ارسال پاسخ

پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۲۱:۵۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1213 Telegram

صنعت پلاستیک در هفته ای که گذشت 15

از اعلام زمان برگزاری مجمع انجمن ملی تا قیمت های نیمه دوم اردیبهشت مواد اولیه

زمان برگزاری مجمع عمومی انجمن ملی پلاستیک اعلام شد، قیمت مواد اولیه پلیمری برای نیمه دوم اردیبهشت در زمانی که پتروشیمی ها عرضه های خود را به امید قیمت بالاتر از بورس خارج کرده بودند منتشر شد، جلسه کمیسیون صادرات برگزار شد و ...
از اعلام زمان برگزاری مجمع انجمن ملی تا قیمت های نیمه دوم اردیبهشت مواد اولیه

هفته سوم اردیبهشت پر بود از اخبار مهم. هفته ای که در عین ناباوری، پتروشیمی ها، عرضه های خود را به انتظار قیمت های جدید و بالا، از بورس خارج کردند. هفته ای که زمان برگزاری مجمع انجمن ملی اعلام شد و کمیسیون صادرات انجمن ملی به بررسی صادرات محصولات پلاستیکی در سال 94 پرداخت.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک تهران، هفته گذشته روزهای پر خبری برای صنعت پلاستیک بود؛ از نوسان افزایشی قیمت مواد اولیه تا ممنوعیت خرید و استفاده ظروف یکبار مصرف و کیسه های پلاستیکی در شهرداری تهران. در این هفته تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی انجمن ملی 16 خرداد ماه اعلام شد. علاوه بر این موارد برگزاری جلسه تحليل شرايط صادرات محصولات پلاستيكي از سوی انجمن ملي پلاستيك بود که با استقبال خوبی از سوی تولیدکنندگان مواجه شد. اما در آن سوی آبها نیز اتفاقاتی برای صنعت پلاستیک رخ داد که می توان به مصوبه کاهش سرانه مصرف پلاستیک از سوی پارلمان اروپا اشاره کرد. 

پانزدهمین بسته خبری هفتگی انجمن ملی پلاستیک پیش روی شماست:

شنبه 12 اردیبهشت/ موانع صادرات به عراق

* فعالان اقتصادی از نرخ جدید سود بانکی، نگران هستند. مهر در گفت و گو با چند فعال اقتصادی این را نوشت و افزود: اگرچه به ظاهر کاهش نرخ سود بانکی مورد استقبال فعالان اقتصادی قرار گرفته، اما بیم‌ها و امیدهای کاهش دستوری، هنوز همراه تجار و تولیدکنندگان است؛ نرخی که اگرچه کاهش یافته اما تورم تولید را بالا می‌برد.

* به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضا نعمت زاده وزیرصنعت، معدن و تجارت گفته که سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی باید با نگاه صادراتی انجام شود. به باور وزیر در مطالعات امکان سنجی برای سرمایه گذاران صنعتی باید از همان ابتدا به امر صادرات توسعه توجه کرد.

* قیمت نفت دست ‌کم یک سال پایین می ‌ماند؛ این را ایسنا به نقل از رویترز نوشته است.

* سعید ترکمان در گفت و گویی با اینپیا از افزایش تعرفه واردات کالاهای پلاستیکی به عراق و مشکلات مرزی به عنوان موانع صادرات در مدت اخیر برای صادرات به این کشور یاد کرد.

یکشنبه 13 اردیبهشت/ تصویب طرح ویژه کاهش سرانه مصرف محصولات پلاستیکی در پارلمان اروپا

* در این روز اینپیا با انتشار گزارشی از شروع هفته ای پر رقابت براي محصولات پليمري در بورس كالا یاد کرد. بر اساس این گزارش در حالي بازار سومين هفته ارديبهشت ماه گشوده شد كه براي دستيابي به 2508 تن پلي اتيلن سنگين مارون كه در هفته هاي گذشته مشتري چنداني برايش وجود نداشت، 3344 تن تقاضا ثبت شد و با رقابت به فروش رسيد.

* مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بالا بودن قیمت محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری عرضه شده در بورس را رد کرد. به گزارش ایسنا، شعری مقدم گفته قیمت‌های عرضه شده در بورس براساس فرمولی مشخص تعيين مي شود و بالاتر از قیمت‌های منطقه نیست.

* 20 درصد رشد تولید مواد پلیمری در سال 93 داریم؛ این را وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است. به باور وی محصولات پتروشیمی نیز از صنایع‌ پیشران است و شرکت‌های پتروشیمی صنایع تکمیلی فراوانی را می‌توانند ایجاد کنند که همگی از صنایع پیشران‌ هستند.

* سيد جواد موسوي از كارگزاري اطمينان سهم در تحلیلی برای اینپیا پیش بینی کرد قیمت مواد اوليه پليمري برای نیمه دوم اردیبهشت ماه در مورد بسیاری از گریدها افزایشی خواهد بود به خصوص در مورد گریدهایی که عرضه آن ها كم انجام مي شود.

* دولت پول ما را نمی دهد. سید مسعود مهدوی مدیر عامل شرکت فراز پلیمر فردوس در گفت و گو با اینپیا با بیان این که خریدار اصلی لوله های پلی اتیلین، دولت و سازمان های تابعه آن است، اما به دلیل بحران های بزرگ اقتصادی دولت جنس را از ما خریده اما پول را نمی داد که این مشکلات زیادی ایجاد کرد.

* معضل ۷۰ درصد واحدهايي كه دچار مشكل هستند، کمبود نقدينگي است. این را سید ابریشمی معاون وزیر صنعت گفته و افزوده تصميم اخير شوراي پول و اعتبار در كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي، نقطه عطفي برای رفع نیازهای صنایع کوچک است. این را مهر نوشت.

* ساخته شدن یک رگ پلیمری؛ محققان دانشگاه علوم پزشکی وین موفق به ساخت یک رگ مصنوعی شده اند که پس از ورود به بدن به رگ بیولوژیکی تبدیل می شود. این رگ مصنوعی از یک پلیمر ارتجاعی زیست تخریب پذیر ساخته شده است که حالت کشسانی آن با دما تغییر می کند. این را ایسنا نوشت.

* متاسفانه در این روز برادر آقای رحيم مقيمي اصل، رییس اتحادیه تعاونی های پلاستیک استان تهران جان به جان آفرین تسلیم کردند.

* فریدونی رئیس کمیته نفت، گاز و پتروشیمی کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار کرده مشارکت دولت و بخش خصوصی صنایع پتروشیمی را رونق می‌بخشد.

* بر اساس بررسی رویترز که ایسنا آن را منتشر کرد  عرضه اوپک به بالاترین سطح دو سال اخیر رسیده است.
* پارلمان اروپا با صدور مصوبه‌ای جدید طرح ویژه کاهش سرانه مصرف محصولات پلاستیکی به ویژه نایلون را در قاره سبز تصویب کرد. با اجرای این طرح سرانه مصرف محصولات پلاستیکی تا سال ۲۰۲۵ میلادی به کمتر از نصف کاهش پیدا می کند. این را پلاست نیوز نقل کرده است.

دوشنبه 14 اردیبهشت/ مجمع عمومي عادي سالانه انجمن ملي؛ 16 خرداد

* در این روز دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی قیمت پایه مواد اولیه پلیمری و شیمیایی در نیمه دوم اردیبهشت را اعلام کرد. در این قیمت ها استایرن مقاوم با 16.3 درصد و پلی اتیلن ترفتالات بطری (PET) با 12.1 درصد، با بیشترین افزایش مواجه شده اند.

* ایسنا به نقل از محمدرضا مس‌فروش رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نوشت که وی با توجه به افزایش چشمگیر قیمت محصولات پتروشیمی در 15 روز اخیر، خواستار ثبات قیمت محصولات پتروشیمی شد.
* 16 خرداد 1394 مجمع عمومي عادي سالانه انجمن ملي برگزار خواهد شد. بر اساس این گزارش مجمع عمومي انجمن با دستور جلسه؛ گزارش عملكرد مالي و اجرايي هيأت مديره، گزارش بازرس، تصويب ترازنامه ساليانه انجمن، انتخاب اعضا هيأت مديره و بازرسان، تصويب مبلغ وروديه،  حق عضويت سالانه اعضا و انتخاب روزنامه كثيرالأنتشار برگزار خواهد شد.

* عیسی غریبی از پیشکسوتان صنعت پلاستیک، بعد از اعلام زمان برگزاری مجمع انجمن ملی پلاستیک، دیدگاه های خود پیرامون خصوصیات نامزدهای عضویت در هیئت مدیره بعدی انجمن ملی را اعلام کرد.

* صادرات کفش ایران در سال گذشته به کمترین مقدار خود در شش سال اخیر رسید و این موضوع بر اثر مجموع اتفاقات و تصمیماتی است که طی سال‌های اخیر گرفته شده است. این را علی لشگری رییس جامعه متخصصین صنعت کفش کشور به ایسنا گفته است. وی همچنین عنوان کرده بازار صادرات کفش‌های ایرانی به دست چین و ترکیه افتاده است.

* پایگاه اطلاع رسانی اینپیا در یاداشتی، تمكين به قانون و تعاوني هاي توزيع را از جمله راه هاي برون رفت از بحران مواد اوليه پليمري ذکر کرده است.

* امکان نقل و انتقال پول به روسیه از طریق سیستم بانکی فراهم شده است. ولی‌اله افخمی‌راد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت این را در همایش اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در تهران عنوان کرد.

* در فروردین ماه سال جاری ۶۴۱ میلیون دلار کالا به کشور چین صادر و ۴۴۹ میلیون دلار وارد شد. به گزارش مهر کشور چین همچنان شریک اول تجاری ایران باقی ماند.

* تخلف افشای اطلاعات فعالان در بورس وجود خارجی ندارد. این را رئیس سازمان بورس عنوان کرد. پلاست نیوز به نقل از وزارت نفت همچنین نوشته محمد فطانت فرد با تاکید بر نبود هیچ تخلفی در افشای اطلاعات، از تغییر رویه انتشار اطلاعات شرکت های بورسی از اول خرداد خبر داد.

سه شنبه 15 اردیبهشت/ تولید ١٨٠ میلیون تن محصول پتروشیمی تا پایان سال ١٤٠٤

* دکتر توفیقی در جلسه تحليل شرايط صادرات محصولات پلاستيكي از انجمن ملي پلاستيك ایران درخواست کرد تا براي پايين نگه داشتن تعرفه هاي صادراتي تلاش كند. وی در این برنامه به فعالان حوزه صنعت پلاستیک پیشنهاد داد تا به نرخ ارز توجه داشته باشند. به گفته توفیقی چشم انداز هم با توجه به مذاکرات هسته ای، این است که ارز تا پایان سال (94) نوسان قابل توجهی نخواهد داشت.

* در همایش فوق که با حمایت شرکت کمیاران برگزار شد محمد تقی غیاثی مدیر عامل این شرکت از مسئولان خواست موانع تجارت آزاد با کشورهای همجوار و دورتر را برداشته و تسهیلات صادرات مصنوعات پلاستیکی را فراهم كنند.

*  در این روز قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی که جهت‌ گیری کلی آن صعودی بوده و کاهش قیمت‌ محدودی را دارد، منتشر شد. تنها پلی وینیل کلراید PVC و برخی دیگر از کالاهای محدود در این قیمت ها کاهشی بودند.

* بخش خصوصی می تواند با توجه به زیر ساختهای مطلوب در صنایع تکمیلی پتروشیمی در این بخش سرمایه گذاری کند. این را حسین سلیمی عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران، بیان کرد و ایسنا آن را منتشر کرد.

* پیوندی قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از تولید بیش از ١٨٠ میلیون تن محصول پتروشیمی تا پایان سال ١٤٠٤ در کشور خبر داد. او این را در یک گفت و گوی تلویزیونی بیان کرد.

چهارشنبه 16 اردیبهشت/ با خارجی ها تعامل می کنیم هر چند تنهایمان گذاشتند

* نفت در بالاترین سطح سال 2015 معامله شد. این را ایسنا به نقل از رویترز نوشت. در بخش دیگری از این گزارش عنوان شده بهای نفت در بازارهای جهانی به روند افزایشی خود در یک ماهه گذشته که ناشی از کاهش ارزش دلار و اختلال در صادرات نفت لیبی است، ادامه داده است و امروز در بالاترین سطوح سال 2015 داد و ستد شد.

* بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم افتتاح رسمی بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تاکید کرده که رفع تحریم‌ها رها کردن ساخت داخل نیست. وی همچنین اظهار داشته با خارجی ها تعامل می کنیم هرچند تنهایمان گذاشتند. ایسنا این را نوشت.

* رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از ممنوعیت خرید و مصرف ظروف و کیسه های پلاستیکی در شهرداری تهران و سازمان های تابعه آن مثل میادین میوه و تره بار و شهروند خبر داد. این را پایگاه تهران سما منتشر کرد.


پنج شنبه 17 اردیبهشت/ خرید و مصرف ظروف و کیسه های پلاستیکی در شهرداری تهران؛ ممنوع

* بازار مواد اولیه پلیمری در هفته سوم اردیبهشت 1394 به دلیل عدم کشش بازار و حجم بسیار کم معاملات در بازار آزاد، قیمت در این بازار سیر نزولی به خود گرفته و پیش بینی می شود در روز های آتی این افت محسوس تر هم باشد. این را سید جواد موسوی در تحلیل خود برای اینپیا نوشت.

* قیمت های جدید، پتروشیمی ها را به بازار برگرداند. اگر چه پر حرف و حدیث، اما دوباره بازار جان گرفت، بازاری پر از تقاضا، بازاری پر از کشش. رفتار مجتمع هایی که عرضه ها خود را از بورس برداشتند قابل تأمل است. چرا بورس مقاومت نکرد؟ چرا نهادهای نظارتی ندیدند و هزار چرای دیگر. این بخشی از یاداشت سید جواد موسوی بود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖