تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ ۱۸:۵۰ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

بیانیه کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک در خصوص آثار توافقنامه ترجیحی ایران با ترکیه

inpia.ir: تولید کننده ترک اولا از مزیت مقیاس برخوردار است و ثانیا با تعاملات تکنولوژیک بالا با دنیا می تواند محصولات با کیفیت و مطابق با استاندارهای روز جهانی تولید کند و ثالثا از حمایت های صادراتی دولتی برخوردار است و ...
بیانیه کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک در خصوص آثار توافقنامه ترجیحی ایران با ترکیه
inpia.ir: کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک در بیانیه ای به بررسی آثار توافق نامه ترجیحی ایران با ترکیه در صنعت پلاستیک و پلیمر پرداخت.
 
در این بیانیه آمده است: موافقت ‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه پس از امضای وزیر اقتصاد ترکیه و وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت ایران از یازدهم دی سال جاری مصادف با اول ژانویه سال 2015 به مورد اجرا در آمد.
 
به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، در این موافقت ‌نامه ۱۲۵ ردیف تعرفه کالا (در سطح شش رقم) از سوی ایران و ۱۴۰ ردیف تعرفه ای کالا از سوی ترکیه برای کاهش تعرفه و با اعمال تعرفه ترجیحی مشخص شده است. لسیت کامل این اقلام در سایت سازمان توسعه تجارت قابل مشاهده است.
 
ایران با کشورهای ترکیه، انگلیس، پاکستان، سوریه، کوبا، تونس، بوسنی و هرزوگوین، قرقیزستان و بلاروس دارای تعرفه ترجیحی کالا است. 
 
توافق‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه با کاهش ۲۶۵ ردیف تعرفه گمرکی اجرایی شد. طبق این توافق‌نامه ترکیه ۱۴۰ ردیف تعرفه از کالاهای صادراتی ایران شامل اقلام کشاورزی، شیلاتی و مواد غذایی غیر اساسی و ایران ۱۲۵ردیف از کالاهای صادراتی ترکیه شامل تولیدات صنعتی را تحت پوشش تخفیف تعرفه‌های گمرکی (متوسط بین ۲۰ تا ۵۰ درصد) نسبت به کشورهای دیگر قرار داده‌اند.
 
بر اساس پژوهش تهیه شده توسط آقای احسان سلطانی، پژوهشگر حوزه بازرگانی، میزان مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۹ ماه منتهی به آذر ماه امسال حاکی از واردات ایران از ترکیه (چهارمین کشور صادرکننده به ایران) با حجم 2.835 میلیارد دلار (عمدتا شامل تولیدات صنایع کوچک و متوسط با ارزش افزوده بالا) با میزان دو برابر نسبت به واردات ترکیه از ایران با حجم 1.429 میلیارد دلار (اغلب مواد خام و کالاهای با ارزش افزوده پایین) است. طبق فهرست اقلام تعرفه‌ای توافق‌نامه، اقلامی که به ترکیه امتیاز داده شده به ترتیب تعداد شامل منسوجات و پوشاک با ۳۲ قلم کالایی (۲۶ درصد از کل)، تجهیزات الکتریکی با ۱۴ قلم (۱۱ درصد)، تولیدات بهداشتی با ۱۱ قلم (۹درصد)، تولیدات فولادی با ۱۰ قلم (۸ درصد)، اجزا و قطعات خودرو با ۱۰ قلم (۸ درصد)، مبلمان با ۹ قلم (۷درصد)، لوازم خانگی با ۸ قلم (۶ درصد) بوده و سپس تولیدات پلاستیکی، آلومینیومی، چوبی، لاستیکی و شیشه‌ای قرار دارند. 
 
در حدود دو سوم اقلام کالاهای نهایی آماده مصرف و یک سوم بقیه قطعات نیمه‌ ساخته (جهت خودرو سازی، ساختمان و صنایع فلزی) هستند. در مقابل اقلام تعرفه‌ای که به ایران تخفیف داده شده شامل میوه، سبزی و ادویه با ۵۳ قلم، مواد غذایی آماده (از قبیل آبمیوه، بیسکویت، شکلات، آدامس، خیارشور و رب گوجه فرنگی و حتی آب کشک و ریشه شیرین بیان) با ۵۰ قلم، شیلات با ۲۰ قلم، گل، لبنیات و تخم مرغ با ۱۷ قلم است. بر اساس این پژوهش، با اینکه هیچ یک از اقلام ترجیحی ترکیه دارای محدودیت نیست، بیش از نیمی از اقلام ترجیحی ایران (۷۲مورد) دارای محدودیت وزنی برای صادرات به ترکیه هستند. 
 
در این میان جای خالی اقلام بسیار مهمی از قبیل پسته که مهم‌ترین کالای صادراتی بخش کشاورزی است، همچنین صادرات غیرنفتی با حجم صادراتی حدود یک و نیم میلیارد دلار و بیش از ۲۵ درصد کل صادرات کشاورزی و غذایی احساس می‌شود. گفته می‌شود که واردات پسته ایران به ترکیه ممنوع بوده و صادرات پسته به مناطق آزاد این کشور جهت فرآوری و صادرات مجدد صورت می‌گیرد.
 
در این گزارش، با توجه به داده‌های گمرک ایران در ۹ ماه منتهی به آذر امسال آمده است : از مجموع صادرات اقلام ترجیحی ایران به ترکیه به میزان ۵۷ میلیون دلار (۴درصد از کل صادرات به ترکیه) و مجموع صادرات اقلام ترجیحی ترکیه به ایران به میزان ۲۸۲ میلیون دلار (۱۰درصد از کل صادرات به ایران) است، بنابراین با توجه به توان صادراتی پایین اقلام ترجیحی ایران، کاهش تعرفه‌ها منجر به رشد صادراتی قابل توجهی از طرف ایران نخواهد شد، اما با انتخاب برنامه‌ریزی شده ترکیه برای کسب بازارهای صادراتی قبلی و نفوذ آتی، رشد صادراتی ترکیه در مقایسه با ایران به مراتب بالاتر خواهد بود. بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد در شرایطی که صادرات اقلام ترجیحی ایران 10.6 درصد از کل صادرات غیرنفتی (1.9 درصد از کل صادرات) به جهان را تشکیل می‌دهد، این نسبت برای اقلام ترجیحی ترکیه ۲۸ درصد است. 
 
به عبارت دیگر، ترکیه دارای توان رقابت صادراتی به مراتب بیشتری نسبت به ایران در زمینه اقلام ترجیحی است. در این گزارش، این طور نتیجه گیری شده که طرف ترک اقلامی را که توان و پتانسیل صادراتی قابل توجهی به بازار ایران داشته به دقت تعیین کرده است، اما این موضوع از سوی ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این توافق‌نامه درهای بازارهای صنایع کوچک و متوسط بخش خصوصی کشور را که هنوز درگیر بحران و رکود هستند به روی صادرات صنایع رقیب کشور همسایه بدون کسب امتیاز ارزشمندی گشوده است.
 
صنایع کوچک و متوسط شامل نساجی و پوشاک، لوازم خانگی، بهداشتی، مبلمان، لوازم برقی، فلزی و پلاستیکی و قطعات خودرو اشتغالزاترین بخش‌های صنعتی کشور و با ایجاد ارزش افزوده بالا محسوب می‌شود. در این میان تولیدکنندگان در این بخش‌ها با مشکلاتی شامل اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها بدون پرداخت سهم تولید از این محل، افزایش بار مالیاتی، هزینه ۱۰ برابری سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی نسبت به متوسط جهانی، تحریم‌ها، رکود بازار فروش داخلی و … نیز روبه‌رو هستند.
 
بررسی مهم‌ترین اقلام ترجیحی نشان می‌دهد که با وجود قرار گرفتن مهم‌ترین قلم صادراتی کفپوش نساجی ترکیه (با حجم صادرات 21.1 میلیارد دلار به جهان و ۲۹ میلیون دلار به ایران) و ۳۲ قلم نساجی و پوشاک در اقلام ترجیحی، حتی برای نمونه اقلام فرش و کفپوش ایران (با توان و قدرت صادراتی بالا) جزو اقلام ترجیحی نیست. در این میان، انتخاب حساب‌ شده اقلام کلیدی منسوجات و پوشاک در نهایت کل زنجیره صنعتی نساجی کشور را تضعیف خواهد کرد. واردات پوشاک و کاهش تولید داخلی آن در نهایت منجر به افت تولید در صنایع بالادستی خواهد شد. براساس این گزارش، معضل بزرگ دیگر واردات کالاهای از رده خارج شده و تقلبی زیر قیمت به ویژه در زمینه کالاهای مصرفی و پوشاک به کشور است که به هیچ عنوان امکان رقابت با آنها وجود ندارد.
 
در کنار این مسائل توجیه تسهیل واردات برای مقابله با قاچاق از دیگر معضلات این صنایع است. این در حالی است که گزارش می‌شود قاچاق از ترکیه به سرعت و با هزینه کم و ریسک پایین انجام می‌شود.
 
در بررسی لیست اعلام شده در سایت سازمان توسعه تجارت ایران هفت ردیف های تعرفه ای شش رقمی مربوط به صنایع پلاستیک به شرح زیر دیده می شود : 
 
392020 / 392350 / 392410/ 392490 / 392520/ 392590/ 392690/ 
ولی در سایت سازمان توسعه تجارت جهانی ردیف های تعرفه ای چهاررقمی به شرح زیر دیده می شود:
3920/ 3923/ 3924/ 3925/ 3926/ 
 
جمع صادرات ترکیه به کشورهای مختلف جهان از این پنج ردیف تعرفه ای در سال 2013 به 2638 میلیون دلار و جمع واردات ایران از کشورهای جهان در همین سال 576 میلیون دلار برآورد شده است 
 
تعرفه صادرات ترکیه به جهان واردات ایران از جهان نرخ تعرفه 2013 تخفیف تعرفه
 
با توجه به جدول فوق و بررسی های منبعث از آمار های بین المللی و گزارش تحلیلی فوق به نظر می رسد که اجرای این موافقت نامه در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی یا تکمیلی (محصولات پلاستیک و پلیمر) از دو جهت تاثیر گذارند:
 
ایجاد انحراف در واردات کشور به نفع ترکیه و جایگزین شدن ترکیه به جای سایر تامین کنندگان محصولات پلاستیکی جهان.
 
تخفیفات تعرفه ای اعمال شده در موافقت نامه،‌ کالاهای ترک را در مقایسه با تولیدات سایر رقبا دارای مزیت رقابتی بر مبنای قیمت می نماید و از آنجا که تولیدات کشور ترکیه به دلایل مختلف از استاندار های کیفی رقابت پذیر برخوردار هستند این امکان وجود دارد که بخش قابل توجهی از واردات 576 میلیون دلاری در این حوزه به سمت ترکیه متمایل شود.
 
تاثیر موافقت نامه بر تولیدات داخل: 
اجرای موافقت نامه با توجه به ارزش تخفیفات اعمال شده برای تولیدات ترک می تواند تولیدات این کشور را در مقایسه با تولیدات داخلی از مزیت حدود 20 درصدی برخوردار نماید و فرض بر این است که سیاست گزاران تجاری کشور با بررسی هزینه های تمام شده کالا در ایران با وضع تعرفه مناسب امکان رقابت قیمتی تولیدات کشور را فراهم نمایند.
 
این موضوع در شرایطی که عوامل کلان اقتصادی نظیر هزینه تامین مالی، هزینه دستمزد، هدفمند سازی یارانه ها و غیره، تولیدکننده داخلی را در فشار قرار داده است از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 
 
در این شرایط تولیدکننده ایرانی هم زمان از دو سو تحت فشار قرار گرفته و بیم آن می رود که تحت این فشارها امکان حیات و بقاء خود را با مخاطره جدی مواجه ببیند.
 
تولید کننده ترک اولا از مزیت مقیاس برخوردار است و ثانیا با تعاملات تکنولوژیک بالا با دنیا می تواند محصولات با کیفیت و مطابق با استاندارهای روز جهانی تولید کند و ثالثا از حمایت های صادراتی دولتی برخوردار است و رابعا هزینه های سربار کمتری در مقایسه با تولید کننده ایران پرداخت می کند و در این مصاف نا برابر اکنون با مسیر تعرفه ترجیحی هموار برای در محاق قرار دادن تولید کننده ایران نیز سود خواهد برد.
 
در این شرایط انتظار می رود که دولت از سرمایه گذاری های انجام شده توسط بخش خصوص در این صنعت با کاهش هزینه های تبعی تولید صیانت نماید و در عین حال از طریق کاهش قیمت تمام شده به ویژه با کاهش هزینه های عمومی ابتدا تولید را رقابت پذیر نموده و سپس تولید کننده را به مصاف جهانی ببرد. در این شرایط است که تولید کننده ایرانی می تواند با بهره گیری از محیط اقتصادی رقابت جهانی تولید خود را همواره و بالنده و متناسب با نیاز بازار جهانی سامان دهد.
 
والسلام – کمسیون صادرات 
انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖