ارسال پاسخ

چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ ۱۱:۲۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1469 Telegram

inpia.ir

سمنان تمیزترین شهر نوروزی

وجود پسماند و انواع مختلف آن همواره یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های زیست‌محیطی در شهرهای ایران بوده و هست. مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان گفت: استان سمنان نخستین استانی است که توانسته زباله‌های عفونی را به‌صورت کاملاً بهداشتی دفن کند.
سمنان تمیزترین شهر نوروزی

باله‌ها نه تنها باعث تولید بیماری و ایجاد تعفن و زشتی مناظر می‌شوند، بلکه می‌توانند به‌وسیله‌ی آلوده کردن خاک، آب و هوا خسارت‌های فراوانی را ببار آورند. از طرفی جمع‌آوری و دفن زباله‌ها در شهرهای مختلف ایران به انحاء مختلف انجام می‌شود این روش‌ها از روش‌های کاملاً سنتی و جمع‌آوری با گاری و آتش زدن زباله تا پیشروترین روش‌های جمع‌آوری و دفن زباله را شامل می‌شود. اما به هر روی این مهم در بسیاری از شهرهای ایران مشکلات عدیده‌ای را بوجود آورده است که نفوذ شیرابه‌های زباله‌ها به آب‌های زیرزمینی یکی از مهم‌ترین خطرات ناشی از این دفن غیرعلمی است که به‌ویژه در کشور ما و از جمله در استان‌های کویری و خصوصاً سمنان که از نظر منابع آبی با مشکلات بسیاری روبرو است اهمیت مضاعفی می‌یابد.

به گزارش اینپیا به نقل از ایسنا، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان از رشد 18 درصدی تفکیک زباله از مبدأ در سمنان خبر داد.

«حمیدرضا پیوندی» ، اظهار کرد: هم‌اکنون 3 تیم آموزشی در مدارس و 2 اکیپ آموزشی هم به صورت چهره به چهره با حضور در درب منازل شهروندان در خصوص تفکیک زباله‌ها به مردم آموزش می‌دهند. ضمن این‌که این آموزش ها از ابتدای سال 94 هم در مساجد سمنان آغاز شده است.

وی به اهمیت فرهنگسازی در خصوص تفکیک زباله از مبدأ در سالجاری اشاره و افزود: از لحاظ جمع‌آوری زباله و گذاشتن آن در رأس ساعت مقرر در بیرون از منزل نیز امسال نسبت به سال گذشته 35 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان با بیان این‌که تفکیک زباله از مبدأ، کمک شهروندان به محیط زیست و جامعه شهری است گفت: شهروندان نباید در خصوص تفکیک زباله‌ها توقع دریافت وجه داشته باشند همانطور که در شهر اصفهان یا دیگر شهرهایی این امر به طور رایگان انجام می‌شود.


سمنانی‌ها روزانه 640 گرم زباله تولید می‌کنند

پیوندی گفت: میانگین تولید زباله مردم سمنان روزانه برای هر فرد 640 گرم است که با توجه به فرهنگسازی خوب مردم از این لحاظ در رتبه‌ی کلان‌شهرهایی چون اصفهان، شیراز و مشهد قرار داریم.

این مقام مسئول شهری با اشاره به هزینه‌ی دفن و جمع‌آوری زباله‌ها در مرکز استان گفت: ماهیانه 360 میلیون تومان برای جمع‌آوری و دفن زباله‌ها هزینه می‌شود.

وی به پیش‌بینی ساز و کاری برای تخلیه‌ی نخاله‌های ساختمانی در سمنان اشاره و تصریح کرد: هم‌اکنون باکس‌هایی به صورت مکانیزه درب منازل گذاشته می‌شود و پس از پر شدن به محل تخلیه‌ی نخاله‌های ساختمانی انتقال داده می‌شود.

وی ادامه داد: از جمله مزایای این دستگاه‌های مکانیزه جلوگیری از نفوذ بیماری‌ها و بلند شدن گرد و غبار و جلوگیری از تصادفات ناشی از برخورد با خاک و نخاله است که در برخی شهرها و کلان‌شهرها مرسوم است.


سمنان تمیزترین شهر نوروزی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان با بیان این‌که در سال 93 ، سمنان بعنوان تمیزترین شهر در ایام نوروز شناخته شده است، گفت: در ایام نوروز 94 از 25 اسفند 93 تا 20 فروردین 94 ضمن خدمت‌رسانی بیشتر به زائران امام رضا(ع) و مرمت استراحتگاه، عملیات رفت و روب مسیرها، سرویس‌های بهداشتی، نصب و بازسازی سطل‌های مکانیزه نیز انجام شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان هم‌چنین از بی‌خطرسازی کامل و دفن زباله‌های بیمارستانی استان در سایت عفونی خبر داد و گفت: استان سمنان نخستین استانی است که توانسته زباله‌های عفونی را به‌صورت کاملاً بهداشتی دفن کند.

پیوندی، از جمع‌آوری ماهیانه 14 تن زباله عفونی در این استان خبر داد و افزود: هم‌اکنون 110 مطب، 5 بیمارستان، 7 درمانگاه و 10 آزمایشگاه با این سازمان قرارداد دارند.

وی خاطرنشان کرد: زباله‌های بیمارستانی هفته‌ای یک بار جمع‌آوری و پس از بی‌خطرسازی کامل در سایت عفونی دفن می‌شوند.

پیوندی با اشاره به جمع‌آوری ماهیانه 14 تن زباله عفونی در این استان، افزود: زباله‌های بیمارستانی یک‌روز در میان جمع‌آوری و دفن می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان در پاسخ به پرسشی در خصوص دفن بهداشتی زباله‌های بیمارستانی و وضعیت سمنان در این بخش، به ایسنا گفت: استان سمنان اولین استانی است که توانسته زباله‌های عفونی را به‌صورت کاملاً بهداشتی دفن کند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص خطر زباله‌های عفونی، یادآور شد: زائدات و ضایعات مراکز درمانی و بهداشتی، که بیشتر در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و درمانگاه‌ها تولید می‌شوند، به‌علت آلوده بودن هم‌چنین زیان‌های ناشی از عدم مدیریت بهداشتی، باعث ازدیاد و اشاعه انواع بیماری‌های خطرناک و مسری شده و تهدیدی جدی برای سلامت انسان و محیط زیست است.


تولید سالانه 126 هزار تن پسماند در استان

هم‌چنین مسئول آزمایشگاه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان سمنان از تولید سالانه حدود 126 هزار تن پسماند در این استان خبر داد.

«سعید شکری» مسئول آزمایشگاه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای سمنان ،سرانه زباله خانگی در سمنان را حدود 600 تا 900 گرم دانست و افزود: همچنین سرانه کل پسماند در این استان شامل زباله‌های خانگی، عادی، صنعتی و بیمارستانی 550 گرم در روز است.

وی با اشاره به خط پنهان در زباله‌های بیمارستانی اشاره و اظهار کرد: سالانه 750 تن زباله‌های پزشکی در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های این استان تولید می‌شود.


طریقه دفن زباله‌ها روند خوبی ندارد

شکری گفت: طبق ماده 4 قانون مدیریت پسماندها، شهرهای دارای جمعیت زیر 1 میلیون نفر تا پایان سال 90 باید تفکیک زباله‌ها در آنها انجام می‌شده است که این اقدام تاکنون در شهرهای استان سمنان بصورت کامل انجام نشده است.

وی در خصوص علت این امر به ایسنا گفت:چون‌که آموزش و فرهنگسازی در میان شهروندان به خوبی انجام نشده است تفکیک زباله‌ها به‌درستی انجام نمی‌شود.

مسئول آزمایشگاه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به امکان کاهش میزان زباله در سمنان و دیگر شهرهای این استان افزود: در صورت تفکیک بهینه‌ی زباله سرانه تولید زباله برای هر نفر 200 گرم می‌شود.

تمرکز شهرداری به‌جای تفکیک از مبدأ بر روی تفکیک از مقصد است

شکری گفت: یکی از معضلاتی که هم‌اکنون وجود دارد به‌جای دفن بهداشتی پسماندها، تولید پسماند است.

وی با بیان این‌که فرهنگ بهینه مصرف بین مردم جا نیفتاده است، افزود: نقش رسانه در فرهنگسازی مصرف بهینه و اینکه مردم به جای استفاده از پاکت‌های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند ضروری است.


مشکلی به نام پسماند پزشکی در سمنان وجود ندارد

«سعید شکری» با اشاره به این‌که اکثر بیمارستان‌های سمنان مجهز به دستگاه اتوکلاو جهت بی‌خطرسازی پسماندهای پزشکی و تبدیل آن به پسماندهای عادی است، گفت: در استان سمنان مشکلی به نام پسماند پزشکی وجود ندارد در صورتی که پسماند پزشکی در کشور یک معضل است.

وی افزود: در گرمسار دفن پسماندهای پزشکی با مشکل روبرو بود که فعلاً در این شهرستان هم مشکل برطرف شده است.

شکری گفت: در برخی شهرها پسماندهای پزشکی در چند جا تولید و در یک جا بی‌خطرسازی می ‌ود که این مستلزم مدیریت قوی است. ضمن این‌که وسیله حمل و نقل پسماندها نیز حتماً باید مسقف باشد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت آرمانی دفن زباله‌های بیمارستانی افزود: وضعیت مطلوب آن است که در هر شهر چندین مرکز بی‌خطرسازی وجود داشته باشد که در مواقع نیاز جایگزین شود.


خطر نفوذ پسماندها به آب‌های زیرزمینی

شکری با اشاره به این‌که نفوذ پسماندها به آب‌های زیرزمینی زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های گوارشی،عفونی و میکروبی است، گفت: در این خصوص استانداردهای لازم رعایت شده و تاکنون موردی در استان وجود نداشته است.


معضل در دفن زباله‌های روستایی

وی افزود: در برخی روستاها به‌علت نبود امکانات، وضعیت دفن زباله‌ها چندان مطلوب نیست که طبق چشم‌انداز برنامه ششم زباله‌های روستایی باید از این وضعیت خارج شوند.

وی با بیان این‌که کلاً وضعیت تفکیک زباله در ایران چندان مطلوب نیست و به‌جای این‌که تفکیک زباله از مبدأ انجام شود، بیشتر در مقصد انجام می‌شود، گفت: تاکنون این امر به دغدغه مردم تبدیل نشده است که نیاز به کار فرهنگی بیشتری است. متأسفانه مردم دقتی ندارند که چقدر از سرمایه‌شان را موقع خرید از دست می‌دهند.


در دین اسلام اسراف نکوهش شده است

شکری با بیان این‌که در دین اسلام آیاتی در خصوص اسراف و صرفه‌جویی وجود دارد، گفت: این نشاندهنده آن است که دین و فرهنگ و شرع اسلام بایدها و نبایدها را برای ما مشخص کرده اما در این مورد کوتاهی می‌شود.

مسئول آزمایشگاه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: این امر باید با یک مشارکت همگانی به یک فرهنگ تبدیل شود تا بیش از پیش شاهد حفظ محیط زیست باشیم.


تفکیک زباله به‌صورت خیلی ابتدایی انجام می‌شود

شکری گفت: از لحاظ تفکیک زباله در سطح استان کار چندانی انجام نشده است و سالانه چندین میلیون تن زباله تولید می‌شود که در این خصوص شهرداری که اعتبارات بیشتری دارد باید برنامه‌ریزی بیشتری کند.

وی با بیان این‌که شهرستان سمنان وضعیت بهتری در خصوص زباله‌ها در استان دارد، گفت: در استان سمنان 85 تا 90 درصد پسماندهای پزشکی دفع بهداشتی می‌شود و از این لحاظ نسبت به کل کشور وضعیت بهتری دارد اما برای توفیق بیشتر لازم است دستگاه‌های دفن زباله‌های پزشکی زیاد شوند که در صورت خرابی یا قطع برق جایگزین شود.

مهندس «مسعود بیدختی» کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای سمنان گفت: براساس قانون، مراکز تولیدکننده‌ی زباله‌های پزشکی موظفند خود به جمع‌آوری و دفن زباله‌های پزشکی اقدام کنند.

وی افزود: از چند سال پیش سوزاندن زباله در مراکز تولید به خاطر مشکلات زیست محیطی ممنوع شده و در روش جدید از سوزندان استفاده نمی‌شود بلکه با بخار و حرارت خشک ابتدا زباله استریل شده و حکم زباله خانگی پیدا کرده و سپس دفن می‌شود.

بیدختی گفت: هم‌اکنون همه‌ی شهرستان‌های استان مجهز به دستگاه اتوکلاو هستند و مشکلی در این زمنیه در سطح استان وجود ندارد مگر آنکه دستگاه‌ها از کار بیفتد که در این صورت زباله‌ها به بیمارستان‌های دیگر یا به شهرداری جهت ضدعفونی کردن منتقل می‌شود.

وی در خصوص تفکیک و بازیافت زباله‌های عفونی نیز گفت: بازیافت زباله‌های عفونی به خاطر شرایط میکروبی ممنوع است. ضمن این‌که زباله‌هایی مانند سرسوزن، سرنگ، بقایای اندام جراحی و... در پلاستیک زرد رنگ و زباله‌های غیر عفونی در پلاستیک سیاه رنگ جمع‌آوری می‌شود و اگر خود بیمارستان تفکیک را رعایت نکند حجم زباله‌ها و هزینه‌اش افزایش می‌یابد.

در استان سمنان مشکلی به نام نفوذ پسماندها به آب‌های زیرزمینی وجود ندارد

بیدختی گفت: چون‌که در استان سمنان سطح آب‌های زیرزمینی بالا نیست مشکلی به نام نفوذ پسماندها در سفره‌های آب وجود ندارد.

وی در پاسخ به پرسش محل دفن زباله‌ها و فاصله آن با مرکز انسانی افزود: در سمنان فاصله محل دفن با شهر 30 کیلومتر و در شهرستان‌های دیگر 7 تا 8 کیلومتر است.

بیدختی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص کمبود دستگاه‌های دفت زباله‌های بیمارستانی به ایسنا گفت: به همین منظور در 3 بیمارستان بزرگ استان شامل بیمارستان‌های ولایت دامغان و کوثر و شفای سمنان، سه دستگاه هیدروکلاو اضافه برای جایگزین کردن در صورت از کارافتادگی دستگاه‌های موجود، تهیه شده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین قرار است به بیمارستان مهدیشهر نیز دستگاه امحاء زباله داده شده و مشکل بیمارستان گرمسار نیز بزودی برطرف می‌شود.

بیدختی با بیان این‌که در سطح شهرهای بزرگ استان از لحاظ امحاء زباله مشکلی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: از آنجا که دستگاه‌های موجود در طول روز 8 تا سیکل بیشتر نمی‌توانند کار کنند دنبال دستگاه‌های با ظرفیت بیشتر هستیم که در دو ساعت 50 کیلو زباله بیمارستانی را امحاء کنند.

به هر روی انباشت زباله در اماکن مسکونی و اطراف شهرها و روستاهای ما افزون بر ایجاد سیمای نازیبا، به تهدیدی جدی برای سلامت مردم تبدیل می‌شود و از این‌رو جدای از وظیفه مسئولان ذی‌ربط، همه مردم و شهروندان باید بیش از همه با حساسیت به این مهم توجه کرده تا ضمن بهره‌مندی از فرصت برساخته با «طلای کثیف» از محیط زیست سالم‌تری نیز برخوردار باشیم.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖