ارسال پاسخ

چهارشنبه ۱۷ دى ۱۳۹۳ ۱۳:۰۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1100 Telegram

inpia.ir

گزارش بازار روز سه شنبه مورخ 16 دی ماه 1393

inpia.ir:تحلیل بازار 29:
گزارش بازار روز سه شنبه مورخ 16 دی ماه 1393

inpia.ir: در روز سه شنبه بازار محصولات پتروشیمی پس از تجربه دو هفته نسبتا خوب محددا وارد مرحله رکود عمیق شد، آمار معاملات همچنان نشان از رکود زیاد در بازار ایران نسبت به سال های پیش دارد.

در بازار روز سه شنبه تقاضای کل محصولات 27.716 تن بود که نسبت به هفته قبل(9 دی ماه 1393) 7000 تن کاهش را نشان می دهد. ولی حجم عرضه در این روز 56191 تن بود که نسبت به هفته قبل 7000 تن افزایش را نشان می دهد. روند نزولی تقاضا برای این هفته بیشتر از این مورد نشات می گرفت که زمزمه هایی از کاهش نرخ پایه کلیه محصولات پتروشیمی در بازار آزاد به گوش می رسد و اکثر خریداران به امید خرید با قیمت پایین تر در آینده ترجیح می دادند که خرید نکنند. همانطور که مشخص است پتروشیمی های بندر امام و اروند نیز به مدت یک ماه به اورهال رفته اند و بازار پی وی سی تا حدودی با رونق مواجه شده و طرف تقاضا بر عرضه پیشی گرفته است.

بهترین گروه بازار: PVC بهترین گروه بازار و با بیشترین حجم معامله بود  ، البته این هم به دلایلی چون کاهش عرضه به دلیل نبود بندر امام و اروند بود که مورد توجه بازار قرار گرفت. البته نباید در مورد این گروه قیمت تقریبا مناسب آن ها را هم نادیده گرفت زیرا در میان تمامی گروه ها قیمت این گروه مناسب بوده و حتی از قیمت صادراتی آن نیز ارزانتر است و این در حالی است که قیمت صادراتی سایر کالاها به شدت از قیمت داخلی ارزان تر است.

بدترین گروه بازار: گروه سنگین بادی و گروه سنگین فیلم بود که به دلیل عدم کاهش نرخ F7000 توسط پتروشیمی مهر مورد توجه بازار قرار نگرفت. البته در بازار روز دوشنبه گروه پلی پروپیلن اوضاع خیلی خرابی داشت.

تحلیل وضعیت حاکم بر بازار ایران:
در شرایط فعلی رکودی عمیق بر اقتصاد ایران حاکم می باشد تا حدی که بعضی از تولیدکنندگان قادر به ادامه فعالیت نبوده، بعضی دیگر با حداقل ظرفیت کار کرده و بعضا شرکت های بزرگ و با ریشه در حال فعالیت به صورت کامل می باشند که تعداد این دسته سوم بسیار محدود است. مشکل کمبود نقدینگی از طرف دیگر کاملا مشهود است. زیرا با توجه به رکود فعلی بسیاری از تولیدکنندگان یا قادر به فروش محصول نهایی خود نبوده و یا فروش آن ها به صورت نسیه بوده و با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث جذب افراد به سمت خرید مواد از بازار آزاد می شود همین عامل فروش به صورت نسیه و در قبال چک در بازار آزاد می باشد. در گذشته زمانی که قیمت ها آزاد سازی شد قرار بر این شد که از طریق فروش نسیه توسط شرکت های پتروشیمی به این قبیل بنگاه ها در تامین مواد اولیه خود کمک شود اما به جز مجتمع های تولید کننده PET و PVC بقیه مجتمع ها حاضر به این کار نشدند.

اوایل به دلیل دریافت بهره ماهانه 2 درصد در قبال فروش نسیه این شکل فروش هم برای خریداران جذاب نبود ولی در ادامه پتروشیمی اروند و غدیر و آبادان اعلام کردند که در قبال فروش اعتباری از مشتریان بهره ای دریافت نمی کنند و همین عامل باعث افزایش فروش آن ها گردید. پیشنهاد می شود که دفتر توسعه صنایع تکمیلی ما بقی پلیمر سازها را هم ترغیب به فروش به صورت نسیه جهت رونق گرفتن کار بنگاه هایی شود که با کمبود نقدینگی مواجه هستند در حال حاضر مجتمع های نویدزرشیمی و مهر اقدام به فروش نسیه می کنند ولی در مورد پتروشیمی مهر می توان گفت که دریافت بهره ماهانه سبب عدم جذابیت شده است.نویدزرشیمی هم که به خاطر سخت گیری های زیاد اصلا کمکی به خریداران نمی کند. مورد بعدی اختصاص ارز مبادله ای برای واردات مواد مشابه پلیمری از سایر کشورها می باشد که خود باعث شده که مواد خارجی با کیفیت بیشتر برای مصرف جذابیت بیشتری پیدا کند و این در حالی است که مبنای محاسبه نرخ مواد پلیمری در داخل ارز آزاد می باشد.

تجزیه و تحلیل بازار صادراتی:
مورد دیگری که در وضعیت فعلی بازار ایران می توان به آن اشاره کرد از دست رفتن بازار صادراتی می باشد که در این مورد بر خود لازم می دانم که اقدام به بیان واقعیتی بسیار تلخ نمایم:

در این مورد می توان گفت درست است که کشور عراق با جنگ داخلی مواجه شده است ولی همانطور که همه می دانند وقتی یک کشوری دچار جنگ می شود عملا تولیدی نخواهد داشت پس نیازش به واردات از دیگر کشورها دو چندان می شود پس نباید گفت به دلیل جنگ داخلی ما بازار عراق را از دست داده ایم . در از دست دادن بازار عراق عوامل متعددی موثر هستند.

1. آزاد سازی نرخ مواد اولیه و افزایش حدودا د0 درصدی مواد در اولین مرحله: به عنوان مثال در 17 تیر ماه 1393 بود که قیمت ها آزاد سازی شد و همین عامل به علاوه افزایش نرخ ارز سبب افزایش حدودا 15 درصدی برخی گریدها در طول سه ماه شد. و این در حالی است که در کشوری مثل عمان و یا اردن و یا حتی ترکیه که بسیاری از مواد اولیه پتروشیمی خود را از کشور ما تهیه می کند، قیمت مواد اولیه بسیار ارزان تر از ایران بود به همین خاطر تولیدکنندگان آن کشور ها مواد خود را با بهای تمام شده بسیار کمتری تولید می کردند و تولیدکنندگان ایرانی توان رقابت با آن ها را از دست دادند و گرنه در حال حاضر واردات عراق بسیار بیشتر از قبل شده و کشوری مثل عمان جانشین خوبی برای ایران شده است. در این زمینه همچنین می توان گفت که شرکت های تولیدی اقدام به خرید مواد OFF گرید به دلیل قیمت پایین می کردند و همین عامل سبب کاهش کیفیت محصول نهایی و عدم توان رقابت با نمونه های مشابه خارجی می گردید.

2. نحوه حمایت از صادر کنندگان در ایران: در سایر کشورها دولت علاوه بر اینکه به صادرکنندگان جوایز متعدد می دهد به آن ها برای تولید هرچه بیشتر و با هزینه کمتر گاها وام های با بهره های پایین و در حد صفر می دهد و به این شکل قدرت رقابت آن ها را در مقابل کالاهای ایرانی بالا می برد ولی متاسفانه در ایران سیاست های تشویقی از صادرکنندگان به شدت ضعیف بوده و وام های اعطایی به آن ها با بهره های بالا می باشد.

3. عدم نظارت کافی بر کالاهای وارداتی در جهت خمایت از تولیدکنندگان داخلی: متاسفانه کشوری مثل ترکیه مواد اولیه را از پتروشیمی های ما با قیمتی بسیار پایین می خرد و تولید می کند و همان مواد تولید شده را با قیمت بالاتری به خود ما می فروشد و تبدیل به رقیبی برای صنعت داخلی می شود و به مرور به نابودی صنعت داخلی می انجامد ، دولت باید در مورد  ورود موادی که در کشور به خود کفایی رسیده ایم در شرایط فعلی و به نفع تولیدکنندگان داخلی یا جلوگیری کند و یا تعرفه های زیادی اعمال کند تا شاهد رکودی عمیق تر از شرایط فعلی نباشیم.

4. کمبود سرمایه در گردش کافی: آخرین مورد که در زمینه بازار داخلی نیز به آن اشاره شد عبارت است از  چالش بنگاه‌های تولید‌ی در زمینه کمبود‌ نقد‌ینگی و سرمایه د‌ر گرد‌ش و معوقاتی که در شبکه بانکی وجود‌ د‌ارد‌. وقتی تولید‌کنند‌گان سرمایه‌ای ند‌ارند‌ که بتوانند‌ چرخ تولید‌ را بچرخانند‌، کالایی هم تولید‌ نمی‌شود‌ که بتواند‌ بازار د‌اخلی را تامین کند‌. از سوی د‌یگر کالایی هم تولید‌ نمی‌شود‌ که بتواند‌صاد‌رشود‌.

در نهایت لازم به ذکر است که با ادامه سیاست های  فعلی کشور ماه همچنان به سمت صادرات مواد خام پیش رفته و صنایع تکمیلی همچنان از سایر رقبا عقب می افتند و این شکاف روز به روز بیشتر و بیشتر خواهد شد. (جالب است که ذکر شود در حال حاضر کشورهایی مثل عراق و اقغانستان به جای محصولات نهایی صنایع تکمیلی، مواد پلیمری PVC از ایران خریداری می کنند. و چندان دور از انتظار نیست که در آینده شاهد صادرات محصولات صنایع تکمیلی افغانستان در ایران باشیم.)

لازم به ذکر است که دلایل زیر در این کاهش  تقاضا در 16 دی ماه 1393 تاثیر گذار بودند:
1. پخش شدن شایعه کاهش 10 درصدی قیمت ها در بورس کالا توسط خود مجتمع های پتروشیمی 
2. عدم تغییر قیمت در روز سه شنبه توسط مجتمع های بندر امام و مهر بر خلاف آریا ساسول و مارون
3. بی اعتمادی اکثر فعالان بازار به بازار محصولات پتروشیمی و کناره گیری موقت آن ها از خرید مواد
4. کاهش قیمت نفت و رسیدن آن به محدوده 50 دلار
5. ثبات قیمت دلار در محدوده بالای 3500 تومان
6. عدم جذابیت قیمت های فعلی برای تولیدکنندگان و انتظار کاهش مجدد نرخ

راهکار های پیشنهادی برای عبور از شرایط فعلی:
1. کاهش قیمت مواد اولیه توسط پتروشیمی ها و رساندن آن به سطحی که توان رقابت با محصولات مشابه خارجی وجود داشته باشد.
2. تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی به بهترین شکل
3. عرضه های منظم و با کیفیت بالای مجتمع های پتروشیمی
4. تسهیل مبادلات بین المللی برای صادرکنندگان
5. اعطای جوایز متعدد صادراتی و معافیت های مالیاتی

پیش بینی معاملات در هفته آخر دی ماه:
در آخرین هفته دی ماه پیش بینی می شود که وضعیت کم رونقی را شاهد باشیم زیرا تا فعالان بازار اعتماد نکنند و به بازار وارد نشوند بازار بی رونق خواهد ماند و در حال حاضر انتظار افت بیشتر قیمت ها وجود دارد و در بازارهای جهانی هم که نفت به قیمت 50 دلار و پایین تر رسید که خود بر کاهش تقاضا در آینده بی تاثیر نخواهد بود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 - نمودار و آرشیو
Lf190 - نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 - نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 - نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 - نمودار و آرشیو
1540 - نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,300 ریال 300 0.68% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖