ارسال پاسخ

جمعه ۲۶ دى ۱۳۹۳ ۲۲:۳۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1472 Telegram

inpia.ir

استراتژی مشخصی برای آینده بازار ماشین آلات صنعت پلاستیک وجود ندارد

inpia.ir: هنوز استراتژی مشخصی برای آینده بازار چه در بخش واردات و چه در بخش صادرات، وجود ندارد. واقعیت این است که نه واحدها، نه انجمن ها و نه حتی بخش دولتی ...
استراتژی مشخصی برای آینده بازار ماشین آلات صنعت پلاستیک وجود ندارد

inpia.ir: به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران؛ ماشین سازی صنایع پلاستیک به عنوان حلقه ای از زنجیره صنعت پلاستیک در وضعیت کنونی با چالش های بی شماری رو به رو است که بخشی زیادی از آن هم با شرایط اقتصادی- سیاسی کشور در ارتباط است. در این زمینه می توان به مواردی مانند؛ نوسان نرخ ارز، تعرفه واردات، توان رقابتی، دمپینگ، اندازه و کیفیت مشوق های دولتی و... اشاره کرد. از سوی دیگر انتظارات دو نهاد دولتی و بخش خصوصی از همدیگر در اجرا و ایفای برخی از نقش ها، عامل دیگری در شکل گیری وضعیت کنونی است. در بررسی وضعیت حوزه ماشین سازی به طوراعم و ماشین سازی صنعت پلاستیک به طور خاص؛ هنوز استراتژی مشخصی برای آینده بازار چه در بخش واردات و چه در بخش صادرات، وجود ندارد. واقعیت این است که نه واحدها، نه انجمن ها و نه حتی بخش دولتی، یک استراتژی که مورد قبول همگان و حافظ منافع فعالان این صنعت باشد، در اخنیار ندارند. در این زمینه سایت اینپیا گفت و گوی مفصلی با کیومرث فروتنی مدیر کل ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجام داده است که بخش نخست آن در ادامه می آید.

 

لطفا برای ورود به موضوع، نمایی کلی از وضعیت صنعت ماشین سازی در بخش صنایع پلاستیک را بیان کنید.

در این زمینه ماشین سازهایی که در صنعت پلاستیک فعالیت دارند، خود یک انجمن دارند. این گروه در زمینه تولید ماشین آلات اکسترودر پلاستیک، ماشین های انجیکشن، ماشین های بادی، تولید تجهیزات جانبی مثل آسیاب ها، تولید فیلم و ماشین آلاتی از این دست که در صنعت پلاستیک کاربرد دارد، فعال هستند که به تناسب در سطح کشور و با ظرفیت های مختلف فعالیت دارند.

 

ما به چه میزان در تأمین قطعات اساسی و چه میزان در حوزه تکنولوژی ماشین سازی صنایع پلاستیک، به خارج وابسته هستیم؟

 

بنده اکنون در مورد قطعات، آمار و درصد مشخصی  برای بیان در اختیار ندارم؛ ولی درصد قابل توجهی از تجهیزات در داخل وجود دارد و از لحاظ تکنولوژی اقلامی را که نام بردم، امکان طراحی آنها وجود دارد. البته همین موارد نیز به لحاظ ظرفیت تا ظرفیت های مشخصی در کشور وجود دارد. مثلا در زمینه فیلم، تولید فیلم های چند لایه وجود ندارد. یا در زمینه دستگاه های انجکشن تا فشار گیره 850 ، در حال حاضر تولید می شود.  در حوزه  طراحی نیز تا همین اندازه که عنوان شد به صورت طبیعی مشکلی وجود ندارد. در قطعات نیز همان گونه که عنوان شد در بخش قابل توجهی از اقلام؛ اعم از اقلام مواد اولیه، اینسترومنت ها و تجهیزات الکترونیکی که در ساخت این دستگاه ها به کار می رود، داخلی هستند.

 

این دفتر چه برنامه هایی برای تحقیق و توسعه این بخش دارد؟

ببینید، در خصوص بحث تحقیق و توسعه باید واحدهای صنعتی خود در زمینه R&D فعال باشند. دفاتر تخصصی در زمینه هر صنعت خاصی وظیفه مستقیمی در این باره بر عهده ندارد. با این وجود ما تاکید داریم که در زمینه تحقیق و توسعه اعم؛ از تحقیقات فنی، پژوهش های فنی، توسعه بازار و محصول جدید، خود واحدها فعال باشند. ما به آنها یادوآری می کنیم که ماندگاری آنها در بازار وابسته به این مسائل است و نباید تنها به داشته هایشان اکتفا کنند. به طور طبیعی...

 

یعنی شما در حد توصیه و سفارش وارد این مباحث می شوید...

بله؛

 

زمینه برای توسعه این حوزه وجود دارد

بر اساس آمار خود وزارتخانه، ما در حال حاضر 240 شرکت فعال در زمینه تولید انواع ماشین آلات دستگاه های پلاستیک داریم که در مجموع، این واحدها  200 دستگاه تولید دارند و این در حالی است که ما در سال 1500 دستگاه نیاز داخلی داریم؛ آیا ظرفیت ماشین سازی ما همین اندازه است، یا ظرفیت خالی وجود دارد؟

آن چه که مسلم است تعدادی از ماشین آلات این صنعت از خارج وارد می شود و ما مخالفتی با واردات نداریم. همان گونه که توضیح دادم رنجی از این محصولات را تولید کنندگان فعلی نمی سازند. بنابراین طبیعی است که از خارج وارد شود. علاوه بر این موضوع، کیفیت محصول مهم است. در کنار این موارد به طور طبیعی قیمت هم برای خریدار اهمیت دارد چون یک فضای رقابتی بر بازار حاکم است. بنده تا کنون دسترسی به میزان مصرف ماشین آلات صنعت پلاستیک نداشته ام و اگر چنین شکافی که شما عنوان کردید وجود داشته باشد، باید برنامه ریزی لازم را انجام دهیم که این واحدها توسعه پیدا کنند، فکر می کنم زمینه آن هم وجود دارد...

 

آیا دفتر شما برنامه ای برای توسعه در این زمینه دارد؟

این موارد نیاز به بررسی دارد و از سوی دیگر این مسائل باید از طریق مراجعی مانند، انجمن صنایع همگن پلاستیک منعکس شود تا بر اساس آن بدانیم چنین نیازهایی وجود دارد و در این خصوص تشویق کنیم. یعنی آن چیزی که می توانیم انجام دهیم این است که نخست به واحدهای موجود جهت توسعه توصیه کنیم و دیگر این که به معاونت برنامه ریزی اعلام کنیم که این مسائل را جزو اولویت های صنعتی اعلام کنند تا سرمایه گذاری جدید جذب شود.

 

آیا در حال حاضر همین کارخانه های فعلی صنایع ماشین سازی با تمام ظرفیت خود فعالیت دارند؟ چند در صد آن خالی است؟

در این باره که چند درصد از واحدها فعال هستند آمار مشخصی نداریم. البته اطلاع هم ندارم که آیا این اطلاعات وجود دارد یا خیر؟ دفتر ما هم به صورت مستقیم اطلاعاتی در زمینه فعالیت آنها گردآوری نمی کند؛ معمولا این کار سازمان های استانی است که اطلاعات را گردآوری کنند. اصولا آمار تولیدی که جمع آوری می شود تنها آمار یک سری از صنایع منتخب است، چون اگر بنا بر جمع آوری تمام این آمارها باشد، خود یک پروژه مفصل خواهد بود. ما تنها اطلاعات حدود 60 تا 70 قلم را جمع آوری می کنیم.

 

بر اساس آمارهای انتشار یافته، تقاضای جهانی برای ماشین آلات پلاستیک با رشد 9/6 درصد تا سال 2017 ادامه خواهد یافت؛ سهم ایران از این تقاضا به چه میزان است؟

میزانی از مصرف بازار ایران به ما منعکس نشده است.

 

یعنی سهم تقاضا از بازارهای جهانی را در دسترس ندارید؟

این که مصرف به چه میزان است، چنین اطلاعاتی را خود انجمن ها گردآوری می کنند؛ اگر صنایع مصرفی باشد معمولا وزارتخانه ورود پیدا می کند. درباره آن اقلامی که عنوان شد ما آمار تولید را گردآوری می کنیم، اما درباره سایر صنایع باید به صورت موردی مطالعه شود.

 

تاکید بر حوزه هایی است که ارزش افزوده بیشتر دارند

در بخش صادرات به طور مثال چین دارای یک استراتژی مشخص تحت عنوان «به اندازه کافی خوب و با قیمت رقابتی» است؛ ما چه استراتژی در این زمینه داریم البته ذکر این مورد ضروری است که در سال های 88 تا 92، حدود 147 میلیون دلار واردات ماشین آلات وجود داشته و در مقابل 3 میلیون دلار صادرات داشتیم. برای این بخش چه برنامه هایی پیش روی دارید؟

اولا در حوزه صاردات ماشین آلات، پیش از هر چیزی باید توان طراحی و مهندسی خود را افزایش دهیم تا بتوانیم محصولات جدید با ارزش افزوده بیشتری تولید کنیم. از طرف دیگر باید واحدهای ما ترجیحا و به صورت به هم پیوسته بتوانند در آن کشورهایی که تصور می کنند قابلیت صادرات به آنجاها را داریم؛ بازاریابی کنند. نکته دیگر این که اگر به صورت کلی ما در  زمینه صادرات مشکلاتی داریم آنها را جهت مرتفع کردن، بررسی کنیم. در بیشتر رشته های صنعت، وزیر و مسئولان وزارتخانه در نظر دارند که بحث صادرات را به عنوان یک بحث اصلی در وزارتخانه دنبال و رصد کنند و قابلیت های هر بخش را به دست آورند. به طور طبیعی ما باید دنبال بخش هایی باشیم که ارزش افزوده بیشتری دارند.

 

چه کشورهای هدفی را برای صادرات تعیین کرده اید و آیا استراتژی حداقل در حد پیشنهاد وجود دارد که بگویید این کشورها برای هدف صادرت ماشین آلات وجود دارد؟

این موارد را باید خود واحدهای تولیدی و در مجموع انجمن های تولیدی، تعیین کنند. سپس اطلاعات تولید شده را جهت جمع بندی ارائه دهند. چنین اطلاعاتی به صورت تک به تک در مورد صنایع وجود ندارد. البته ما در برنامه داریم که از دوستان انجمن درخواست کنیم که با رصدی که انجام می گیرد چنین برنامه هایی تنظیم شود. ولی باید محوریت این کار را خود واحدها و انجمن های ذیربط بر عهده داشته باشند.

 

شما روی این نکته تاکید دارید که باید خود واحدها بیشترین فعالیت و تلاش را در این زمینه داشته باشند، از آن طرف هم انتقادهایی به بخش دولتی وجود دارد؛ از جمله این که توان رقابتی برای تولید کنندگان به دلیل تعرفه کم واردات وجود ندارد. یکی دیگر از موارد این که تولید کننده و ماشین ساز ما وضعیت خود را با دیگر کشورها  مقایسه می کند که مثلا دولت ترکیه برای بخش صادرات تشویق هایی مانند پرداخت هزینه نمایشگاه ها را انجام می دهد و یا کشور هند 60 تا 70 درصد هزینه نمایشگاه را پرداخت و بقیه آن را در قالب معافیت های مالیاتی پوشش می دهد؛ اما کشور ما برای حضور فعال تر شرکت ها در بازارهای جهانی چنین تشویق هایی حداقل در اندازه کشورهای مورد اشاره به صورت عملی، عینی و ملموس، انجام نمی دهد.

ما با تولیدکنندگان به ویژه نمایندگان آنها در انجمن های تخصصی ارتباط داریم و نظرات تخصصی آنها را می شنویم؛ ولی اضافه بر این باز این آمادگی را داریم که بیش از این نظرات آنها را بشنویم. از جهت مزیت هایی که کشورهای دیگر ارائه می دهند و ما نمی دهیم؛ تصور می کنم اطلاعاتی که به شما داده شده است، درست نیست. به طور مثال ما معافیت مالیاتی را در خصوص اقلام صادراتی داریم یعنی هر کالایی که صادر شود معافیت مالیاتی دارد. یا این که اگر مواد اولیه برای ساخت کالاهای صادراتی مورد نیاز باشد، به اصطلاح نیازی به پرداخت حقوقی و حقوق گمرکی وجود ندارد. یا برای شرکت در نمایشگاه به طور معمولی کمک هزینه پرداخت می شود.

 البته بنده ادعا نمی کنم که تام و تمام همه موارد را در این زمینه دیده ایم؛ به طور طبیعی شورای عالی صادرات که اکنون فعال شده است و سایر کمیسیون های دیگری که در زمینه صادرات وجود دارند و به علاوه عزم قوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در رصد کردن مسائل مربوط به صادرات، فعال هستند، مواردی وجود دارد که آنها را با هدف گسترش صادرات پیگیری می کنیم. 

 

مسئله این نیست که هیچ مشوقی وجود ندارد؛ بلکه فعالان این عرصه، موضوع تشویق ها را با کشورهای دیگر همچون ترکیه مقایسه می کنند؛ میزان و کیفیت این تشویق ها در رقابت و حضور فعالانه در بازارهای دیگر نقش به سزایی دارد.

عرض می کنم؛ مواردی این چنین وجود داشته است شاید برای تمام نمایشگاه ها پرداخت نشده است. تا جایی که بنده اطلاع دارم، برخی از هزینه های نمایشگاهی را پرداخته اند. حتما در این باره ضوابطی وجود دارد که می توانید از سازمان توسعه تجارت دریافت کنید.

 

پایان بخش اول

ادامه دارد ...

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۰ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 54,100 ریال 1600 2.96% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 52,800 ریال 650 1.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 52,600 ریال 600 1.14% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 52,700 ریال 550 1.04% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 52,700 ریال 1000 1.9% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 51,800 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 51,200 ریال 500 0.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,300 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
0075 55,800 ریال 1400 2.51% نمودار و آرشیو
020 56,300 ریال 1900 3.37% نمودار و آرشیو
Lf190 55,200 ریال 1200 2.17% نمودار و آرشیو
52518 46,900 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 55,500 ریال 1000 1.8% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 52,600 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 51,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD 49,200 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,200 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,400 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 61,400 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,400 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,300 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,300 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,000 ریال نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,300 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 53,100 ریال 300 0.56% نمودار و آرشیو
C30s 57,000 ریال 2000 3.51% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 65,900 ریال -1100 1.64% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 56,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 53,200 ریال 500 0.94% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 53,100 ریال 400 0.75% نمودار و آرشیو
552R Maroun 53,100 ریال 400 0.75% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,300 ریال 700 1.24% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,500 ریال 1700 3.01% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,800 ریال 300 0.39% نمودار و آرشیو
548R 56,800 ریال 800 1.41% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 56,800 ریال 800 1.41% نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,900 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,700 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,700 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,200 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 94,400 ریال -600 0.63% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 64,000 ریال 1400 2.19% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖