ارسال پاسخ

پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳ ۲۰:۴۹ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 568 Telegram

inpia.ir

صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 3/ از ثبت نام نمایندگان اتاق تا کریسمس قیمت‌های پتروشیمی

inpia.ir: تعرفه های ترجیحی میان ایران و ترکیه، نزدیک شدن به انتخابات اتاق ایران و بحث دائمی قیمت های مواد اولیه پتروشیمی، موضوعاتی است که در سومین یادداشت هفتگی صنعت پلاستیک، پیش روی شماست.
صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 3/ از ثبت نام نمایندگان اتاق تا کریسمس قیمت‌های پتروشیمی

inpia.ir:  یک هفته پر خبر برای فعالان اقتصادی و به ویژه پلیمری‌ها؛ شروع ثبت نام کاندیداهای اتاق، برگزاری همایش برند، انتشار بیانیه دوم ائتلاف برای فردا، نقدهای داغ و صریح در خصوص توافقنامه ترجیحی، کریسمس قیمت‌های پتروشیمی و... در زیر مروری خواهیم داشت به اخبار هفته‌ای که سپری شد. سومین گزارش هفتگی "صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت" که توسط روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران تهیه شده، پیش روی شماست.

شنبه 4 بهمن/ یادی از قرارداد ترکمانچای با تعرفه‌های ترجیحی

* ثبت نام نامزدهای انتخاباتی اتاق‌های بازرگانی از نخستین روز این هفته کلید خورد.

 * کیومرث فروتنی مدیر کل ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت، در گفت‌وگویی با اینپیا اظهار داشته که تبدیل ارز مبادله ای به ارز متقاضی، کمکی به تولیدکنندگان ماشین آلات پلاستیک نمی کند. یعنی این که ارز همچنان تعلق می‌گیرد و تولیدکنندگان داخلی برای رقابت چاره‌ای دیگر بیندیشند.

* بازار بحث و نظرهای متفاوت در خصوص تعرفه‌های ترجیحی این هفته داغ تر شد. تعرفه‌های ترجیحی ایران بیشتر از ترکیه کاهش یافته است، این را مهدی پور قاضی گفت. البته این فعال اقتصادی چندان مخالف این تعرفه‌ها نیست او در این اظهار نظر اشاره‌ای به تعادل میان دو طرف می‌کند.

* موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه یاد ترکمنچای را زنده کرد؛ این یکی از تندترین انتقاداتی بود که رئیس مجمع واردات اظهار کرد. وی این پرسش را مطرح کرده که آیا در شرایطی که کشور با بحران بی آبی مواجه است، آیا صلاح است کالاهای کشاورزی مشمول تعرفه ترجیحی باشد؟ پاسخ را شاید دیگران بدهند.

* واردات ارزان کالاهای صنعتی ترک در قبل صادرات کالاهای جزئی، انتقاد دیگری بود که حمیدرضا غزنوی  دبیر انجمن کارفرمایان ایران بیان داشت. به باور وی این موضوع به شدت به صنعت کشور ضربه می زند. او از مسئولان درخواسته کرده که به سرعت جلوی این تصمیم گرفته شود.

* سایت اینپیا در یک گزارش از روزهای برفی نمایشگاه در و پنجره و استقبال سرد مخاطبان، خبر داد. نایب رییس انجمن تولید کنندگان در و پنجره UPVC کشور گفته بود که شرکت ها با بالاترین ظرفیت در این نمایشگاه حاضر شده اند؛ اما مخاطبان ظاهرا، فوتبال روز جمعه و برفی بودن هوای روز شنبه  دلیلی برای نرفتن‌ به این نمایشگاه دانسته اند.

* «احتمال اعلام دو هفته یک بار قیمت مواد پتروشیمی از ۱۵ بهمن» شاید مهترین خبر برای فعالان صنایع پلیمر و پلاستیک باشد که قیمت‌ها را نه هر دو هفته بلکه هر لحظه از بازارهای جهان پیگیری می‌کنند. این را محتشمی پور اعلام کرد.

* سایت پلاست مارت از توقف اجرای طرح‌های جدید پتروشیمی در خاورمیانه به دلیل سقوط آزاد قیمت جهانی نفت، خبر داد. وی دلیل آن را قیمت پایین نفت عنوان کرد. به همین دلیل شرکت های بزرگ حوزه انرژی در سرمایه گذاری های خود محتاطانه تر عمل می کنند.

* «کاهش قیمت نفت و مواد پتروشیمی در کوتاه مدت چشم‌انداز سختی را برای صنعت عربستان ایجاد کرده است» این گفته مطلق المرشد رییس شرکت صنایع ملی عربستان سعودی است که رویترز آن را نقل کرده است. یادآوری می‌شود خود عربستان جرقه کاهش قیمت نفت را در بازار زد. به گفته آگاهان این کاهش قیمت نوعی مقابله با برخی از کشورهای تولید کننده نفت از جمله ایران است. در این گزارش از کاهش29 درصدی درآمد غول پتروشیمی سعودی‌ها خبر داده شده است.

* یک دفاع تمام قد! رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در گفت‌وگو با یک سایت اظهار کرده که تمام قد از قیمت جدید مواد پلیمری دفاع می‌کند. وی در پاسخ به این که چرا قیمت مواد در چین ارزانتر از ایران است؛ عنوان کرده که علت این شکاف قیمت به دلیل کریسمس و سال نو چینی‌ها بوده است.

 

 یک شنبه 5 بهمن/ وزیر نفت: پیشگو نیستم

اولین کنفرانس بین‌المللی استراتژی برند در این هفته به مدت دو روز برگزار شد. در این همایش بار دیگر سیاست‌های دولت پیش در حوزه‌های مختلف به چالش کشیده شد. به گفته علیمحمد گودرزی مشاور وزیر صنعت در این همایش،  و در 8 سال گذشته، خزان بسیار بزرگ در حکمرانی وجود داشت که تمام مناسبات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در بین مردم تخریب کرد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز در پیامی از سرمایه برند به عنوان یک سرمایه ملی یاد کرده بود. محمد آزادی دبیر این کنفرانس بحث رسوایی برند در ایران را بسیار جدی دانست.

* روزنامه دنیای اقتصاد در این روز گزارشی از محدودیت‌های «سابیک» در بازار پتروشیمی، منتشر کرده است در بخشی از این گزارش آمده بود:  سابیک خود نیز مشکلاتی از جمله کاهش سودآوری و کاهش ارزش سهام داشته و بیش از این نمی‌تواند به این بازی ادامه دهد.

* در 9 ماهه سال جاری، ۲۱۳۶ میلیارد تومان تسهیلات به ۷۳۴ طرح پرداخت شد، خبری بود که معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت اعلام کرد. این مبلغ از محل تبدیل تسهیلات ارزی به ریالی صندوق توسعه ملی، پرداخت شده است.

* یک دستاورد مهم در صنعت پتروشیمی؛ پتروشیمی جم با غلبه بر موانعی مانند کمبود خوراک در ٩ ماه امسال بیش از یک میلیون و ٦٧٧ هزار تن محصول تولید کرد. این را شانا نقل کرده و در ادامه آورده است: واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ٣٢٠ هزار تن اتیلن و ٣٠٦ هزار تن پروپیلن را دارد و اجرای این پروژه در چنین مقیاسی، یکی از دستاوردهای مهم در صنعت پتروشیمی کشور به شمار می آید.

* پیشگو نیستم! وزارت نفت با صدور اطلاعیه‌ای اظهار داشته که وزیر نفت پیش‌بینی از قیمت نفت نداشته است. داستان از این قرار بود زنگنه در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش پنجاهمین سالگرد پتروشیمی گفته بود: که با ادامه روند فعلی و در صورت اقدام نکردن اوپک، قیمت نفت به 25 دلار در هر بشکه می رسد. اما این خبر که در رسانه‌های جهان همچون رویترز نیز انعکاس یافته بود، توسط وزارت نفت تکذیب شد.

 * بحث و اظهار نظر هم در این روز در خصوص تعرفه‌های ترجیحی ادامه یافت. نایب رییس انجمن صنایع نساجی ایران از این اقدام به عنوان نبرد نابرابر ایران و ترکیه در نساجی، یاد کرد. وی همچنین گفته که ما در سال60 هزار تن محصول پنبه داریم در صورتی که نیاز امروز ما به پنبه حداقل 180 هزار تن در سال است.

* هوشنگ پارسا مدیر عامل پلاستیک کار در یک گفت‌وگو از موازی کاری‌ها با انجمن ملی پلاستیک، انتقاد کرده است. وی به طور روشن انجمن های همگن پلاستیک استان ها یادکرده که به نوعی موازی کاری با انجمن ملی پلاستیک ایران هستند. پارسا دلیل حضور خود به عنوان کاندیدا در انجمن ملی را ایفای نقش موثر در ارتقاء فعالیت های انجمن بیان کرده است.

* در این روز اولین کنفرانس بین المللی استراتژی برند که انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران یکی از حامیان آن بود، با سخنان رییس سازمان محیط زیست به کار خود پایان داد. معصومه ابتکار در این همایش گفت: برند صنایع سبز در دوره دولت‌های هفتم وهشتم نهادینه شد.

دوشنبه 6 بهمن/ دولت قبل آشپز توافق ترجیحی!

* با گذشت هر روز از زمان ثبت نام انتخابات اتاق، ائتلاف‌ها فعالیت‌های انتخاباتی خود را جدی‌تر پیگیری می‌کنند. در این روز ائتلاف برای فردا از بیانیه شماره ۲ خود رونمایی کرد. انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران یکی از حامیان این ائتلاف و ائتلاف بزرگ است. مهدی پور قاضی در این مراسم از عملکرد اتاق در دوره گذشته به شدت انتقاد کرد.

* روزنامه دنیای اقتصاد در این روز گزارشی را در خصوص بازار محصولات پتروشیمی با محوریت پلیمرها منتشر کرده است که در آن به شرایط سخت بازار در این حوزه اشاره شده است. براساس این گزارش کاهش دنباله‌دار میزان تقاضا، ضعف روزافزون تولید در صنایع تکمیلی، عقب‌نشینی خریداران و افت هرچه بیشتر جذابیت این محصولات در بین فعالان و سرمایه‌گذاران از شواهد موجود برای تایید این امر است.

* 35 تا 40 درصد کاهش صادرات محصولات پتروشیمی کشورهای عربی متاثر از کاهش قیمت نفت، خبری بود که مهر آن را منتشر کرد. در شرایط فعلی پس از عربستان سعودی، قطر، امارات، کویت و عمان از ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی برخوردار هستند. « اوهالی آل مسعود» معاون اجرایی شرکت پلیمر سابیک در واکنش به تاثیر کاهش قیمت نفت بر طرح های جدید پتروشیمی گفته شورای همکاری خلیج فارس به رقابت در عرصه صنعت پلیمر خواهد پرداخت .

* در همین روز نشریه معتبر پلاتس، پلی‌پروپیلن را رکورد دار بیشترین کاهش قیمت در بازار پتروشیمی ذکر کرده است.

* پلی پروپیلن در آمریکای شمالی کیمیا شد! نقص فنی در یکی از واحدهای تولید پلی پروپیلن شرکت پالایش و پتروشیمی سوئیسی اینیوس در تگزاس، موجب کمبود عرضه کوتاه مدت این محصول در آمریکای شمالی شده است.

* دولت قبل آشپز توافق ترجیحی! مجتبی خسرو تاج قائم مقام وزیر صنعت توپ توافقنامه ترجیحی با ترکیه را به زمین دولت قبل انداخته و در یک گفت‌وگوی تلویزیونی عنوان کرده که این دست پخت دولت قبل است. وی همچنین اضافه کرده که اگر صنعتی در کشور داریم که با 120 درصد سود بازرگانی توان رقابت ندارد، این دیگر ضعف آن صنعت است.

سه شنبه 7 بهمن/ فاتحه‌ای برای تولید

* فاتحه‌ای برای تولید؛ جمله کلیدی  قاضی‌پور نماینده مجلس بود که در خصوص توافقنامه ترجیحی به خبرگزاری فارس گفت. او خواستار لغو این توافقنامه شده است.

* در ادامه داستان توافقنامه ترجیحی با ترکیه، حمیدرضا فولادگر از بازنگری آن در  هر ۳ ماه یک بار خبر داد. به دلیل اعتراض تولیدکنندگان، جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با وزیر صنعت و معاونان آن برگزار شد.

* مجلس شورای اسلامی در این هفته با واردات ماشین آلات خط تولید و به تشخیص وزارت صنعت و گمرک موافقت کرد. این توافق در رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر انجام شد.

* در این روز سید جواد موسوی کارشناس کارگزاری اطمینان سهم در تحلیلی واقعيت‌های تلخ بازار پي وي سي را باز گفت. او اظهار کرد: مجتمع آبادان توان تولید و تحویل تناژهای فروخته شده را در سررسید مشخص شده ندارد. چوب این مسئله را خریدارانی خواهند خورد که وجه معامله را 3 روز کاری پس از انجام معامله به آبادان پرداخت کرده اند.

چهارشنبه 8 بهمن/ روبل و ریال به جای دلار!

* بازار تکذیبیه‌های داغ هفته با یک تکذیب دیگر از سوی رئیس سازمان غذا و دارو ادامه یافت. وی پیام منتشر شده در فضاهای مجازی را در خصوص تولید پلاستیک‌ از ضایعات بیمارستانی را یک شایعه خواند و گفت: بنده برای اولین بار است چنین موضوعی را می‌شنوم.

* روبل و ریال به جای دلار! اسدالله عسگراولادی رئیس کمیسیون مشترک ایران و روسیه از تأسیس بانک مشترک ایران و روسیه ظرف یک ماه آینده خبر داد. وی همچنین از افتتاح  یک حساب مشترک با طرف روسی خبر داده که به گفته او با این حساب دلار از مبادلات دو کشور حذف و روبل و ریال جایگزین آن خواهد شد.

پنج شنبه 9 بهمن/ بازار آماده نفت 30 دلاری

* وزیر صنعت، معدن و تجارت خسروتاج را به عنوان رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران تعیین کرد.

 * خبرگزاری مهر طی یک گزارش، ردپای آمریکا را در دستکاری بازار نفت یافت. در این یاداشت از آماده شدن بازار برای نفت 30 دلاری خبر داده شده است.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۰ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 54,100 ریال 1600 2.96% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 52,800 ریال 650 1.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 52,600 ریال 600 1.14% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 52,700 ریال 550 1.04% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 52,700 ریال 1000 1.9% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 51,800 ریال 300 0.58% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 51,200 ریال 500 0.98% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,300 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
0075 55,800 ریال 1400 2.51% نمودار و آرشیو
020 56,300 ریال 1900 3.37% نمودار و آرشیو
Lf190 55,200 ریال 1200 2.17% نمودار و آرشیو
52518 46,900 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 55,500 ریال 1000 1.8% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 52,600 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 51,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD 49,200 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,200 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,400 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 61,400 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,400 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,300 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,300 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,000 ریال نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,300 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 53,100 ریال 300 0.56% نمودار و آرشیو
C30s 57,000 ریال 2000 3.51% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 65,900 ریال -1100 1.64% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 56,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 53,200 ریال 500 0.94% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 53,100 ریال 400 0.75% نمودار و آرشیو
552R Maroun 53,100 ریال 400 0.75% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,300 ریال 700 1.24% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,500 ریال 1700 3.01% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,800 ریال 300 0.39% نمودار و آرشیو
548R 56,800 ریال 800 1.41% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 56,800 ریال 800 1.41% نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,900 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,700 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,700 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,200 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 94,400 ریال -600 0.63% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 64,000 ریال 1400 2.19% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖