ارسال پاسخ

شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۴ ۱۴:۴۹ تعداد نظرات: 2 Telegram

شنبه ها با پيشكسوتان صنعت پلاستيك 5

همچنان همان هستیم، که بوده ایم

inpia.ir: مهندس حمید صدرزاده از شرکت پلی کو را اهالی صنعت خوب می شناسند. روزگارش را در کارگاه و کنار تولید سپری کرده است. برخی که کنار او آموزش دیدند بعدها رفتند و خود دست به کار تولید زدند. صدرزاده از این بابت خرسند است و خدا را شکر می گوید.
همچنان همان هستیم، که بوده ایم

صنعت پلیمر و پلاستیک مانند هر صنعت و دانش دیگر، به جز فناوری و تخصص، مدیدون تلاش و تجربه پیشکسوتانی است که بهترین روزگار خود را صرف راه اندازی، اعتلا و پیشبرد این صنعت کرده اند. پلاستیک مفتخر است به داشتن پشتوانه بزرگانی که در تلاطم روزگار، نگذاشتند و نمی گذارند چرخ صنعت آنی از حرکت بازایستد. چرخیدن صنعت یعنی معتاد نشدن جوانان، یعنی تبسم بر لب پدر و امید در دل کودک، یعنی زندگی... چرخ صنعت که نچرخد یا از شتاب آن گرفته شود، هجمه ای از آسیب ها، ما و پیرامون ما را در خود فرو خواهد بلعید؛ سخت.

تلخ است که می بینی در همان خیابان اتحاد که قرار مصاحبه داری باید سرنگ های بر زمین افتاده را مشاهده کنی. دشوار است که مرد تازه ازدواج کرده ای را ببینی که سحر از خانه بیرون زده تا همسرش نبیند و نفهمد که تعلیقش کرده اند... سختی ها بسیار است.

مهندس حمید صدرزاده از شرکت پلی کو را اهالی صنعت خوب می شناسند. روزگارش را در کارگاه و کنار تولید سپری کرده است. برخی که کنار او آموزش دیدند بعدها رفتند و خود دست به کار تولید زدند. صدرزاده از این بابت خرسند است و خدا را شکر می گوید. حرف های بسیار دارد و برخی را گزینش شده و با دقت در پاسخ به سوال ها بیان می کند.


از چه زمانی وارد حوزه پلاستیک شدید؟


از سال 1338 شروع به کار کردم.

در آن سال ها شما مواد اولیه خود را چگونه تهیه می کردید؟


پلاستیک در آن زمان تازه وارد شده بود و ما مواد اولیه را از فردی به نام مرحوم ورزیده کار که دارای نمایندگی کشور آلمان بود و در این جا تبلیغ می کرد، تهیه می کردیم.

کار تولیدی را با چه محصولاتی آغاز کردید؟
با لوازم بچه گانه شروع کردیم محصولاتی مانند؛ پستانک، سر شیشه شیر و سر پستانک درست می کردیم. بنده تا سال 46 با آقای حاج ولی الله صدیقی شریک بودم و آن موقع شرکتی را تشکیل دادیم که ورق می زدیم.

تجهیرات و ماشین آلات خود را چگونه تهیه می کردید؟


با چند نفر شریک از آلمان ماشین آلات خوبی آوردیم و شروع به کار کردیم. در ابتدا هم ورق های ای بی اس برای چمدان تولید می کردیم.

آیا شما قبل از تاسیس شرکت به دانشگاه رفتید؟

بله من سال 1333 از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدم.

در دهه 30 چه کسانی همزمان با شما درعرصه پلاستیک کار می کردند؟

مردم در آن زمان اصلا نمی دانستند که پلاستیک چیست و پلاستیک کاران تازه می خواستند کارشان را شروع کنند. آقای القانیان تازه شروع کرده بودند و بعد آقای سرحدیان آمدند این دو نفر با یکدیگر پلاسکو کار را تشکیل دادند. آنها حدودا در اواخر دهه 30 بود که با هم شریک شدند.

اگر بخواهید لقب پدر پلاستیک ایران را به کسی اطلاق کنید به چه کسی این لقب را خواهید داد؟

نمی توانم ا ین را بگویم؛ باید عموم مردم بگویند. آقای سرحدیان خیلی زحمت کشیدند من ایشان را قبول دارم و می توانم به ایشان لقب پدر پلاستیک ایران را اطلاق کنم.

برگردیم به هنگامی که شما شرکت مستقل خود را تاسیس کردید...


بله؛ بالاخره به دلیل اختلاف سلیقه نتوانستیم با شرکا ادامه دهیم و کارخانه را به آقای ارگانیان فروختیم. آنها نیز محصولات خود را تولید کردند و موفق شدند.

تا پیش از فروش این واحد، شما چه میزان تولید داشتید؟


این را بگویم که هر چند ما از فروش ماشین ها سود بردیم اما متاسفانه همان گونه که گفته شد به دلیل اختلاف سلیقه کار ادامه نیافت؛ در حالی که روزی 5 تن تولید داشتیم.

یکی از مسائل مهم که در دوره های مختلف مورد بحث و چالش بوده، موضوع روابط کارگر و کارفرما است. این روابط در آن دهه چگونه بود؟ با توجه به وجود اندیشه های چپ و امثال اینها که باب فضای سیاسی آن دوره بود.

روابط خوب بود، باید با همه سا زش می کردیم. چه اشکالی دارد اگر منفعتی باشد و اقتصاد خوب باشد، سفره ای برای همگان گسترده شود. بحث این نیست که بنده فقط برای خودم کار کنم و ثروت اندوزی کنم؛ به هیچ وجه ثروت اندوزی را دوست ندارم. از سال 38 تاکنون حدود شصت سال گذشته و ما در این کار بوده و هستیم و همچنان همان هستیم که بوده ایم. نمی خواهیم زیاد باشد، همین که هست خوب است. همه بچه ها و نوه هایم مهندس هستند و در ایران و خارج تحصیل کرده اند.

در ادامه بحث قبلی به اینجا رسیدیم که شما از شرکا جدا شدید...


بله، بعد از شکست کار با شرکا و جدا شدن از آنها، من خودم شروع به درست کردن لوله خرطومی کردم در آن دوره اولین نفری بودم که لوله خرطومی را ساختم. ما در صنعت پلاستیک همیشه نوآوری داشتیم؛ حتی در دهه 40. جنس و کاربرد این لوله ها را توضیح دهید.


استفاده این لوله ها در آن زمان فقط برای برق کاری بود. جنس آنها هم از پی وی سی و نسوز بودند. ما برای این کار خیلی زحمت کشیدیم. در نهایت و به مرور پروفیل هم اضافه شد و لوله های مختلفی تولید کردیم. از وزارت صنایع برای تولید پروفیل در سال 48 مجوز گرفتیم.

با چند نیرو کار خود را آغاز کردید؟


همیشه نیرو داشتیم؛ چه بچه های خودم و چه خارج از خانواده که استخدام می کردم. کارگرهای دیگر را که اطلاعات کمی داشتند جذب می کردم. بنده با آنها خوش رفتاری می کردم، هر جا بهتر و امکانات خوبی وجود داشته باشد، نیروی کار همان جا می رود. از نظر نیروی کار مشکلی نداشتم. همیشه نظارت کامل داشتم.

ما به دهه 50 رسیدیم و شما پس از تولید لوله های خرطومی، پروفیل هم عرضه کردید...


بله، از دهه 50 شروع کردیم. بنده اولین نفر در تولید این محصولات بودم. نوآوری و نوسازی را بالاتر از هر کاری می دانستم و دنبال می کردم. آن زمان لوله های پلاستیکی تولید می کردیم و لوله های معمولی که البته برای لوله کشی مناسب نبودند. پس از آن، شروع به تولید لوله های جاروبرقی و لباسشسویی و... کردیم.

تکنولوژی آن را چگونه وارد کردید؟


تکنولوژی آن را از آلمان وارد کردیم. ماشین هایی را وارد کردیم و یکی دو تا از این ماشین ها را خودمان کپی کردیم و ساختیم.

و نیروی متخصص؟


 پسرم در آلمان دوره دید و تخصص لازم را پیدا کرد.

پسرتان برای آموزش رفته بود؟بله؛ هر دو پسرم از آخن باخ آلمان این تکنولوژی ها جدید را وارد می کردند.

روند تولید را چگونه و با چه محصولاتی ادامه دادید؟

ما پس از مدتی به دلایلی، لوله های سخت پی وی سی را کنار گذاشتیم و با پروفیل کار را ادامه دادیم؛ در آن هنگام به فکر پروفیل پنجره بودیم، که آن زمان اصلا خریدار نداشت. در نهایت و به مرورز زمان مردم که به تکنولوژی اروپا دسترسی یافتند، دریافتند که پروفیل های پنجره، محصول خوبی است. از این روی ما هم کار  ساخت پروفیل های پنجره را شروع کردیم و اکنون حدود 15سال است که پنجره  و پروفیل تولید می کنیم و دارای استاندارد اروپا و استاندارد ملی هستیم.

یکی دیگر از کارهای مهم، فعالیت های تشکلی است؛ قبل از انقلاب و در دهه 40 انجمن ها و تشکل ها چگونه شکل گرفتند، مثل انجمن همگن؟

انجمن همگن بعدا راه اندازی شد. شرکت تعاونی هم بعد از انقلاب تاسیس شد، ما قبل از آن صنف پلاستیک و اتحادیه داشتیم.

چه کسانی در این اتحادیه بودند و اتحادیه چه وظایفی داشت؟

 چون دستگاه های دولتی در این اتحادیه ها دخالت زیاد می کردند برای مردم خیلی خوب نبود. افراد برای رفع شکایات و اختلافات و حل کردن آنها به اتحادیه ها می رفتند، اما چندان کارایی نداشت. اولین انجمن همگن در دوره آقای خاتمی را من راه اندازی کردم. در آن دوره با دعوت از دوستانی که خوب کار می کردند دور هم جمع شده و انجمن را تشکیل دادیم. اختلاف نظر داشتیم، اما انجمن را ادامه دادیم و آن را تربیت کردیم. دو یا سه دوره رییس انجمن بودم، با بالا رفتن سن، بیرون آمدم.

آیا اکنون فعالیت تشکلی دیگری دارید؟

اکنون در انجمن پروفیل به عنوان بازرس حضور دارم. شاید امسال دیگر نروم چون دیگر قدرت ندارم.

چه موانعی باعث می شود که بخش دولتی صدای انجمن ها و تشکل ها را کمتر بشنود؟

روی همدیگر ایستادن؛ بخش خصوصی در نهایت ناگزیر است که مجوزهای خود را از بخش دولتی دریافت و نیازهایشان را هم از سوی آنها تامین کند. کسانی که پشت میز می نشینند درد صنعتگر را زیاد نمی شناسند. اخیرا درک بهتری در بخش دولتی نسبت به صنعتگران پیدا شده است. امیدوارم در آینده همکاری ها بهتر شود.

به عنوان فردی که شصت سال در عرصه پلاستیک تلاش کرده و تجربه به دست آورده است، آیا سعی کرده اید تا این تجارب را به نسل های بعدی انتقال دهید؟

بله. این کار را کردم کارگران خوبی داشتیم که این جا تبحر پیدا کردند و در مشهد، اراک و تهران کارگاه هایی برای خودشان تاسیس کردند و مدیران تولید شدند. خرسندم از این  که هر کس در این جا استعدادی داشت و کار را فرا گرفت، کار مستقل خود را راه اندازی کرد. چندین نفر در این جا هم تا کنون بازنشسته شده اند و برای همه اینها خدا را شاکرم.

بهترین سالهای تولید و رونق کارتان چه دوره ای بود؟


 قبل از تحریم ها کار بهتر بود. ما در دوره جنگ هم حضور داشتیم و وسایلی را به جبهه می فرستادیم؛ پسرم هم در جبهه حضور داشت او در تعمیرات تانک ها فعالیت داشت. ما نیز به جبهه و جنگ کمک می کردیم.

آیا نوه هایتان را نیز برای حضور در صنعت پلاستیک، تشویق می کنید؟

بله؛ نوه ها هم مشغول هستند،  ولی اکنون جوانان زیاده خواه هستند، می خواهند زود پولدار شوند. کسانی که ثروت های بادآورده دارند، فکر جوانان را جذب خود کرده اند که زود به پول برسند. متاسفانه اکنون دیگر مهندسان در رشته تخصصی خودشان فعال نیستند، می خواهند کارهای بازرگانی یا دلالی انجام دهند. البته افراد اندکی هم وجود دارند که عاشق کار صنعتند؛ من واقعا عاشق و دیوانه کار صنعتی هستم. به بچه هایم هم گفتم بهترین کار تولید در صنعت است. 


این را هم بگویم که ما برای پروفیل های خود تبلیغ نمی کنیم، بلکه کیفیت ما بیشتر زبان به زبان می چرخد و از این راه کار خود را ادامه می دهیم. پروفیل های ما در جنوب و شمال خیلی خوب خود را نشان داده است. ما این محصول را به آلمان فرستادیم و آنها نیز عنوان کردند که  با استانداردهای اروپا مطابقت دارد. پروانه استاندارد ملی را هم پس از گذراندن موفقیت آمیز آزمون های لازم، آن را نیز به دست آوردیم.

شما آیا فرصت مطالعه هم دارید و این که بیشتر چه کتاب هایی می خوانید؟


من کتابهای علمی را دوست دارم و آنها را مطالعه می کنم. روزی یک ساعت حداقل مطالعه می کنم، اما همه روزنامه ها را مرور می کنم.

رابطه شما با رسانه های جدید و شبکه های اجتماعی مثل وایبر و ... چگونه است؟


 خودم که ندارم اما بچه هایم همه این تکنولوژی ها را دارند.

سینما می روید؟

خیر

کنسرت موسیقی؟


 نمی توانم بگویم نه، گاهی می روم؛ اما کم.

به چه سبکی از موسیقی علاقه دارید؟

موسیقی سنتی ایرانی را دوست دارم.

حرف آخر؟

موفقیت جوانان را آرزو می کنم. واقعا مملکت بر پایه توان جوانان است. امیدوارم به راه راست هدایت شوند و برای مملکت خدمت کنند.

 

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.
حامد رستگار شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۴
بسیار عالی!
خرسندم از آشنا شدن با این مرد نازنین! پاسخ دادن
محسن سالمی سهی شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۴
خدا قوت پهلوانی برازنده شماست.هم منش انرا داشتید وهم کرم ،خدا حفظتان کند.راستی این آقای ورزیده کار بعدا نماینده کراس مافای نبودند؟ پاسخ دادن

قیمت مواداولیه؛ ۴ مرداد ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 40,600 ریال -300 0.73% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 41,400 ریال -300 0.72% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 40,900 ریال -200 0.49% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 43,150 ریال -50 0.12% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 42,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5110 42,100 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 44,000 ریال -300 0.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 42,900 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 41,600 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
0075 48,900 ریال -700 1.41% نمودار و آرشیو
020 46,500 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
Lf190 45,200 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
52518 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 - نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d 43,500 ریال نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 43,700 ریال 200 0.46% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 42,600 ریال 100 0.23% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir - نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 43,200 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
C30s 42,700 ریال -800 1.84% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 43,300 ریال -500 1.14% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 57,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 53,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 52,700 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
781 43,200 ریال 400 0.93% نمودار و آرشیو
785 42,800 ریال 300 0.7% نمودار و آرشیو
821 43,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
825 43,100 ریال نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 43,200 ریال نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 43,100 ریال -600 1.37% نمودار و آرشیو
552R Maroun 43,100 ریال -600 1.37% نمودار و آرشیو
510L Jam 43,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 43,000 ریال نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 83,500 ریال 1000 1.2% نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 84,500 ریال 2000 2.37% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 48,500 ریال -300 0.61% نمودار و آرشیو
RP340 50,300 ریال -700 1.37% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 48,500 ریال -1100 2.22% نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 80,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 80,300 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 81,000 ریال -1300 1.58% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖