ارسال پاسخ

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۹:۵۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 2220 Telegram

شنبه ها با پيشكسوتان صنعت پلاستيك 1

مشکل صنعت پلاستیک رکود است، نه تحریم

مرتضی عرفانی در آغاز ورود به دهه هفتاد زندگی خود است، متولد سال 1325مشهد؛ پرورش یافته تبریز و با بیش از 51 سال سابقه کاری. شاید نیازی چندان به معرفی وی نباشد چرا که سابقه بیش از نیم قرن فعالیت او در حوزه صنعت پلاستیک معرف او است.
مشکل صنعت پلاستیک رکود است، نه تحریم

inpia.ir: اگر تحریم ها لغو شوند زیاد فرقی برای صنعت پلاستیک نخواهد کرد، برای این صنعت رونق بازار مهم است. مشکل اصلی صنعت پلاستیک رکود بازار است.


مطابق برنامه سال 94 روابط عمومي، شنبه هاي هر هفته با يكي از پيشكسوتان بزرگوار صنعت پلاستيك به گفتگو نشسته و مصاحبه انجام شده از نظر شما مخاطبان گرامي سايت مي گذرد. مصاحبه اي كه پيش روي شماست مربوط به روز گذشته است و به دليل اينكه تنظيم مصاحبه به طول انجاميد، امروز، يعني يكشنبه آن را تقديم شما مي كنيم. از هفته آينده، روال مصاحبه ها منظم تر خواهد شد.


عرفاني در گفتگو با روابط عمومي انجمن ملي صنايع پلاستيك ايران، از 51 سال پيش گفت و دوره اي كه كار خود را در پلاسكو كار شروع كرده بود. به دوره بعد از انقلاب و تحولات صورت گرفته در صنعت پلاستيك اشاره كرد و در آخر هم از كاري كه هم اكنون انجام مي دهد پرسيديم. اين مصاحبه پيش روي شماست.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، مرتضی عرفانی در آغاز ورود به دهه هفتاد زندگی خود است، متولد سال 1325مشهد؛ پرورش یافته تبریز و با بیش از 51 سال سابقه کاری. شاید نیازی چندان به معرفی وی نباشد چرا که سابقه بیش از نیم قرن فعالیت او در حوزه صنعت پلاستیک معرف او است.آغاز به کار در بزرگترین واحد تولیدی خاورمیانه

عرفانی در خصوص آغاز به کار فعالیت خود به اینپیا گفت: در ابتدا و در دهه چهل، وارد شرکت پلاسکو کار شدم که در آن دوره بزرگترین شرکت کارخانجات خاورمیانه بود. این واحد تولیدی در همه رده های پلاستیک فعالیت داشت همچون؛ تزریقی، بادی، پروفیل که شامل نخ، نوار، پروفیل و غیره بود. همچنین کالاهای دیگری مانند؛ ملامین. در آن دوره سیم، کابل و وسایل الکتریکی بخش دیگری از فعالیت های این کارخانه بود.


عرفانی با گسترده توصیف کردن بود فعالیت های پلاسکو کار اظهار داشت: بنده تا سال 1354 در طرح توسعه کارخانه آن جا بودم. دو کارخانه در رشت که یکی پلاسکو کار و دیگری طرحی به نام پلاستیک و لوله سازی شمال بود. این کارخانه سال 1356 به بهره برداری رسید. در سال 1357 که انقلاب صورت گرفت، بخشی از سهام آن مصادره شده و دست بنیاد افتاد.


وی در خصوص سرنوشت این واحد مصادره شده ادامه داد: در سال 59 شرکت دست سازمان صنایع ملی افتاد تا سال 61 بنده من آن جا حضور داشتم.
ورود مستقل به عرصه صنعت

عرفانی در سال 1361، یک کارخانه تولیدی راه اندازی می کند چنان چه خود او می گوید وی آن را پیشتر و در سال 1359 خریداری کرده بود. او حالا کارخانه تولیدی خود را که «جعبیران» نام دارد و مخفف جعبه ایرن است به دامادش سپرده است. جعبیران جعبه های پلاستیکی تولید می کند.


این پیشکسوت حوزه صنعت در خصوص فعالیت های این کارخانه گفت: جعبه هایی که صنعتی هستند و برای کارخانجات لبنیات کاربرد دارند در این واحد تولید می شوند. همچنین جعبه های میوه ویژه سردخانه نیز از دیگر تولیدهای ما است.


وی در خصوص روند توسعه شرکت از هنگام افتتاح تا کنون، گفت: ماشین آلات کارخانه در طی این سال ها مدرن شده اند. صنعت همیشه نیاز به نوآوری دارد، در غیر این صورت واحد مستهلک شده و کنار می رود. توسعه لازمه دائمی صنعت پلاستیک است. ما در چند سال اخیر برنامه جدیدی داشتیم و ماشین آلات روز را برای تولید جعبه های پلاستیک وارد کردیم.


عرفانی می گوید: در گذشته جنس جعبه از چوب بود که این موجب از بین رفتن درختان می شد. از سوی دیگر دولت هم به خاطر حفظ منابع جنگلی هیشه تشویق به کنار گذاشتن چوب کرده است. این جعبه ها به لحاظ بهداشتی هم بهتر است ما نیز همان طور که اشاره کردم جعبه های لبنی و پروتینی که استفاده های گسترده دارد و به ویژه این که باید در سردخانه ها بتواند تحمل زیادی داشته باشد، در زمینه تولید آنها فعالیت کرده ایم. به علاوه این موارد جعبه هایی که یک بار مصرف بوده و میوه را با آن از مزرعه تا مقصد برسانند، تولید کرده ایم.

 


فعالیت تشکلی و موفقیت در کمیته حل اختلاف

صنعتگران به او اعتماد داشتند؛ هم به دلیل وجه شخصیتی و هم بنا به اشراف اطلاعاتی که در این بخش از صنعت دارد. 14 سال در اتحادیه و همزمان 14 سال نیز در تعاونی صنایع پلاستیک که خود او جزو موسسان آن بوده، سابقه فعالیت انجمنی دارد.  «امروز که 51 سال از فعالیت های بنده می گذرد کمتر فعایت می کنم، دامادم کارخانه را اداره می کند. در زمینه وارد کردن ماشین آلات صنایع پلاستیک هم فعالیت هایی داشته و کارخانه ای در شرق تهران داریم در آن جا واردات انجام می دهیم. ما یک برند مشهور چینی را وارد می کنیم و حالا حدود یک سالی است که بنده شخصا از همه این کارها کنار کشیده ام.»


وی در خصوص حضور در کمیته حل اختلاف نیز می گوید: بنده عضو هیئت مدیره بودم و به دلیل قوانین که دو یا سه دوره بیشتر اجازه حضور نمی داد، باید عرصه را به جوان ترها می دادیم بنابراین از اتحادیه کنار کشیدیم. ولی به دلیل شناختی که از بنده داشتند از من دعوت کردند که در این موارد شرکت کنم و من هم پذیرفتم. من نیز در این زمینه کوتاهی نکرده ام. اکنون در اتحادیه تنها در کمیته حل اختلاف و قسمت دیگر آن یعنی در بخش مالیاتی حضور دارم.


عرفانی درباره وظایف این کمیته عنوان کرد: این کمیته برای حفظ و صیانت از حقوق افراد است، یعنی اگر شخصی طرحی دارد و تولید او در بازار رونق می یابد، حقوق آنها حفظ و رقبا از مشابه سازی و کپی سازی آن خودداری کنند. هدف حفظ حقوق کسانی است که طرح جدیدی دارند به طوری که مانع و رادع پیشرفت دیگران هم  نشود. چنان چه یک نفر، جنسی، طرحی یا نامی را با یک طراحی خاصی به ثبت می رساند فرد دیگر با کپی کردن موجب هدر رفت سرمایه او نشود.


وی ادامه داد: البته این حفظ حقوق باید طوری باشد که مانع دیگران برای تولید نشود. فرد دیگر می تواند با اعمال تغییراتی تا اندازه ای که ما تصویب کرده ایم، فعالیت کند. این تغییر باید به صورتی باشد که برای خریدار تفکیک دو کالای تولیدی مشهود باشد. یعنی به گونه ای که هم کپی نباشد و هم انحصاری نباشد. اگر جنسی نیاز جامعه است و بیشتر از اندازه آن تولید کننده، خریدار دارد باید دیگران منوط به کپی نکردن بتوانند آن کالا را تولید کنند.


این فعال با سابقه درباره میزان تحقق اهداف این کمیته در خصوص حفظ حقوق مادی و معنوی تولید کنندگان، آن را بسیار زیاد دانست و گفت: کمیته در این زمینه خیلی موفق بوده است. به هر حال همواره افرادی بوده اند که سوء استفاده می کنند. افراد در آن جا که به اختلافی برخورد کنند در این کمیته طرح شکایت کرده و کمیته نیز با بررسی نمونه ها موضوع را رسیدگی خواهد کرد.


عرفانی ادامه داد: اگر موردی باشد که سوء استفاده در آن مشخص باشد، کمیته  طرف را محکوم می کند. بیشتر تلاش به حل مشکلات به روش دوستانه و کدخدامنشی است و اگر به این روش موضوع حل نشود کمیته تاییدیه ای به شاکی مبنی بر کپی بودن ارائه می دهد. در نهایت فرد می تواند به طور حقوقی مسئله را پیگیری کند. البته کار به این جا نمی رسد، وقتی اتحادیه طرف را مجاب می کند که کار او کپی است تمکین خواهد کرد. طی این چند سال حدود 90 درصد از مشکلات به این روش حل شده است. حالا تولیدکنندگان این موضوع را می دانند و افرادی که معروف هستند دنبال نوآوری می روند تا لطمه ای به آنها وارد نشود. گاهی هم این مسئله از سوء نظر نیست و طرف اطلاع ندارد. به هر صورت مشکل باید به نحوی حل شود و کمیته در این حوزه تا اندازه زیادی موفق بوده است.

 مشکل صنعت پلاستیک رکود است، نه تحریم

اگر تحریم ها لغو شود، چه اتفاقی برای صنعت و بازار پلاستیک می افتد؟ عرفانی پاسخ داد: زیاد فرقی برای صنعت پلاستیک نمی کند، برای این صنعت رونق بازار مهم است. برای صنعت پلاستیک بیشتر بحث ماشین آلات مطرح بوده که در این سال ها هم آن را وارد می کردند. در بخش مواد اولیه، این مواد هم بیشتر تولید داخل کشور هستند. تنها در بخشی از مواد مهندسی یا موادی که در داخل کمبود داشتیم به صورتی که تقاضا بیشتر ازعرضه داخلی بود، اقدام به واردات می کردیم؛ که در این موارد مشکل چندانی هم وجود نداشته است.


وی افزود: حتی موادی که باید از کشورهای اروپایی وارد می شدند آنها نیز به صورت غیر مستقیم وارد کشور می شد.


عرفانی بار دیگر با تاکید این موضوع که تحریم ها مشکلی برای صنایع پلاستیک نداشته است، توضیح داد: فرض کنید حتی اگر واردات ماشین آلات اروپایی هم آزاد بود، کمتر آن را وارد می کردند، چون قیمت ها خیلی بالا است و مقرون به صرف نیست. ماشین آلات اغلب چینی بوده و برندهای خوب چینی هم جوابگو هستند.


عرفانی مشکل اصلی صنعت پلاستیک را رکود بازار دانست و گفت: رکود هم ربطی به تحریم ها ندارد، صنایع، بازار و تجارت این صنعت، مشکل دارند. البته با رفع تحریم ها مشکلات بانکی برطرف می شوند و افراد به طور رسمی می توانند از طریق بانک و گشودن ال سی، اجناس خود را بیاورند. در این سال ها افراد بسیاری از جمله خود بنده از مسائل بانکی لطمه خوردند و گاهی مشکلات قضایی هم به وجود آمده است.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖