ارسال پاسخ

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ۱۲:۰۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1282 Telegram

inpia.ir

میزگرد روزنامه دنياي اقتصاد با حضور اعضاي انجمن ملي پلاستيك/ بخش دوم

هفته گذشته بخش هایی از نظرات ارائه در نشست تخصصی روزنامه دنیای اقتصاد با حضور تنی چند از صاحب نظران حوزه صنایع تکمیلی پتروشمی منتشر شد که در ادامه بخش دوم این مباحث را ملاحظه می کنید.
میزگرد روزنامه دنياي اقتصاد با حضور اعضاي انجمن ملي پلاستيك/ بخش دوم

هفته گذشته بخش هایی از نظرات ارائه در نشست تخصصی روزنامه دنیای اقتصاد با حضور تنی چند از صاحب نظران این حوزه منتشر شد که در ادامه بخش هایی دیگر از این مباحث را ملاحظه می کنید که مهمترین مباحث مطرح شده در گزارش پیش عنوان شده است. مهندس جواد موسوی از کارگزاری اطمینان سهم ، دکتر آرین قصری و مهندس صحاف امین به نمایندگی از انجمن ملی پلاستیک و مهندس بخشنده از کارگزاری آراد ایرانیان میهمانان این نشست تخصصی بوده اند.

مهمترین مباحث مطرح شده تاکنون:

  • بررسی وضعیت صنایع تکمیلی داخلی و جایگاه منطقه ای آن ها با توجه به بازارهای صادراتی در کشورهای همجوار
  • انتقاد از شیوه قیمت گذاری بر مبنای قیمت های FOB خلیج فارس منهای 5 درصد
  • نیاز به بازبینی شیوه قیمت گذاری قیمت های پایه در بورس کالای ایران
  • انتقاد از چند نرخی بودن قیمت ها در بورس و بازار و مدیریت قیمت ها توسط پتروشیمی های بزرگ
  • بررسی برخی از مشکلات در صنایع تکمیلی که اغلب به تأمین مواد اولیه باز می گردد.
  • وجود پتانسیل واسطه گری در بورس کالا به دلیل چند نرخی بودن قیمت ها
  • نیاز به توجه بیشتر و حمایت  از صنایع تکمیلی با توجه به جایگاه خطیر آن ها در اشتغالزایی
  • توجه به بازارهای منطقه ای برای تولیدات صنایع تکمیلی که به تأمین به موقع و طولانی مدت مواد اولیه نیاز دارد.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک ایران، قیمت های پایه به عنوان قطب قیمت گذاری مواد اولیه صنایع تکمیلی پتروشیمی مخصوصاً صنعت پلاستیک مدتی است که با انتقادات بسیاری رو به رو بوده که نیاز به بازبینی آن را بیش از پیش پر اهمییت ساخته است. توجه به توان رقابت صنایع تکمیلی داخلی با رقبای خارجی برای کسب سهم بازار بیشتر از بازارهای منطقه ای با توجه به ارزش افزوده بسیار بالای آن ها همچنین جایگاه خطیر این قبیل تولیدکنندگان کوچکتر در اشتغالزایی ، مواردی است که توجه روزافزون به این این صنایع و مخصوصاً قیمت مواد اولیه آن را می طلبد. در نشستی به لزوم بازبینی شیوه تعیین قیمت های پایه در روزنامه دنیای اقتصاد پرداختیم که بخش دوم آن به حضور تقدیم می شود.

مهندس بخشنده در پاسخ به خبرنگار دنیای اقتصاد در خصوص نظر ایشان نسبت به تعیین قیمت های پایه بر اساس  FOB خلیج فارس گفت: تعیین قیمت های پایه بر اساس قیمت های تحویلی بار کشتی در خلیج فارس (  FOB خلیج فارس ) با احتساب یک تخفیف 5 درصدی ، سیاست گذاری کل کشور است و بر اساس توجه به صنایع بزرگ پتروشیمی ، صنایع تکمیلی و واحدهای مصرف کننده و همچنین با نظر سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده وضع شده البته اعتراض واحدهای بزرگ پتروشیمی را هم در پی داشته تا جایی که در برخی از اوقات و برای گروهی از تولیدات خاص ، شاهد بالاتر رفتن قیمت های تمام شده از قیمت های پایه در بورس کالا بودیم.

با توجه به این موارد باز هم تعیین دستوری سقف قیمتی 10 درصد برای برخی از محصولات پتروشیمی با اصل رقابت پذیری در بورس منافات دارد زیرا در هر حال ساز و کار رقابت را محدود می کند. وی در ادامه با ذکر یک مثال عینی ادامه داد: برای پلی پروپیلن گرید RP2400 زمانی قیمت های داخلی برای اجناس وارداتی برابر با 5300 تومان بود که در همان زمان قیمت های تمام شده در بورس با احتساب 10 درصد سقف مجاز افزایش قیمتی نزدیک به 4200 تا 4400 تومان معامله می شد و خرید از بازار آزاد با قیمت هایی بیشتر نشان می داد که قیمت های واقعی این کالا همان 5300 تومان بود. از طرفی سقف خوردن قیمت یک کالا به معنی این است که هفته آینده در بازار باید شاهد افزایش قیمت این کالا باشیم. خروجی این موارد افزایش واسطه گری در بورس کالاست زیرا در شرایط فعلی و با احتساب سقف قیمتی ، هر خریداری به میزان مورد نیاز خود نمی تواند خرید کند. از طرفی اگر سقف قیمت ها برداشته شود هر خریداری به میزان نیاز و مخصوصاً تقاضای واحد تولیدی خود وارد بازار می شود نه بیشتر بنابراین برای افزایش قیمت ها در همان تالار و نه خارج از بورس رقابت می کند بنابراین واسطه گری به آرامی حذف خواهد شد.

ویژگی دیگر وجود سقف قیمتی ، ایجاد یک نقطه امن برای کارگزار است زیرا دیگر لازم نیست که همکاران ما اقدام به رصد بازار کنند و با یک تماس تلفنی به خریدار خود اعلام می کنند که مثلاً فلان کالا سقف خورده بنابراین خریدار هم برای تأمین حداقلی کالای مورد نیاز خود سقف قیمتی را خواهد پذیرفت. این شرایط در کنار انتظار برای افزایش قیمت ها دیگر نیاز به تحلیل بازار ندارد.

وی در ادامه ضمن ارائه برخی از واقعیت ها و هزینه های موجود برای صادرات و واردات افزود: هم اکنون هزینه گشایش اعتبار اسنادی یا LC برای هر تن ماده معدنی نزدیک به 15 دلار است ، از طرفی هزینه های حمل ، بارگیری و فروش و سایر هزینه های مالی به تولیدکننده وارد می شود تا جایی که ( با فرض واردات  با ارز مبادلاتی و حتی برای بریخی از کالاها با ارز آزاد ) هم برای واردکننده به صرفه است که واردات کند و ( با احتساب قیمت ارز آزاد ) هم برای صادرکننده می ارزد که صادرات داشته باشد.

وی در ادامه گفت: اگر قیمت های تمام شده در بورس کالا را با قیمت های فروش پتروشیمی ها در داخل مقایسه کنید شاهد پایین تر بودن قیمت های داخلی هستیم ولی باز هم قیمت های صادراتی از قیمت ها داخلی هم ارزان تر است و باید دلیل آن را در نیاز پتروشیمی ها و حتی کشور در تأمین ارز دانست. هم اکنون پتروشیمی ها برای تأمین مواد اولیه ، اکتیواتور و یا کاتالیزور و همچنین قطعات به ارز نیاز دارند که هم برای خودشان و هم برای کشور باید این ارز را تأمین کنند.

در ادامه مهندس صحاف ضمن انتقاد از برخی رفتارهای شرکت های پتروشیمی و سامانه بهین یاب گفت: پتروشیمی ها مواد اولیه مخصوصاً خوراک گازی خود را با ریال خریداری می کنند و نه با دلار. البته در سال های قبل چند نوسان سینوسی قیمت ها را شاهد بودیم که البته در کنار قیمت های پایین در بورس کالای ایران قبل از آزادسازی قیمت ها واسطه گری به شدت رواج داشت تا جایی که خریدار نهایی یا ترجیح می داد که کالاهای خود را وارد کند و یا از بازار داخلی پس از چند واسطه خرید کند که البته سامانه ناقص بهین یاب را نیز باید در این بین مد نظر قرار دهیم زیرا بسیاری از واحدهای تولیدی یا تولید نمی کنند و یا تنها واسطه گری می کردند.در ابتدا قرار بود این سامانه هر 3 ماه یکبار حجم خرید مواد اولیه از بورس کالا را با حجم فروش محصولات مقایسه کرده و برای 3 ماه آینده سهمیه جدیدی بر مبنای تولید واقعی اعلام کند که چنین اتفاقی نیفتاد. هم اکنون بین 15 تا 16 هزار عضو در این سامانه ثبت نام شده اند که باعث شده بود برای 500 تن عرضه شاهد تقاضای 50 هزار تنی باشیم. از آن زمان پیش نویس آزادسازی قیمت ها را خود ما ارائه کردیم زیرا معتقد بودیم که پتروشیمی ها باید کار کنند و سود خود را ببرند ولی ما هم باید مواد اولیه مورد نیاز خود را بدست بیاوریم. پس از آزادسازی قیمت ها دلال ها جای خود را به خریداران و تولیدکنندگان واقعی دادند.

در ادامه مهندس صحاف به سؤالی مبنی بر کاهش تقاضای واقعی پس از آزادسازی قیمت ها در برخی از صنایع  ضمن پذیرش ضمنی این رخداد این گونه پاسخ داد: هم اکنون به طور متوسط در صنایع تکمیلی لوله و اتصالات ، واحدهای تولیدی با ظرفیتی بین 25 تا 30 درصد ظرفیت کار می کنند. در صنایع تولیدی لوازم منزل وضعیت اندکی بهتر است و تولید با طرفیت 40 تا 45 درصدی در جریان بوده و در صنایع کشاورزی برای تولید نایلون های پوشش سقف با ظرفیت 50 درصدی مشغول به فعالیت هستیم. سیاست های انقباضی دولتی و کمبود تزریق بودجه های عمرانی ، رکود در بخش تولید و تقاضا و همچنین خرید در حد نیاز هم از دلایل دیگر این وضعیت نامطلوب است. البته پس از کاهش قیمت های جهانی و کاهش جذابیت صادراتی محصولات پتروشیمی و البته افزایش موجودی انبارهای پتروشیمی ها شاهد بهبود عرضه به بازار داخلی هستیم که تلاشی در جهت مدیریت بازار است.

در ادامه مهندس بخشنده هدف از برخی اظهارنظرها را باز کردن دیدگاه ها عنوان کرد و گفت: هم اکنون ملاک قیمت گذاری ها  FOB خلیج فارس است ولی شرایط تحویل در بازارهای داخلی Ex-WORK یا تحویل درب انبار عرضه می شود. این یک اختلاف قیمتی بین هزینه ها را ایجاد می کند. با احتساب هزینه 8 دلاری برای THC ( هزینه های بندی ، بارگیری و تحویل روی عرشه ) ، 10 دلاری برای حمل و زمان مورد نیاز برای پذیرش   LC گشایش یافته و البته هزینه 15 دلاری ، تبدیل یک کالای Ex-WORK به FOB نزدیک به 33 دلار اختلاف قیمت بوجود می آید که تمامی این موارد بدون در نظر گرفتن هزینه انتقال پول خواهد بود.

وی در ادامه گفت آزادسازی قیمت ها می تواند بازار را مدیریت کند ولی به ما به صورت دستوری گفته اند که سقف پتروشیمی ها روی یک عدد بسته باشد که البته دلایل خاص خود را دارد. به عنوان مثال در هر سال پلی پروپیلن شیمیایی نزدیک به 141 هزار تن ظرفیت تولید وجود دارد که البته تولید کرده اند ولی برای یک واسطه ماهیانه 10 هزار تن چندان هم خرید بزرگی به شمار نمی آید بنابراین حجم بزرگی از تولیدات می تواند در دست یک واسطه قرار بگیرد.

در ادامه مهندس موسوی به یک مثال واقعی در بازار اشاره کرد  گفت: با توجه به تمامی این موارد باز هم ابزارهایی برای مدیریت بازار وجود دارد که مثلاً در مورد پلی کربنات ها پس از آزادسازی قیمت ها شاهد افزایش نرخ بودیم ولی مجدداً کاهش شدیدی را تجربه کرد تا جایی که بازار به یک ثبات نسبی رسید. از طرفی برخی از کالاها چندین تولیدکننده مختلف دارد که این وضعیت توان مدیریت بیشتری را تفویض می کند.

همچنین مهندس صحاف در ادامه گفت: برداشتن سقف قیمتی زمانی مفید است که یک رقابت صحیح وجود داشته باشد مثلاً اگر یک واحد تولیدکننده بزرگ که اغلب حالت انحصار چندگانه دارد تولید نکند و یا کمتر تولید کند بازار چه خواهد شد؟ قطعاً شاهد جهش عجیب قیمت ها خواهیم بود به عنوان مثال زمانی شاهد آن بودیم که گریدهای OFF از انواع استاندارد هم گران تر معامله شد که این نشان دهنده شرایط نابسامان بازار بود. البته اگر مملکت باز هم وارد شرایط طبیعی خود شود هر تولیدکننده و یا هر فعال در این عرصه نخواهد توانست که هر کاری بخواهد ، انجام دهد. مثلاً ما در گذشته فاینانس 6 ماهه باز می کردیم ولی هم اکنون چنین امکاناتی برای ما وجود ندارد.

در ادامه مهندس موسوی باز هم ادامه داد: با توجه به تمامی این موارد و مخصوصاً برخی از واقعیت های بازار مثل انحصار چندگانه برخی از تولیدکنندگان بزرگ ، مشکلات واردات و مباحث مربوط به تحریم و همچنین نوسان تقاضا ، نیاز به کنترل بازار توسط یک نهاد وجود دارد البته ابزارهای مورد نیاز این اقدام هم در دسترس است. به عنوان مثال با ارز مبادلاتی یک کالای خاصی را وارد کردند ولی به نام یک تولیدکننده بزرگ آن هم در بورس کالا به فروش رفت و به سادگی بازار مدیریت شد. البته شاید این اقدام چندان هم جالب به نظر نرسد ولی در هر صورت بازار در یک مقطع بسیار مهم با افزایش حجم عرضه مدیریت شد.

در ادامه مهندس بخشنده باز هم به بحث قیمت های پایه بر مبنای FOB  خلیج فارس پرداخت و گفت: قیمت گذاری بر پایه قیمت های FOB  خلیج فارس می تواند  کارا  باشد به شرطی که از تولیدکنندگان صنایع پایین دستی هم کسی در تعیین قیمت های پایه نقش آفرینی کند. مهندس صحاف نیز در ادامه ضمن تأیید برخی ناهماهنگی ها و مخصوصاً ارتباط کم صنایع بالادستی بزرگ با صنایع تکمیلی کوچکتر گفت: به نظر می رسد که سامانه بهین یاب با ایراداتی همراه است و یا چرا پتروشیمی ها در بازار از قیمت های FOB  خلیج فارس هم ارزان تر می فروشند و یا با قیمت های کمتری صادرات می کنند؟ ما به عنوان نمایندگان انجمن ملی پلاستیک حاضریم تا سامانه بهین یاب را بازنگری و حتی به روزرسانی کنیم تا در حق کسی اجحاف نشود. زیرا می توان نیاز واقعی مصرف کنندگان اصلی را شناسایی کنیم ، آن را اعلام کرده تا پتروشیمی ها هم بتوانند مازاد آن را بازاریابی جهانی کنند.

مهندس صحاف ضمن ارائه برخی از مشکلات موجود گفت: دو نرخی بودن ارز هم اکنون باعث شده تا شاهد دوگانگی قیمت ها باشیم. در هر حال پس از آزادسازی قیمت ها ، قیمت مواد اولیه آزاد شد ولی برای محصولات وارداتی هنوز هم تخصیص ارز مبادلاتی جریان دارد که این انتظار را پدید آورده تا اجناس و محصولات نهایی هم دیگر ارز مبادلاتی دریافت نکنند.

وی در ادامه به مزیت صنایع تکمیلی اشاره کرد و گفت: برای تولید لوله ، قیمت ماده اولیه و برخی از هزینه های تولید برابر با 1400 دلار است ولی قیمت محصول نهایی صادراتی ما نزدیک به 2200 دلار می شود که ارزش افزوده 40 درصدی این صنعت در کنار بازار کشورهای عراق ، افغانستان ، ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون قطر که برای صنایع و مصالح ساختمانی ، آبرسانی و آبیاری به مصنوعات ایرانی نیاز دارند می توانیم بازاریابی قدرتمندی داشته باشیم. البته برخی از مشکلات سیاسی هنوز هم ما را آزار می دهد مثلاً یک خریدار می گوید اجناس شما کیفیت خوب و قیمت متعادلی دارد ولی به نام ایران به کشور ما صادر نکنید.از طرفی مثلاً یک خط کشتیرانی مستقیم با قطر نداریم که بتوانیم توان بازاریابی خود را افزایش دهیم. وی در ادامه گفت: با قیمت های فعلی هم می شود صادرات کرد ولی به روابط سیاسی هم نیاز داریم مثلاً دو نفر که با هم قهر هستند که نمی توانند با هم معامله کنند. در خصوص عراق باید گفت که در اربیل اجناس ما را به خوبی خریداری می کنند ولی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در آن جا حتی یک دفتر هم ندارد تا از برخی از تولیدات کشور حمایت کند. هم اکنون نیاز داریم تا اتاق فکر داشته باشیم زیرا خارجی ها هم اکنون به ما اعتماد نمی کنند. ما هم نمی توانیم به آن ها اعتماد کنیم. متأسفانه هم اکنون ترکیه همه بازارهای منطقه را تصاحب کرده است. این کشور پتروشیمی ندارد ولی بازارهای عمان ، اردن و حتی قطر را تصاحب کرده است. هم اکنون دولت ترکیه به صادرکنندگان یارانه می دهد ولی در کشور ما حتی هزینه حمل با قطار به ترکمنستان 2.5 برابر شده است.

مهندس موسوی در ادامه از برخی از ساز و کارهای ورود به اقتصاد آزاد نام برد و عنوان کرد : هم اکنون به عرضه کنندگان بیشتری نیاز داریم تا بازار بتواند به ثبات مطلوب خود برسد. متأسفانه رانت اطلاعاتی برخی افراد و نیاز به شفافیت بیشتر در بازار مشهود است که کاهش حجم خرید در برخی برهه های زمانی و البته مدیریت گرید از سوی برخی از عرضه کنندگان مواردی است که نیاز به شفاف سازی بیشتری دارد.


در ادامه باز هم از سایر صاحب نظران این حوزه و مخصوصاً فعالان بازار محصولات پتروشیمی در بخش های مختلف صنایع بالادستی و تکمیلی دعوت به عمل می آید تا تمایل خود را برای شرکت در این قبیل مباحث و جلسات تخصصی اعلام کنند.
 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖