملی ایجاد کند؛ ولی در بخش صنایع تکمیلی که مستلزم توجه بیشتری است به زعم بنده توجه کافی از سوی مسئولان کشور به آن نشده است.

وی در ارتباط با توزیع مواد اولیه گفت: با وجود این که سرمایه گذاری‌های زیادی در پتروشیمی شده و قابلیت‌های زیادی را در پتروشیمی پیدا کرده ایم، اما همواره در بخش توزیع با مشکلاتی روبرو بوده‌ایم. در طی 15 سال اخیر همیشه بحث قیمت مواد اولیه و توزیع یکی از چالش‌های بزرگ در صنایع تکمیلی بوده است. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پتروشیمی، بازار مصرف را به طور شایسته مورد توجه و مدیریت منطقی قرار نداده‌اند؛ بلکه بیشتراز زوایه نگاه اقتصادی به موضوع نگاه شده است.

رییس کمیسیون روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران با برشمردن شاخص‌های کیفیت در صنعت پلاستیک، گفت: ماشین آلات، تجهیزات، تکنولوژی، دانش فنی، و بحث قالب از جمله شاخص‌های کیفیت در این صنعت محسوب می‌شود. صنایع تکمیلی علاقمندان بسیاری را در این صنعت جذب کرده است و سرمایه گذاری‌های بسیاری را به صورت واحدهای کوچک و بزرگ در کشور ایجاد کرده است؛ به عنوان مثال حدود 2500 واحد فعال در استان تهران در این حوزه وجود دارد که در صنایع پلاستیک و لاستیک در کشور فعالیت دارند. اگر این را به سطح کشور تعمیم دهید چیزی حدود 10 تا 12 هزار واحد دارای مجوز و گواهی فعالیت صنعتی و فعال در صنعت کشور و در ابعاد مختلف حضور دارند.

قصری در ادامه این برنامه رادیویی با بیان این که ما در صنعت پلاستیک، رشد همگون نداشته‌ایم، گفت: به طور مثال در بحث ساخت ماشین آلات یعنی؛ در بخش طراحی ماشین آلات، طراحی قالب،  ساخت قالب،  تولید محصول و تولید مواد اولیه پتروشیمی، رشد همگون نداشته‌ایم. لازم است تا قانونگذاران، سیاستمداران و افرادی که در حوزه‌های وسیعتر کشور سیاستگذاری می‌کنند، به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی با اشاره به نقش ان‌جی‌اوها و تشکل‌های بخش خصوصی گفت: ان‌جی‌اوها در کشورهای پیشرفته تعیین کننده نوع سیاست گذاری و ریل گذاری‌های یک صنف هستند. آنها اطلاعات مورد نیاز و کف بازار را جذب می‌کنند، سپس بر اساس شاخص‌های دریافت شده و براساس شاخص‌های آماری و هزینه و فایده‌ای که آن صنف می‌تواند داشته باشد، اطلاعات را به واحدهای دولتی انعکاس می‌دهند. مسئولان نیز در ادامه نقش خود را ایفا می کنند. در کشور ما ان‌جی‌اوها باید مورد توجه بیشتری قرار گیرند تا بتوانند اطلاعات صنعت خود را منتقل کنند و در تصمیم گیری‌ها به عنوان یک بازوی تصمیم ساز برای سیاسیون کشور جهت وضع قوانین، ایفای نقش کنند.

قصری در ادامه به  برخی از تعاریف کلی در ارتباط با کیفیت صنایع پرداخت و به مواردی مانند؛ عملکرد مناسب محصول، ویژگی‌های منطبق با شاخص‌های تعریف شده، ایجاد اعتماد برای مصرف کننده، امکان سرویس‌دهی و خدمات پس از فروش توسط تولید کننده‌ها، زیباشناسی یا شکل ظاهری محصول به لحاظ نوع محصول و بسته بندی و ... اشاره کرد.

وی در همین ارتباط افزود: این شاخص‌‌ها در ارتباط با کیفیت مطرح هستند؛ اما در صنعت پلاستیک چگونه می‌توانیم کیفیت را حفظ کنیم؟ کیفیت به عوامل تولید بر می‌گردد. عوامل تولید همان گونه که اشاره شد بحث ماشین آلات، قالب ها، مواد اولیه، دانش فنی، تجهیزات و تکنولوژی، جذب تسهیلات و غیره است.

قصری همچنین به اهمیت موضوع بخش جذب منابع مالی و تسهیلات پرداخت و ادامه داد: توانمندی هنگامی حاصل می‌شود که یک تولید کننده بتواند سرمایه گذاری‌های مناسب را جذب کند. هر چند باید به بحث آسیب شناسی این تسهیلات هم توجه شود که البته این این موارد به مدیریت باز می‌گردد. بنابراین یک تولید کننده واقعی اگر به منابع مالی دسترسی داشته باشد، قطعا ماشین آلات بهتری را خریداری و وارد کشور می‌کند و به طور طبیعی می‌تواند محصولات بهتری را هم تولید کند.

 

قصری در بخش دیگری از سخنان خود به تنوع و گستره وسیع در صنعت پلاستیک و ماشین آلات پرداخت و گفت:  ما در فرایند پلاستیک دارای تنوع بسیار زیادی هستیم، همچنین یک گستره از ماشین آلات را در صنعت پلاستیک داریم مانند؛  ماشین آلات تزریق پلاستیک، ماشین آلات بادی پلاستیک، اسکرودر، کستینگ، کدینک و... همچنین صنعت پلاستیک گستره بسیبار وسیعی در کشور دارد؛ مانند صنایع خودرویی، صنایع پزشکی، ساختمانی، لوازم اداری، کشاورزی، پوشاک و... که یک صنعت بسیار گسترده محسوب می‌شود.

وی با ناموفق دانستن صنعت ماشین سازی در کشور گفت: صنعت ماشین‌سازی ما صنعت موفقی محسوب نمی‌شود که این موضوع به همان توسعه نامتوازن صنعت در کشور باز می‌گردد. یک ماشین ساز صنایع پلاستیک در چین در سال بیش از 10 تا 15 هزار دستگاه تولید می‌کند که دانش فنی به روزی دارند و همچنین می‌توانند شاخه‌ها و شبکه‌های خوبی ایجاد کنند. به طور طبیعی ما که برای یک بازار محلی ماشین سازی انجام می‌دهیم به دلیل مسائل دیپلماسی کشور، ارتباط ما با بیرون و صادرات و بازارهای جهانی ضعیف است. این عوامل موجب تضعیف یک ماشین ساز می‌شود. در بحث دانش فنی که یکی از شاخه‌های زیر بنایی ساخت ماشین آلات در کشور است جای کار داریم؛ که بتوانیم خدمات خوبی بگیریم...

این فعال حوزه صنعت و تولید در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود  دانش فنی و تکنولوژی خوب و همچنین وجود مواد اولیه و نیروی متخصص، نتوانسته ایم به یک سطح از کیفیت در بازارهای داخلی برسیم و بیشتر اقبال جامعه ما استفاده از کالاهای خارجی است؛ بخشی از آن را ناشی از شرایط تاریخی و فرهنگی کشور دانست و گفت: ما از لحاظ فرهنگی که ریشه در تاریخ دارد، تمایل به خرید کالاهای خارجی در کشور را به عنوان یک واقعیت تلخ شاهد هستیم. البته این تنها از جانب مصرف کننده نیست؛ قطعا تولید کننده‌های ما هم نقش خود را به خوبی ایفا نکرده‌اند. هر چند نباید همه را به  یک چوب راند. با این وجود در برخی از محصولات صنعت پلاستیک، تولید کننده ما توانسته است رقبای خارجی را از بازار داخلی کشور حذف کنند.

وی ضمن تشریح نحوه قیمت گذاری مواد اولیه پتروشیمی و عرضه این مواد در بورس گفت:  اکنون کالای خارجی تولید شده در صنعت پلاستیک، با ارز مباددلاتی توسط بازرگان وارد کشور می‌شود، ولی ما به عنوان تولید کننده باید مواد اولیه را با نرخ آزاد بخریم، یعنی در همین ابتدا رقابت را از دست می دهیم.

قصری درباره بحث تکرارپذیری در کیفیت گفت: بحث تکرار پذیری در کیفیت از مسائل بسیار مهم در صنعت محسوب می‌شود، یعنی مصرف کننده که کالایی را با یک قیمت معین خریداری می‌کند باید بداند بابت پولی که می‌دهد کالایی را با یک کیفیت مشخص می‌خرد. شاید نوسانات در کیفیت به دلیل بحث‌های کنترلی در صنعت کشور و همچنین ناشی از کارگاه های کوچکتر که در شروع کار هستند و تفکرات توسعه‌ای ندارند، باشد. البته خود این مسئله ضمن ایجاد بی‌اعتمادی، فضای حضور کالاهای خارجی را فراهم می‌سازد. باید تولید کنندگان به این موضوع بیشتر توجه کنند. حفظ موضع مناسب و مارکتینگ شیر، باید توسط خود تولید کننده ایجاد شود.

وی در پایان گفت‌وگوی خود با بیان این که هدف او سیاه نمایی نیست، به پیشرفت‌های حاصل شده در صنایع نکمیلی پرداخت. قصری همچنین جهت قویتر شدن انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران و ایفای هر چه بهتر نقش خود، از فعالان این حوزه خواست به عضویت انجمن درآیند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 1500 2.04% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 3200 4.44% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 72,000 ریال 4000 5.56% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 2000 3.05% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 2000 3.05% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 59,100 ریال 500 0.85% نمودار و آرشیو
Lf190 59,300 ریال 1000 1.69% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,200 ریال 700 1.25% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,300 ریال 1000 1.88% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 800 1.36% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 800 1.36% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 59,300 ریال 700 1.18% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,900 ریال 900 1.53% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 68,200 ریال 600 0.88% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,700 ریال 400 0.58% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,500 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,300 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال -1000 1.38% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,700 ریال 400 0.58% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال -5000 6.41% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال -2000 2.78% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,600 ریال -400 0.91% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,000 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,200 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 700 0.68% نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال 1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖