ارسال پاسخ

پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۷:۲۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1490 Telegram

صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 14

التهاب در بازار مواد اولیه پلیمری و تشدید رقابت شرکت‌های خارجی در ایران

با وارد شدن ایران و غرب به مرحله نگارش توافق‌نامه جامع، که منجر به رفع کامل تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران خواهد شد، رقابت شرکت‌های خارجی در ایران افزایش می یابد. تحولات بازار مواد اولیه پلیمری هم از رویدادهایی بود که توجه فعالان صنعت پلاستیک را در هفته گذشته به خود معطوف کرد.
التهاب در بازار مواد اولیه پلیمری و تشدید رقابت شرکت‌های خارجی در ایران

inpia.ir: با وارد شدن ایران و غرب به مرحله نگارش توافق‌نامه جامع، که منجر به رفع کامل تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران خواهد شد، رقابت شرکت‌های خارجی در ایران افزایش می یابد.


سودهای بانکی خوشحال و از طرف دیگر از وضعیت عرضه و قیمت مواد اولیه نگران شدند. علاوه بر این مورد، ورود هیئت تجاری کشورهای مختلف به ایران با هدف گشودن و توسعه ارتباطات تجاری، تحلیل های مختلفی را از سوی صاحب نظران در پی داشت. آمریکا نیز در این شرایط از دیگر کشورها خواسته تا حصول نتایج نهایی در خصوص مذاکرات هسته ای، برای روابط اقتصادی با ایران صبر کنند. تحولات بازار مواد اولیه پلیمری هم از رویدادهایی بود که توجه فعالان صنعت پلاستیک را در هفته گذشته به خود معطوف کرد. چهار‌دهمین بسته خبری هفته که توسط روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک تهیه شده است نگاهی دارد به اخبار هفته سپری شده.

شنبه 5 اردیبهشت/ مشکل صنعت پلاستیک رکود است
* سید جواد موسوی در تحلیلی در خصوص روند قیمت مواد اولیه در بازارهای آسیایی، با مقایسه قیمت ها اظهار داشت؛ اکثر کالاها در بازارهی آسیایی با افزایش مواجه شده است.

 * خوانساري رييس اتاق تهران شد؛ در این روز اعضاي منتخب اتاق بازرگاني تهران، رييس،‌ نواب رييس،‌ خزانه دار و منشي اتاق تهران را انتخاب كردند. مهدى جهانگيرى و ميرمحمدصادقى نواب رییس، حامد واحدی خزانه دار و فاطمه مقیمی هم منشی شد.

 * ‬‎ افزایش ۱۰۰ درصدی قاچاق کفش ضربه سنگینی به تولید داخل است. در حال حاضر اکثر واحدهای تولید کفش با ۴۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت هستند. این راعلی لشگری رییس جامعه مدیران و متخصصان صنعت کفش گفت.

  در این روز مهندس امیر هوشنگ جوادی، بنیانگذار ساختار نوین طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی درگذشت.

 * اگر تحریم ها لغو شوند زیاد فرقی برای صنعت پلاستیک نخواهد کرد، برای این صنعت رونق بازار مهم است. مشکل اصلی صنعت پلاستیک رکود بازار است. این را مرتضی عرفانی از پیشکسوتان صنعت پلاستیک به اینپیا گفت.

یک شنبه 6 اردیبهشت/ بسته بیمه‌ای برای حمایت از صنایع کوچک
 * ایسنا در گفت و گو با روشن ضمیر معاون اتحادیه پلاستیک‌سازان مشهد، نوشت؛ متاسفانه تولید داخلی دچار رکود بوده و با این که کیفیت محصولات پلاستیکی نسبت به سال‌های اخیر 70 تا 80 درصد بهبود داشته است، اما شاهد رونق خاصی در بازار نیستیم.

 * روزنامه دنیای اقتصاد در یک گزارش با عنوان حفظ جانب احتیاط در بازار محصولات پتروشیمی، عنوان کرد که بازار تحرک مورد انتظار را به نسبت رشد قیمت‌ها نداشته و این نشان‌دهنده حفظ جانب احتیاط در بازار است.

 * باید نرخ سود سپرده به 18 درصد و نرخ بهره برای وام گیرندگان نیز به 20 درصد برسد؛ این را وزیر اقتصاد درآستانه کاهش نرخ سودهای بانکی عنوان کرد. البته این این اعداد با آن جه که بانک ها می خواهند فاصله دارد.

 * پدرام سلطانی رییس ائتلاف برای فردا در خصوص عدم حضور محسن خلیلی عراقی و یحیی آل اسحاق در هیئت رئیسه این دوره اتاق به اینپیا گفت:  خلیلی تمایل نداشت و آل اسحاق خود تصمیم گرفت که حضورنداشته باشد.

* سيدمحمدعلي سيدابريشمي معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تهیه بسته بیمه‌ای صنایع کوچک خبرداد و گفته که حمايت‌های بيمه‌ای از جمله راهکارهای حمایت از صنایع است تا از خسارت‌هايی كه به دارايی‌ها يا پرسنل وارد می‌شود، جلوگیری شود. این را مهر نقل کرد.

* به باور ابراهیم بهادرانی دبیرکل اتاق تهران رقابت شرکت‌های خارجی در ایران تشدید خواهد شد. به گزارش مهر همکاری‌ ها با ترکیه نیز توسعه خواهد یافت. بهادارنی همچنین اظها کرده اقبال هیات‌های تجاری اروپایی و غربی به ایران زیاد شده و دلیل آن هم وارد شدن ایران و غرب به مرحله نگارش توافق‌نامه جامع است که منجر به رفع کامل تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران خواهد شد.

* به گزارش ایسنا تکمیل فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در سال جاری در راستای افزایش تولید گاز به میزان 100 میلیون متر مکعب تا پایان سال 1394 در دستور کار قرار گرفته است و آن طور که وزیر نفت وعده داده بهره برداری رسمی از این فازها در تابستان سال جاری صورت می گیرد.

دوشنبه 7 اردیبهشت/ انتقاد زنگنه از نحوه واگذاری پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها
* در این روز بهای نفت در بالاترین سطح 4.5 ماه اخیر قرار گرفت. ایسنا به نقل از رویترز نوشت: به دلیل نگرانی‌ها درباره مناقشه یمن و اختلال در عرضه نفت خاورمیانه و همچنین علایم شروع کاهش در تولید نفت شیل آمریکا در محدوده بالای 65 دلار در هر بشکه باقی ماند.

* زنگنه از نحوه واگذاری پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها ابزار نارضایتی کرد. به گزارش ایسنا وی با حضور در جلسه کمیسیون ویژه تولید ملی از نبود اختیارات کافی برای مدیریت شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی واگذار شده و نحوه واگذاری این شرکت‌ها ابراز نارضایتی کرد.

* مسعود حسنی مدیرعامل شرکت مجتمع گازی پارس جنوبی وعده داد که پارس جنوبی در تولید گاز از بریتیش پترولیوم جلو می زند. این را ایسنا نقل کرد.

سه شنبه 8 اردیبهشت/ دولت وام با سود کمتر از ۵ درصدی به صادرکنندگان بدهد
* توليدكنندگان محصولات پليمري، تصميمات خود را به نفت وابسته نكنند. این پیام را كياني رييس امور هماهنگي و نظارت بر تنظيم بازار دفتر توسعه صنايع تكميلي به فعالان این عرصه داد.

* اقتصاد ایران جای این را دارد که میزان صادرات کالای غیرنفتی را بیشتر کند. این را اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری در حاشیه ششمین همایش ملی کار گفت. وی همچنین اظهار داشته که دولت تمام تلاش خود را دارد تا بتواند موانع صادرات غیرنفتی را برطرف کند.

* پروژه مطالعه و توسعه خوشه صنعتی پلاستیک در دستور کار شرکت شرکت های صنعتی تهران قرار گرفته؛ این در حالی است که سلیمانی رییس این شرکت در جلسه ای با حضور فعالان صنعت پلاستیک اظهار کرده که خوشه های صنعتی در تهران چندان موفق نبوده اند.

* محمدرحیم مقیمی اصل به خبرنگار اصناف ایران گفته بالا بودن نرخ مواد اولیه کارخانه‌ها صنعت پلاستیک و نایلون را با تعطیلی مواجه کرده است.

* به گزارش مهر دولت در تصمیم جدید خود برای نقش‌آفرینی بیشتر دلارهای غیرنفتی در سبد ارزی کشور، وام با سود کمتر از ۵ درصدی از صندوق توسعه ملی را به صادرکنندگان کشور اعطا می‌کند.

* ایسنا به نقل از رویترز نوشته که انتظار می‌رود صنعت نفت و گاز در سه ماهه اول امسال زمانی‌که قیمت نفت برنت به طور متوسط 55 دلار در هر بشکه یعنی نصف قیمت‌های یک سال قبل بود، دوره دیگری از کاهش درآمد‌ها را تجربه کند.

* در این روز بهای نفت در معاملات بازارهای جهانی در آستانه انتشار آمار هفتگی ذخایر نفتی آمریکا که انتظار می‌رود مجددا افزایش پیدا کند و همچنین تعهد عربستان برای عرضه نفت بیشتر به چین در صورت لزوم، بیش از یک درصد کاهش یافت. این را ایسنا به نقل از رویتر نوشت.

* به ادعای وزیر نفت عربستان، قیمت منصفانه و باثبات نفت به نفع همه است. به باور او که ایسنا به نقل از رویترز عنوان کرده  قیمت عادلانه و باثبات نفت به نفع تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان است و اجازه می‌دهد عرضه و تقاضای جهانی با یک روند تدریجی رشد کند.

چهارشنبه 9 اردیبهشت/ توليدكننده ها دست به دامن واسطه های مواد اولیه شدند
* انجمن ژئوسنتتیک برای میزبانی کنفرانس منطقه ای آسیایی ژئوسنتتیک در سال 2020 میلادی اعلام آمادگی کرد. این را دکتر فخاريان در گردهمایی نوروزی انجمن ژئوسنتتیک عنوان کرد. کنفرانس های منطقه ای هر 4 سال یک بار تشکیل می شود.


* با توجه به اینکه معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران شفافیت دارد، ورود این محصولات به بورس کالا کاملا منطقی و درست بوده است و باید همین روند ادامه یابد. این را روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از سید‌محمد بیاتیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نوشته است. بیاتیان توصیه  که افراد بازار پتروشیمی را آشفته نکنند.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان صنایع پلاستیک توان تحمل رشد بیشتر قیمت‌ها را ندارد، نوشته است: افزایش قیمت‌ها شاید از پایه و اساس درستی برخوردار نباشد چون واکنش جدی فعالان صنعت پلاستیک را دربر‌داشت.

* بالاخره وام بانکی ارزان شد؛ اعضای شورای پول و اعتبار به توافق رسیدند تا نرخ سود سپرده به 20 درصد و تسهیلات به 24 درصد کاهش یابد؛ مصوبه‌ای که به گفته رییس کل بانک مرکزی از 15 اردیبهشت ماه در بانک ها اجرایی خواهد شد.

* سید جواد موسوی از کارگزاری اطمینان سهم در تحلیلی برای اینپیا نوشته واسطه ها مواد اوليه را از اسفندماه سال 93 انبار كرده اند و حالا که‌ عرضه ها كاهش یافته است توليدكننده ها براي پاسخگويي به سفارشات ثبت شده خود بايد دست به دامن واسطه ها شوند.

* در این روز مجمع فوق العاده انجمن تولید کنندگان مستربچ و کامپاند ایران برگزار شد. اعضا در این مجمع تصمیم گرفتند تا از این پس مدت فعالیت هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان مستربچ و کامپاند از 2 سال به 3 سال و تعداد اعضای اصلی آن از 5 نفر به 7 نفر افزایش یابد.

* به گزارش مهر، مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت از احداث ۲ پروژه پتروشیمی ظرف ۲ ماه آینده در منطقه ویژه پارسیان خبر داد و گفته در توافق با وزیر نفت، مقرر شد تا گاز مورد نیاز تمامی پروژه‌های این منطقه ویژه به صورت نامحدود تامین شود.
 * ما مطمئن‌ترین عرضه‌کننده نفت روی زمینیم! این را وزیر نفت عربستان گفت. این مقام سعوی همچنین اظهار کرده که کیفیت و کمیت را تضمین می‌کنند.

پنج شنبه 10 اردیبهشت/ برای روابط تجاری با ایران صبر کنید
* آمریکا از هند و سایرین درخواست کرده تا برای افزایش روابط تجاری با ایران عجله نکنند. به گزارش ایسنا آمریکا می خواهد که این کشورها منتظر توافق هسته‌ای نهایی میان ایران و قدرت‌های جهان باشند.

* بیژن زنگنه در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح استحصال اتان و هیدروکربنهای سنگین پارسیان از ارزش 2 میلیارد دلاری محصولات پایین دستی طرح استحصال اتان خبر داد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖