ارسال پاسخ

یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ ۱۵:۴۰ تعداد نظرات: 1 تعداد بازدید: 2112 Telegram

inpia.ir

صادرات ارزان مواد پتروشیمی به دلیل عدم دریافت مالیات است

نعمت زاده وزیر صنعت و معدن در نشست کارگروه بررسی فرصت‌ها و چالش‌های صادرات در صنایع پتروشیمی، تکمیلی و تبدیلی با حضور برخی از اعضای انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، گفت: فروش مواد اولیه داخلی برای پتروشیمی‌ها مالیات دارد اما در صادرات مالیات محاسبه نمی شود.
صادرات ارزان مواد پتروشیمی به دلیل عدم دریافت مالیات است

تعاون پلاست: فروش مواد اولیه داخلی برای پتروشیمی‌ها مالیات دارد اما در صادرات مالیات محاسبه نمی‌شود به همین دلیل درصدی به قیمت داخلی اضافه میشود.به گزارش تعاون پلاست، جمله فوق را نعمت زاده وزیر صنعت و معدن در نشست مشترک کارگروه بررسی فرصت‌ها و چالش‌های صادرات در صنایع پتروشیمی، تکمیلی و تبدیلی که با حضور برخی از اعضای انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران در روز شنبه 23 اسفند 93 برگزار شد، گفت.  
 

متوسلیان: تولیدکنندگان به ستوه آمده اند

عباسعلی متوسلیان رییس انجمن ملی پلاستیک ایران با اشاره به بحث ضرورت تأمین به‌ موقع و کافی مواد اولیه برای صنایع پایین‌دستی در راستای فراهم شدن زمینه‌های صادرات گفت: ثبات در عرضه و قیمت مواد اولیه برای صنایع تکمیلی، یکی از مهم‌ترین ملزومات انجام صادرات است بنابراین باید برای فراهم کردن زمینه  شرایطی مناسب در زمینه عرضه متداوم مواد اولیه ایجاد شود.

متوسلیان در همین رابطه پیشنهاد داد: یک انجمن، تشکل یا کارگروه در این راستا شکل بگیرد تا بتواند با یک ساختار منسجم، مدیریت عرضه گریدهای مختلف را بر عهده بگیرد و از سوی دیگر بتواند در فصل‌ها و بازه‌های زمانی مختلف، پیش‌بینی‌های لازم را برای تولید مواد اولیه برای بازارهای مختلف داشته باشد و دیگر اینکه قیمت‌های مواد اولیه در ایران را رقابتی کند.

وی افزود: شکل‌گیری چنین مرکزی به همراه یک سامانه شفاف می‌تواند شرکت‌ها را در راستای پیش‌بینی بازار، وضعیت تولید و کشف قیمت، رصد کردن اهداف و سیاست‌های تولیدات پتروشیمی‌ها یاری کند تا این وضعیت چندگانه و پراکنده که تمام تولیدکنندگان را به ستوه آورده است پایان یابد.

رییس انجمن ملی در بخش دیگری از سخنان خود از وزیر صنعت خواست تا برای مهیاسازی شرایط مطلوب صادرات در صنایع پلاستیک و پلیمر، رسیدگی به مواردی شامل؛ اعطای مابه‌التفاوت اثرات تورمی کشور که بر روی قیمت تمام‌شده ما اثر گذاشته اما توسط بازارهای هدف تقبل نمی‌شود، اصلاح نرخ کارمزد تأمین اجتماعی که در ایران 30 درصد و متوسط جهانی 10 و نیم درصد است، اصلاح نرخ بهره بانکی و  اصلاح نرخ مالیات که در ایران 25 درصد بوده و متوسط جهانی 16 و نیم درصد است را در دستور کار قرار دهد.متوسلیان برای برطرف سازی و اصلاح این موارد با اشاره به اختصاص بخشی از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به تولید، به وزیر صنعت پیشنهاد داد تا از طریق یارانه‌ای که قرار بوده به بخش تولید اختصاص یابد این مشکلات و موانع را برطرف سازد.

وی ادامه داد: با این روش  دولت به وعده خود در راستای اعطای یارانه عمل خواهد کرد و دیگر این که برخی از ساختارهای نادرست اقتصادی کشور در بخش تولید و صادرات وجود دارد اصلاح شود.

مدیرعامل شرکت «یزد پولیکا» در پایان با اشاره به ساز و کارهایی که انجمن ملی در درون خود و صنعت پلاستیک ایجاد کرده است از وزیر درخواست کرد تا از ظرفیت‌ها و توانایی‌های انجمن ملی و کمیسیون‌های این انجمن به‌عنوان یک مشاور تخصصی در صنایع تکمیلی استفاده کند چون این کمیسیون‌ها با تمام فرصت‌ها و چالش‌های این صنعت آشنایی کامل دارند.

 

غریبی: مواد اولیه را گران‌تر از خارجی‌ها به ما می دهند

عیسی غریبی کلیبر از دیگر حاضران در این نشست  ضمن اشاره به بی‌توجهی چندین ساله پتروشیمی‌ها به صنایع تکمیلی و فروشی سلیقه‌ای مواد اولیه گفت: ما سال‌هاست نسبت به برخی سیاست‌های شرکت پتروشیمی انتقاد داریم و به‌ طور مستمر این انتقادات و مشکلات کاملاً منطقی را به گوش مسئولان ذیربط می‌رسانیم اما  هیچ اقدامی در جهت مرتفع ساختن مشکلات این بخش صورت نمیگیرد.

وی در رابطه با بحث فروش مواد اولیه به قیمت بالاتر از صادرات تصریح کرد: هم‌اکنون شرکت پتروشیمی مواد اولیه را به قیمتی بالاتر از قیمت صادراتی خود به فروش می‌رساند که این امر موجب کاهش توان رقابتی ما در بازارهای همسایه شده است. از سوی دیگر برخی از گریدهای مواد اولیه را به‌طور مداوم در بورس عرضه نمی‌کنند که ما ناچاریم آنها را از بازار سیاه خریداری کنیم.

غریبی با یادآوری این نکته که هم ‌اکنون به دلیل تحریم‌های روسیه توسط غرب، ارزش روبل یک سوم شده اظهار داشت: در حال حاضر قدرت خرید کشورهای شمال ایران کاهش یافته است و ما که به کشورهایی نظیر آذربایجان و ارمنستان صادرات داریم، نمی‌توانیم با این قیمت تمام‌شده محصولات خود را به این کشورها بفروشیم که این امر موجب لغو بسیاری از سفارش‌های خارجی محصولات پایین‌دستی شده است.

مدیرعامل شرکت «سنی‌پلاستیک» با طرح این پرسش که دلیل اتخاذ این سیاست از سوی مدیران پتروشیمی چیست؛ گفت: بنده میخواهم از زبان یکی از مدیران پتروشیمی یا خود وزیر م علت این را بدانم که چرا مواد اولیه‌ای که به من و ترکیه فروخته می‌شود را منِ هموطن باید گران‌تر از خارجی‌ها خریداری کنم؟

وزیر صنعت و معدن در واکنش به این اظهارات، گفت: فروش مواد اولیه داخلی برای پتروشیمی‌ها مالیات دارد اما در صادرات مالیات محاسبه نمی‌شود به همین دلیل درصدی به قیمت داخلی اضافه می‌شود.پارسا: اگر فکری نشود، منتظر مراسم ختم صنعت پلاستیک باشید

هوشنگ پارسا با اشاره به این نکته که در بسیاری از موارد، صنایع بالادستی و صنایع تکمیلی درد مشترک دارند گفت: برخی از مشکلات مشترک است اما مسئله ای که صنایع تکمیلی را بآزار می‌دهد موضوع قیمت تمام‌شده محصولات است.

وی گفت: از تیرماه امسال مواد اولیه را با ارز آزاد خریداری می‌کنیم درحالی‌که واردکنندگان، محصولات مشابه محصولات ما را با ارز مبادله‌ای وارد می‌کنند، ضمن آنکه کالایی که وارد کشور می‌شود با مواد اولیه ایرانی و ارزان‌تر از مواد اولیه‌ای که ما تهیه می‌کنیم ساخته شده است.

این صادرکننده نمونه در همین رابطه افزود: این مسائل موجب افزایش قیمت نهایی کالاهای ما شده و در این حالت، توان رقابتی ما کاهش پیدا می‌کند و به صورت طبیعی نمی‌توانیم در بازارهای خارجی عرض‌اندام کنیم. این مسئله باید هر چه سریع‌تر مرتفع شود چون در غیر این صورت در آینده‌ای نزدیک باید منتظر برگزاری مراسم ختم صنایع تکمیلی باشیم.

پارسا با تأکید بر لزوم تک‌نرخی شدن ارز باهدف افزایش توان رقابتی بنگاه‌های تولیدی گفت: ما ناچاریم با سازمان‌ها و گروه‌های قدرتمندی که از رانت‌های اطلاعاتی برخوردارند و هیچ‌گاه مالیات هم نمی‌دهند نیز رقابت کنیم. علاوه بر این موارد ما نمی‌توانیم فروش اعتباری داشته باشیم چراکه خرید اعتباری نداریم.

پارسا خطاب به وزیر صنعت این پرسش را مطرح کرد معادلاتی از این دست، که کاملاً واضح بوده و اثرات مخرب آنها بر هیچ‌کس پوشیده نیست چرا حل‌نشده باقی مانده‌اند؟

مدیرعامل شرکت «پلاستیک‌کار» با تأکید بر اینکه بخش اعظمی از درآمدهای پتروشیمی مرهون وجود صنایع تکمیلی است تصریح کرد: روابط پتروشیمی‌ها با صنایع تکمیلی و تولیدکنندگان و تشکل‌های این بخش در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد درحالی‌که وجود پتروشیمی وابسته به وجود صنایع تکمیلی است.

وی در همین رابطه تأکید کرد: برای برطرف شدن این معضل که باعث افزایش بی‌اعتمادی فعالان صنایع تکمیلی به سیاست‌های این پتروشیمی‌ها شده، لازم است تا مدیران و تصمیم سازان شرکت پتروشیمی به دنبال راهکاری مناسب برای حل این مشکلات باشند و دست از تک‌روی بردارند.غیاثی: با وجود حل مشکلات، یک جای کار باز می لنگد

دیگر نماینده صنایع تکمیلی در این کارگروه محمدتقی غیاثی از انجمن ملی پلاستیک بود که اظهار داشت: حتی اگر تمام مشکلات طرح شده نیز حل شوند باز هم یک جای کار می‌لنگد. باید برای افزایش توان رقابتی در بازارهای بین‌المللی، هرچه سریع‌تر چاره ای اندیشیده شود.

وی ادامه داد: در صنایع تکمیلی متأسفانه با مشکل کهنگی و قدیمی شدن تکنولوژی و ماشین‌آلات روبرو هستیم و اغلب تولیدکنندگان این بخش از تکنولوژی‌های روز دنیا محروم هستند.

عضو هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک با اشاره به تحریم‌های همه‌جانبه گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی به ‌واسطه تحریم‌های گسترده توان تأمین تکنولوژی‌های جدید را ندارند و در این راستا دولت باید برای این واحدها چاره بیاندیشد چون در غیر این صورت حجم صادرات در این بخش به این زودی‌ها افزایش نمی‌یابد.

مدیرعامل شرکت کیمیاران هم مشکل دیگر در بحث ورود به بازارهای بین‌المللی را کوچک بودن بسیاری از واحدهای تولیدی صنایع پلاستیک و پلیمر دانست و افزود: متأسفانه بخش‌های زیادی از این صنعت هنوز از لحاظ فیزیکی و تکنولوژیکی آن‌چنان رشد نیافته تا بتوانند به‌عنوان شرکت‌ها و برندهایی که استایل ورود به بازارهای بین‌المللی را دارند عرض‌اندام کنند.

غیاثی در ادامه تصریح کرد: مورد بعدی فقدان سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش پایین‌دست پتروشیمی‌ها است، در کشور چین سرمایه‌گذاری‌ها به‌طور مساوی در طول زنجیره تأمین و تولید تقسیم می‌شود اما در ایران بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند تا وقتی در صنایع بالادست سودهای کلان نهفته است کسی سراغ صنایع پایین‌دست نخواهد رفت.

تصاویر و محتوا: تعاون پلاست


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.
محمد تبریز دوشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۵
اقای پارساواقای غریبی
گول اینارا نخوریم چون خودشان الان یک گور دسته جمعی باز کردند وصنعت پلاستیک راداخل ان میریزند علت هم دارد عزیزان.
۱_خودشان وارد خواهندکرد وخودشان ترخیص خواهند کرد و.....خواهند فروخت
دیگه نیازی به تولی داخل نخواعدبود
کشورهای نظیر ترکیه خوب راه رشوه وکلک را میدانند وخوب میتوانند مواد درجه یک را بجای درجه سه از کشور خارج نمایندو....اینا برادر ان عزیزم گلوتان بخاطر اینا به عذاب نیاندازید..اینجا باید گفت رحمت به کفن دزد قدیمی پاسخ دادن

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 - نمودار و آرشیو
Lf190 - نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 - نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 - نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 - نمودار و آرشیو
1540 - نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 44,500 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,300 ریال 300 0.68% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 52,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf 51,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖