ارسال پاسخ

پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ ۲۱:۴۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 527 Telegram

inpia.ir

صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 5/ از عدم توان رقابتی با ترکیه تا خارج کردن پلاستیک از چرخه تولید!

inpia.ir : همچنان در هفته گذشته سه موضوع، انتخابات اتاق، قیمت‌های نفتی و تعرفه ترجیحی بر صدر اخبار حوزه پلاستیک و پلیمر قرار داشتند.
صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 5/ از عدم توان رقابتی با ترکیه تا خارج کردن پلاستیک از چرخه تولید!

inpia.ir: صنعت به طور کلان و حوزه پلاستیک و پلیمر به طور خاص، روزهای حساسی را سپری می‌کند. از یک طرف انتخابات اتاق می‌تواند در آینده صنعت نقش مهمی داشته باشد؛ این که از هر حوزه چند نفر می‌توانند به اتاق راه یایند تا مطالبات واقعی آن صنف را به طور تخصصی دنبال کنند.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، از سوی دیگر موضوع تعرفه ترجیحی است که هنوز دامنه و تاثیر ابعاد این طرح بر صنعت نامشخص است. اما در روزهای میانی هفته گذشته معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست از پیگیری برنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن خارج کردن پلاستیک‌ها از چرخه تولید و مصرف دنبال خواهد شد. انتظار می‌رود این اظهار نظر در روزهای آتی واکنش‌های این صنف را در پی داشته باشد. پنجمین بسته خبری که توسط روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران تهیه شده است، نگاهی دارد به رویدادهای هفته سپری شده.

شنبه 18 بهمن/ نمی توانیم با ترکیه رقابت کنیم

* واکنش ها به تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه در این هفته نیز ادامه داشت؛ «کالاهای ما در تجارت ترجیحی قدرت رقابت ندارند» محمد لاهوتی  نایب رییس کنفدراسیون صادرات ایران این را گفت. او دلیل این عدم قدرت رقابت را قیمت بالای کالاهای ایرانی ذکر کرد.

* سید محسن صفایی مدیر عامل شرکت همارشتن و کاندیدای دوره هشتم اتاق بازرگانی تهران در یک گفت و گو با اینپیا با حضور افراد دولتی در اتاق اظهار مخالفت کرد، وی  دلیل مخالفت خود را غیبت این افراد در جلسه ها و عدم انگیزه آنها ذکر کرد. صفایی همچنین تعرفه ترجیحی را تیر خلاص به صنعت دانست.

* عباس شعری مقدم  که برای پلاستیک کاران بیش از همه نام آشنا است، از افزایش 8.4 میلیون تنی ظرفیت پتروشیمی تا پایان سال آینده خبر داد. شعری مقدم گفته که  امسال 3 مجتمع جدید با ظرفیت 1.4 میلیون تنی و سال آینده هم 7 مجتمع پتروشیمی با ظرفیت 7 میلیون تن ظرفیت وارد مدار می‌شود. وی بدون اشاره به جزئیات از وجود برنامه‌هایی برای توسعه صنایع پایین دست سخن گفت.

یک شنبه 19بهمن/ به فرموده، قیمت نفت کاهش یاقت!

* صادرکنندگانی که درخواست استرداد مالیات بر ارزش افزوده کالای صادراتی خود را تسلیم اداره امور مالیاتی کرده اند اما تاکنون موفق به دریافت وجوه پرداختی و یا پایاپای آن نشده اند، مدارک خود را به اتاق تهران ارسال کنند. این موضوع را اتاق تهران طی یک اطلاعیه اعلام کرد.

* چینی‌ها باز هم نو آوری می‌کنند؛ تولید انبوه پروپیلن با کیفیت بالا توسط پتروشیمی چین، حالا چینی‌ها با استفاده از فناوری جدید UOP برای تولید پروپیلن از پروپان، ماده کلیدی درصنعت پلاستیک، به وسیله تکنولوژی C3 Oleflex ™ روی آورده‌اند.

* حراج در سال نو میلادی! قیمت پلی استایرن در بازار اروپا در اولین ماه سال 2015 میلادی کاهش یافت.  این کاهش 200 تا 230 دلاری برای هر تن بوده است.

* ندیمی نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار مسدود شدن  راه ورود کالاهای پتروشیمی به بازار آزاد شد. بر اساس یک تبصره اگر کالایی در بورس پس از دو بار عرضه به فروش نرفت می توان آن را در بازار آزاد عرضه کرد. به گفته ندیمی این تبصره به دلالان برای ورود به این بازار انگیزه می دهد.

* بورس را رها کن، گر طالب محصول ارزانی! در یک گزارش که سایت اینپبا آن را منتشر کرده به جزئیات این موضوع و این که پیامک فروش با قیمت زیر بورس به مصرف کنندگان مواداولیه ارسال شده، پرداخته شده است.

* سقوط آزاد قیمت انواع پلی‌اتیلن و پروپیلن در ترکیه، پلاتس در گزارشی اعلام کرده که شرکت سهامی پتروشیمی پتکیم ترکیه، به دنبال ادامه یافتن روند کاهشی بهای نفتا، قیمت برخی محصولات خود از جمله پلی اتیلن دانسیته بالا  (HDPE)، پلی اتیلن دانسیته پایینLDPEو پروپیلن را کاهش داده است. از این سقوط قیمت به عنوان زنگ خطر برای پلاستیک ایران یاد شده است.

* دولت ضد رقابتی به دولت رقابتی تبدیل شده است. دولت راهکارهایی را در دستور کار قرار داده است تا بتواند بر مبنای پیاده سازی آنها، رقابت پذیری اقتصاد ایران را افزایش دهد. این را سیدحمید حسینی نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گفت.

* سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره گفته ما نفت بدون مشتری نداریم و همچنین توسعه میادین نفت خلیج‌فارس نیز متوقف نمی‌شود.

* پادشاه جدید عربستان امر کرده که نفت با تخفیف‌های ویژه وارد بازار شود، گویا جنگ ارزان فروشی طلای سیاه هیچ سر باز ایستادن ندارد و شعله این جنگ باید همچنان با نفت روشن بماند. پس از این دستور دیگر کشورهای عربی قیمت‌های خود را به فرموده کاهش دادند.
 

دوشنبه 20 بهمن/ تجار مراقب تحرک ترک‌ها در بازار باشند

* مهدی پورقاضی که این روزها به شدت درگیر انتخابات و تبلیغات برای ورود به اتاق ایران است در گفت و گو با یک سایت خبری پیشنهاد داده تا ورود کالای پلاستیکی با ارزمبادله‌ای متوقف شود.

* در این روز واحد تولیدی کویر لاستیک سمنان افتتاح شد. شرکت کویر لاستیک با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی سمنان مورد بهره برداری قرار گرفت.

* محمدحسین برخوردار رئیس مجمع واردات گفته که تجار باید مراقب  تحرک مرموز تجاری ترک‌ها در بازار ایران باشند. به گفته او با سست شدن تحریم ها فعالان اقتصادی باید آمادگی لازم را برای ورود به این فضا کسب کنند تا دچار مشکل نشوند.

* ساعت‌ها برای ورود گاز ایران به امارات به شماره افتادند. علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از کشورهای امارات متحده عربی در کنار کویت و عمان به عنوان مشتریان گازهای ترش ایران در خلیج فارس نام برده است.

* سقوط نفت نه تنها پارس‌‌جنوبی را متوقف نمی‌کند بلکه ایران طرح جدید برای افزایش تولید نفت را هم دارد.  سیدعماد حسینی معاون زنگنه این موضوع را در جمع خبرنگاران عنوان کرد.

* در ادامه موضوع فوق وزیر نیرو هم گفته ایران تسلیم کاهش قیمت نفت نمی‌شود و حتی ما برنامه برقی هم برای مقابله با توطئه نفت داریم.

* در این روز اولین مینی پالایشگاه کشور در خرمشهر با تولید روزانه 5000 بشکه فرآورده‌های نفتی و با همکاری بخش خصوصی به بهره برداری رسید.

سه شنبه 21 بهمن/ خروج پلاستیک‌ها از چرخه تولید و مصرف را دنبال می‌‌کنیم

* رضا توفیقی مشاور کمیسیون صادرات انجمن ملی پیشنهاد داده که انجمن ملی علاوه بر حمایت از اعضای خود در انتخابات اتاق، با دیگر گروه‌ها نیز برای جلب حمایت و همکاری دو طرفه رایزنی کند.

* هوشنگ پارسا مدیر عامل شرکت پلاستیک کار که خود در این دوره از انتخابات اتاق کاندیدا شده است عنوان می کند که نگاه به صادرات و تولید، انتخاباتی است و پس از به منصب رسیدن افراد، موضوع به کلی از یادها می رود.

* عاطفه رشیدی مدیر صادرات شرکت صنایع پلاستیک خوزستان ابراز کرده که دلالان بیشتر با بازار خارجی مرتبط هستند تا تولیدکنندگان واقعی!

* کیمیایی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان کیسه‌های پلی‌پرو‌پیلن بر این باور است که  بی ثباتی بازار نفت و نبود چشم انداز مشخص در این بخش باعث شده تا روند تولید در صنایع تکمیلی تحت تأثیر قرار گیرد. وی همچنین گفته که صنایع پلاستیک در پی کاهش قیمت نفت به شدت دچار رکود شده است.

* معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست که این روزها به خاطر آلودگی هوای اهواز به شدت مورد اتقاد قرار گرفته اظهار داشته که خارج کردن پلاستیک‌ها از چرخه تولید و مصرف را دنبال می‌‌کنیم.

*  پایگاه ICISبه نقل از منابع صنعتی، اعلام کرده که انتظار می رود سیر نزولی قیمت محصولات پلیمری در بازار خاورمیانه، در چند هفته آینده متوقف شود. دلیل این کاهش قیمت، تثبیت قیمت جهانی نفت عنوان شده است.

* ایران ۱۰ میلیارد دلار پتروشیمی صادر کرد، عربستان ۳۵ میلیارد دلار. سید علی بهشتیان مدیرعامل بزرگترین مجتمع پلیمری کشور با اشاره به این اختلاف گفته که  عربستان محصولات پتروشیمی به مراتب متنوع تری نسبت به ایران تولید و صادر می‌ کند.

* عضو انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل خواستار خروج پروفیل از تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه شد. وی دلیل این خواسته را غیر فعال شدن بیش از 70 درصد ظرفیت تولید در صنعت لوله و پروفیل به دنبال اعمال این تعرفه ذکر کرده است. سید محسن صفایی این را به ایسنا گفت. هنوز دیگر صنایع از میزان غیر فعال شدن ظرفیت تولید خود با اعمال این تعرفه درصدی را مشخص نکرده اند.

* دیگر خبر نفتی این که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد بازار نفت امسال با توجه به کاهش قیمتها به تعادل خواهد رسید اما میزان تولید نفت همچنان در بازار بالا است.

* در سال 2020 قیمت نفت 73 دلار خواهد بود، این را آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد.

* محمدعلی سید ابریشمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از امکان استفاده صنایع کوچک از وثایق صندوق ضمانت سرمایه گذاری تا سقف ۱۰میلیارد ریال، خبر داده است. 

چهارشنبه 22 بهمن/ ضربه نفتی عربستان به ایران

* وزیرنفت در حاشیه راهپیمایی 22 بهمن گفته که به مرور زمان قیمت نفت بالا می‌رود. وی دلیل آن را افزایش 10 دلاری قیمت نفت در مدت اخیر دانست.

* ریچارد فیشر، رئیس فدرال رزرو ایالت دالاس روز چهارشنبه در باشگاه اقتصادی نیویورک اظهار کرده که بحران نفت را عربستان برای ضربه زدن به ایران طراحی کرده است.

* وزیر نفت کویت هم  پیش‌بینی کرد که قیمت نفت به ۶۰ دلار در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ برسد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۱ آبان ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 49,700 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 49,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 50,800 ریال 400 0.79% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 50,500 ریال 400 0.79% نمودار و آرشیو
5110 49,250 ریال -50 0.1% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 49,300 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 48,900 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 48,300 ریال 500 1.04% نمودار و آرشیو
0075 53,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 52,800 ریال -400 0.75% نمودار و آرشیو
Lf190 53,000 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
52518 48,000 ریال 1000 2.08% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 - نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K 51,590 ریال 90 0.17% نمودار و آرشیو
2102 52,200 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 50,000 ریال -1900 3.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 49,600 ریال 400 0.81% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 64,500 ریال -500 0.77% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 64,500 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 64,600 ریال 100 0.15% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 51,500 ریال 1600 3.11% نمودار و آرشیو
C30s 53,600 ریال 1100 2.05% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 65,800 ریال 1000 1.52% نمودار و آرشیو
1540 61,700 ریال -1000 1.59% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 51,600 ریال -400 0.77% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 51,000 ریال نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 50,300 ریال 800 1.59% نمودار و آرشیو
552R Maroun 50,300 ریال 800 1.59% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 95,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 57,500 ریال 1500 2.61% نمودار و آرشیو
RP340 67,000 ریال 1000 1.49% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 57,200 ریال 1200 2.1% نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,200 ریال -300 0.33% نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 40,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 39,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 40,700 ریال -300 0.73% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 39,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 55,000 ریال نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖