ارسال پاسخ

دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ ۱۴:۲۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 2129 Telegram

inpia.ir

کاهش جذب سرمایه گذاری خارجی از 3.05 میلیارد دلار در سال 2013 به 2.105 میلیارد دلار در 2014

كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنكتاد) گزارشي از سرمايه‌گذاري خارجي جهان در سال2014 منتشر كرد كه برمبناي آن باوجود افزايش 9درصدي سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي درجهان طي سال2013، ميزان سرمايه‌گذاري خارجي جذب شده در ايران طي آن سال، 35درصد كاهش يافت.
کاهش جذب سرمایه گذاری خارجی از 3.05 میلیارد دلار در سال 2013 به 2.105 میلیارد دلار در 2014

درست در همان روزهايي كه محمود احمدي‌نژاد، ايران را در مقابل تمام دنيا قرار داده و دايره روابط بين‌المللي و ديپلماتيك كشور را به چند كشور در شرق و امريكاي لاتين محدود كرده بود، متصديان دولتي سرمايه‌گذاري خارجي برخلاف آمارهايي جهاني، سرمايه‌گذاري خارجي در ايران را رو به رشد عنوان مي‌كردند. البته كه تغيير دولت مانع از تداوم تلاش براي اعلام روند رشد سرمايه‌گذاري خارجي نشد. با تغيير كابينه، بهروز عليشيري همچنان در مسند معاونت سرمايه‌گذاري خارجي وزارت اقتصاد باقي ماند و هربار كه براي انتشار آخرين اخبار مربوط به وضعيت سرمايه‌گذاري خارجي با رسانه‌ها گفت‌وگو مي‌كرد، ميزان آن را رو به افزايش مي‌داند.

به گزارش اینپیا به نقل از اتاق تهران، معاون سرمايه‌گذاري خارجي وزارت اقتصاد 6ماه پيش در يك نشست خبري از رشد 2برابري سرمايه‌گذاري خارجي كشور خبر داد و درعين حال اعلام كرد كه وضعيت سرمايه‌گذاري و جذب منابع خارجي در كشور در سال92 نسبت به 91 حدود 80 الي 100درصد رشد داشته است. طبق آماري كه بهروز عليشيري در آن نشست خبري اعلام كرد، در فاصله يك‌سال 91 تا پايان 92، حدود 4.5ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي وارد كشور شده است. اين تقريبا آخرين آمار رسمي است كه از وضعيت سرمايه‌گذاري خارجي دركشور منتشر شده و در سال‌جاري، اعداد و بعد از آن ارقام جديدي در اين خصوص اعلام نشده است. اما موضوع آنجاست كه درست در زماني كه عليشيري از رشد چند برابري سرمايه‌گذاري خارجي در ايران خبر داد، كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنكتاد) گزارشي از سرمايه‌گذاري خارجي جهان در سال2014 منتشر كرد كه برمبناي آن باوجود افزايش 9درصدي سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي درجهان طي سال2013، ميزان سرمايه‌گذاري خارجي جذب شده در ايران طي آن سال، 35درصد كاهش يافت.


كاهش 31 درصدي جذب سرمايه‌گذاري خارجي

اما آنكتاد درجديدترين گزارش خود بااشاره به جذب سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي 2ميليارد و105ميليون دلاري ايران در سال2014 اعلام كرد، رتبه ايران در رده‌بندي جهاني از اين نظر طي سال‌هاي 2013 و2014، با نزول 25 همراه شده و به 74 رسيده است. براساس اين گزارش، كل سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي انجام‌شده درجهان طي سال2014 بالغ بر 1.22تريليون دلار بوده است كه نسبت به سال پيش از آن 16.4درصد كاهش را نشان مي‌دهد.

براساس گزارش اين نهاد بين‌المللي، باوجود سيگنال‌ها و اشتياق دولت يازدهم براي جذب سرمايه‌گذاري بيشتر، سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي جذب شده توسط ايران در سال2014 با كاهش 30.98 مواجه شده است. اين درحالي است كه ايران در سال2013 نيز با كاهش 35درصدي جذب سرمايه‌گذاري خارجي نسبت به سال پيش از آن مواجه شده بود. ايران در سال2013 بالغ بر 3ميليارد و 50ميليون دلار سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي جذب كرده بود كه اين رقم در سال2014 به 2ميليارد و105ميليون دلار كاهش يافته است. ميزان سرمايه‌مستقيم خارجي جذب شده در سال2012 نيز بالغ بر 4ميليارد و662ميليون دلار بوده است. كل سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي كه ايران از دهه1990 تا سال2014 جذب كرده است، 43ميليارد و47ميليون دلار برآورد شده است. براساس اين گزارش، ايران در سال2014 همچنين 605ميليون دلار سرمايه‌گذاري مستقيم در خارج انجام داده است كه اين رقم با افزايش 314درصدي نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. ايران در سال2013 بالغ بر 146ميليون دلار سرمايه‌گذاري مستقيم در كشورهاي ديگر انجام داده بود. كل سرمايه‌گذاري مستقيم ايران در خارج از دهه1990 تا سال2014 نيز 4ميليارد و725ميليون دلار بوده است.نزول 25 پله‌اي ايران در رده‌بندي جهاني جذب سرمايه‌گذاري خارجي


ميان 200 كشور جهان، ايران با 15 پله نزول در رتبه 74 جهان از نظر ميزان جذب سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در سال2014 قرار گرفته است. براين اساس ميزان جذب سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي ايران در اين سال كمتر از 73 كشور بوده است. اين درحالي است كه ايران در سال2013 با 10پله نزول در جايگاه 59 قرار داشت و رتبه ايران در سال2012 برابر با 49 بود.نزول 3 پله‌اي ايران در خاورميانه

آمار ارايه شده ازسوي آنكتاد نشان مي‌دهد ايران از نظر جذب سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در سال2014 ميان 14 كشور غرب آسيا رتبه 6 را به خود اختصاص داده است. رتبه ايران در سال گذشته 6 اعلام شده بود. در اين منطقه تركيه با جذب 12.14ميليارد دلار سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و امارات با جذب 10.06ميليارد دلار در رتبه دوم قرار گرفته است.


گره خوردن سرمايه‌گذاري خارجي با مسايل هسته‌اي

در كنار مزيت‌هايي كه اصولا در سطح بين‌المللي موجب تشويق صاحبان سرمايه به سرمايه‌گذاري در بيرون از مرزهاي كشورشان مي‌شود، ركن امنيت از ويژگي بالايي برخوردار است. فاكتوري در سال‌هاي اخير باتوجه به تقابل‌هاي گسترده سياسي ايران با دنيا و ارايه پرونده هسته‌يي ايران به شوراي امنيت، سرمايه‌گذاري خارجي در ايران را به‌طور مستقيم تحت‌الشعاع قرار داده است. تشديد تحريم‌هاي اقتصادي سال‌هاي قبل نيز مزيد بر علت شد تا حتي آنها كه با وجود ابهام در امنيت سرمايه‌گذاري، با محدوديت‌هاي سياسي براي حضور در بازار ايران نيز روبه‌رو شوند.

محسن بهرامي‌ارض‌اقدس، عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران بر اين باور است كه زمينه و ريشه اصلي كاهش سرمايه‌گذاري خارجي در ايران به شرايط نامساعد تحريم‌هاي بين‌المللي كه عليه كشور وضع شده‌اند، باز مي‌گردد. وي در ادامه به «تعادل» گفت: اين در حالي است كه ناديده گرفتن سياست‌هاي غلط دولت سابق به دور از انصاف است و بايد عنوان كنم كه دولت نهم و دهم تاثير بسيار زيادي در رشد كاهش سرمايه‌گذاري خارجي داشته است.

ارض‌اقدس اظهار كرد: آقاي احمدي‌نژاد زماني كه قطعه‌نامه صادر شد آن را كاغذ پاره شمرد اما آيا آثار سوء آن بر همگان مشخص نيست؟ با گذر چندين سال اكنون به خوبي مي‌توان ديد كه آثار اين كاغذ پاره‌ها چه چيزي است و رشد سرمايه‌گذاري ما با چنين نزولي همراه شده است.

وي در ادامه افزود: با وضع تحريم‌ها ممنوعيت سرمايه‌گذاري خارجي كشورهاي كه داراي سرمايه‌هاي كلان هستند در كشور ما به وقوع پيوست و همين موضوع تمام كشورهاي صاحب سرمايه را از ما به نوعي فراري داد، البته اين كاهش، موضوعي نيست كه در 2سال اخير اتفاق افتاده باشد زيرا از سال 84 تاكنون اقتصاد كشور با اين معضل دست‌وپنجه نرم مي‌كند و روند پيش‌روي ما كاملا كاهنده بوده است در حالي كه كشورهاي همسايه همچون عربستان و تركيه كه فاقد جاذبه‌هاي سرمايه‌گذاري هستند در 10سال گذشته با جذب كارآمد سرمايه‌يي خارجي از ما پيشي گرفته‌اند.


عدم سرمايه‌گذاري و تشديد بيكاري

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران درمورد تاثير عدم سرمايه‌گذاري خارجي در كشور گفت: از ديدگاه من تاثير مهم عدم سرمايه‌گذاري خارجي در كشور بحث عقب ماندن بنگاه‌هاي توليدي و صنعتي از تجهيز خطوط و ايجاد بستر براي اشتغال است. وي افزود: اين موضوع نه تنها مي‌تواند توليد و توسعه اقتصادي را به عقب براند بلكه باعث تشديد مستقيم بيكاري و به وجود آمدن ناهنجاري‌هاي مربوطه در اين زمينه خواهد شد. بالاخره با تحليل مسايل اقتصادي روز به خوبي مي‌توان دريافت كه كاغذ پاره‌ها تا چه اندازه مي‌توانند توسعه و رشد اقتصاد كشور را با چالش مواجه كنند.

ارض‌اقدس با اشاره به تلاش‌هاي دولت يازدهم در جهت جذب سرمايه اظهار كرد: از زمان آغاز دولت يازدهم شاهد اين بوده‌ايم كه از كشورهاي مختلف اروپايي اعلام آمادگي كرده‌اند كه در زمينه‌هاي مختلف تجاري سرمايه‌گذاري صورت بگيرد. از سوي ديگر هيات‌هاي متفاوتي نيز در حال مذاكره با طرف‌هاي ايراني بوده‌اند اما اين گفت‌وگوها تاكنون به نتيجه‌يي نرسيده، زيرا تا اجازه بين‌المللي داده نشود عملا سرمايه‌گذارها به دليل قوانين و نگراني از جريمه‌هاي امريكا وارد عرصه عملي سرمايه‌گذاري نخواهند شد. اين در حالي است كه اين روند ادامه خواهد داشت و آنان باز هم براي سرمايه‌گذاري نخواهند آمد.

وي اضافه كرد: روحاني و كابينه آن تاكنون بسترسازي‌هاي لازم را انجام داده‌اند اما تنها بسترسازي كافي نخواهد بود زيرا همه منتظر لغو تحريم‌ها هستند و تا زماني كه پاي انتظار در ميان باشد اقدام موثر و موفقي صورت نخواهد گرفت.


سرمايه‌گذاران خارجي ريسك نمي‌كنند

مهدي پورقاضي، عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران بر اين ‌باور است كه دليل عمده اينكه تلاش‌هاي دولت روحاني در زمينه سرمايه‌گذاري خارجي به نتيجه نرسيده اين است كه هنوز هم جامعه بين‌المللي به دليل تحريم‌هاي وضع شده تمايلي به ورود به بازارهاي ايران را ندارد. وي در گفت‌وگو با «تعادل» با اشاره به حضور هيات‌هاي مختلف گفت: اين در حالي است كه در چند وقت اخير هيات‌هاي تجاري بسياري وارد مذاكره با ما شده‌اند اما تمام اين ملاقات‌ها و صحبت‌هاي درج شده در آن در حد حرف باقي مانده است.

وي در ادامه گفت: با اين حال از نظر من كاهش 30 درصدي رشد سرمايه‌گذاري در كشور ما بسيار طبيعي است. زيرا برقرار نبودن روابط بازرگاني، سرمايه‌گذاري و بانكي دوطرفه مسير رشد و توسعه را پيش از گذشته ناهموارتر كرده است و نبايد انتظار داشت كه سرمايه‌گذاران خارجي با اين شرايط تمايلي براي ورود به بازارهاي سرمايه‌يي كشور داشته باشند.

پورقاضي اظهار كرد: بايد بپذيريم كه شرايط نابرابر تحريم‌هاي بين‌المللي مانع از اين مي‌شود كه سرمايه‌گذاران ريسك كنند و پول‌هاي خود را وارد كشوري كنند كه هنوز در بلاتكليفي به سر مي‌برد. بنابراين بر اين باورم كه كشور براي بيرون رفتن از اين شرايط به توافق هسته‌يي و رفع تحريم‌ها نياز دارد زيرا اشتغال جوانان ما مستقيما از اين موضوع تبعيت دارد و نبود سرمايه‌گذاري كارآمد مي‌تواند دامنه‌يي وسيع‌تري به نرخ بيكاري كشور بزند.

گرچه رويكرد مثبت دولت روحاني براي نشستن پشت ميز مذاكرات هسته‌يي، نگاه جامعه جهاني را تا حدودي نسبت به ايران تعديل كرد و با پيشرفت مذاكرات در خلال يك‌سال‌و‌نيم اخير، برخي شركت‌هاي بزرگ دنيا براي حضور در ايران اعلام آمادگي كردند اما بدون شك حضور آنها و سرمايه‌گذار در ايران منوط به برداشتن تحريم‌ها و به نتيجه رسيدن مذاكرات هسته‌يي است. موضوعي كه امروز با حساسيت بيشتري از سوي طرفين دنبال مي‌شود و همچنان در جريان است. براين اساس باتوجه به گزارش‌هاي آنكتاد از وضعيت سرمايه‌گذاري خارجي در ايران طي سال‌هاي اخير، مسايل بين‌المللي تاثير مستقيمي بر اين روند داشته و حتي مي‌توان انتظار داشت كه در صورت عدم رفع مشكلات هسته‌يي ايران، حجم سرمايه‌گذاري خارجي كشور باز هم كاهش يابد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 71,300 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖