ارسال پاسخ

پنجشنبه ۲۵ دى ۱۳۹۳ ۲۰:۰۳ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 549 Telegram

inpia.ir

صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 1/ از افزایش محصولات پتروشیمی تا ارزان فروشی آن!

inpia.ir: اگر در هفته ای که گذشت فرصت مطالعه رویدادهای صنعت پلاستیک را نداشته اید، این یادداشت هفتگی، هر پنجشنبه، شما را در جریان مهم ترین اتفاقات صنعت پلاستیک می گذارد.
صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 1/  از افزایش محصولات پتروشیمی تا ارزان فروشی آن!

inpia.ir: به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، خانواده پلاستیک هفته‌ گذشته را با خبرهایی متنوع سپری کرد، هم خبرهای امیدوار کننده و هم بیم دهنده. در روز شنبه اولین روز کاری رسانه‌ها به نقل از مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی از افزایش ٨ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال خبر دادند. از سر اتفاق دومین خبر خوب نیز در همین روز منتشر شد و آن قرار گرفتن صنعت لاستیک و پلاستیک در میان ۱۰ صنعت برتر بهره‌برداری بود که توسط وزارت صنعت و معدن انتشار یافت.

اما روزهای این هفته با خبرهای نه چندان دلگرم کننده به پایان رسید. سعید ترکمان رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلاستیک از نتایج اجرای تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه از ابتدای ژانویه 2015 میلادی انتقاد کرد. وی گفت: با اجرایی شدن این تعرفه ها، تولیدکننده ایرانی نه تنها بازار صادراتی بلکه بازار داخلی را هم از دست می دهد. همچنین رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی ایران از قرارداد تجارت ترجیحی ایران و ترکیه در زمینه نساجی انتقاد و پیشنهاد کرد که به جای تجارت ترجیحی، کارخانه‌های نساجی مشترک با ترک‌ها راه‌اندازی کنیم.

در زیر مروری داریم به اخبار حوزه صنعت پلاستیک در هفته گذشته.

 

شنبه 20 دی/ افزایش ٨ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال

 

خانواده پلاستیک شنبه هفته گذشته را با خبر موفقیت شرکت همارشتن در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران آغاز کرد این شرکت یکی از برندگان بخش برند شد.  در این جشنواره علاوه بر تجلیل از برندهای ارزشمند ایران، از قهرمانان ملی صنعت و برندهای پیشرو در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی نیز تجلیل شد.

اما شاید نخستین خبری که در اولین روز هفته توجه همه فعالان خانواده پلاستیک را به خود جلب کرد، اعلام افزایش ٨ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال از سوی  عباس شعری مقدم و همچنین دعوت وی از سرمایه گذاران برای احداث واحدهای پایین دستی همچون تبدیل متانول به پروپیلن بود. مدیر شرکت ملی پتروشیمی ایران با اشاره به برنامه شرکت ملی گاز ایران برای تحویل اتان فازهای اولویت نخست پارس جنوبی در مرداد ماه سال آینده به شرکت‌های پتروشیمی ایران گفت: با ورود این اتان به مجموعه های پتروشیمی می توانیم اثرش را با افزایش پنج میلیون تنی مشاهده کنیم، همچنین با احتساب مجتمع های پتروشیمی موجود در خط لوله اتیلن غرب سال آینده در مجموع حدود هشت میلیون تن به ظرفیت تولیدمان افزوده می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین اظهار کرد: با تکمیل واحدهای متانول در حال ساخت، حدود ٢٥ میلیون تن متانول به تولید کشور افزوده می شود، از این رو باید از هم اکنون سرمایه گذاران، به فکر احداث واحدهای پایین دستی همچون تبدیل متانول به پروپیلن باشند زیرا تا چند سال آینده با افزایش تولید متانول در دنیا قیمت این محصول به شدت کاهش می یابد. خبرگزاری شانا این خبر را منتشر کرد.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت و معدن  در 8 ماه منتهی به آبان امسال بیانگر آن است که به لحاظ سرمایه گذاری این وزارتخانه هنوز گام اساسی برنداشته است؛ به‌طوری‌که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع هزار و 935 پروانه بهره‌برداری ایجادی برای صنایع مختلف صادر شده که به لحاظ تعدادی رشد 2/22 درصدی را برای این بخش به همراه داشته، اما سرمایه‌گذاری در پروانه‌های صادره با سرمایه بالغ بر 47731 میلیارد ریالی با افت 2/10درصدی همراه بوده است.

بر اساس این گزارش  «محصولات از لاستیک و پلاستیک» در این مدت با 247 پروانه بهربرداری ایجادی صادره در رتبه دوم بیشترین صنایع به بهره‌برداری رسیده، قرار گرفته است و رشدی 1/17 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. سرمایه پیش‌بینی شده برای این بخش، بالغ بر 3822 میلیارد ریال است، سرمایه‌ای که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 26 درصدی داشته است. اشتغال پیش‌بینی شده برای این صنعت نیز برابر با دو هزار و 841 نفر است که بیانگر رشد 19 درصدی است.

 

یک شنبه 21 دی/ دولت کالای مورد تایید استاندارد ملی را خریداری کند

در همین روز  در جلسه ای که با موضوع «مالیات بر ارزش افزوده» توسط خانه صنعت و معدن استان تهران برگزار شد، علیرضا میربلوک مدیر موسسه اندیشه برتر میران پیشنهاد داد  که دولت کالایی که مورد تایید استاندارد ملی است را خریداری کند، چون  مسیر برای فروش آن در همه جای جهان وجود دارد. وی گفت: فروش نفت در این شرایط يك اشتباه بزرگ است.

میربلوک اظهار کرد:  اكنون كه فروش و صادرات نفت با مشكل همراه است فروش كالاهاي تمام شده (ساخت داخل) توسط پيله وران به روش هاي پيله وري و رسمي بسيار ساده تر و برگردان پول بسيار راحت‌تر است.

میربلوک با طرح این پرسش که در شرایطی که فروش نفت اشتباه است چه کار باید کرد که تولید ناخالص ملی ما دو برابر شود؛ گفت: باید یک مدل ایرانیزه شده ایجاد کرد در عين حال مراقب بزرگ تر شدن (سايز) دولت بود.

مدیر موسسه اندیشه برتر میران همچنین گفت: هنگامی که مالیات، از شخصی دریافت می شود و از فرد دیگری گرفته نمی شود، این یک ظلم است.

 

دوشنبه 22/ مامور جدید در حوزه سرمایه گذاری و احداث صنایع پایین دستی

خبر دیگر این که دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی مأمور سرمایه گذاری و احداث صنایع (پایین دستی) تکمیلی شد. هنوز جزئیاتی از این ماموریت جدید انتشار نیافته است.

 

سه شنبه 23/ واردات نیروی کار به جای ماشین آلات!

علی امینی در گفتگو با پلاست نیوز نسبت به کمبود نیروی متخصص در صنایع پلاستیک هشدار داد. وی اعلام کرد: اگر شرایط همین گونه پیش برود در آینده ای نه چندان دور به جای واردات ماشین آلات و ابزار تولید، مجبور به واردات نیروی کار خواهیم شد.


 

چهارشنبه 24/ مواد پتروشیمی ارزان هم هست!

مهدوی دبیرکل انجمن کارفرمایان پتروشیمی در یک خبر منکر هر گونه گران فروشی مواد پتروشیمی شد و حتی از تخفیف 5 درصدی آن خبر داد.  وی در گفت و گو با خبرگزاری مهر تصریح کرد: صادرات و عرضه داخلی مواد پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری کشور کاملا شفاف است. قیمت ها با احتساب نرخ آزاد دلار و منهای پنج درصد قیمت ها در بازار فوب خلیج فارس به صنایع داخلی عرضه می شود. علاوه بر فرمولی که توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی تدوین شده است هم اکنون قیمت ها با ۵ درصد تخفیف بیشتر به صنایع تکمیلی پتروشیمی داخلی عرضه می‌شود. قیمت بهمن ماه با ۱۰ درصد منهای قیمت ها در بازار فوب خلیج فارس در بازار داخلی عرضه خواهد شد.

مهدوی در خصوص این که مواد پتروشیمی صادراتی پایین تر از مواد عرضه شده در داخل کشور است می گوید: روند کاهش قیمت محصولات پتروشیمی بر خلاف سقوط بهای نفت شیب تندی نداشته است. ۲۵ تا ۳۰ درصد از ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران در بازار جهانی کاهش پیدا کرده است. هم اکنون قیمت عرضه محصولات پتروشیمی مطابق با بهای جهانی این محصولات بوده و ارزان فروشی مواد پتروشیمی صحت ندارد.

اما در همین روز سعید ترکمان نسبت به سیطره محصولات پلاستیکی ترکیه در بازار ایران هشدار داد. وی گفت: دو ماه آینده باید منتظر کالاهای متنوع ترکیه ای در بازار ایران باشیم چه آن که از هم اکنون بازاریابان ترکیه ای در حال شناسایی بازار و نوع سلیقه مشتریان ایرانی هستند. رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلاستیک از نتایج اجرای تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه از ابتدای ژانویه 2015 میلادی خبر داد و گفت: متأسفانه طرحی که در سازمان توسعه تجارت و در دولت دهم شکل گرفت اما اجرا نشد، در دولت تدبیر و امید که از ابتدا داعیه حمایت از تولید را داشت، اجرایی شد تا تولیدکننده ایرانی نه تنها بازار صادراتی بلکه بازار داخلی را هم از دست بدهد.

رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی با تأکید بر بی ارزش بودن کالاهای در نظر گرفته شده صادراتی ایران در مقابل محصولات ترکیه ای گفت: در نهایت ناباوری کالاهایی که ترکیه در این تعرفه ترجیحی از ایران وارد می کند محصولات کشاورزی، ماهی و لبنیات است و اين كالاها به در حالي از سوي ايران به عنوان كالاهاي صادراتي معرفي شده اند كه تركيه خود از توليدكنندگان بزرگ محصولات لبني است و از سوي ديگر داراي مرزهاي دريايي زياد و ماهي فراوان است.

به گفته ترکمان در نمونه ای بارز، علی رغم برداشتن نیمه از تعرفه واردات پروفیل UPVC ترکیه در چند ماه گذشته، حالا با اجرایی شدن این تعرفه ترجیحی، پروفیل در و پنجره ترکیه، طبیعتا از تولیدات ایرانی هم ارزان تر به بازار وارد می شود تا همه تلاش های این صنعت در سالیان گذشته در مدتی کوتاه به باد برود.

وی تصریح کرد: واقعی کردن تعرفه ها، زمانی موثر است و به تولید داخل کمک می کند که زیر ساخت های صنعت آماده باشد در حالی که هر ناظر و کارشناسی می داند که این آمادگی در صنعت وجود ندارد و اجرایی شدن تعرفه ترجیحی، تنها به از میان رفتن تلاش های صورت گرفته در سالیان گذشته منجر می شود.

از ابتدای ژانویه 2015 تعرفه واردات 250 قلم کالا از ترکیه به صورت ترجیحی اجرایی شده است.

اما این تنها انتقاد نسبت به اعمال تعرفه ترجیحی نبود؛ رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی ایران از قرارداد تجارت ترجیحی ایران و ترکیه در زمینه نساجی انتقاد و پیشنهاد کرد که به جای تجارت ترجیحی، کارخانه‌های نساجی مشترک با ترک‌ها راه‌اندازی کنیم. سعید حسین زاده، با بیان این‌که مجموع ارقام تجارت ترجیحی ایران و ترکیه در دو تا سه فهرست است که شکلات، ماهی و ... نیز شامل آن می‌شود، اظهار کرد: در بخش نساجی تقریبا تمامی موارد از جمله پوشاک، پارچه، نخ و فرش در این فهرست آمده که شامل تخفیف 40 درصدی عوارض می‌شود.

وی با اشاره به توافق این قرارداد در سفر اخیر رییس جمهور به ترکیه گفت: از همان ابتدا مخالفت خود را با این موضوع اعلام کردیم چراکه در شرایط فعلی کارخانجات نساجی ما مشکل دارند و در حال حاضر بازار از کالاهای خارجی اشباع شده است؛ به این ترتیب این قرارداد بیشتر به تولید داخلی ضربه می‌زند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی ایران با بیان این‌که قرارداد تجارت ترجیحی ایران با ترکیه در زمینه نساجی کاملا یک طرفه است، افزود: تعرفه واردات پوشاک 200 درصد بود که با توجه به این تخفیف 40 درصدی برای ترکیه به 160 درصد کاهش یافته است.

پنج شنبه 25/ پیش بینی وضعیت کم‌رونق برای آخرین هفته دی

آخرین روز از هفته را با خبر پیش بینی روزنامه دنیای اقتصاد از آخرین هفته دی ماه به پایان می‌بریم. جواد موسوی کارشناس بازار محصولات پتروشیمی از کارگزاری اطمینان سهم پیش‌بینی کرد که وضعیت کم‌رونقی را در آخرین هفته دی ماه شاهد باشیم زیرا تا فعالان بازار اعتماد نکنند و به بازار وارد نشوند بازار بی رونق خواهد ماند و در حال حاضر انتظار افت بیشتر قیمت‌ها وجود دارد. از سویی در بازارهای جهانی نفت به قیمت زیر 50 دلار برای هر بشکه رسیده که خود بر کاهش تقاضا در آینده بی‌تاثیر نخواهد بود. به نظر می‌رسد روزهای سخت فعلی ادامه خواهد یافت و حتی به وخامت آن دامن زده شود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖