پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ ۱۹:۴۹ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 9/ از برگزاری انتخابات اتاق تا انتخاب چهره سال پلیمر

inpia.ir: تلاطم روزهای انتخابات اتاق بازرگانی در سراسر کشور و به خصوص در تهران فرو نشست و اتاق ها نمایندگان خود را شناختند. در این میان پلیمری ها هم با تلاش موفق شدند تنی چند از نمایندگان خود را روانه این اتاق کنند. هفته گذشته صنعت پلاستیک رادر این نوشته مرور کنید.
صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 9/ از برگزاری انتخابات اتاق تا انتخاب چهره سال پلیمر

inpia.ir: در این هفته مهمترین رخداد برای صنعت و اقتصاد روی داد که برگزاری انتخابات اتاق بود؛ صنعت پلیمر با روانه کردن چند نماینده به اتاق در سراسر کشور یکی از برندگان این انتخابات است.

این هفته فعالان اقتصادی و صنعتی مهمترین رویداد سال را با حضور خود آفریدند؛ نگاه دوربین ها و ناظران همه به دوشنبه این هفته خیره شده بود. رای دهندگان از ساعات اول پای صندوقی های رای صف کشیدند و در برابر نام معتمدان خود در برگه های رای علامت تایید زدند. حالا همه به انتظار هستند تا شاهد عملی شدن هر آن چه این کاندیداها در این روزها گفته بودند، باشند. صنعت پلیمر هم برنده این انتخابات شد و توانست در سراسر کشور چند نماینده را روانه اتاق کند. اما اخبار این هفته محدود به انتخابات نبود؛ ابقای شعری مقدم در سمت خود، نوسان قیمت نفت،... و این که تصمیم انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران برای معرفی چهره سال صنعت پلیمر. هشتمین بسته خبری هفته که توسط روابط عمومی انجمن ملی پلاستیک ایران تهیه شده است نگاهی دارد به رویدادهای هفته گذشته.

شنبه 16 اسفند/ شائبه رانت اطلاعاتی عرضه‌ها در گذشته

* هم‌اکنون واحدهای تولیدی اطمینان لازم به قیمت‌های پایه و همچنین استمرار عرضه مواد اولیه از سمت پتروشیمی‌ها را ندارند بنابراین نمی‌توانیم قراردادهای بلندمدت وضع کنیم.  مهندس صحاف امين این را در یک میزگرد که روزنامه دنياي اقتصاد آن را برگزار کرده بود، گفت.

 

* در نشست فوق جواد موسوی از کارگزاری اطمینان سهم نیز به ناکافی بودن عرضه‌ها در برخی از زمان‌ها انتقاد کرد.

* دکتر قصری نیز در این جلسه اظهار کرده برخی رفتارها مخصوصا در گذشته شائبه رانت ارتباطی یا رانت اطلاعاتی را در عرضه‌ها ایجاد کرده است.

 

* در همین روز دفتر توسعه صنايع تكميلي با انتشار یک مطلب روی وب سایت خود  از ائتلاف ۷ نفره پليمري برای انتخابات اتاق بازرگانی حمایت کرد.

* همچنین تا پیش از برگزاری انتخابات اتاق، جامعه صنعت کفش طی نامه ای ضمن دعوت از فعالان زنجیره ارزش چرم، کیف، کفش و محصولات چرمی و صنایع وابسته، خواستار حمایت آنان از کاندیداهای خانواده بزرگ چرم، کفش، صنایع پلاستیک و پلیمر، صنایع نساجی و پوشاک شد.

* در اقتصاد تمام کشورهای پیشرفته جهان باراصلی تولید رشد و شکوفایی اقتصاد بر دوش بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط است و قطعا اتاق هم بیش از آنکه به هلدینگ‌های چندین هزار نفری خصولتی، بانک‌ها و شرکت‌های پتروشیمی متعلق باشد، به بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی و تولیدی تعلق دارد. این بخشی از گفته های هرویک یاریجانیان به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد است.

* روزنامه دنیای اقتصاد در نشستی دلایل استقبال از فضای انتخابات را با حضور جمعی از کارشناسان و مهندس محسن صفایی مورد بررسی قرار داد. صفایی در این جلسه اظهار کرد که اصلاح ساختار و قوانین به گونه‌ای که اتاق بتواند در حاکمیت نقش موثر داشته باشد یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

* محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در واکنش به انتقادات وزیر صنعت به خاطر پرداخت نکردن یارانه تولید عنوان کرد که قرار نیست ما یارانه تولید را به وزیر صنعت بدهیم و بهتر است آقای  نعمت‌زاده که وزیر با تجربه‌ای است، مصاحبه‌های شائبه‌دار نکند.  محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته گفته بود بر اساس قانون 1200 میلیارد تومان یارانه باید به بخش صنعت و معدن پرداخت می شد اما هر کسی گرفته سلام ما را به او برسانید!

* مرضیه شاهدایی مدیر طرح‌های شرکت ملی پتروشیمی، احداث واحدهای پتروشیمی با خوراک دوگانه را سیاست آینده این شرکت عنوان کرد.

* بانک جهانی گزارش داد که با سقوط بهای طلای سیاه قیمت مواد غذایی در کشورهای فقیر ارزان شده است.

 

یکشنبه 17 اسفند/ واردات مواد خام پتروشیمی را متوقف کنید

* یک استعفا و مخالفت با آن؛ با گذشت حدود دو سال از انتصاب شعری‌مقدم به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، زنگنه وزیر نفت با استعفای شعری مقدم مخالفت کرده است و قرار شده تا شهریور ماه سال ۱۳۹۴ وی سکان مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور را در دست داشته باشد.

 

* گزارش ها در این روز حاکی از آن بود که شرکت‌های پتروشیمی اخیرا با ارسال نامه‌ای به محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار توقف واردات مواد خام پتروشیمی و به ویژه پلیمری با ارز مبادله ای به داخل کشور شده اند. در این نامه پتروشیمی ها به وزیر صنعت تاکید شده که واردات مواد خام پلیمری با ارز مبادله ای به بازار و تولید شرکت‌های پتروشیمی داخلی ضربه می زند.

*  بهروز ریاحی از احداث قطب پتروشیمی کشور با ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی  با نام نگین مکران در سیستان و بلوچستان خبر داد.

* مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری از ترانزیت ۱۱ میلیون و ۲۸۱ هزار تن کالا از مرزهای کشور در ۱۱ ماهه سال، خبر داد. این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۲ درصد افزایش یافته است.

 

 

دوشنبه 18 اسفند/ روز انتخابات آمد ورود چند پلیمری به اتاق

* انتظار تمام شد! قرار بود تبلیغات هم در روز برگزاری و یک روز قبل از آن ممنوع باشد که نبود! انتخابات اتاق در این روز با مشارکت درصد بالایی در سراسر کشور انجام شد و نتایج هم ساعاتی پس از اتمام انتخابات اعلام شد.

* انتخابات در ساعات اولیه صبح با ازدحام رای دهندگان در محل برگزاری همراه شد. بیشتر کاندیداها هم تا ساعات پایانی انتخابات در محوطه حضور داشتند.

* ائتلاف برای فردا با کسب بیشتر کرسی های اتاق، شگفتی ناظران و کارشناسان را برانگیخت.

* مهدی پورقاضی فعال حوزه پلیمر با کسب آراء لازم و البته بالا، توانست برای دور چهارم راهی اتاق تهران شود. این خبر برای صنعت پلاستیک بسیار مسرت بخش بود. رقبا همگی به او تبریک گفتند.

* ورود دکتر سعید ترکمان به عنوان نفر اول به اتاق سمنان، روی خروجی اینپیا قرار گفت. سیل تبریک و آرزوی موفقیت از سوی فعالان حوزه پلاستیک نثار ایشان شد.

* در ادامه موفقیت ورود فعالان پلیمری برای ورود به اتاق،  کیانوش شریفی،‌ مديرعامل كيان بسپار در بخش صنعت به عنوان نفر سوم وارد اتاق بازرگانی البرز شد.

* فارس به نقل از رویترز گزارش داده که قیمت نفت به علت افزایش ذخایر نفتی در جهان به رقمی بی سابقه، کاهش یافت و بشکه‌ای 59.35 دلار معامله شد. 

* خوش شانس بودیم که نفت به 20 دلار نرسید! این را وزیر نفت کویت طی نشست نفت و گاز خاورمیانه در بحرین اعلام کرد. 

 

* مرضیه شاهدایی مدیر طرح‌های شرکت ملی پتروشیمی در گفت‌وگو با فارس از احتمال تعطیلی برخی طرح‌های پتروشیمی در پی بحران آب و لغو مجوز یا انتقال پتروشیمی‌های خط اتیلن مرکز، خبر داده است. وی همچنین گفته طرح‌های خط لوله اتیلن مرکز در اولویت سوم شرکت ملی پتروشیمی قرار دارد چون هیچ کدام از طرح‌های آن فعال نیستند.

* بازارهای جهانی نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ تثبیت می‌شود این را دبیرکل اوپک گفته است وی همچنین چشم‌انداز قیمت نفت را مثبت ارزیابی کرد.

 

سه شنبه 19 اسفند/ محصولات لاستیک و پلاستیک هشتم شد

* محصولات لاستیک و پلاستیک در رتبه هشتم صنایع اشتغال‌زا در ۱۰ماه منتهی به دی‌ماه امسال معرفی شد.

* در این روز رویترز عنوان کرد که نفت 57 دلاری شد.

 

چهارشنبه 20 اسفند/ ایران قطب متانول و پروپیلن منطقه خواهد شد

* رضا محتشمی پور رئيس دفترصنايع تکميلي پتروشیمی بر لزوم بهره گیری از مشاور خبره برای مطالعه توسعه بازار صنعت پلاستیک تاکید کرد.

* علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو اعلام کرده با مصوبه دولت از اول اسفند قیمت هر کیلو وات ساعت برق به ۵۷ تومان افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت فروش برق به مشترکان حدود ۱۷ درصد افزایش یابد. 

* دنیای اقتصاد، در یک گزارش با عنوان عقب‌نشینی آرام در بازار پتروشیمی‌ها، اظهار کرده بازار محصولات پلیمری در روزهای اخیر وارد یک فاز کاهشی شده است. نزدیکی به تعطیلات و احتمال بروز برخی مشکلات در حمل و نقل، کاهش تنوع عرضه‌ها و همچنین افزایش شدید جذابیت خرید PVC و پلی‌اتیلن‌های سنگین و پیشرفته را می‌توان مهمترین رخدادهای موثر بر بازار دانست.

* پیوندی،معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته ایران قطب تولید متانول و پروپیلن منطقه خواهد شد.

* در این روز سایت اینپیا با شناسایی تعدادی از فعالان پلیمری راه یافته به اتاق بازرگانی در سراسر کشور اسامی آنها را به این شرح اعلام کرد؛ مجید اثنی عشری از قزوین، منوچهر آزاد منش از قزوین، غلامحسین اله یاری از قم، مرتضی بیشه ای از اصفهان، مهدی پورقاضی از تهران، سعید ترکمان از سمنان، حیدر حیدریان از بجنورد، ابوالفضل خاکی از قم، احمد دلیری از ارومیه، عبدالله سخن سنج از کرمانشاه، کیانوش شریفی از البرز، حسین طوسی از البرز، احمد کیمیایی از تهران و محمد جواد مقدم از قم.

 

پنج شنبه 21 اسفند/ چهره برتر پلیمری سال

* انجمن ملي صنايع پلاستيك ايران در این روز خبر داده که در نظر دارد طي نظرسنجي از فعالان صنعت پليمر و پلاستيك، در چند رشته، چهره سال 1393 صنعت پليمر را معرفي كند. آشنایی با نحوه شرکت در انتخاب چهره سال صنعت پلیمر در اینجا

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۴ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 40,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 43,900 ریال 600 1.37% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 45,100 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
5110 42,800 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 41,950 ریال -450 1.06% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 41,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 40,700 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
0075 47,200 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
020 45,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 44,500 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
2420h 44,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 41,500 ریال 600 1.45% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 43,750 ریال 250 0.57% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 42,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir - نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf 43,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf 43,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 43,200 ریال 200 0.46% نمودار و آرشیو
C30s 44,000 ریال 1000 2.27% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,800 ریال 300 0.63% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 61,500 ریال 2300 3.74% نمودار و آرشیو
1540 50,500 ریال 1000 1.98% نمودار و آرشیو
781 41,800 ریال 800 1.91% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 1000 2.44% نمودار و آرشیو
821 41,200 ریال 200 0.49% نمودار و آرشیو
825 40,800 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
5030 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 52,500 ریال 10000 19.05% نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
510L Jam 44,000 ریال 1200 2.73% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 48,000 ریال 3500 7.29% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 65,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10415 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron 51,000 ریال -2500 4.67% نمودار و آرشیو
R60 51,500 ریال 1600 3.11% نمودار و آرشیو
548R 44,000 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
RP340 44,000 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 59,000 ریال 10000 16.95% نمودار و آرشیو
440L 45,000 ریال -500 1.1% نمودار و آرشیو
MR230 45,300 ریال 1100 2.43% نمودار و آرشیو
ZR230 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 58,300 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
332C 46,100 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5218 41,700 ریال 100 0.24% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,800 ریال 10200 23.83% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 42,800 ریال 10300 24.07% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 43,500 ریال 10300 23.68% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 42,500 ریال 700 1.65% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 53,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 400 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 42,300 ریال 300 0.71% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 58,300 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
Lale 1922 42,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR1600 58,000 ریال نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
J740 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 56,600 ریال 600 1.06% نمودار و آرشیو
2004Tc 44,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 46,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 43,000 ریال 700 1.63% نمودار و آرشیو
Hi500 40,000 ریال -200 0.5% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,500 ریال 1500 2.97% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو