ارسال پاسخ

سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۱:۰۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1627 Telegram

علی لشگری، رییس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران

گام‌های سنگین کفش ایـرانی در تولید

واردات کفش در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، ۱۰۰ درصد رشد داشته است، این رقمی است که به شکل قانونی واردات انجام شده درحالی که چند برابر این رقم قاچاق انجام می‌شود. در سال 93، صادرات كفش 5 درصد كاهش يافت.
گام‌های سنگین کفش ایـرانی در تولید

صنعت کفش ایران یکی از صنایع با سابقه در ایران است که در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های زیادی را به دلیل کمبود مواد اولیه تجربه کرده است.


به گزارش اینپیا به نقل از روزنامه گسترش صمت، درحال‌حاضر نیز رکود بر فضای تولید کفش حاکم است اما با این وجود به طور کلی ۸۵درصد نیاز بازار توسط کالای ایرانی تامین می‌شود. البته در زمینه کفش‌های ورزشی شاهد واردات و قاچاق گسترده‌ای هستیم. از آنجا که ۶۰ درصد صادرات کفش ایران به عراق انجام می‌شود، افزایش تعرفه‌های وارداتی این کشور به دغدغه مهمی در صنعت کفش تبدیل شده است که به طور قطع بر تولید نیز تاثیرگذار خواهد بود.رکود در واحدهای صنعتی تولید کفش

علی لشگری، رییس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران در گفت‌وگو با صمت درباره وضعیت حاکم بر صنعت کفش گفت: با توجه به رکودی که در بازار وجود دارد، هنوز تحرکی که باید در این حوزه به‌وجود بیاید، در تولیدی‌ها به‌ویژه واحدهای کوچک و متوسط ایجاد نشده و انتظاری که تولیدکننده‌ها از شروع سال جدید داشتند، برآورده نشده است. وی افزود: علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم به عنوان یکی از دلایل رکود، روند ادامه‌دار کاهش قیمت مواد اولیه نیز باعث شده تا تولید کننده‌ها از پایداری قیمت مطمئن نباشند. ضمن آنکه در برخی از مواد اولیه شیمیایی تغییرات قیمتی به وجود آمده که تولیدکننده نمی‌داند این روند ادامه خواهد داشت یا قیمت‌ها دوباره افزایش پیدا خواهد کرد. در همین راستا مصرف‌کننده نیز در انتظار کاهش قیمت‌هاست، به همین دلیل ثبات در تولید کفش وجود ندارد.

لشگری درباره احتمال کاهش قیمت کفش در بازار گفت: همیشه بازار کفش بازار عرضه و تقاضا بوده و درحال‌حاضر نیز روند رشد قیمت نسبت به سال گذشته دارای شیب نزولی است اما این به معنای کاهش قیمت‌ها نیست زیرا در هر صورت قیمت دستمزد و... متناسب با تورم افزایش داشته و فقط روند رشد قیمت، نزولی شده است.


تامین ۸۰ درصدی مواد اولیه از داخل


رییس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران با بیان اینکه البته در واحدهای بزرگ به دلیل نوع کالای تولیدی که به‌طور عموم کفش‌های غیرچرمی هستند، تحرکی به وجود آمده است، گفت: اما در کفش‌های چرمی و دست‌دوز که ارزش‌افزوده بیشتری دارد، رکود در تولید همچنان حاکم است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۹۵ درصد تولیدکنندگان کفش واحدهای کوچک و متوسط زیر ۵۰ نفر هستند، گفت: حدود ۵ درصد این صنعت شامل واحدهای بزرگ تولیدی با اشتغال بالای ۱۰۰ نفر است که درحال‌حاضر با ظرفیت ۳۰ تا ۶۰ درصد مشغول به فعالیت هستند.

رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به اینکه درحال‌حاضر حدود ۸۰ درصد مواد اولیه این صنعت در داخل تولید می‌شود، گفت: مواد اولیه این صنعت شامل چرم، پارچه و مواد شیمیایی است که مواد شیمیایی آن بیشتر از خارج وارد شده و در تولید کفش‌های مد روز که در آن بیشتر از چرم مصنوعی استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. لشگری با تاکید بر اینکه برآوردها نشان می‌دهد ۸۰ تا ۸۵ درصد نیاز بازار توسط پاپوش‌های ایرانی تامین می‌شود، گفت: البته در کفش‌های ورزشی سهم واردات بسیار بیشتر است و نشان(برند)های شناسنامه‌دار خارجی نیز بیشتر در این حوزه واردات انجام می‌دهند. البته در حوزه ورزشی تولیدات خوبی داریم اما آنها به دلیل دامپینگ و قاچاق نتوانسته‌اند با آنها رقابت کنند و بازار در تصاحب وارداتی‌ها قرار گرفته است.افزایش تعرفه وارداتی کفش عراق

وی با بیان اینکه واردات کفش در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، ۱۰۰ درصد رشد داشته است، گفت: این رقمی است که به شکل قانونی واردات انجام شده درحالی که چند برابر این رقم قاچاق انجام می‌شود. از آنجا که کنترل مرزها به سختی امکانپذیر است، باید برای جلوگیری از این موضوع نظارت بر سیستم توزیع متمرکز باشد.

رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به آمار صادرات کفش نیز اظهار کرد: سال گذشته حدود ۱۱۰ میلیون دلار صادرات در انواع مختلف کفش انجام شد که در مقایسه با سال قبل شاهد ۵ درصد کاهش در صادرات بوده‌ایم که بیشترین کاهش در ۵ سال گذشته مربوط به سال ۹۳ بوده است.

لشگری با بیان اینکه درحال‌حاضر یکی از دغدغه‌های مهم صنعت کفش، افزایش تعرفه‌های وارداتی کشور عراق است، تصریح کرد: عراق تعرفه واردات کفش را از ۵ درصد به ۲۵ درصد افزایش داده است و از آنجا که عراق یکی از بازارهای هدف صادراتی ایران محسوب می‌شود و حدود ۶۰ درصد صادرات کفش ایران به این کشور است، این مسئله می‌تواند بازار صادراتی ایران را تحت تاثیر قرار دهد. لازم است اتاق بازرگانی ایران و عراق و مسئولان دولتی در این زمینه وارد مذاکره شوند تا شرایطی برای تجدید نظر در تعرفه‌ها ایجاد شود و از آنجا که هیچ کارخانه‌ای در عراق برای تولید کفش وجود ندارد، این رایزنی‌ها می‌تواند نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد.سرمایه‌گذاری مشترک در تولید زیره کفش


رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به ضرورت نشان(برند)سازی محصولات ایرانی گفت: در چند سال گذشته تلاش‌های خوبی برای نشان(برند)سازی انجام‌شده امــا هنـوز فاصله زیادی بین نام تجاری با نشان(برند) داریم.

چراکه نشان(برند) یک تولید توسعه‌یافته است که کیفیت، آموزش، تبلیغات و... در آن دیده می‌شود. به طور مثال کفش ملی، نشان(برند)ی است که مورد اعتماد طبقه متوسط است اما آنگونه که باید حمایتی از سوی دولت‌ها از نشان(برند)ها نمی‌شود در صورتی که اگر دولت کمک کند تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای شکل بگیرد، به طور قطع نشان(برند)سازی در این صنعت تقویت خواهد شد.

وی افزود: هنوز جایگاه نشان(برند)های معروف در فروش به طور جدی دیده نشده و هنوز نگاه‌های سنتی بین اتحادیه‌های صنفی و مسئولان صنعت حاکم است. صاحبان نشان(برند)های معتبر به جای تمرکز بر کیفیت و ایده‌های جدید باید به دلیل قیمت محصولات خود به ارگان‌های مختلف پاسخگو باشند.

لشگری درباره میزان واردات قانونی نشان(برند)های جهانی کفش در ایران گفت: مقایسه رسمی واردات گمرک که رقم ناچیزی است، با موجودی فروشگاه‌های خارجی که رقم چشمگیری است، به خوبی قاچاق بودن این کالا را نشان می‌دهد زیرا کفش به‌طور ذاتی یک کالای قاچاق‌پذیر است بنابراین نیاز به کنترل و نظارت بیشتر دارد و بسیار بعید است بسیاری از کفش‌هایی که در کشور وجود دارد از مسیرهای قانونی وارد شده باشد.
رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران درباره سرمایه‌گذاری خارجی و تولید با لیسانس این شرکت‌ها نیز گفت: سرمایه‌گذاری مشترک با نشان(برند)های خارجی، نسخه مناسبی برای رونق تولید است چراکه هم افزایش اشتغال و هم انتقال فناوری محقق خواهد شد. برخی واحدها به دنبال این موضوع رفته‌اند اما در زمینه تولید کالای ساخته‌شده تاکنون سرمایه‌گذاری مشترکی انجام نشده درحالی که در زمینه تولید زیره کفش سرمایه‌گذاری‌های مشترکی با کشورهای ترکیه و ایتالیا انجام شده است.


ورود ترک‌ها به دلیل ملاک غلط تعرفه چرم

علی‌اصغر رستم‌پور، عضو انجمن صنایع چرم ایران درباره وضعیت مواد اولیه کفش‌های چرم نیز به صمت گفت: محاسبه و فروش چرم بر اساس فوت است اما گمرک ایران تعرفه‌های واردات چرم را براساس کیلوگرم دریافت می‌کند. به‌طور مثال ۳۳ فوت چرم کاپشن وزنی معادل یک کیلو گرم دارد که این باعث می‌شود تعرفه واردات براساس فوت بسیار اندک باشد. بنابراین در همین راستا امسال حجم زیادی از سهم مواد اولیه چرم کفاش‌ها را چرم‌های ترکیه به خود اختصاص داده‌اند و تقریبا کارخانه‌های چرم نیمه‌تعطیل شده‌اند. وی افزود: ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده به علاوه ۱۵ درصد تعرفه مواد شیمیایی شرایط نامساعد و غیرعادلانه‌ای را به وجود آورده است تا قیمت تمام‌شده تولید داخلی بالاتر از قیمت تولید کشورهای همسایه شود.

بنابراین بخش عمده‌ای از بازار ایران در اختیار چرم ترکیه است. رستم‌پور با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مواد اولیه کفش، چرم‌های مصنوعی است، تصریح کرد: در این حوزه نیز واردات زیادی انجام می‌شود و کارخانه‌های داخلی فعال در زمینه چرم مصنوعی نیمه تعطیل شده‌اند. ضمن آن‌که در کنار واردات قانونی، بخش عظیمی نیز به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود. عضو انجمن صنایع چرم ایران با بیان این که بسیاری از تولیدی‌ها خواستار پیگیری انجمن برای رسیدگی به این مسئله هستند، گفت: به همین منظور انجمن چرم در نظر دارد در چند روز آینده جلسه‌ای تشکیل دهد تا نامه‌ای خطاب به نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به این موضوع ارسال شود تا حداقل بازنگری بر میزان تعرفه‌ها و نحوه محاسبه آنها انجام شود.
گام‌های چینی‌ها در بازار لوازم کفش
در همین حال اکبر سید صالحی، رییس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی و مصنوعی و لوازم کفش درباره وضعیت بازار لوازم کفش و مواداولیه نیز به صمت گفت: از آنجا که برای توزیع‌کنندگان، مواد اولیه کفش به صرفه نیست تا لوازم کفش را از داخل تهیه کنند، بیشتر لوازم کفش نظیر قلاب‌ها، بند کفش، سگک کفش و... از چین وارد و تنها حدود ۱۵ درصد از داخل تهیه می‌شود.

وی با بیان این که تا قبل از سال ۸۰ بیشتر لوازم تزئیناتی کفش در داخل تولید می‌شد، گفت: اما بعد از سال ۸۰ و با ورود کالاهای چینی ارزان قیمت، تولیدی‌ها تعطیل شده‌اند و تقاضا برای کالاهای چینی افزایش یافت. بنابراین برای تقویت تولید داخل، باید منافعی برای تولید ایجاد کنیم. بنابراین کسی که سرمایه‌گذار است در نظر دارد به سودی برسد که بتواند با تورم مقابله کند.بنابراین گزارش، حمایت از نشان(برند)سازی محصولات ایرانی و نظارت بر روی سیستم توزیع می‌تواند عرصه را برای رقابت کفش ایرانی با شرکت‌های خارجی در داخل و خارج باز کند. در این راستا توجه ویژه به جذب سرمایه خارجی شرکت‌های بزرگ می‌تواند یکی از شیوه‌های مهم برای کاهش قاچاق و رونق تولید داخل باشد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 68,800 ریال 1300 1.89% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 68,000 ریال 500 0.74% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 58,600 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
Lf190 58,300 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 55,500 ریال -900 1.6% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,300 ریال -700 1.32% نمودار و آرشیو
2420h 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,600 ریال -500 0.85% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,000 ریال -600 1.02% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,600 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 4400 5.09% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 1000 1.31% نمودار و آرشیو
1551 72,600 ریال 1100 1.52% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال -3000 3.7% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,200 ریال -800 1.7% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,400 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال 1500 1.46% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖