ارسال پاسخ

یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۳ ۱۰:۳۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1263 Telegram

inpia.ir

محدودیت‌های «سابیک» در بازار پتروشیمی

در صورتی که تولیدکنندگان بزرگ جهان از رقابت برای کاهش قیمت‌ها تبعیت نکرده در برابر آن با‌ثبات قیمت‌ها و یا کاهش حجم عرضه موضع‌گیری کنند سابیک عربستان و شرکت‌های مشابه نمی‌توانند تمامی نیاز بازار را تامین کنند و بازار با کسری تقاضا به نسبت عرضه مواجه می شوند.
 محدودیت‌های «سابیک» در بازار پتروشیمی

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد،  پس از رسیدن قیمت نفت به یک ثبات نسبی هنوز قیمت‌های پیشنهادی محصولات پلیمری در مسیر کاهش قرار دارد. کاهش قیمت‌های پیشنهادی تولیدکنندگان بزرگ برای کسب سهم بازار بیشتر هم اکنون به یک رقابت خطرناک بین عرضه‌کنندگان تبدیل شده که از آن به جنگ پتروشیمی‌ها یاد می‌شود.

در صورتی تولیدکنندگان بزرگ در جهان از این رقابت برای کاهش قیمت‌ها تبعیت نکرده در برابر آن با‌ ثبات قیمت‌های پیشنهادی و یا کاهش حجم عرضه موضع‌گیری کنند سابیک عربستان و سایر شرکت‌های مشابه نمی‌توانند تمامی نیاز بازار را تامین کنند و بازار با کسری تقاضا به نسبت عرضه رو‌به‌رو خواهد شد.

از سویی سابیک خود نیز مشکلاتی از جمله کاهش سودآوری و کاهش ارزش سهام داشته و بیش از این نمی‌تواند به این بازی ادامه دهد.

با توجه به کاهش قیمت نفت و سایر محصولات پتروشیمی شاهد عقب‌نشینی بسیاری از خریداران بودیم که انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را داشته‌اند. این در حالی است که برخی از تولیدکنندگان با محوریت سابیک عربستان نیز با کاهش قیمت‌های پیشنهادی خود تلاش داشته و دارند تا سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص دهند که این رویکرد به کمک پایین بودن قیمت تمام شده به جنگ پتروشیمی‌ها معروف شده است.

با توجه به تلاش سابیک عربستان برای کاهش قیمت‌های پیشنهادی ذکر این نکته ضروری است که این شرکت در کنار سایر تولیدکنندگان عربستان توان تغذیه کامل بازار را ندارند و در صورتی که برخی از صادرکنندگان بزرگ کشورمان در برابر این اقدام با کاهش حجم عرضه یا عدم پذیرش قیمت‌های پایین فعلی مقاومت کنند قطعا بازار با کاهش حجم عرضه در برابر تقاضا رو به رو خواهد شد که می‌تواند قیمت‌ها را مجددا وارد فازهای پیشین کند.

پس از مرگ پادشاه عربستان قیمت نفت اندکی افزایش یافت و به نظر می‌رسد که کاهش شتابان این نرخ متوقف شده و انتظار به ثبات رسیدن این بازار وجود دارد. البته هنوز هم قیمت برخی از فرآورده‌های نفتی مخصوصا نفتا به‌عنوان مواد اولیه و خوراک مایع مهم صنعت پتروشیمی به ثبات نرسیده است. در این دوره شاهد شکسته شدن کف قیمتی 400 دلاری نفتا برای اولین بار از مارس 2009 تاکنون بودیم که باعث شد قیمت این کالا به 359.50 دلار در هر تن در اروپای شمال‌غربی برسد. هنوز این کاهش قیمت‌ها تاثیر خود را بر کاهش قیمت تمام شده محصولات پلیمری بر جای نگذاشته است.

این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان که قیمت تمام شده آنها تاثیر کمتری از نوسان قیمت‌های جهانی می‌پذیرد با کاهش شدید قیمت‌های پیشنهادی خود تلاش داشته و دارند که بازارهای رقیب را در ضعف قیمت‌های فعلی از آن خود کنند. رخدادی که در ادبیات رسانه‌ای هم اکنون به جنگ پتروشیمی‌ها معروف شده است.

با توجه به فرآیندهای پیچیده تولیدی در اقصی نقاط جهان از جمله تولید اولفین‌ها در برج‌های بخارشکن و سپس انتقال آنها با کپسول و نهایتا تولید پلی‌اولفین‌ها با محوریت شرق آسیا، تولید پلیمرهای پیشرفته همچون پلی‌پروپیلن‌ها از زغال‌سنگ و همچنین تولید مستقیم از گاز استخراج شده از شیل گازها در آمریکای شمالی یا تولید از گاز طبیعی با قیمت‌های تمام شده بسیار پایین در کنار حجم بالای سرمایه‌گذاری‌ها و طرح‌های توسعه باید رقابت در بازارهای مصرف را بسیار قدرتمند ارزیابی کرد وتلاش برای حفظ بازار فعلی و تصاحب بازار رقبا را یکی از ساده‌ترین رویکردهای تولیدکنندگان بزرگ جهانی به شمار آورد.

این شرایط که با کاهش روزشمار قیمت‌های پیشنهادی هر روز وارد فاز جدیدی می‌شود هنوز هم در بین برخی از مسوولان منتقدان قدرتمندی دارد. البته شاید تصاحب بازارهای داخلی ایران و تصاحب سهم بازار تولیدکنندگان کشور بیش از حد بدبینانه باشد ولی تلاش رقبای جهانی برای کسب سهم بازار محصولات صادراتی کشورمان یکی از واقعیت‌های این روزهای بازارهای جهانی است. چندی پیش عباس شعری‌مقدم در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند عربستان جنگ قیمت‌ها را بعد از بازار نفت در بازار محصولات پتروشیمی هم آغاز کرده با استناد به قوانین ضد دامپینگ گفت: جنگ کاهش قیمت در بازار جهانی پتروشیمی رخ نداده است و نخواهد داد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاطرنشان کرد: در صورتی که عربستان قیمت محصولات پتروشیمی خود را زیر قیمت بازار عرضه کند، این کشور عربی بر اساس قانون دامپینگ شامل جریمه بین‌المللی می‌شود.

واقعیت آن است که با توجه به قیمت‌های بسیار پایین خوراک گاز در عربستان یا قیمت تمام شده پایین تولیدات پتروشیمی در این کشور در کنار امکان استفاده از ساز و کارهای پولی بسیار آسان در جهان با نرخ بهره نزدیک به صفر برای سرمایه‌گذاری‌ها، شاید هیچ تولیدکننده مشابهی به جز رقبای منطقه‌ای در خلیج فارس نتواند قیمت‌های تمام‌شده پایینی همچون سابیک عربستان داشته باشد.

تجربه نشان داده که کاهش قیمت نفت با کاهش قیمت‌ها در بازار محصولات پلیمری حداکثر تا دو ماه تاخیر زمانی خواهد داشت. از طرفی با توجه به ضعف تقاضا در کنار دورنمای ضعیف بازار در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو به نظر می‌رسد در کنار ادامه شرایط ضعیف فعلی و رقابت برای فروش، احتمال کاهش بیشتر قیمت‌های پیشنهادی و نهایتا افت دست‌ساخته نرخ‌ها در بازار متصور باشد، بنابراین باید در برابر آن موضع احتیاطی گرفت.

به‌عنوان مثال در بازارهای جهانی قیمت انواع پلی‌پروپیلن‌ها نزدیک به هزار دلار در هر تن مخابره می‌شد، ولی در پایان هفته گذشته کف روانی هزار دلار برای بسیاری از گریدها شکسته شد تا قیمت 950 دلار در هر تن نیز ثبت شود. هم‌اکنون قیمت پلی‌پروپیلن عربستان برای تحویل بار کشتی در منطقه بین 950 تا 960 دلار در هر تن پیشنهاد می‌شود که به نسبت ماه پیش و قیمت‌های 1035 تا 1050 دلار در هر تن یک کاهش قیمت شدید را نشان می‌دهد.

البته آخرین آمارها نشان می‌دهد که قیمت‌های پیشنهادی در آسیای جنوب شرقی به 960 دلار هم کاهش داشته که نشان‌دهنده سرایت کاهش قیمت‌ها به سایر بازارهای جهانی است. از سویی با توجه به افزایش قیمت پروپیلن در بازارهای شرقی هزینه تولید پلی‌پروپیلن‌ها افزایش یافته که در کنار کاهش قیمت‌های پیشنهادی به عقب‌نشینی برخی از تولیدکنندگان منتهی خواهد شد. تمامی این موارد در حالی است که برخی تجار در بازارهای ترکیه حتی از پیشنهاد قیمت‌هایی نزدیک به 820 تا 850 دلار نیز از سوی سابیک عربستان خبر داده‌اند که رخداد مهمی به شمار می‌رود.

با توجه به این موارد باید جنگ پتروشیمی‌ها را جدی‌تر گرفت و در برابر آن کاری کرد. در این بین ذکر این نکته ضروری است که عربستان به تنهایی 59درصد از صادرات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) را به خود اختصاص داده و پس از آن قطر، عمان، کویت، امارات متحده عربی و بحرین در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. این در حالی است که در سال 2012 عربستان به تنهایی 56 درصد از ظرفیت تولید پلی‌اولفین‌های کشورهای منطقه را به خود اختصاص داده بود و این کشور 75 درصد از درآمد صنایع پتروشیمی را کسب کرد.

با توجه به این موارد باید گفت که سابیک در کنار توان اجرایی و بازاریابی و بازارسازی گسترده خود و حتی به همراه سایر تولیدکنندگان این کشور نمی‌توانند بازارهای هدف را به تنهایی تامین کنند، بنابراین سایرین نیز باید در این بین در کنار سابیک قرار بگیرند، در صورتی که به هر دلیل برخی از تولیدکنندگان بزرگ و اصلی از عرضه خودداری کنند بازار با تضعیف عرضه رو به رو خواهد شد، بنابراین کاهش قیمت‌های پیشنهادی به تنهایی نمی‌تواند بازار را کاهشی کند و وقفه‌ای در عرضه رخ خواهد داد.

از سویی سابیک به میزانی که خودنمایی می‌کند توان اعمال قدرت در بازار را ندارد، زیرا در فصل پایانی سال 2014 سودآوری این شرکت به شدت کاهش داشته است. آمارها نشان می‌دهد که سودآوری سابیک عربستان در فصل پایانی سال با کاهش 29 درصدی به نسبت سال قبل به 4.36 میلیارد ریال عربستان معادل با 1.16 میلیارد دلار رسیده است. میزان فروش این شرکت نیز در فصل پایانی سال 2014 به نسبت سال قبل از آن و با فرض افزایش ظرفیت تولید، 10 درصد کاهش داشته که باعث شد سودآوری این شرکت در سال 2014 به نسبت سال قبل از آن 7 درصد کاهش داشته باشد. این موارد تاکنون به کاهش ارزش سهام سابیک در بورس عربستان منجر شده است. از طرفی با توجه به برنامه‌ریزی‌های این شرکت برای افزایش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف تا سال 2014 در عربستان، چین و آمریکای شمالی به نظر می‌رسد که سابیک به سرمایه‌های بیشتری نیاز دارد، بنابراین چندان نیز توان بلندپروازی‌های افسارگسیخته را آن‌گونه که نشان می‌دهد نخواهد داشت.

با توجه به تمامی این موارد در صورتی که سایر تولیدکنندگان بزرگ از جمله شرکت‌های پتروشیمی بزرگ داخلی مدت زمان محدودی را با کاهش حجم عرضه‌های صادراتی خود یا تبعیت از قیمت‌های پایین فعلی به تعویق بیندازند قطعا بازار به سمت کاهش بخش عرضه حرکت کرده و قیمت‌ها به سرعت متعادل خواهد شد. این در حالی است که در بازار داخلی نیز به تبع کاهش قیمت‌های پایه انتظار افزایش حجم تقاضا وجود دارد که پس از ضعف حجم معاملات در دو هفته گذشته در بورس کالا می‌توان انتظار خودنمایی مجدد تقاضای تجمیع شده پیشین را داشته باشیم.
 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 73,000 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,000 ریال -200 0.27% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 68,800 ریال 3000 4.36% نمودار و آرشیو
020 66,800 ریال -200 0.3% نمودار و آرشیو
Lf190 - نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 62,900 ریال -1800 2.78% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 62,600 ریال -1000 1.57% نمودار و آرشیو
2420h 62,500 ریال -900 1.42% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 61,900 ریال -900 1.43% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 77,000 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Ar 85,700 ریال 300 0.35% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 97,800 ریال -700 0.71% نمودار و آرشیو
1540 78,100 ریال -400 0.51% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 85,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 77,500 ریال -500 0.64% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 48,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 47,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,700 ریال 500 1.01% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,300 ریال 300 0.62% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 45,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 55,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,000 ریال -800 1.46% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 300 0.29% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 200 0.19% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖