ارسال پاسخ

سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ۱۳:۴۳ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1286 Telegram

inpia.ir

دسترسی نداشتن به تسهیلات بانکی در صدر مشکلات واحدهای‌تولیدی

آل‌اسحاق درباره راهکارهای اجرای قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل گفت: تاریخ نشان می‌دهد که در مقطعی هر کالایی که قصد ورود به کشور را داشت باید مهر «ساخت داخل نیست» را داشته باشد که این موضوع در گام نخست نتایج مثبتی به همراه داشت اما در آینده بلای جان تولید شد.
دسترسی نداشتن به تسهیلات بانکی در صدر مشکلات واحدهای‌تولیدی

روز گذشته نشست «تحریم تولید ملی را کی لغو می‌کنیم» با حضور یحیی آل‌اسحاق، رییس سابق اتاق بازرگانی تهران، حمیدرضا فولادگر، رییس کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس شورای اسلامی و آرمان خالقی، عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت در خبرگزاری تسنیم و با حضور خبرنگاران رسانه‌های جمعی برگزار شد و دلایل حمایت نشدن درست از تولید ملی و مشکلات و قوانین پیش‌روی این موضوع مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش اینپیا به نقل از روزنامه گسترش صمت، اجرای اقتصاد مقاومتی براساس واقعیت‌گرا بودن، نشان(برند)سازی و فرهنگ استفاده از کالای ساخت داخل، ضرورت اصلاح ساختار نظام بانکی، چالش‌های پیرامون اجرای قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل، خروج دولت از نقش عاملیتی و پررنگ شدن تشکل‌ها در امور اجرایی و نظارتی، ضرورت اصلاح قانون تجارت و رویکرد قوه قضاییه نسبت به دعاوی تجاری از مهم‌ترین مباحثی بود که در این نشست درباره راهکارها و چالش‌های پیرامون تقویت و حمایت از تولیدات داخلی مطرح شد. خبرنگار صمت نیز درباره راهکارها و الذامات اجرای قانون استفاده حداکثر از توان ساخت داخل سوالاتی را از حاضران پرسید که در ادامه می‌خوانید:

 


کیفیت بالا و قیمت پایین، راز پیروزی یک کالا


در ابتدای نشست یحیی آل‌اسحاق، رییس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با تاکید بر اقتصاد مقاومتی به عنوان یک نسخه مناسب که حاصل سال‌ها تجربه است، گفت: در اقتصاد ایران بعد از ۳۶ سال به تجربه در مدل‌های مختلف و درنهایت به نسخه‌ای رسیدیم که حاصل تمام سود و زیانی است که در این مدت داشته‌ایم. بخشی از اقتصاد مقاومتی به درون زای برون‌نگر می‌پردازد، این موضوع به تمامی مسائل مختلف ازجمله تولید، تحریم و سایر سیاست‌های دولت برمی‌گردد.


آل‌اسحاق رشد توسعه هر کشور را به چگونگی ارزش‌افزوده اقتصاد همان کشور مرتبط دانست و افزود: اگر رشد اقتصادی مناسب باشد رفاه و سایر شاخص‌های اقتصادی درست می‌شود زیرا تولید، نخ تسبیح همه مسائل اقتصادی کشور است.
این فعال اقتصادی به بررسی مشکلات داخلی برای تحقق نیافتن برنامه‌های تولید اشاره کرد و گفت: امروزه جنگ محصولات و کالاها به‌گونه‌ای است که محور اصلی خریداران و تصمیم‌گیران است و کالاها در داخل و خارج با یکدیگر می‌جنگند.


رییس سابق اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به اینکه کالایی برنده است که کیفیت بالا و قیمت پایین داشته باشد، تصریح کرد: هر اندازه کیفیت کالا بالا و قیمت پایین باشد تولید در بازار رقابت برنده است اما به همان نسبتی که این دو شاخص مراعات نمی‌شود، تاثیر واقعی را در اقتصاد و تولید نخواهیم داشت. از همان روزهای اول انقلاب موضوع خودکفایی مطرح بوده است و به نظر می‌رسد باید به جای احساس، قدرت ادراک مباحث را داشته باشیم.

آل‌اسحاق با تاکید بر اینکه از نظر فکری کاملا زمینه برای حمایت از تولیدات ملی آماده است، تصریح کرد: آنچه مهم است این است که آرزو و ایده زمانی عملیاتی می‌شود که بتوان واقعیت‌های موضوع را پیش‌بینی کرد زیرا در هر موضوع اقتصادی باید واقعیت‌های اقتصادی همان موضوع پیش‌بینی شود چراکه روابط حاکم بر اقتصاد، روابط واقعی است؛ از همین‌رو باید واقعیت‌ها به صورت واقعی، ادراکی و ریشه‌ای مورد بحث قرار گیرد.


 به گفته وی، دو شاخص مهم در اجرای اقتصاد مقاومتی لزوم حاکمیت تفکر درون‌زای برون‌نگر و واقعیت‌نگر آرمان‌گرا است که اگر با این محورها در اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی پیش برویم شاید به نقطه مطلوبی برسیم.
آل‌اسحاق در پاسخ به صمت درباره راهکارهای اجرای قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل گفت: تاریخ نشان می‌دهد که در مقطعی هر کالایی که قصد ورود به کشور را داشت باید مهر «ساخت داخل نیست» را داشته باشد که این موضوع در گام نخست نتایج مثبتی به همراه داشت اما در آینده بلای جان تولید شد، بنابراین تجربیات اینچنینی وجود داشته اما مشکل در جای دیگری است زیرا واقعیت این است که این مقوله مربوط به منافع عوامل عرضه و تقاضا است و اگر واقع‌نگر و برای ذی‌نفعان حق واقعی قائل نباشیم، هراندازه نظارت هم انجام شود، مشکل حل نخواهد شد.

عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران ریشه تمام مشکلات اقتصادی کشور را در این دانست که دولت از عاملیتی بعد از ۳۶ سال نتوانسته به دولت حاکمیتی برسد و ادامه داد: تا زمانی که دولت از دولت عاملیتی و دخالتی به دولت حاکمیتی نرسد تمام این مشکلات وجود خواهد داشت که یکی از راه‌های تغییر این مسیر، تقویت تشکل‌هاست. بنابراین راهکار جدی برای حل مشکل عمده کشور، تقویت تشکل‌ها به‌گونه‌ای است که بتوانند دخالت داشته باشند.

 


تامین مالی، مهم‌ترین مشکل صنایع

در ادامه حمیدرضا فولادگر، رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس با تاکید بر اینکه سیاست‌های تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ملی در کنار اقتصاد مقاومتی برای حمایت از تولید ملی باید به‌کار گرفته شود، گفت: افزایش قدرت رقابت و افزایش بهره‌وری عوامل تولید، اقتصاد دانش‌بنیان، حمایت از تولید محصولات در مصارف عمومی، ارزآوری مثبت و ارز بری منفی و... از مهم‌ترین محورهای فعال‌سازی تولید است که در سیاست‌های تولید ملی مورد اشاره قرار گرفته است.

این نماینده مجلس با اشاره به آمار و ارقام واردات در بخش‌های مختلف اظهار کرد: در سال ۹۳، ۲۵ درصد واردات کالا مربوط به کالاهای مصرفی بوده همچنین در سال ۹۳ کالای (لوکس) به ارزش ۶۱۵ میلیون دلار وارد شده است.


فولادگر با بیان اینکه آمار کل کالای مصرفی ۱۳میلیارد دلار در مقابل ۵۳ میلیارد دلار کل واردات بوده، گفت: در قانون انتزاع دولت مکلف شده سالانه ۱۰ درصد از واردات کالاهای ضروری بکاهد و همان پول را برای تقویت تولید در داخل بگذارد که اگر این روند سالی ۱۰ درصد اجرا شود در یک برنامه ۱۰ ساله می‌توان به واردات کالاهای ضروری پایان داد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به نتایج نظر سنجی از تشکل‌های اقتصادی در مجلس تصریح کرد: نتایج این نظرسنجی‌ها که هر ۳ ماه یک بار از تشکل‌های اقتصادی در ۲۶مولفه انجام می‌شود، حاکی از این است که مشکلات تامین مالی و نبود دسترسی به تسهیلات بانکی در صدر مشکلات واحدهای تولیدی قرار گرفته و تحریم‌ها جزو پنجمین مشکل صنایع محسوب می‌شود. بنابراین عمده مشکلات تولید به مسائل داخلی کشور برمی‌گردد که برای حمایت از تولیدکننده ابتدا باید نسبت به حل مشکلات آنها اقدام کنیم. وی با اشاره به ارتقای جایگاه ایران در شاخص‌های کسب و کار گفت: ایران در بررسی‌های جهانی مطابق ۱۰ شاخص محیط کسب‌وکار از رتبه ۱۵۲ به رتبه ۱۳۰ ارتقا پیدا کرده که البته این ارتقا تنها به دلیل اصلاح در ساختار اطلاعاتی بوده است.

 


گزارش مجلس از نحوه اجرای قانون


رییس کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس با تاکید بر اینکه برای مبارزه با قاچاق کمبود قانون نداریم، گفت: قانون و نحوه اجرا لازم و ملزوم یکدیگر هستند درحال حاضر آمار قاچاق سالانه بین۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار است و چند برابر واردات کالاهای لوکس و غیرضروری قاچاق در کشور انجام می‌شود.

فولادگر با تاکید بر اینکه در قانون رفع موانع تولید آمده که دولت موظف است از ایجاد نشان(برند) و نشان‌های داخلی حمایت کند، گفت: ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ تصویب این قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است آیین‌نامه ساماندهی کالا و خدمات را با همکاری دستگاه‌های مربوط تعیین کند.


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به صمت درباره اینکه مجلس چه نظارتی بر اجرای قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل دارد، گفت: مطابق قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل، هر دستگاهی که در نظر دارد اقدام به تهیه ملزوماتی از خارج کرده یا پروژه‌ای اجرا کند، باید نسبت به استعلام قبلی اقدام کند که آن کالا در داخل تولید می‌شود یا خیر؟ که در صورت تولید داخل نباید وارداتی در آن محصول انجام شود.


وی با تاکید بر اینکه مجلس بر قانون‌های مختلف تولید نظارت دارد،‌ ادامه داد: به‌طور مثال در پیگیری اجرای قانون فضای کسب‌وکار دو گزارش نظارتی تهیه شده که متاسفانه این قانون در دولت گذشته اجرایی نشد و قرار است به تازگی در این دولت با وجود آنکه دیر شده به اجرا برسد. بر همین اساس در زمینه نظارت بر قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل مجلس نیز در ماه‌های آینده گزارش نظارتی را تهیه خواهد کرد.


وی در ادامه به بررسی‌های مجلس برای اجرای اقتصاد مقاومتی در دولت و مجلس اشاره کرد و گفت: نباید قانون روی قانون بگذاریم چراکه این امر نیز مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و به همین دلیل روش‌ها تغییر کرده و مرکز پژوهش‌های مجلس ماموریت احصای قوانین مزاحم و شناسایی خلأهای قانونی را برعهده گرفت.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه طرح نحوه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در شورای نگهبان در هفته گذشته به تصویب رسید، اظهار کرد: با تصویب این طرح مقامات ۳ قوه حضور دارند و مسائل مختلف را در کنار یکدیگر بررسی می‌کنند.


فولادگر ضعف اصلی کشور را در نظارت دانست و گفت: هم‌اکنون دستگاه‌های نظارتی اندکی در کشور نداریم اما متاسفانه قوانین به خوبی اجرا نمی‌شود. ضمن آنکه در کنار این مسائل باید اصلاح ساختار نیز مورد توجه قرار گیرد که ازجمله این اصلاحات، اصلاح نظام بانکی است. رییس کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس در ارتباط با اقدامات مجلس برای تحقق پرداخت یارانه تولید در سال‌جاری نیز اظهار کرد: هفته گذشته در این‌باره جلسه‌ای با حضور آقای نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگزار و توضیحات لازم در این‌باره داده شد که منابع به اندازه کافی مصارف ما را پوشش نمی‌دهد و دولت، باز هم کسری بودجه خواهد داشت. بنابراین معلوم نیست درآمد ۴۸ هزار میلیاردی هدفمندی امسال محقق شود و از آنجا که نمی‌توان یارانه‌های نقدی را تغییر داد (چراکه باعث اعتراض مردم می‌شود)، بنابراین از سهم تولید کاسته می‌شود.

 


لزوم ایجاد فرهنگ استفاده از تولید داخلی

در این نشست آرمان خالقی، عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز که به نمایندگی از تولیدکنندگان در این نشست حضور داشت، گفت: اصطلاح تحریم داخلی بعد از شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی و ۶ قفله شدن خزانه بانک‌ها از سوی بخش خصوصی مطرح شد که در این موضوع، نقش مردم و حاکمیت در تحریم تولید ملی اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی یکی از نکات قابل‌توجه‌ای که باید مورد بررسی قرار بگیرد را اعتقاد و حساسیت مردم و مصرف‌کنندگان به کلمه «ساخت ایران» اعلام کرد و گفت: آیا ساخت ایران به اندازه ساخت کشورهای مطرح دنیا اهمیت دارد؟ درحال حاضر شرایط عادی نیست در صورتی که اگر شرایط عادی بود می‌توانستیم کالاهای مطرح دنیا را انتخاب کنیم اما اکنون باید دید که چه کالاهایی در داخل و با چه شرایطی تولید می‌شود؟به عبارت دیگر باید بازنگری در فرهنگ تولید کشور انجام شود.


وی افزود: باید فرهنگ‌سازی به‌گونه‌ای انجام شود که مردم به دنبال کالاهای شناسنامه‌دار بروند و از خرید کالاهای زیرپله‌ای خودداری کنند ضمن آنکه قاچاق نیز به دلیل تقاضا افزایش می‌یابد.

خالقی دیگر موضوع مورد توجه در تحریم داخلی و اقتصاد مقاومتی را نقش فعالان و ذی‌نفعان اقتصادی دانست و افزود: از نظر بهره‌وری نیروی کار اکنون دچار مشکل هستیم بنابراین اگر می‌خواهیم تحریم داخلی برداشته شود باید هر شخصی در هر جایگاهی از صنایع، برای خود میزان کار مشخصی را تعریف کند. اقتصاد تنها با بمباران فلج نخواهد شد بلکه مدیریت نداشتن می‌تواند اقتصاد را از پا دربیاورد.

عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت درباره شدت تحریم‌های خارجی نیز گفت: در سال‌های قبل با شدت تحریم‌ها باید ساماندهی محیط کسب‌وکار و تولید را شدت می‌دادیم اما این‌کار انجام نشد و با همان وضعیت خواستیم با تحریم‌ها مقابله کنیم.لزوم اصلاح قانون تجارت


خالقی با بیان اینکه شاخص‌های اقتصادی و کسب‌وکار به صورت واقعی و عملی اصلاح نشده، گفت: تنها اقدام انجام شده اصلاح اطلاعات است نه اینکه واقعا کاری انجام شده باشد.

عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: در عمل نمی‌توان قوانین و مقررات خوب را برای تولید پیاده کرد، قوانین خوب زیاد داریم اما در پیاده‌سازی مشکل داریم زیرا در نگرش مشکل وجود دارد ضمن آنکه دولت چابک نیست و فربه است.


وی با بیان اینکه برای رفع تحریم تولید داخلی باید برخی قوانین ازجمله قانون تجارت اصلاح شود، اظهار کرد: این قانون دو دوره است که در مجلس بلاتکلیف مانده. ضمن آنکه قانون کار و قانون ارزش‌افزوده نیز باید اصلاح شود چراکه مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند. خالقی به توصیه رهبر معظم انقلاب به دولتی‌ها مبنی‌بر ایجاد پنجره واحد اشاره کرد و گفت: این جزو توصیه‌هایی است که متاسفانه مغفول ماند و اجرا نشده هر چند قانون آن وجود دارد.


وی به پایداری مشکلات در دیوان سالاری دولتی و مدیریتی نیز اشاره کرد و گفت: مسائل پولی و بانکی به‌عنوان دغدغه نخست فعالان اقتصادی مانده است و نه بانک‌ها در این راه گامی برداشته‌اند و نه تولید توانسته توان خود را از این حوزه تجمیع کند.یکی دیگر از مشکلات، نوع نگاه قوه قضاییه به پرونده‌های تجاری است. زمان طولانی رسیدگی به پرونده‌ها و... باعث شده تا صنایع در مشکلات قضایی خود دچار مشکل شوند.


خالقی در پاسخ به صمت درباره راه‌های فرار از قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل گفت: برخی دستگاه‌ها سفارش‌های خود را به میزان زیاد ارائه می‌کنند که در توان شرکت‌های داخلی نیست از سوی دیگر بانک اطلاعاتی قوی برای دستگاه‌ها وجود ندارد تا بتوانند نیاز خود را تامین کنند.

اظهارات کارشناسان و فعالان حوزه صنعت در حالی مطرح شده که صمت به زودی موارد مطرح شده را در گفت‌وگو با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در میان خواهد گذاشت و از نظرات آنها استفاده خواهد کرد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 68,800 ریال 1300 1.89% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 68,000 ریال 500 0.74% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 58,600 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
Lf190 58,300 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 55,500 ریال -900 1.6% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,300 ریال -700 1.32% نمودار و آرشیو
2420h 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,600 ریال -500 0.85% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,000 ریال -600 1.02% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,600 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 4400 5.09% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 1000 1.31% نمودار و آرشیو
1551 72,600 ریال 1100 1.52% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال -3000 3.7% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,200 ریال -800 1.7% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,400 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال 1500 1.46% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖