ارسال پاسخ

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ ۰۹:۴۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1026 Telegram

inpia.ir

نیاز به بازبینی شیوه قیمت‌گذاری پلیمرها / بخش اول

روزنامه دنياي اقتصاد با دعوت از اعضاي انجمن ملي پلاستیک و كارشناسان بازار مواد اوليه، ميزگردي با موضوع بررسي قيمت گذاري مواد اوليه و مشكلات موجود در تأمين مواد توسط توليدكنندگان را برگزار كرد. دكتر قصري و مهندس صحاف امين در اين نشست حضور پيدا كردند.
نیاز به بازبینی شیوه قیمت‌گذاری پلیمرها / بخش اول

 هم‌اکنون قیمت‌های محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران بر مبنای قیمت‌های پایه استخراج شده توسط دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی پتروشیمی اعلام می‌شود که در گذشته به‌صورت ماهانه بوده، ولی ‌هم‌اکنون به شکل دوهفته یکبار اعلام و ملاک عمل قرار می‌گیرد. وجود سقف 10 درصدی برای نوسان قیمت پلیمرها به استثنای پلی‌استایرن‌ها، خرید با ظرفیت محدود در چارچوب سامانه بهین‌یاب، نیاز به عرضه محصولات وارداتی، انتظار برای شفافیت بیشتر قیمت‌های صادراتی و بسیاری موارد دیگر بخشی از واقعیت‌های این شیوه قیمت‌گذاری است که نیاز به بازبینی مجدد آن را هویدا ساخته است.

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، در ابتدای این نشست مهندس صحاف ضمن معرفی برخی از ظرفیت‌های موجود در کشور در صنعت پلاستیک و سایر صنایع مرتبط گفت: واحدهای موجود در بخش صنایع تکمیلی محصولات پتروشیمی پتانسیل‌های لازم را برای عرضه به بازارهای منطقه‌ای دارا هستند، اما روش‌های مدیریت و اداره این واحدها و همچنین رابطه آنها با یکدیگر را از جمله ارتباط صنفی، صنعتی و معاملاتی بین صنایع بزرگ بالادستی و صنایع کوچک‌تر تکمیلی را ایجاد و حفظ می‌کند به خوبی طراحی نشده و جایگیری مناسبی ندارد تا بتوانیم بازار کشورهای منطقه را تغذیه کنیم.

وی در ادامه به بررسی دلایل این ناپیوستگی و عدم مدیریت درست پرداخت و گفت: هم‌اکنون واحدهای تولیدی اطمینان لازم به قیمت‌های پایه و همچنین استمرار عرضه مواد اولیه از سمت پتروشیمی‌ها را ندارند بنابراین نمی‌توانیم قراردادهای بلندمدت وضع کنیم. وی ادامه داد: شاید ‌هم‌اکنون عرضه مواد اولیه بهتر از سابق و مخصوصا پس از آزادسازی قیمت‌ها شده ولی در ماه‌های گذشته واقعا نمی‌توانستیم برای عرضه محصولات خود قولی بدهیم، زیرا نمی‌دانستیم از بورس به چه میزان و با چه قیمتی خرید خواهیم کرد. البته تحریم‌ها و شرایط دریافت و انتقال پول نیز داده‌های منفی دیگری بود که اجازه نمی‌داد قراردادهای بلندمدت منعقد کنیم.

مهندس صحاف در ادامه از وضعیت قدرتمند ترکیه و چین در بازار محصولات صنایع تکمیلی خبر داد و به صراحت گفت که با توجه به ساز و کارهای واقعی در داخل از جمله قیمت‌های پایه نمی‌توانیم در این بازار حضوری قدرتمند داشته باشیم که یکی از آنها روش غلط مصطلح قیمت‌های پایه در بورس کالای ایران است. ‌هم‌اکنون بسیاری از قیمت‌های اعلام شده به‌عنوان قیمت‌های پایه با برخی از واقعیت‌های بازارهای جهانی و حتی بازارهای منطقه‌ای ما همخوانی ندارد مثلا قیمت‌های فروش بزرگترین تولیدکننده منطقه مثلا عربستان آن هم با ارز آزاد گاهی به شکلی جذاب می‌شود که واردات آن برای ما به صرفه باشد.


مهندس صحاف در ادامه افزود: تا پیش از آزادسازی قیمت‌ها واردات پلی‌پروپیلن با ارز مبادلاتی صورت می‌گرفت، ولی حتی قیمت‌های وارداتی با ارز آزاد حتی در برخی از زمان‌ها برای این کالا (گرید Random co-polymer: R230 ) بین 100 تا 200 تومان ارزان‌تر از بازار برای ما تمام می‌شد. در مورد ارز مبادلاتی هم برخی اوقات می‌توانستیم این کالا را با پرداخت نزدیک به 8 درصد کارمزد از طریق یک کارگزار در چین وارد کنیم، اما واردات این کالا با ارز مبادلاتی در آن زمان متوقف شد. گروهی ادعا کردند که چون ظرفیت تولید در داخل برابر با 880 هزار تن در سال است بنابراین ما نیازی به واردات نداریم، ولی ما می‌شنویم که عرضه گرید نساجی این کالا در سال گذشته تنها 451 هزار تن بوده است. 

در ادامه بخشنده از کارگزاری آراد ایرانیان نیز ضمن تایید ضمنی صحبت‌های مهندس صحاف‌زاده افزود: واقعیت آن است که ‌هم‌اکنون نمی‌توانیم در صنایع تکمیلی با ترکیه و یا چین رقابت کنیم زیرا دورنمای مشخصی پیش روی بازار و قیمت‌های آن وجود ندارد. حتی قیمت‌های ماهانه هم جوابگو نیست، زیرا یک دید بلند‌مدت را به خریدار و مخصوصا تولیدکننده ارائه نمی‌کند که بتواند برای آینده خود برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی در ادامه گفت: پیدا کردن یک بازار خارجی بسیار سخت است و این در شرایطی است که اگر ما حتی اندکی مشکل داشته باشیم دیگران به سرعت سرمایه‌گذاری کرده و جای ما را خواهند گرفت. در شرایط فعلی وقتی قیمت‌های جهانی کاهش پیدا می‌کند، عرضه افزایش می‌یابد، این در حالی است که  در گذشته شخصی با 200 تن تقاضا وارد رینگ معاملات می‌شد، ولی فقط 10 تن خریداری می‌کرد. این وضعیت به‌صورت کلی نمی‌تواند آینده مطلوبی را پیش روی تولیدکننده در صنایع پایین‌دستی قرار دهد، چرا که نمی‌تواند برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده و مخصوصا بازاریابی صادراتی داشته باشد.

در ادامه جواد موسوی از کارگزاری اطمینان سهم نیز به ناکافی بودن عرضه‌ها در برخی از زمان‌ها انتقاد داشت و گفت: به‌صورت کلی در زمان رکود نسبی در بازارهای جهانی که جذابیت صادرات کاسته می‌شود شاهد افزایش عرضه‌ها هستیم، اما زمانی که به هر دلیل عرضه‌های داخلی کاسته می‌شود شاهد افزایش تقاضا با ایجاد چندین برابر تقاضای کاذب هستیم که اجازه نمی‌دهد اجناس مورد نیاز به مصرف‌کننده واقعی برسد و باز هم واسطه‌گری به هزاران دلیل آشکار و پنهان افزایش می‌یابد.

همچنین قصری در ادامه گفت: زمانی می‌توانیم به مسائل با دید ملی نگاه کنیم که به منافع ملی هم توجه کافی داشته باشیم. صنعت پتروشیمی را باید به همراه صنایع تکمیلی آن یکی از مهم‌ترین‌ صنایع مهم در کشور از لحاظ گردش مالی به شمار آورد که پس از صنایع نفت و گاز، سومین صنعت بزرگ کشور را در بر می‌گیرد. در این شرایط باید گفت که در این صنعت، بخش صنایع تکمیلی که اشتغال‌زایی خوبی را به همراه دارد متاسفانه مظلوم واقع شده است.وی در ادامه گفت: قدیمی‌ترین واحدهای تولید محصولات پلاستیکی نزدیک به 40 تا 50 سال قدمت دارند، اما مهم‌ترین‌ دغدغه این صنعت مخصوصا پس از پیروزی انقلاب اسلامی تامین مواد اولیه بوده است. چه زمانی که شرایط عرضه سهمیه‌ای بود، چه آن زمانی که قیمت‌ها آزاد شدند چه ‌هم‌اکنون که مرجع اصلی عرضه‌ها بورس کالا است همواره با مشکل رو‌به‌رو بوده و هستیم. باید به صراحت گفت که مدیریت عرضه و همچنین مدیریت قیمت‌ها دلیل اصلی این وضعیت از جانب پتروشیمی‌ها است. ‌

هم‌اکنون در کشور ما پتروشیمی‌ها صنایعی قوی هستند، بنابراین بازار مواد اولیه صنایع پلاستیکی و حتی صنایع تکمیلی را مدیریت می‌کنند. ‌هم‌اکنون در بازارهای جهانی مشتری‌مداری یک اصل است، ولی متاسفانه به نظر من باید وضعیت بازار مصرف محصولات پتروشیمی و البته شرایط تولیدکنندگان بزرگ را در برابر صنایع تکمیلی فراتر از یک رقیب و حتی اگر بدبینانه نباشد شبیه به وضعیت ارباب و رعیتی بدانیم که باز هم متاسفانه انحصار‌طلبی برخی از پتروشیمی‌ها دلیل اصلی ایجاد این وضعیت است.

البته از بعد ملی وضعیت به گونه‌ای دیگر است، زیرا در کنار ایجاد زنجیره ارزش در داخل کارآفرینی این قبیل صنایع شاخص بسیار مهمی برای تصمیم‌سازان اقتصادی کشور خواهد بود زیرا اشتغال‌زایی صنایع تکمیلی به نسبت صنایع بزرگ پتروشیمی برابر با یک بیست و پنجم است یعنی سرمایه لازم برای ایجاد یک شغل در صنایع پتروشیمی بزرگ برابر با هزینه لازم برای ایجاد 25 شغل در صنایع تکمیلی است پس این ویژگی به هیچ وجه برای تصمیم‌سازان اقتصادی قابل اغماض نیست. صنایع مهمی همچون مصالح ساختمانی، خودرو، پزشکی و کشاورزی و بسته‌بندی مواد غذایی را می‌توان از این گروه صنایع نام برد.

وی در ادامه شاخص‌های موثر بر قیمت محصولات پتروشیمی و ساز و کار تعیین این قیمت را یک فرآیند چندوجهی دانست و گفت: البته مدیریت تعیین قیمت‌ها از سوی پتروشیمی‌ها و همچنین نحوه توزیع آنها در تعیین قیمت‌ها در گذشته بسیار موثر بوده است.

نوسان قیمت نفت و قیمت‌های جهانی محصولات پلیمری در جهان در کنار نرخ ارز مهم‌ترین‌ فاکتورهای تعیین قیمت‌ها است که البته دفتر صنایع تکمیلی تلاش برای مدیریت وضعیت بازار دارد ولی شاید ابزارهای لازم برای این کار چندان هم مهیا نباشد. ‌هم‌اکنون قیمت‌ها بر مبنای FOB خلیج فارس با احتساب تخفیف 5 درصدی اعمال می‌شود ولی این نرخ به نسبت گران است و ما به‌عنوان برخی از اعضای هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک نسبت به این وضعیت قیمت‌گذاری اعتراض داریم، چرا که قیمت‌هایی که اعلام می‌شود به‌عنوان فوب خلیج‌فارس به گونه‌ای است که مثلا برای یک گرید خاص پلی‌پروپیلن، قیمت‌های داخلی حتی 10 درصد هم گران‌تر بود، به طوری که متوسط قیمت‌ها بر پایه کشورهای منطقه خلیج‌فارس از جمله عمان، عربستان، قطر، بحرین، امارات یا ایران و برخی دیگر از کشورها تعیین می‌شود که حتی برخی از آنها تولید ندارند و خودشان هم وارد کننده هستند. 

در هر صورت باید یک حوزه مشخص با قیمت‌های واضح و قابل اتکا را به‌عنوان مرجع قیمت‌گذاری پذیرفت که شاید در کنار آن بتوان به حوزه‌های آسیای جنوب شرقی و هند هم استناد کرد. در هر صورت هزینه حمل‌ونقل‌ و بارگیری یا هزینه واردات برای برخی از کشورهای واردکننده هم در متوسط قیمت‌های FOB خلیج‌فارس محاسبه شده و لحاظ می‌شود. این در شرایطی است که کشورهای منطقه با توجه به درآمد سرانه بالاتر شاید قیمت‌های بالاتری هم برای برخی گریدها داشته باشند.

قصری در ادامه در پاسخ به خبرنگار «دنیای اقتصاد» در مورد اینکه پیشنهاد مشخص شما چیست و آیا قیمت‌های سابیک عربستان می‌تواند ملاک عمل باشد یا خیر گفت: قیمت‌گذاری بر پایه قیمت‌های صادراتی کشوری مثل عربستان شاید جذاب باشد، چرا که همچون ایران وسعت و حجم تولید قابل اتکایی داشته و بر محوریت صادرات نقش‌آفرینی می‌کند. البته نمی‌توان به‌صورت مشخص به یک کشور خاص اشاره کرد و آن را مبنا قرار داد زیرا شاخص‌های سیاسی و نوسان نرخ ارز آن کشور یا دوره‌های رونق یا رکود و همچنین کاهش یا افزایش حجم تولید می‌تواند در فرآیند قیمت‌گذاری بسیار موثر باشد. البته این نیاز به کارشناسی بیشتری دارد و احتمالا اجحاف در حق مصرف‌کننده هم باشد.

قصری در ادامه ضمن برشمردن دلایل موثر بر قیمت محصولات پتروشیمی در داخل گفت: به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم هر کالایی که نیاز داریم را وارد کنیم و تاکنون این وضعیت تاثیر افزایشی بر قیمت‌ها داشته است. از طرف دیگر در بورس کالا هم به دلیل تحریم‌ها شاهد یک انحصار نسبی هستیم زیرا اجناس وارداتی در بورس کالا قدرتمند ظاهر نمی‌شود تا بتوان همچون سایر کشورهای جهان به یک نرخ تعادلی دست پیدا کنیم. از طرفی رکود بازار هم داده دیگری است که بیشتر بر محصولات نهایی موثر بوده و البته محدودیت‌های تزریق بودجه‌های عمرانی هم به این رکود نسبی دامن زده است.

نکته دیگر را باید مدیریت عرضه از سوی پتروشیمی‌ها دانست. زیرا برخی رفتارها مخصوصا در گذشته شائبه رانت ارتباطی یا رانت اطلاعاتی را در عرضه‌ها ایجاد کرده است.

در هر صورت پتروشیمی‌ها به نسبت صنایع تکمیلی واحدهای قدرتمندتری هستند که متاسفانه نمی‌توان گفت که این عدم توازن قوا آثار خوبی را به همراه داشته است زیرا در هر صورت مدیریت قیمت‌ها را از سوی برخی شاهد بوده‌ایم. باید به این صنایع با نگاه ملی نگاه کنیم زیرا برخی مدیریت‌ها می‌تواند به جایگاه تولیدات کشور در بازارهای جهانی صدمه بزند.

متاسفانه در پاره‌ای اوقات شاهد آن بودیم که برخی کالاها عرضه نمی‌شد تا جایی که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کرد و سپس عرضه‌ها صورت می‌گرفت. این موارد در صورت وقوع قطعا باعث خواهد شد که برخی از واحدها بازارهای داخلی و صادراتی خود را از دست بدهند زیرا از یک طرف اعتمادی به تامین ماده اولیه وجود ندارد و از سوی دیگر قیمت تمام شده محصولات در آینده قابل محاسبه نیست که در نهایت تجمیع این موارد می‌تواند منافع ملی را در این بازار خاص دستخوش تغییر کند.

در بازارهای داخلی قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی را باید ملاک اصلی تعیین قیمت‌ها دانست که البته شیوه قیمت‌گذاری آن با انتقادها و یا حمایت‌هایی رو‌به‌رو بوده است. انتقاد به شیوه قیمت‌گذاری بر پایه نرخ FOB خلیج فارس با احتساب 5 درصد تخفیف، قیمت‌گذاری به‌صورت ماهانه یا هر 15 روز یک بار، اعلام دستوری نرخ‌ها توسط دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی پتروشیمی بر پایه قیمت‌های جهانی و نرخ ارز آزاد، احتمال و شائبه برخی اعمال نفوذها، عدم لحاظ شدن نظرات صنایع پایین‌دستی مصرف‌کننده، توجه بیشتر به برخی واقعیت‌های بازار و دوره‌های رونق و رکود و همچنین نوسان قیمت‌های جهانی نفت و محصولات پلیمری و بسیاری موارد دیگر، مطالبی است که در رسانه‌ها و جلسات مختلف به آنها اشاره شده که البته نیاز به بحث‌های کارشناسی و گسترده‌تری دارد.

در نشستی در روزنامه «دنیای اقتصاد» تلاش شد تا بخش‌هایی از این موارد به بحث گذاشته شود تا برخی از نظرات با شفافیت بیشتری موشکافی شده تا شاید نتایج آن منافع وسیع تری را برای صنایع بزرگ تولیدکننده مواد اولیه پتروشیمی و همچنین واحدهای کوچک‌تر مصرف‌کننده این کالاها فراهم آورد. در آینده تلاش داریم تا این قبیل جلسات ادامه یافته و همچنین بخش‌ها و گروه‌های دیگری از فعالان این صنعت را دعوت کرده تا مباحث با دقت، انصاف و عدالت بیشتری همراه بوده و جوانب بیشتری از موضوع را پوشش دهد.

در اولین نشست، میزبان عزیزانی همچون مهندس صحاف امین، نایب رئیس انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران و عضو هیات مدیره انجمن ملی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی‌اتیلن، مهندس بخشده، کارشناس ارشد بازار محصولات پتروشیمی از کارگزاری آراد ایرانیان، دکتر آرین قصری، عضو هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک و رئیس کمیسیون تخصصی روابط عمومی این انجمن و جواد موسوی، کارشناس ارشد بازار محصولات پلیمری از کارگزاری اطمینان سهم بودیم. همچنین این رسانه ضمن تشکر از روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک و روح ا... وحید کیانی از سایر بزرگان این صنعت مخصوصا صنایع بزرگ تولیدکننده دعوت می‌کند تا به این قبیل نشست‌های تخصصی بپیوندند.

 
 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 72,000 ریال -800 1.1% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 73,600 ریال 600 0.82% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 73,300 ریال 500 0.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 75,300 ریال -16300 17.79% نمودار و آرشیو
0075 68,500 ریال -300 0.44% نمودار و آرشیو
020 66,500 ریال -300 0.45% نمودار و آرشیو
Lf190 65,600 ریال -400 0.61% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 61,000 ریال -1900 3.02% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 61,800 ریال -600 0.96% نمودار و آرشیو
2420h 62,800 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 62,800 ریال نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,000 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,200 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 76,800 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 86,300 ریال 300 0.35% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 96,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال -600 0.77% نمودار و آرشیو
1551 76,500 ریال -500 0.65% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 86,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 77,600 ریال -400 0.51% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
ZR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,500 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 49,000 ریال -436000 89.9% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 48,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,000 ریال -700 1.41% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 49,000 ریال 1500 3.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 48,200 ریال 1000 2.07% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,700 ریال 500 1.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 46,200 ریال 1200 2.6% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖