ارسال پاسخ

دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴ ۱۸:۱۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 984 Telegram

inpia.ir

عدم مخالفت آلمان و سویس برای همکاری جهت تامین «فناوری بدون حفاری»

Inpia.ir: برای تامین «فناوری بدون حفاری» قبل از مذاکرات هسته ای، آلمانی ها به پیشنهاد همکاری ما پاسخ منفی دادند. اما اکنون آنها نسبت به همکاری با ما مخالفت نشان نمی دهند.
عدم مخالفت آلمان و سویس برای همکاری  جهت تامین «فناوری بدون حفاری»

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران، به نقل از نشریه MEET، شرکت فرنام بسپار فعالیت خود را از سال 1365 در زمینه تولید قطعات وکیوم ترموفرمینگ و ورق های پلیمری آغاز کرد و به تدریج در زمینه های تولید قطعات خودرو و صنایع مواد غذایی فعالیت خود را توسعه داد. در سال 1379 بنا به نیاز صنایع آب و فاضلاب برای نخستین بار در کشور به طراحی و ساخت ماشین آلات تولید ورق های گیره دار پلی اتیلن اقدام و محصولات شرکت KST هلند را دریافت کرد و در سال های 1384 و 1385 هم موفق به صادرات این محصولات شد.

فعالیت اصلی این شرکت در حال حاضر در زمینه تولید پوشش های محافظ؛ ورق های گیره دار پلی اتیلنی (Poly Ethylene  Griped liner) ورق های ژئومببران (Geomembrane) و سایر محصولات ژئوکامبوزیت و واتر استاپ پلی اتیلینی است. در ادامه رضا قصری، رئیس هیئت مدیره شرکت فرنام بسپار به توضیح فعالیت های این واحد تولیدی پرداخته است. 


به فناوری «بدون حفاری» نیاز داریم

قصری ضمن برشمردن ویژگی های ایران به عنوان کشوری پهناور همچون؛ دارای شبکه های متعدد آب، گاز، نفت، پتروشیمی، فرآورده های نفتی و.. که در داخل شهرها و خارج از آن، قرار دارند، گفت:. برای نمونه شبکه آب ایران قدمتی بیش از 70 سال دارد. پس باید بازسازی یا ترمیم شود، طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو، حدود 40 درصد از آب کشور هدر می رود.


وی در همین ارتباط ادامه داد: این موضوع به بهره وری منابع آب باز می گردد و اگر بخواهیم در این زمینه کاری کنیم باید ساز و کار اجرایی آن را در کشور فراهم کنیم. شرکت فرنام بسپار با مطالعه در این زمینه قصد دارد در راستای ترمیم خطوط و شبکه های آب شهری و صنعتی و کشاورزی گام هایی بردارد.

این پیشکسوت عرصه صنعت و تولید، درباره ترمیم خطوط لوله زمین تصریح کرد: راه مرسوم برای ترمیم خطوط لوله، حفاری زمین است و راه دوم استفاده از فناوری «بدون حفاری»؛ در برخی موارد نیز نیاز داریم نوع لوله ها را تغییر دهیم. لوله های پلی اتیلینی مشکل را تا حد بسیار زیادی برطرف می کند. در اصل استفاده از تجهیزات بهتر منجر به استفاده کمتر از حفاری مجدد خواهد شد و این همان استفاده از فناوری بدون حفاری است.


عدم مخالفت آلمان و سویس برای همکاری


وی در پاسخ به این پرسش که تا کنون با چه کشورهایی برای تامین تجهیزات و ماشین آلات فناوری بدون حفاری مذاکره کرده اید، گفت: پیش تر مذاکره تامین فناوری بدون حفاری را با صاحبان ماشین آلات تجهیزات آلمانی و سویسی آغاز کرده ایم، اما قبل از مذاکرات هسته ای در وین آلمانی ها به پیشنهاد همکاری ما پاسخ منفی دادند. اما در هفته اول اردیبهشت در نمایشگاه محیط زیست آنکارا نسبت به همکاری با ما مخالفت نشان نداده اند.

قصری در باره وضعیت دیگر شبکه ها و خطوط لوله، اظهار داشت: این فناوری به بهسازی در همه خطوط و شبکه های لوله گذاری شده قابل اجرا است، اما همت مدیران ارشد نهادهای دولتی را می طلبد، از مدیران ارشد وزارت نیرو در حوزه آب و فاضلاب گرفته تا مدیران ارشد وزارت کشاورزی، مدیران بهره برداری، نگهداری و توسعه خطوط لوله نفت و گاز نیز می توانند از جمله ذینفعان کلیدی این فناوری باشند.

رییس هیئت مدیره شرکت فرنام بسپار، گفت: خوشبختانه شرکت فرنام بسپار با علاقه شخصی و البته با رویکرد نیاز محور و به منظور توسعه کسب و کار خود این موضوع را دنبال کرده است. در حال حاضر غیر از ثبت ایران در جامعه مزبور، عضویت برای کشورمان نیز دریافت شده و عضویت شرکت فرنام بسپار در بخش ایرانی این جامعه پذیرفته شده است؛ اما بدون علاقمندی بخش دولتی- به عنوان متولی بهره برداری، نگهداری و توسعه خطوط و شبکه های لوله در نفت، گاز و فراورده های نفتی و گازی و آب و فاضلاب و- پیشروی و سرمایه گذاری بخش خصوصی به تنهایی بیش از این امکان ندارد.

قصری گفت: زمانی که استفاده از این فناوری ضمن کاهش هزینه، به کسب درآمد بیشتر منجر خواهد شد و علاوه بر آن به حفظ زیست مان کمک می کند، چرا نباید با اشتیاق این موضوع دنبال شود؟ جنبه محیط زیستی این فناوری از دو طریق جلوگیری از حفاری های غیرضروری و پوشش دهی لازم برای مهار و ایزوله کردن برخی مایعات و گازهایی که در صورت نشت به زمین، آب و هوا خسارت های جبران ناپذیری به محیط زیست مان وارد می کنند، صورت می گیرد.

این کارآفرین درباره مراجعه به نهادهای ذیربط جهت همکاری با این پروژه گفت: حقیقت این است که هنوز این پیشنهاد با نهادهای دولتی مطرح نشده است. فعلا اقدامات در حد مطالعه انجام شده است. من به عنوان کارآفرین یک بار دیگر پیش تر در خصوص ژئوممبران و ورق های گره دار پلی اتیلن همین راه را رفته ام، اما اعتراف می کنم توان قبل ار در پیگیری امور و تحمل مرارت ندارم. با این حال امیدوارم با پیگیری های لازم، در حد زمان ممکن هم ما به عنوان یک کسب و کار و هم کشور، از منافع این طرح ملی بهره مند شویم.

می خواهیم با دانشگاه اصفهان همکاری کنیم

وی درخصوص دیگر طرح های تحقیق و توسعه (R&D) شرکت فرنام بسپار، توضیح داد: تولید کارت های هوشمند و الکتروموتور هم از دیگر حوزه های در دست شرکت فرنام بسپار است. آخرین خبر مرتبط در خصوص توسعه بخش ژئوممبران این است که از طریق مسئولان آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی مطلع شدیم که دانشگاه اصفهان نیز در خصوص تولید پوشش های روی حوضچه ها و استخرهای صنعتی و کشاورزی مطالعاتی را در دستور کار خود قرار داده است هر چند تا کنون اقدامی صورت نگرفته است، اما مترصد فرصتی هستیم که در این زمینه همکاری مشترکی بین شرکت فرنام بسپار و دانشگاه اصفهان صورت صورت پذیرد. پیش تر از طریق استفاده از همین پوشش ها از نشت آب در خاک جلوگیری کرده ایم، اما این طرح جدید است.

قصری درباره نحوه استفاده از ورق های گیره دار و کاربرد آن در بخش های مختلف توضیح داد: به دو روش می توان از ورق های گیره دار استفاده کرد؛ هم زمان با ساخت سازه بتنی ورق گیره دار به ابعاد مورد نیاز برش خورده و پشت قالب قرار داده می شود، به طوری که سطح صاف آن به سمت قالب و سطح گیره دار به سمت مخالف قالب (سمت بتن ریزی) است. بعد عملیات بتن ریزی انجام می شود به این ترتیب گیره های ورق گیره دار داخل بتن قرار می گیرد و زمانی که قالب از سطح بتن جدا می شود، ورق گیره دار روی سطح سازه باقی مانده و با تشکیل لایه مقاوم از سازه در برابر انواع مواد شیمایی محافظت می کند؛ همچنین عملیات آب بندی آن را انجام می دهد.

وی در همین ارتباط ادامه داد: روش دیگر برای بهره برداری از ورق های گیره دار تحت عنوان بازسازی شبکه، استفاده از آنها در لوله های تخریب شده شبکه ها (از جمله شبکه های فاضلاب) است که آن هم در ردیف «فناوری بدون حفاری» محسوب می شود.

قصری گفت: با توجه به این که ورق های پلی اتیلنی قابلیت جوشکاری دارند، می توان پس از اتمام فرایند قالب گیری قطعات مختلف ورق های پلی اتیلینی را با استفاده از جوشکاری هوای داغ (hot air welding) تیز به یکدیگر متصل و سطح یک پارچه ای با خاصیت غیرقابل نفوذ ایجاد کرد. بنابراین پیشنهاد می شود ورق های گیره دار در زمان ساخت سازه مورد استفاده قرار گیرد.

این فعال تولیدیی ادامه داد: هر دو روش در پوشش دهی تونل های انتقال آب و فاضلاب، پوشش دهی لوله های بتنی انتقال آب و فاضلاب و پوشش دهی لاکون های تصفیه آب و فاضلاب و پس آب های صنعتی/سدهای بتونی که نیاز به جلوگیری از عبور آب است، مخازن نگهداری مواد شیمیایی، برج ها و راکتورهای شیمایی، پوشش دهی سیستم های انتقال حرارت نیروگاه ها، ایولاسیون در برابر آب و سایر مواد شیمایی، پوشش دهی سازه های دریایی (اسکله ها، پل ها، لوله های انتقال و...) و بالاخره پوشش دهی مخازن ذخیره نفتی استفاده می شوند.


فعالیت در حوزه ژئوممبران
وی در باره کاربردهای ژئوممبران، توضیح داد: ورق های ژئوممبران، ورقی پلیمری است که به لحاظ غیرقابل نفوذ بودن و مقاومت شیمایی بالای آن در صنایع مختلف مثل کشاورزی، آب و فاضلاب و... کاربرد دارند. عمده ترین نوع ورق ژئوممبران، ورق های ژئوممبران HDPE است که سالانه میلیون ها متر مربع از آن جهت کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت فرنام بسپار در حال حاضر ورق های ژئوممبران را با رنگ های مختلف تا عرض 7 متر تولید و عرضه می کند.

قصری گفت: پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی، پوشش دهی مخازن مواد شیمایی، پوشش دهی کانال های انتقال آب و فاضلاب، پوشش دهی استخرهای ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی و پوشش دهی لاگون های تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی از جمله مهم ترین کاربردهای ورق ژئوممبران است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: همه کارهایی که ما انجام داده ایم در بخش های حفاظت، خوردگی و پوشش دهی تقسیم بندی می شود، اما از ابتدا همه کار ما به حفاظت محیط زیست و بهره وری منابع گره خورده است. پیشنهاد جدید ما به صنعت نفت و انرژی در خصوص استفاده از فناوری بدون حفاری هم در همین حوزه خلاصه می شود.

قصری در پایان با اشاره به سخنان رئیس جمهور در دیدار با مسئولان آب کشور، تصریح کرد: ایشان در این دیدار از مدیریت یکپارچه منابع آب صحبت کردند. این یعنی بهره وری بیشتر منابع اب از طریق مدیریت نگهداری آب. بازیافت آب و فاضلاب و استفاده مناسب از امکانات در انتقال و مصرف آب با مدیریت و نگاه واحد. این مهم می تواند و باید در سایر حوزه ها از جمله صنعت نفت، گاز و پتروشیمی هم دنبال شود. با عنایت به الزام اعمال مدیریت جدی در تولید، نگهداری و بهره برداری از آب نمی توان از بهبود در صنایع مذکر چشم پوشید و این تکلیف بخش خصوصی و دولتی است که از این امر حمایت و پشتیبانی کنند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۲ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 53,700 ریال -1100 2.01% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 53,200 ریال 200 0.38% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 53,300 ریال 300 0.56% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 53,100 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 53,000 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 52,100 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 51,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,000 ریال -200 0.39% نمودار و آرشیو
0075 57,200 ریال 1200 2.1% نمودار و آرشیو
020 57,200 ریال 400 0.7% نمودار و آرشیو
Lf190 56,500 ریال 700 1.24% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 47,100 ریال 200 0.42% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال -100 0.22% نمودار و آرشیو
2420h 56,900 ریال نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K 56,000 ریال نمودار و آرشیو
2102 56,600 ریال 100 0.18% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 60,000 ریال نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 56,000 ریال نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 53,200 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 51,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD 49,100 ریال نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 61,500 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,000 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,400 ریال نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 61,000 ریال -200 0.33% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 55,450 ریال 550 0.99% نمودار و آرشیو
C30s 56,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 55,450 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 48,100 ریال -200 0.41% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,400 ریال 400 0.58% نمودار و آرشیو
1540 64,400 ریال -1500 2.28% نمودار و آرشیو
1551 64,500 ریال -500 0.77% نمودار و آرشیو
781 55,300 ریال -1100 1.95% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 56,500 ریال نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 59,500 ریال 1100 1.85% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 55,600 ریال نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 55,450 ریال 550 0.99% نمودار و آرشیو
552R Maroun 55,450 ریال 550 0.99% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 57,600 ریال 600 1.04% نمودار و آرشیو
RP340 74,000 ریال نمودار و آرشیو
440G 54,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 57,300 ریال 300 0.52% نمودار و آرشیو
MR230 58,200 ریال 300 0.52% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,800 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,200 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,800 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,200 ریال 200 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 94,200 ریال -400 0.42% نمودار و آرشیو
ABS150 100,300 ریال 300 0.3% نمودار و آرشیو
Lale 1922 59,000 ریال نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 60,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 63,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖