تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۰۱ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

با واردات مواد اولیه پتروشیمی، فضای رقابتی ایجاد شود

inpia.ir: دکتر قصری، سرپرست کمیسیون روابط عمومی در برنامه عیار رادیو گفتگو: سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پتروشیمی، بازار مصرف را به طور شایسته مورد توجه و مدیریت منطقی قرار نداده‌اند؛ بلکه بیشتراز زوایه نگاه اقتصادی به موضوع نگاه شده است.
با واردات مواد اولیه پتروشیمی، فضای رقابتی ایجاد شود

inpia.ir: باید برای واردات محصولات پتروشیمی خارجی یک فضای آزاد در بازار و بورس ایجاد شود؛ یعنی یک فضای رقابتی هم به لحاظ قیمتی و هم کیفیتی در بازار کشور به وجود آید.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، آرین قصری عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران و رییس کمیسیون روابط عمومی، در برنامه «عیار» رادیو گفت‌و‌گو که به بررسی صنعت پلاستیک در کشور اختصاص داشت، با بیان مطلب فوق افزود: باید برای واردات محصولات پتروشیمی خارجی یک فضای آزاد در بازار ایجاد کنیم. می‌توان یک فضای رقابتی را حتی در بورس که اکنون مرکز توزیع محصولات پتروشیمی کشور است، ایجاد شود. یعنی یک فضای رقابتی هم به لحاظ قیمتی و هم کیفیتی در بازار کشور به وجود آید. بنده معتقد هستم واردات مواد اولیه پتروشیمی مانند محصولات پتروشیمی، به لحاظ اقتصادی منعی ندارد؛ ولی باید در نظر داشت که تولید محصول نهایی برای کشور ما ارزشمندتر خواهد بود.

وی در ابتدای این گفت‌وگو که با حضور مهمانان دیگر بود  به ارائه توضیحی درباره صنعت پلاستیک در کشور پرداخت و گفت: این صنعت دارای مزیت نسبی در کشور به لحاظ منابع نفتی موجود و سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در بخش پتروشیمی به ویژه در سالیان اخیر، است. 

وی ادامه داد: اگر زنجیره ارزش را در یک صنعت مورد بررسی قرار دهیم مشاهده می‌شود که صنعت پلاستیک تمامی زنجیره ارزش را در کشور می‌تواند تشکیل دهد.  منابع نفتی که به عنوان حلقه اول این صنعت محسوب می‌شود و همچنین صنعت پتروشیمی که از سال 1348  سرمایه گذاری در آن شروع شد،  جزو مزیت‌ها و توانمندی‌های این صنعت هستند.

قصری با اشاره به سرمایه گذاری زیاد و پراکنده ای که در صنایع تکمیلی در کشور صورت گرفته است، بیان کرد: ما در بخش صنایع تکمیلی دارای پتانسیل ها و توانمندی‌های بالایی هستیم و این صنعت تا کنون توانسته علاقه‌مندان زیادی را در قالب سرمایه گذار یا شاغل در کشور به خود جذب کند و این موارد نیز شاخص‌های مهم این صنعت محسوب می‌شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران در ادامه به مولفه‌های تاثیرگذار در بخش کیفیت پرداخت و گفت: همان گونه که ما در زنجیره ارزش، نفت و پتروشیمی را داریم، صنایع تکمیلی را نیز در انتهای این زنجیره داریم که می‌تواند ارزش افزوده قابل توجهی در این صنعت و در منافع ملی ایجاد کند؛ ولی در بخش صنایع تکمیلی که مستلزم توجه بیشتری است به زعم بنده توجه کافی از سوی مسئولان کشور به آن نشده است.

وی در ارتباط با توزیع مواد اولیه گفت: با وجود این که سرمایه گذاری‌های زیادی در پتروشیمی شده و قابلیت‌های زیادی را در پتروشیمی پیدا کرده ایم، اما همواره در بخش توزیع با مشکلاتی روبرو بوده‌ایم. در طی 15 سال اخیر همیشه بحث قیمت مواد اولیه و توزیع یکی از چالش‌های بزرگ در صنایع تکمیلی بوده است. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پتروشیمی، بازار مصرف را به طور شایسته مورد توجه و مدیریت منطقی قرار نداده‌اند؛ بلکه بیشتراز زوایه نگاه اقتصادی به موضوع نگاه شده است.

رییس کمیسیون روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران با برشمردن شاخص‌های کیفیت در صنعت پلاستیک، گفت: ماشین آلات، تجهیزات، تکنولوژی، دانش فنی، و بحث قالب از جمله شاخص‌های کیفیت در این صنعت محسوب می‌شود. صنایع تکمیلی علاقمندان بسیاری را در این صنعت جذب کرده است و سرمایه گذاری‌های بسیاری را به صورت واحدهای کوچک و بزرگ در کشور ایجاد کرده است؛ به عنوان مثال حدود 2500 واحد فعال در استان تهران در این حوزه وجود دارد که در صنایع پلاستیک و لاستیک در کشور فعالیت دارند. اگر این را به سطح کشور تعمیم دهید چیزی حدود 10 تا 12 هزار واحد دارای مجوز و گواهی فعالیت صنعتی و فعال در صنعت کشور و در ابعاد مختلف حضور دارند.

قصری در ادامه این برنامه رادیویی با بیان این که ما در صنعت پلاستیک، رشد همگون نداشته‌ایم، گفت: به طور مثال در بحث ساخت ماشین آلات یعنی؛ در بخش طراحی ماشین آلات، طراحی قالب،  ساخت قالب،  تولید محصول و تولید مواد اولیه پتروشیمی، رشد همگون نداشته‌ایم. لازم است تا قانونگذاران، سیاستمداران و افرادی که در حوزه‌های وسیعتر کشور سیاستگذاری می‌کنند، به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی با اشاره به نقش ان‌جی‌اوها و تشکل‌های بخش خصوصی گفت: ان‌جی‌اوها در کشورهای پیشرفته تعیین کننده نوع سیاست گذاری و ریل گذاری‌های یک صنف هستند. آنها اطلاعات مورد نیاز و کف بازار را جذب می‌کنند، سپس بر اساس شاخص‌های دریافت شده و براساس شاخص‌های آماری و هزینه و فایده‌ای که آن صنف می‌تواند داشته باشد، اطلاعات را به واحدهای دولتی انعکاس می‌دهند. مسئولان نیز در ادامه نقش خود را ایفا می کنند. در کشور ما ان‌جی‌اوها باید مورد توجه بیشتری قرار گیرند تا بتوانند اطلاعات صنعت خود را منتقل کنند و در تصمیم گیری‌ها به عنوان یک بازوی تصمیم ساز برای سیاسیون کشور جهت وضع قوانین، ایفای نقش کنند.

قصری در ادامه به  برخی از تعاریف کلی در ارتباط با کیفیت صنایع پرداخت و به مواردی مانند؛ عملکرد مناسب محصول، ویژگی‌های منطبق با شاخص‌های تعریف شده، ایجاد اعتماد برای مصرف کننده، امکان سرویس‌دهی و خدمات پس از فروش توسط تولید کننده‌ها، زیباشناسی یا شکل ظاهری محصول به لحاظ نوع محصول و بسته بندی و ... اشاره کرد.

وی در همین ارتباط افزود: این شاخص‌‌ها در ارتباط با کیفیت مطرح هستند؛ اما در صنعت پلاستیک چگونه می‌توانیم کیفیت را حفظ کنیم؟ کیفیت به عوامل تولید بر می‌گردد. عوامل تولید همان گونه که اشاره شد بحث ماشین آلات، قالب ها، مواد اولیه، دانش فنی، تجهیزات و تکنولوژی، جذب تسهیلات و غیره است.

قصری همچنین به اهمیت موضوع بخش جذب منابع مالی و تسهیلات پرداخت و ادامه داد: توانمندی هنگامی حاصل می‌شود که یک تولید کننده بتواند سرمایه گذاری‌های مناسب را جذب کند. هر چند باید به بحث آسیب شناسی این تسهیلات هم توجه شود که البته این این موارد به مدیریت باز می‌گردد. بنابراین یک تولید کننده واقعی اگر به منابع مالی دسترسی داشته باشد، قطعا ماشین آلات بهتری را خریداری و وارد کشور می‌کند و به طور طبیعی می‌تواند محصولات بهتری را هم تولید کند.

 

قصری در بخش دیگری از سخنان خود به تنوع و گستره وسیع در صنعت پلاستیک و ماشین آلات پرداخت و گفت:  ما در فرایند پلاستیک دارای تنوع بسیار زیادی هستیم، همچنین یک گستره از ماشین آلات را در صنعت پلاستیک داریم مانند؛  ماشین آلات تزریق پلاستیک، ماشین آلات بادی پلاستیک، اسکرودر، کستینگ، کدینک و... همچنین صنعت پلاستیک گستره بسیبار وسیعی در کشور دارد؛ مانند صنایع خودرویی، صنایع پزشکی، ساختمانی، لوازم اداری، کشاورزی، پوشاک و... که یک صنعت بسیار گسترده محسوب می‌شود.

وی با ناموفق دانستن صنعت ماشین سازی در کشور گفت: صنعت ماشین‌سازی ما صنعت موفقی محسوب نمی‌شود که این موضوع به همان توسعه نامتوازن صنعت در کشور باز می‌گردد. یک ماشین ساز صنایع پلاستیک در چین در سال بیش از 10 تا 15 هزار دستگاه تولید می‌کند که دانش فنی به روزی دارند و همچنین می‌توانند شاخه‌ها و شبکه‌های خوبی ایجاد کنند. به طور طبیعی ما که برای یک بازار محلی ماشین سازی انجام می‌دهیم به دلیل مسائل دیپلماسی کشور، ارتباط ما با بیرون و صادرات و بازارهای جهانی ضعیف است. این عوامل موجب تضعیف یک ماشین ساز می‌شود. در بحث دانش فنی که یکی از شاخه‌های زیر بنایی ساخت ماشین آلات در کشور است جای کار داریم؛ که بتوانیم خدمات خوبی بگیریم...

این فعال حوزه صنعت و تولید در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود  دانش فنی و تکنولوژی خوب و همچنین وجود مواد اولیه و نیروی متخصص، نتوانسته ایم به یک سطح از کیفیت در بازارهای داخلی برسیم و بیشتر اقبال جامعه ما استفاده از کالاهای خارجی است؛ بخشی از آن را ناشی از شرایط تاریخی و فرهنگی کشور دانست و گفت: ما از لحاظ فرهنگی که ریشه در تاریخ دارد، تمایل به خرید کالاهای خارجی در کشور را به عنوان یک واقعیت تلخ شاهد هستیم. البته این تنها از جانب مصرف کننده نیست؛ قطعا تولید کننده‌های ما هم نقش خود را به خوبی ایفا نکرده‌اند. هر چند نباید همه را به  یک چوب راند. با این وجود در برخی از محصولات صنعت پلاستیک، تولید کننده ما توانسته است رقبای خارجی را از بازار داخلی کشور حذف کنند.

وی ضمن تشریح نحوه قیمت گذاری مواد اولیه پتروشیمی و عرضه این مواد در بورس گفت:  اکنون کالای خارجی تولید شده در صنعت پلاستیک، با ارز مباددلاتی توسط بازرگان وارد کشور می‌شود، ولی ما به عنوان تولید کننده باید مواد اولیه را با نرخ آزاد بخریم، یعنی در همین ابتدا رقابت را از دست می دهیم.

قصری درباره بحث تکرارپذیری در کیفیت گفت: بحث تکرار پذیری در کیفیت از مسائل بسیار مهم در صنعت محسوب می‌شود، یعنی مصرف کننده که کالایی را با یک قیمت معین خریداری می‌کند باید بداند بابت پولی که می‌دهد کالایی را با یک کیفیت مشخص می‌خرد. شاید نوسانات در کیفیت به دلیل بحث‌های کنترلی در صنعت کشور و همچنین ناشی از کارگاه های کوچکتر که در شروع کار هستند و تفکرات توسعه‌ای ندارند، باشد. البته خود این مسئله ضمن ایجاد بی‌اعتمادی، فضای حضور کالاهای خارجی را فراهم می‌سازد. باید تولید کنندگان به این موضوع بیشتر توجه کنند. حفظ موضع مناسب و مارکتینگ شیر، باید توسط خود تولید کننده ایجاد شود.

وی در پایان گفت‌وگوی خود با بیان این که هدف او سیاه نمایی نیست، به پیشرفت‌های حاصل شده در صنایع نکمیلی پرداخت. قصری همچنین جهت قویتر شدن انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران و ایفای هر چه بهتر نقش خود، از فعالان این حوزه خواست به عضویت انجمن درآیند.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۴ بهمن ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 43,000 ریال 300 0.7% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 42,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 42,600 ریال -250 0.58% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 43,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 43,600 ریال 150 0.34% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 43,500 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
5110 44,600 ریال 300 0.67% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 42,800 ریال -50 0.12% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,200 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 42,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 50,500 ریال -200 0.39% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال 200 0.4% نمودار و آرشیو
Lf190 49,150 ریال -250 0.51% نمودار و آرشیو
52518 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 47,600 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
2420h 48,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K 48,150 ریال نمودار و آرشیو
2102 48,600 ریال -700 1.42% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 46,000 ریال -14000 23.33% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 46,800 ریال -50 0.11% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 46,600 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 47,500 ریال 700 1.47% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf 47,500 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Amir 48,000 ریال 600 1.25% نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 300 0.64% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 47,800 ریال نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 47,600 ریال 900 1.89% نمودار و آرشیو
C30s 44,700 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
V30s 47,000 ریال 200 0.43% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,400 ریال -400 0.84% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 56,300 ریال 300 0.53% نمودار و آرشیو
1540 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
1551 TakhteJamshid 51,900 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
781 44,500 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
785 43,900 ریال -1200 2.66% نمودار و آرشیو
821 45,000 ریال -800 1.75% نمودار و آرشیو
825 43,300 ریال -1300 2.91% نمودار و آرشیو
5030 56,000 ریال -500 0.88% نمودار و آرشیو
525 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 47,000 ریال 200 0.43% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 47,000 ریال 200 0.43% نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 85,000 ریال 2000 2.35% نمودار و آرشیو
10417 86,000 ریال 4000 4.65% نمودار و آرشیو
10415 86,000 ریال 2000 2.33% نمودار و آرشیو
R40maron 53,000 ریال 4500 8.49% نمودار و آرشیو
R60 48,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 46,600 ریال 600 1.29% نمودار و آرشیو
RP340 45,900 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440L 46,600 ریال 600 1.29% نمودار و آرشیو
MR230 53,000 ریال -6000 10.17% نمودار و آرشیو
ZR230 53,000 ریال -6000 10.17% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 86,000 ریال 500 0.58% نمودار و آرشیو
332C 52,500 ریال -1000 1.87% نمودار و آرشیو
332L 56,500 ریال 10500 18.58% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,600 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 39,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 400 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 56,000 ریال -4000 6.67% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 90,000 ریال 1200 1.33% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,500 ریال نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 48,500 ریال -19500 28.68% نمودار و آرشیو
J740 70,000 ریال -1500 2.1% نمودار و آرشیو
R200 67,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
روغن DOP 56,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو