تبلیغات در سایت اینپیا

0933  -  271  -  6775

پلی شاپ؛ مرجع آگهی های صنعت پلاستیک کشور

ارسال پاسخ

سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۱:۰۰ تعداد نظرات: 0

علی لشگری، رییس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران

گام‌های سنگین کفش ایـرانی در تولید

واردات کفش در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، ۱۰۰ درصد رشد داشته است، این رقمی است که به شکل قانونی واردات انجام شده درحالی که چند برابر این رقم قاچاق انجام می‌شود. در سال 93، صادرات كفش 5 درصد كاهش يافت.
گام‌های سنگین کفش ایـرانی در تولید

صنعت کفش ایران یکی از صنایع با سابقه در ایران است که در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های زیادی را به دلیل کمبود مواد اولیه تجربه کرده است.


به گزارش اینپیا به نقل از روزنامه گسترش صمت، درحال‌حاضر نیز رکود بر فضای تولید کفش حاکم است اما با این وجود به طور کلی ۸۵درصد نیاز بازار توسط کالای ایرانی تامین می‌شود. البته در زمینه کفش‌های ورزشی شاهد واردات و قاچاق گسترده‌ای هستیم. از آنجا که ۶۰ درصد صادرات کفش ایران به عراق انجام می‌شود، افزایش تعرفه‌های وارداتی این کشور به دغدغه مهمی در صنعت کفش تبدیل شده است که به طور قطع بر تولید نیز تاثیرگذار خواهد بود.رکود در واحدهای صنعتی تولید کفش

علی لشگری، رییس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران در گفت‌وگو با صمت درباره وضعیت حاکم بر صنعت کفش گفت: با توجه به رکودی که در بازار وجود دارد، هنوز تحرکی که باید در این حوزه به‌وجود بیاید، در تولیدی‌ها به‌ویژه واحدهای کوچک و متوسط ایجاد نشده و انتظاری که تولیدکننده‌ها از شروع سال جدید داشتند، برآورده نشده است. وی افزود: علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم به عنوان یکی از دلایل رکود، روند ادامه‌دار کاهش قیمت مواد اولیه نیز باعث شده تا تولید کننده‌ها از پایداری قیمت مطمئن نباشند. ضمن آنکه در برخی از مواد اولیه شیمیایی تغییرات قیمتی به وجود آمده که تولیدکننده نمی‌داند این روند ادامه خواهد داشت یا قیمت‌ها دوباره افزایش پیدا خواهد کرد. در همین راستا مصرف‌کننده نیز در انتظار کاهش قیمت‌هاست، به همین دلیل ثبات در تولید کفش وجود ندارد.

لشگری درباره احتمال کاهش قیمت کفش در بازار گفت: همیشه بازار کفش بازار عرضه و تقاضا بوده و درحال‌حاضر نیز روند رشد قیمت نسبت به سال گذشته دارای شیب نزولی است اما این به معنای کاهش قیمت‌ها نیست زیرا در هر صورت قیمت دستمزد و... متناسب با تورم افزایش داشته و فقط روند رشد قیمت، نزولی شده است.


تامین ۸۰ درصدی مواد اولیه از داخل


رییس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران با بیان اینکه البته در واحدهای بزرگ به دلیل نوع کالای تولیدی که به‌طور عموم کفش‌های غیرچرمی هستند، تحرکی به وجود آمده است، گفت: اما در کفش‌های چرمی و دست‌دوز که ارزش‌افزوده بیشتری دارد، رکود در تولید همچنان حاکم است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۹۵ درصد تولیدکنندگان کفش واحدهای کوچک و متوسط زیر ۵۰ نفر هستند، گفت: حدود ۵ درصد این صنعت شامل واحدهای بزرگ تولیدی با اشتغال بالای ۱۰۰ نفر است که درحال‌حاضر با ظرفیت ۳۰ تا ۶۰ درصد مشغول به فعالیت هستند.

رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به اینکه درحال‌حاضر حدود ۸۰ درصد مواد اولیه این صنعت در داخل تولید می‌شود، گفت: مواد اولیه این صنعت شامل چرم، پارچه و مواد شیمیایی است که مواد شیمیایی آن بیشتر از خارج وارد شده و در تولید کفش‌های مد روز که در آن بیشتر از چرم مصنوعی استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. لشگری با تاکید بر اینکه برآوردها نشان می‌دهد ۸۰ تا ۸۵ درصد نیاز بازار توسط پاپوش‌های ایرانی تامین می‌شود، گفت: البته در کفش‌های ورزشی سهم واردات بسیار بیشتر است و نشان(برند)های شناسنامه‌دار خارجی نیز بیشتر در این حوزه واردات انجام می‌دهند. البته در حوزه ورزشی تولیدات خوبی داریم اما آنها به دلیل دامپینگ و قاچاق نتوانسته‌اند با آنها رقابت کنند و بازار در تصاحب وارداتی‌ها قرار گرفته است.افزایش تعرفه وارداتی کفش عراق

وی با بیان اینکه واردات کفش در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، ۱۰۰ درصد رشد داشته است، گفت: این رقمی است که به شکل قانونی واردات انجام شده درحالی که چند برابر این رقم قاچاق انجام می‌شود. از آنجا که کنترل مرزها به سختی امکانپذیر است، باید برای جلوگیری از این موضوع نظارت بر سیستم توزیع متمرکز باشد.

رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به آمار صادرات کفش نیز اظهار کرد: سال گذشته حدود ۱۱۰ میلیون دلار صادرات در انواع مختلف کفش انجام شد که در مقایسه با سال قبل شاهد ۵ درصد کاهش در صادرات بوده‌ایم که بیشترین کاهش در ۵ سال گذشته مربوط به سال ۹۳ بوده است.

لشگری با بیان اینکه درحال‌حاضر یکی از دغدغه‌های مهم صنعت کفش، افزایش تعرفه‌های وارداتی کشور عراق است، تصریح کرد: عراق تعرفه واردات کفش را از ۵ درصد به ۲۵ درصد افزایش داده است و از آنجا که عراق یکی از بازارهای هدف صادراتی ایران محسوب می‌شود و حدود ۶۰ درصد صادرات کفش ایران به این کشور است، این مسئله می‌تواند بازار صادراتی ایران را تحت تاثیر قرار دهد. لازم است اتاق بازرگانی ایران و عراق و مسئولان دولتی در این زمینه وارد مذاکره شوند تا شرایطی برای تجدید نظر در تعرفه‌ها ایجاد شود و از آنجا که هیچ کارخانه‌ای در عراق برای تولید کفش وجود ندارد، این رایزنی‌ها می‌تواند نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد.سرمایه‌گذاری مشترک در تولید زیره کفش


رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به ضرورت نشان(برند)سازی محصولات ایرانی گفت: در چند سال گذشته تلاش‌های خوبی برای نشان(برند)سازی انجام‌شده امــا هنـوز فاصله زیادی بین نام تجاری با نشان(برند) داریم.

چراکه نشان(برند) یک تولید توسعه‌یافته است که کیفیت، آموزش، تبلیغات و... در آن دیده می‌شود. به طور مثال کفش ملی، نشان(برند)ی است که مورد اعتماد طبقه متوسط است اما آنگونه که باید حمایتی از سوی دولت‌ها از نشان(برند)ها نمی‌شود در صورتی که اگر دولت کمک کند تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای شکل بگیرد، به طور قطع نشان(برند)سازی در این صنعت تقویت خواهد شد.

وی افزود: هنوز جایگاه نشان(برند)های معروف در فروش به طور جدی دیده نشده و هنوز نگاه‌های سنتی بین اتحادیه‌های صنفی و مسئولان صنعت حاکم است. صاحبان نشان(برند)های معتبر به جای تمرکز بر کیفیت و ایده‌های جدید باید به دلیل قیمت محصولات خود به ارگان‌های مختلف پاسخگو باشند.

لشگری درباره میزان واردات قانونی نشان(برند)های جهانی کفش در ایران گفت: مقایسه رسمی واردات گمرک که رقم ناچیزی است، با موجودی فروشگاه‌های خارجی که رقم چشمگیری است، به خوبی قاچاق بودن این کالا را نشان می‌دهد زیرا کفش به‌طور ذاتی یک کالای قاچاق‌پذیر است بنابراین نیاز به کنترل و نظارت بیشتر دارد و بسیار بعید است بسیاری از کفش‌هایی که در کشور وجود دارد از مسیرهای قانونی وارد شده باشد.
رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران درباره سرمایه‌گذاری خارجی و تولید با لیسانس این شرکت‌ها نیز گفت: سرمایه‌گذاری مشترک با نشان(برند)های خارجی، نسخه مناسبی برای رونق تولید است چراکه هم افزایش اشتغال و هم انتقال فناوری محقق خواهد شد. برخی واحدها به دنبال این موضوع رفته‌اند اما در زمینه تولید کالای ساخته‌شده تاکنون سرمایه‌گذاری مشترکی انجام نشده درحالی که در زمینه تولید زیره کفش سرمایه‌گذاری‌های مشترکی با کشورهای ترکیه و ایتالیا انجام شده است.


ورود ترک‌ها به دلیل ملاک غلط تعرفه چرم

علی‌اصغر رستم‌پور، عضو انجمن صنایع چرم ایران درباره وضعیت مواد اولیه کفش‌های چرم نیز به صمت گفت: محاسبه و فروش چرم بر اساس فوت است اما گمرک ایران تعرفه‌های واردات چرم را براساس کیلوگرم دریافت می‌کند. به‌طور مثال ۳۳ فوت چرم کاپشن وزنی معادل یک کیلو گرم دارد که این باعث می‌شود تعرفه واردات براساس فوت بسیار اندک باشد. بنابراین در همین راستا امسال حجم زیادی از سهم مواد اولیه چرم کفاش‌ها را چرم‌های ترکیه به خود اختصاص داده‌اند و تقریبا کارخانه‌های چرم نیمه‌تعطیل شده‌اند. وی افزود: ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده به علاوه ۱۵ درصد تعرفه مواد شیمیایی شرایط نامساعد و غیرعادلانه‌ای را به وجود آورده است تا قیمت تمام‌شده تولید داخلی بالاتر از قیمت تولید کشورهای همسایه شود.

بنابراین بخش عمده‌ای از بازار ایران در اختیار چرم ترکیه است. رستم‌پور با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مواد اولیه کفش، چرم‌های مصنوعی است، تصریح کرد: در این حوزه نیز واردات زیادی انجام می‌شود و کارخانه‌های داخلی فعال در زمینه چرم مصنوعی نیمه تعطیل شده‌اند. ضمن آن‌که در کنار واردات قانونی، بخش عظیمی نیز به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود. عضو انجمن صنایع چرم ایران با بیان این که بسیاری از تولیدی‌ها خواستار پیگیری انجمن برای رسیدگی به این مسئله هستند، گفت: به همین منظور انجمن چرم در نظر دارد در چند روز آینده جلسه‌ای تشکیل دهد تا نامه‌ای خطاب به نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به این موضوع ارسال شود تا حداقل بازنگری بر میزان تعرفه‌ها و نحوه محاسبه آنها انجام شود.
گام‌های چینی‌ها در بازار لوازم کفش
در همین حال اکبر سید صالحی، رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی و مصنوعی و لوازم کفش درباره وضعیت بازار لوازم کفش و مواداولیه نیز به صمت گفت: از آنجا که برای توزیع‌کنندگان، مواد اولیه کفش به صرفه نیست تا لوازم کفش را از داخل تهیه کنند، بیشتر لوازم کفش نظیر قلاب‌ها، بند کفش، سگک کفش و... از چین وارد و تنها حدود ۱۵ درصد از داخل تهیه می‌شود.

وی با بیان این که تا قبل از سال ۸۰ بیشتر لوازم تزئیناتی کفش در داخل تولید می‌شد، گفت: اما بعد از سال ۸۰ و با ورود کالاهای چینی ارزان قیمت، تولیدی‌ها تعطیل شده‌اند و تقاضا برای کالاهای چینی افزایش یافت. بنابراین برای تقویت تولید داخل، باید منافعی برای تولید ایجاد کنیم. بنابراین کسی که سرمایه‌گذار است در نظر دارد به سودی برسد که بتواند با تورم مقابله کند.بنابراین گزارش، حمایت از نشان(برند)سازی محصولات ایرانی و نظارت بر روی سیستم توزیع می‌تواند عرصه را برای رقابت کفش ایرانی با شرکت‌های خارجی در داخل و خارج باز کند. در این راستا توجه ویژه به جذب سرمایه خارجی شرکت‌های بزرگ می‌تواند یکی از شیوه‌های مهم برای کاهش قاچاق و رونق تولید داخل باشد.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 42,600 ریال -500 1.16% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 44,200 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 44,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 49,000 ریال 1200 2.45% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 49,000 ریال 1800 3.67% نمودار و آرشیو
5110 50,200 ریال 1700 3.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 43,700 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 43,700 ریال 500 1.14% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 43,600 ریال 600 1.38% نمودار و آرشیو
0075 52,800 ریال 1600 3.03% نمودار و آرشیو
020 50,400 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
Lf190 51,200 ریال 600 1.17% نمودار و آرشیو
52518 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 42,700 ریال -300 0.7% نمودار و آرشیو
2420h 50,800 ریال -400 0.78% نمودار و آرشیو
2420d 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 48,800 ریال 600 1.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 48,900 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 47,800 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam 54,000 ریال 2000 3.7% نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir 53,500 ریال 500 0.93% نمودار و آرشیو
EX3 Arak 53,000 ریال 800 1.51% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 47,000 ریال 800 1.7% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 53,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G 45,700 ریال -2400 4.99% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 48,000 ریال -300 0.62% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
C30s 49,100 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
V30s 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 46,300 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 60,800 ریال 300 0.49% نمودار و آرشیو
1540 60,300 ریال -300 0.5% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 43,300 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
785 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
821 44,700 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
825 43,000 ریال 500 1.16% نمودار و آرشیو
5030 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Jam 45,700 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 45,700 ریال -500 1.08% نمودار و آرشیو
552R Maroun 45,800 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 48,300 ریال -700 1.43% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 51,500 ریال -500 0.96% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 94,000 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
10417 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
10415 94,000 ریال -1000 1.05% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 50,600 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
RP340 49,600 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 47,000 ریال -200 0.42% نمودار و آرشیو
440L 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
MR230 52,700 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
ZR230 53,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 91,000 ریال -1500 1.62% نمودار و آرشیو
332C 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L 48,000 ریال 700 1.46% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 38,600 ریال -300 0.77% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 38,500 ریال -200 0.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 40,350 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 65,000 ریال -1500 2.26% نمودار و آرشیو
EPS 400 64,000 ریال -500 0.78% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 60,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 91,500 ریال -1000 1.08% نمودار و آرشیو
Lale 1922 49,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
J740 61,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R200 62,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2004Tc 49,500 ریال 300 0.61% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 50,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖