ارسال پاسخ

جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۳ ۲۱:۱۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1512 Telegram

inpia.ir

تبدیل ارز مبادله ای به ارز متقاضی، کمکی به تولیدکنندگان ماشین آلات پلاستیک نمی کند/ بخش پایانی

inpia.ir: در بخش اول گفت و گوی اینپیا با کیومرث فروتنی مدیر کل ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت، به مواردی همچون ارزیابی از وضعیت ماشین آلات صنعت پلاستیک، بحث تشویق ها و کمک های دولتی جهت حضور در نمایشگاه ها و ... اشاره شد. اما بخش پایانی این مصاحبه
تبدیل ارز مبادله ای به ارز متقاضی، کمکی به تولیدکنندگان ماشین آلات پلاستیک نمی کند/ بخش پایانی

inpia.ir: به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، در بخش اول گفت و گوی اینپیا با کیومرث فروتنی مدیر کل ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت، به مواردی همچون ارزیابی از وضعیت ماشین آلات صنعت پلاستیک، بحث تشویق ها و کمک های دولتی جهت حضور در نمایشگاه ها و صادرات، استراتژی و برنامه های این دفتر برای آینده بازار و موارد دیگر پرداخته شد. اینک بخش دوم و پایانی گفت و گو را با این مقام مسئول پیش روی دارید.

 

یکی از انتقادات دیگر متناسب نبودن تعرفه واردات با توان تولید داخلی است، یعنی تعرفه پایین قدرت رقابت را از تولید کننده داخلی می گیرد.

بالاخره باید مصرف کننده حق انتخاب داشته باشد؛ اگر قابلیت برای خریدار وجود داشته باشد، نباید از تعرفه واردات چندان واهمه ای داشته باشیم. به هر حال ما باید بر اساس قانون برنامه به سمت کاهش پیش برویم. تصور می کنم شاید نگرانی بیشتر تولید کنندگان درخصوص واردات ماشین آلات پلاستیک چینی باشد؛ چون قیمت آنها پایین تر است. تعرفه مدتی است که بدون تغییر باقی مانده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

با وجود این مسئله،  اگر نیاز به بررسی و بازنگری وجود داشته باشد ما آمادگی داریم با ارائه مستندات، از این موضوع در کمیسیون مربوطه دفاع و آن را پیگیری کنیم. عرض بنده راجع به ماشین آلات چینی و موارد مشابه دیگر این است که مصرف کنندگان باید منافع بلند مدت خود را دنبال کنند. اگر قصد خرید ماشین الات را دارند و نمونه خارجی به لحاظ قیمتی در مقایسه با مشابه ایرانی، قیمت کمتری دارد، باید به این موضوع هم توجه داشته باشند که عمر و کیفیت آن به چه میزان است؟ این یک پکیج متشکل از قعطات و تجهیزات به کار رفته، مواد اولیه مورد استفاده در آن و ارائه خدمات پس از فروش است که بسیار اهمیت دارد. در برخی موارد مشاهده می شود تعمیر چنین ماشین هایی تا زمانی که سازنده خارجی بخواهد قطعه را ارسال و یا نیرویی جهت تعمیر اعزام کند، شاید روزه ها و ماه ها زمان ببرد که این مدت به زیان مصرف کننده تمام خواهد شد.

بنابراین مصرف کننده باید این را در نظر داشته باشد که چه پولی را بابت چه کالایی هزینه می کند. چون این دستگاه ها سرمایه ای است باید به بحث خدمات پس از فروش آنها دقت ویژه ای شود.  نباید صرف این که تنها در حال حاضر قیمت پایین تری هزینه می کنند، بسنده شود.

 

شما به بحث قیمت که عامل کلیدی در تعیین بازار است اشاره کردید؛ در کنار این مسئله شرکت هایی مانند چینی ها در حال حاضر در بازار ایران با شرایط خاص و بسیار مناسب و با اقساط بلند مدت محصولات خود را عرضه می کنند؛ اما تولید کننده ایرانی توان ارائه محصول با این شرایط را ندارد. مدتی پیش یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن ماشین سازان در نامه ای خطاب به وزیر صنایع و معادن درخواست کرده بود که ارز دولتی برای واردات ماشین آلات اختصاص داده نشود یعنی از ردیف هشتم به ردیف دهم انتقال یابد؛ نظر کارشناسی شما در این باره چیست؟

 بحث ماشین آلات حال چه در صنعت پلاستیک و یا دیگر صنایع؛ چیزی است که به طور مستقیم با بحث سرمایه گذاری صنعتی در ارتباط است. ما به صرف این که بخواهیم از تعدادی از تولیدکنندگان داخلی ماشین الات حمایت کنیم، نمی توانیم تصمیماتی اتخاذ کنیم که عرصه سرمایه گذاری صنعتی را با چالش مواجه سازد. متاسفانه در سال های اخیر به دلایل مختلف شاهد کاهش سرمایه گذاری صنعتی در کشور بوده ایم.

 

آیا آماری درباره میزان این کاهش سرمایه گذاری وجود دارد...

در حال حاضر آمار و درصدی در ذهن ندارم؛ ولی داریم فضا را به سمت بهبود این جریان سوق می دهیم و تا اندازه ای این فضا شکل گرفته است. لذا اگر تصمیماتی از این دست گرفته شود موجب خراب شدن فضا خواهد شد. ما باید روی عرصه های دیگری کار کنیم، باید مجریان طرح ها را مجاب کنیم به این که چه دستگاهی را می خواهند بخرند؟  یا اگر با دمپینگ مواجه هستیم، با روش ضد دمپینگ مقابله کنیم. یا اگر با روش های خاصی آن شرکت های خارجی وارد بازار می شوند ما نیز بتوانیم فرایندهایی را در مقابل آنها عملیاتی کنیم. من فکر نمی کنم که بحث تبدیل ارز مبادله ای به ارز متقاضی بتواند کمکی به تولیدکنندگان ماشین آلات پلاستیک بکند.

 

آینده صنعت ماشین سازی را چگونه ارزیابی می کنید؟

بنده به چند جهت نسبت به آینده این صنعت خوشبین هستم. با وجود تحریم های ناعادلانه بین‌المللی، این فضا به سمت گشایش پیش می‌رود و پروژه‌ها به جای این که بخواهند به خارج متکی باشند به صنعت داخلی متکی می‌شوند. از طرفی دیگر فرایندها و بسترهای قانونی برای این امر محقق شده است. به طور مثال قانون حداکثر استفاده از تولید و خدمات کشور، نه تنها بخش دولتی را ملزم کرده است که از امکانات داخلی در مواردی که این امکانات وجود دارد، استفاده کنند؛ بلکه بخش خصوص را هم که از امکاناتی مانند تسهیلات صندوق ملی، زمین‌های منابع طبیعی، زمین‌های شهرک‌ها و غیره استفاده می‌کنند، موظف به رعایت این قانون و استفاده از تولیدات داخلی هستند.

این موارد سبب می‌شود که واحدها به سمت استفاده از محصولات ساخت داخل روی بیاورند. از سوی دیگر به لحاظ منابع انسانی، ظرفیت خوبی هم در طراحی مهندسی و هم در زمینه تولید ماشین آلات، داریم. البته اینها باید به نوعی ساماندهی شوند که بتوانند با هماهنگی که صورت می‌گیرد، هم افزایی ایجاد کنند.

ذکر این مورد نیز ضروری است که مصرف کنندگان با وجودی که حق انتخاب دارند؛ یعنی باید محصولی را که از طرف ایرانی می‌خرند به لحاظ کیفیت، قیمت و زمان تحویل قابل رقابت باشد؛ باید در طرف مقابل هم یک حمیت ایرانی وجود داشت باشد و  آنها بنا را بر این بگذارند که حتی اگر در موارد معدودی محصول داخلی به لحاظ قیمتی گرانتر از مشابه خارجی خود بود و یا در پاره‌ای موارد به لحاظ کیفیتی اندکی پایینتر بود – البته برخی از محصولات به لحاظ کیفیت از نمونه خارجی آن دارای ارجحیت است- به خاطر رشد هموطن خود و صنعتی که یکی از ستون‌های مملکت است، محصول ایرانی را انتخاب کنند. یعنی باید تلاش کنیم همه با هم رشد کنیم.  یک طرفه و یک جانبه نمی توان به رشد دست یافت.

 

گلایه ها و انتقادهای دیگری در این زمینه وجود دارد؛ از جمله نبود یک شبکه منسجم برای تأمین قطعات اولیه ماشین سازی و همچنین نبود یک شبکه منسجم برای ساماندهی حوزه صادرات و واردات...

تصور می کنم چه این پرسش و سوالات مشابه دیگری که در این گفتگو عنوان شد، نشان دهنده این است که هنوز تلقی درستی از جایگاه ها وجود ندارد. باید خود انجمن ها پیگیر این موضوع باشند و برای آن استراتژی تعیین کنند و اگر در جایی به مشکلی برخوردند که در حوزه اختیارات دولت بود، آن را انعکاس دهند ما هم در آن صورت برای حل مشکل به موضوع ورود می کنیم. موضوعی که در قوانین مختلف به ویژه قانون بهبود فضای کسب و کار مطرح شده این است که ما بخش خصوصی را دخالت دهیم؛ نمی شود آنها را دخالت داد اما همه کارها در نهایت توسط دولت انجام گیرد. ما آماده ورود و حمایت هستیم.

 یک استراتژی مشخص که اخیرا مطرح شد این بود که باید شرکت های صادرات محور داشته باشیم، اگر تمام تولید کننده های ما به صورت انفرادی به بازار هدف بروند و بخواهند دستگاه های خود را بفروشند، در حقیقت چون ما یک کشور پیشرفته صنعتی نیستیم و تازه به این عرصه ها ورود کرده ایم از این روی لازم است واحدها دور هم جمع شوند و  آنهایی که ماشین  آلات قابل قبول و در کیفیت صادراتی دارند، به صورت هماهنگ عمل کنند. لازم است که این این شرکت صادراتی دارای یک نام تجاری قابل قبول برای همه  اعضاء باشد و واحدها صادرات خود را از طریق آن انجام دهند. شرکتی که متعلق به همه و سهام داران آن همه هستند. این که بخواهیم مثلا با 10 برند در این کشورها حضور یابیم و محصول خود را صادر کنیم، بنده برای آن پیش بینی موفقی ندارم.

یا اگر می خواهیم قطعات و تجهیزات ارزان تر بخریم باید یک شرکت بازرگانی تشکیل داده و سفارش خود را یک جا چه به طرف خارجی و یا داخلی، ارائه دهیم.

وزارت صنعت تنها سیاست گذار و نظارت کننده است؛ قرار نیست که ما به جای انجمن ها تشکل ایجاد کنیم. این سخنان متعلق به دهه شصت است که دولت باید مواد اولیه را خریداری و کار بازاریابی  انجام دهد. به نظر ما انجمن ها همه کاره هستند.

 

برای پرسش آخر، انجمن ها بر این باور هستند که به دلیل نگاه بالادستی دولت به انجمن ها، آنها در برخی موارد نمی توانند کارکرد مطلوب خود را  ایفا کنند؟

 خیر؛ اینها بهانه است، باید آنها پیگیری کنند. بسیاری از مسائل با پیگیری محقق می شود. من نمی خواهم از برخی انجمن ها نام ببرم، اما انجمن هایی وجود دارد که هر هفته با ما در ارتباط هستند، شاید در برخی از نهادها آنها را به سادگی همچون یک نهاد اداری می پذیرند و مسائل آنها را پیگیری می کنند. ما برای بحث عدم ساختار با توجه به تنوع زیاد ماشین آلات از نظرات تخصصی انجمن استفاده می کنیم و به آن بها می دهیم. اعتقاد داریم کارکرد تشکل های صنعتی باید بسیار بیشتر از این چیزی که وجود  دارد، باشد. برخی از این اطلاعات نشان دهنده آن است که جای کار و تعامل بیشتری وجود دارد. من به عنوان آخرین جمله عرض کنم که ما این آمادگی را جهت همفکری و همیاری با انجمن ها را داریم؛ آنها بیایند  ما هدایت و راهنمایی می کنیم.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖