ارسال پاسخ

سه شنبه ۳ دى ۱۳۹۲ ۱۳:۲۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 919 Telegram

inpia.ir

بودجه ۹۳ برنامه‌ای برای تحریم در بخش پتروشیمی و صنعت ندارد

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: بودجه ۹۳ برنامه جامع و منسجم برای تحریم در بخش پتروشیمی و صنعت ندارد.
بودجه ۹۳ برنامه‌ای برای تحریم در بخش پتروشیمی و صنعت ندارد

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: بودجه ۹۳ برنامه جامع و منسجم برای تحریم در بخش پتروشیمی و صنعت ندارد.

 به گزارش خبرگزاری فارس مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی لایحه بودجه 93 کل کشور به بخش صنعت معدن و پتروشیمی پرداخته است.

رویکرد لایحه بودجه سال 1393 کل کشور در ارتباط با تمامی بخش‌های اقتصاد و به تبع آن بخش‌های تولیدی صنعتی، معدنی و پتروشیمی عمدتا انقباضی بوده و علاوه بر این فاقد بسته سیاستی منسجم و جامع، جهت تحریم و تشویق فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.

نتایج بررسی ماده واحده و تبصره‌های لایحه بودجه سال 1393 نشان می‌دهد، با توجه به مشخص نبودن دورنمای تحریم‌ها و وضعیت موجودی در دسترس صندوق توسعه ملی، نمی‌توان به تامین منابع مالی بخش‌های تولیدی مولد از منابع صندوق توسعه ملی، چندان خوشبین بود.

بدین ترتیب از محل احکام مندرج در بندهای تبصره «ه» که عمدتا مرتبط با منابع صندوق توسعه ملی و وصولی اقساط تسهیلات حساب ذخیره ارزی است، مبلغ قابل توجهی عاید بخش صنعت و معدن نخواهد شد و در تبصره‌های دیگر مرتبط مانند تبصره‌های «6»، «7» و «8» و ... نیز، بسته سیاستی محرک یا منابع چشمگیری به منظور تحول در بخش های صنعت و معدن، کمتر به چشم می‌خورد. علاوه بر این افت شدید اعتبارات عمرانی فصل صنعت و معدن و کمرنگ بودن وظایف حاکمیتی دولت در تقویت زیرساخت‌های صنعتی و معدنی نیز، مزید بر علت شده است.

بنابراین پیشنهاد می‌شود ضمن اصلاح تبصره‌های لایحه بودجه سال 1393 مطابق با پیشنهاد‌های مطرح شده در این گزارش، از دولت خواسته شود تا با ارائه بسته سیاستی منسجم، راهکارهای قانونی تامین منابع مالی واحد‌های تولیدی صنعتی و معدنی و تنظیم و تسهیل رابطه بین بخش تولید و نظام بانکی کشور در سال 1393 را، ارائه کند.

همچنین لایحه بودجه سال 1393 کل کشور در شرایطی از اقتصاد کشور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که شاخص‌های کلان بخش صنعت و معدن از جمله نرخ رشد بخش، 5/9_ درصد و در بدترین شرایط خود از نظر میزان سرمایه‌گذاری بوده و روند آن کاملا نزولی است. سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی نیز در وضعیت نامناسبی قرار دارد و عمده طرح‌های این صنعت با تاخیر در اجرا مواجه هستند.

1. رویکرد کلان لایحه بودجه سال 1393 کل کشور در بخش صنعت، معدن و پتروشیمی

2. لایحه بودجه سال 1393، بیشتر با کارکرد ارائه تصویری از منابع و مصارف کشور ارائه شده است. کاهش اعتبارات عمرانی به خصوص اعتبارات طرح‌های استانی و اولویت‌بندی طرح‌های عمرانی با تاکید بر خاتمه طرح‌های با پیشرفت 80 درصد به بالا، رویکرد اصلی و وجه تمایز آن با قانون بودجه  سال 1392 می‌باشد.

3. رویکرد لایحه بودجه در ارتباط با تمامی بخش‌های اقتصاد و به تبع آن بخش صنعت، معدن و پتروشیمی عمدتا انقباضی است. علاوه بر این، بسته سیاستی منسجم و جامع در قالب احکام و تبصره‌ها برای تحرک‌بخشی موثر، کمرنگ بوده و مشخص نیست که دولت برای دستیابی به رشد اقتصادی مورد ادعای مثبت 3 درصد در سال 1393، با کدام ابزار بودجه‌ای یا بسته سیاستی می‌خواهد بر رشد منفی 9.5_ درصدی بخش صنعت و معدن فائق آید.

بخش صنعت و معدن با سهم حدود 20 درصد در اقتصاد کشور و صنعت پتروشیمی با سهم حدود 50 درصد در صادرات صنعتی کشور، از جایگاه مهمی در تحقق اهداف رشد اقتصادی برخوردارند و نکته مهم این است که اگر قرار باشد رشد اقتصاد به 3 درصد برسد، با توجه به نتایج شاخص‌های بخش صنعت و معدن در سال‌های اخیر می‌توان نتیجه گرفت؛ ارزش افزوده بخش صنعت و معدن نیز در سال 1393 تقریبا باید به میزان 3 درصد رشد کند.

این در حالی است که در این لایحه؛ اولا بسته سیاستی مدون و محرک مناسبی جهت تشویق فعالان بخش خصوصی صنعتی و معدنی و ایجاد زیرساخت توسط حاکمیت، کمتر به چشم می‌خورد، ثانیا نزدیک به 30 درصد اعتبارات بخش طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی ملی فصل صنعت و معدن کاهش یافته است که با احتساب افت اعتبارات عمرانی استانی، این کاهش بیشتر خواهد شد ثالثا لایحه بودجه سال 1393 در مقایسه با قانون بودجه سال 1392 در زمینه میزان و تنوع تامین منابع مالی، تسهیل در سرمایه‌گذاری و التزام نظام بانکی به ایفای تعهدات در مقابل واحد‌های تولیدی صنعتی و معدنی، سکوت کرده است.

2. ارزیابی و تحلیل تطبیقی ماده واحده لایحه بودجه سال 1393 کل کشور با رویکرد بخش صنعت، معدن و پتروشیمی

*بند «ب» تبصره «5»_ در این بند، سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌های داخلی از محل صندوق توسعه ملی، معادل 20 درصد منابع صندوق در نظر گرفته شده است. بند «هـ تبصره «5» در حالی که در بند «8» ماده واحده قانون بودجه سال 1392، موضوع سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌های داخلی، به صورت هدفمندی و معادل 3.5 میلیارد دلار، فقط به بانک‌های تخصصی و توسعه ای صنعت و معدن، کشاورزی و توسعه صادرات ایران با هدف تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته بود. حال با توجه به در دسترس نبودن عمده منابع ارزی صندوق به دلیل شرایط تحریم و در صورت تداوم این روند، به نظر می‌رسد عملا از محل این 20 درصد مذکور، مبلغ قابل توجهی عاید بخش صنعت و معدن نخواهد شد به خصوص اینکه سپرده‌گذاری ارزی 20 درصد برخلاف سال قبل به جای تمرکز روی بانک‌های تخصصی و توسعه‌ای مانند بانک صنعت و معدن، برای تمام بانک‌های عامل در نظر گرفته شده است.

*بند «هـ» تبصره «5»_ در بخش تسهیلات ریالی نیز همانند سال‌های قبل 10 درصد از منابع صندوق برای بخش غیردولتی صنعت و معدن و خدمات اختصاص یافته است. این در حالی است که در قانون بودجه سال 1392 معادل 10 درصد منابع ریالی صندوق فقط به بخش صنعت و معدن تخصیص یافته بود که با توجه به عملکرد مطلوب این بند در سال‌های قبل، به نظر می‌رسد اضافه شدن بخش خدمات در لایحه بودجه سال 1393 از اثر‌بخشی این اعتبارات ریالی برای واحد‌های تولیدی صنعتی و معدنی خواهد کاست.

*بند «ز» تبصره «5»_ سرمایه‌گذاری سازمان‌های توسعه‌ای ایدرو و ایمیدرو در مناطق محروم و فناوری‌های نوین در بند «ز» تبصره «ه» لایحه بودجه سال 1393 به صورت مشترک با بخش خصوصی تا سقف 49 درصد مورد تاکید قرار گرفته است و این سازمان‌ها برای برداشت از صندوق توسعه ملی نیز مجاز شناخته شده‌اند. این در حالی است که در قانون بودجه سال 1392 این حکم علاوه بر سازمان‌های مذکور شامل شرکت شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک نیز بوده و موضوع تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی نیز مطرح نبوده است. با توجه به اینکه موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی توسعه بخش دولتی، با جزء «1» بند «ط» ماده (84) قانون برنامه پنجم توسعه تعارض دارد لازم است این بند به گونه‌ای اصلاح شود که استفاده از منابع صندوق صرفا توسط بخش خصوصی صورت گیرد. لازم به ذکر است که در لایحه بودجه سال 1392 این حکم آمده بود که در تصویب نهایی، موضوع تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی حذف گردید.

*بند «ط» تبصره «5» و بند «الف» تبصره «7»_ این دو بند به افزایش سرمایه بانک‌های دولتی به خصوص بانک صنعت و معدن اشاره دارد، در بند «ط» تبصره «ه» به منابع وصولی از اقساط تسهیلات حساب ذخیره ارزی و در بند «الف» تبصره «7» از محل وصولی مانده وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات اشاره شده است. در قانون بودجه سال 1392 موضوع افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن در بند «18» ماده واحده، در قالب افزایش سرمایه بانک‌های تخصصی از قبیل بانک صنعت و معدن از محل اقساط وجوه اداره شده و فروش اموال و املاک مازاد تا سقف 500 میلیارد تومان مطرح شده بود. این در حالی است که علاوه بر روش‌های مذکور، بر اساس ماده (93) قانون برنامه پنجم توسعه، افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از جمله بانک صنعت و معدن از محل سود خالص بانک در قالب بودجه‌های سنواتی نیز باید مدنظر قرار بگیرد که در این لایحه لحاظ نشده است.

*بند «الف» تبصره «6»_ در خصوص تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های بخش صنعت و معدن و دیگر بخش های اقتصاد کشور از طریق انتشار اوراق مشارکت ریالی و یا صکوک در بند «الف» تبصره «6» لایحه بودجه سال 1393 به مبلغ 150 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که این حکم در بند «1_38» ماده واحده قانون بودجه سال 1392 عینا وجود داشته است. بنابراین این حکم به مثابه حکم قانون بودجه سال 1392 و در امتداد آن محسوب می‌شود.

*تبصره «8» _ در حکم تبصره «8» لایحه بودجه سال 1393، موضوع اجرا و تامین مالی طرح‌های جدید عمرانی دستگاه های اجرایی یا طرح‌های بزرگ مصوب مجمع شرکت‌های دولتی از طریق منابع داخلی آنها و استفاده از سرمایه‌های بخش غیردولتی در قالب تعریف شرکت پروژه با رعایت قانون نحوه اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مطرح شده است. رویکرد این حکم کارآیی مدیران دستگاه‌های اجرایی، کارآمدی و اثر‌بخشی طرح‌های سرمایه‌ای و پررنگ‌تر شدن مشارکت بخش غیردولتی و خصوصی با بخش دولتی است. لازم به ذکر است که این حکم در بند «126» قانون بودجه سال 1392 و در لایحه بودجه سنواتی سال‌های قبل دارای سابقه می‌باشد و به نظر می‌رسد دولت باید در خصوص عملکرد این حکم به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد تا بتوان در لایحه بودجه سال 1393 نسبت به آن تصمیم‌گیری کرد.

*تبصره «10»_ در این خصوص باید موارد زیر مد‌نظر قرار گیرد:

1. «حق انتفاع دارنده پروانه بهره‌برداری» یک عبارت جدیدی است که در قانون معادن آورده نشده است و یک نوع قانونگذاری جدید است که اصولا نباید در قوانین بودجه سنواتی به آن پرداخته شود.

2. حکم این ماده فقط برای معادن چادرملو و گل‌گهر است که در بند «58» قانون بودجه 1392 نیز مبلغ 8000 میلیارد ریال منابع برای آن در نظر گرفته شده بود ولی تا این تاریخ، عملکردی حداکثری 2000 میلیارد ریال داشته که در نتیجه توافقات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با هیئت عامل شرکت‌های مذکور بوده است و ارتباطی به قانون بودجه 1392 نداشته است. این در حالی است که در سال 1391 بدون حکم بودجه‌ای، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مبلغ 1500 میلیارد ریال از شرکت‌های مذکور وصولی داشته و همه مبلغ را نیز هزینه خود کرده بود.

3. اگر حکم بند «4» همین بخش در ارتباط تعریف حق انتفاع دارنده پروانه بهره‌برداری را ملاک عمل قرار دهیم، باید کل مبلغ مندرج در ردیف مربوط به سازمان توسعه و نوسازی داده شود. در حالی که در بند «الف» مبلغ مذکور به بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی شده است.

در ارتباط با صنعت پتروشیمی در لایحه بودجه سال 1393، اعتبارات عمرانی پیش‌بینی شده برای دو طرح کمک به احداث خط لوله انتقال گاز اتیلن غرب و خط لوله اتیلن مرکز، نسبت به قانون بودجه سال 1392 حدود 47 درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر با توجه به کاهش درآمد‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دلیل واگذاری بخش قابل توجهی از واحد‌های سودده زیرمجموعه و اختصاص نیافتن اعتبارات بند‌های مرتبط در ماده (29) قانون سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان سازمان توسعه‌ای در سال 1391 و سال جاری و احتمال تکرار این موضوع در صورت مناسب نبودن وضع مالی دولت در سال 1393، عملا اعتباری برای اجرای پروژه‌های زیربنایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در لایحه بودجه سال 1393 تامین نخواهد شد.

3. ارزیابی و تحلیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فصل صنعت و معدن

در ارتباط با طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای ملی فصل صنعت و معدن در لایحه بودجه سال 1393 باید گفت که این طرح‌ها در قالب 6 برنامه به مبلغ 102/138/4 میلیون ریال پیشنهاد شده است.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖