تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۰:۰۰ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

تحلیل روند قیمت مواد اولیه در بازارهای آسیایی + جدول مقايسه اي

سید جواد موسوی: همانطور که در جدول این مطلب می شود قیمت مواد اولیه پلیمری در بازارهای آسیایی در اکثر کالاها با افزایش مواجه شده است. این یادداشت به بررسی گروه های مختلف مواد اولیه در بازارهای آسیایی می پردازد.
تحلیل روند قیمت مواد اولیه در بازارهای آسیایی + جدول مقايسه اي

در این یادداشت بر اساس تغییرات قیمتی مواد اولیه پلیمری و نوع گریدها، تحلیل و میزان تغییرات در دو هفته گذشته، قیمت میانگین دو هفته گذشته، قیمت پایه بورس ایران و مبنای قیمت فعلی محاسبه و حضور خوانندگان محترم سایت انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران تقدیم می شود.

 

پلی اتیلن سنگین

سنگین تزریقی: این گرید به روند صعودی خود ادامه داده و در هفته جاری نسبت به هفته قبل با افزایش 50 دلاری مواجه شده و به قیمت 1420 دلار رسید، یعنی چیزی حدود 4 درصد افزایش نرخ را تجربه کرد. این در حالی است که میانگین نرخ معامله در دو هفته اخیر 1395 دلار است و مبنای نرخ گذاری فعلی 1275 دلار است، البته برای پیش بینی نرخ آتی هم باید تغییرات نرخ دلار را در نظر گرفت و هم از قیمت فعلی هزینه ههای حمل و ... را کم کرد.

 

سنگین بادی: این محصول نیز از 1380 دلار در هفته منتهی به 15 آوریل به قیمت 1415 دلار در هفته جاری رسید و 35 دلار افزایش معادل 3 درصد افزایش را تجربه کرد، میانگین قیمت معامله در دو هفته پیش 1395 دلار است، مبنای قیمت گذاری فعلی 1345 دلار است.

 

سنگین فیلم: این کالا در بین این گروه کمترین افزایش را تجربه کرده و با 10 دلار افزایش به قیمت 1395 دلار رسید، قیمت میانگین نیز 1390 دلار است، مبنای محاسبه نرخ فعلی 1330 دلار و با دلار 3338 تومانی است.

 

سبک خطی: اتفاقی که برای سبک فیلم در هفته های گذشته افتاد و یکی از بزرگترین مجتمع های تولیدی آن در چین به مدت 50 روز تعطیل شده بود این بار برای سبک خطی تکرار شده است و با این تفاوت که زمان اورهال این مجتمع 60 روز است و با این اتفاق قیمت این کالا با 65 دلار افزایش مواجه شده و به قیمت 1430 دلار رسید و 5 درصد افزایش نرخ را تجربه کرد. و پیش بینی می شود که روند رو به رشد قیمت این محصول در هفته های آتی و با شدت بیشتری ادامه پیدا کند، میانگین نرخ در دو هفته گذشته 1398 دلار است و همچنین مبنای محاسبه قیمت فعلی نیز 1330 دلار است.

 

سبک فیلم: این محصول نیز با توجه به تعطیلی یکی از بزرگترین تولیدکننده ها در چین باز هم به افزایش خود ادامه داده و از 1455 دلار به 1480 دلار رسید و 25 دلار افزایش و معادل 2 درصد رشد را تجربه کرد. پیش بینی می شود که در هفته آتی نیز روند رو به رشد این محصول حفظ شده و بعد از تولید مجدد توسط مجتمع چینی انتظار می رود که قیمت تا حدودی در این محصول متعادل شود.

 

پلی پروپیلن نساجی: این محصول نیز افزایش زیادی را تجربه کرد و از قیمت 1305 دلار به قیمت 1365 دلار رسید و 5 درصد افزایش نرخ را تجربه کرد، میانگین قیمت در دو هفته اخیر برابر با 1335 دلار است و مبنای نرخ گذاری فعلی 1204 دلار است.

 

پلی استایرن معمولی: این محصول نیز با توجه به گران شدن مواد اولیه آن با افزایش قیمت مواجه شده و 6 درصد افزایش را تجربه کرد، به طوری که قیمت این محصول از 1400 دلار در هفته گذشته به 1480 دلار در هفته جاری رسید، با توجه به قیمت استایرن منومر پیش بینی می شود که این محصول در هفته آتی نیز افزایشی نزدیک به 70 دلاری را تجربه کند، همچنین مبنای محاسبه قیمت فعلی نیز 1393 دلار است.

 

پلی استایرن مقاوم: قیمت این محصول نیز با افزایش 5 درصدی مواجه شده و از قیمت 1450 دلار در هفته گذشته به قیمت 1520 دلار در هفته جاری افزایش یافت(70 دلار افزایش). پیش بینی می شود که قیمت این محصول نیز در هفته های آتی با افزایش مواجه شود، مبنای قیمت فعلی نیز 1438 دلار است.

 

پلی استایرن انبساطی: قیمت این محصول نیز با 60 دلار افزایش مواجه شده و به قیمت 1550 دلار رسید، این در حالی است که مبنای محاسبه قیمت فعلی 1417 دلار است.

 

PET گرید بطری: این محصول نیز با توجه به اینکه در فصل اوج مصرفش قرار داریم انتظار تقویت تقاضایش و در نتیجه افزایش نرخ آن می رفت و در چند هفته گذشته شاهد افزایش آرام آن بودیم ولی در هفته جاری به نسبت به هفته گذشته شاهد یک نوسان شدید 100 دلاری در این محصول می باشیم که معادل 10 درصد افزایش است، دلیل اصلی این امر افزایش قیمت MEG و یا همان مواد اولیه تولید این محصول است که در کنار فصل اوج مصرف ان این نوسان را رقم زده است. انتظار می رود که این محصول روند رویه رشد خود را در هفته های آتی نیز حفظ کند و مبنای محاسبه قیمت فعلی نیز 1060 دلار است.

 

PVC: قیمت این محصول نیز از 958 دلار در هفته گذشته به 965 دلار در هفته جاری رسید و افزایشی هفت دلاری و معادل 1 درصد را تجربه کرد، در حال حاضر عرضه این محصول در بازارهای آسیایی بعد از اشباع بازار هندوستان نسبت به تقاضا پیشی گرفته است و بازاری متعادل را شاهد هستیم ولی همانطور که در هفته های گذشته ذکر کردیم با گرانی قیمت اتیلن در بازارهای جنوب شرق آسیا شرکت فورموسای تایوان قصد دارد کالای تحویل ماه مه میلادی خود را با 20 دلار گرانتر به نسبت با آوریل به فروش برساند.

 

نکات قابل توجه در قیمت های جدول:

1. قیمت PET به صورت فوب است.

2. قیمت استایرن ها هم به همان میزانی که در جدول ذکر شده است باید مبنای محاسبه نرخ جدید قرار گیرد.

3. مابقی کالا ها به صورت CFR (تحویل در بندر مقصد) است.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

بروز مشکل